Międzynarodowa akcja przeciwko odkrywce w Gubinie/Brodach
Na konferencji prasowej w Gubinie (woj. lubuskie), mieszkańcy terenów zagrożonych budową kopalni odkrywkowej zapowiedzieli międzynarodową akcję przeciwko planom wydobycia węgla brunatnego.
23 sierpnia w okolice Gubina przyjadą tysiące osób z Polski i zagranicy. Wezmą udział w długim na 8 km „Łańcuchu ludzi STOP odkrywce”, który połączy polskie Grabice z niemieckim Kerkwitz. Przez cały dzień, mieszkańcy Gubina będą też mogli obejrzeć wielkoformatowy obraz 3D przedstawiający kopalnię odkrywkową.
Mieszkańcy gmin Gubin i Brody (woj. lubuskie) od lat sprzeciwiają się planom budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, które zapowiadane są przez rząd i koncern Polska Grupa Energetyczna PGE Gubin. Eksperci ostrzegają, że realizacja planów doprowadzi do zniszczenia 15 polskich wsi oraz wysiedlenia nawet 3000 osób. Planowana odkrywka doprowadzi do obniżenia poziomu wód gruntowych, tym samym do wyschnięcia studni i obniżenia jakości gleby.
Kampania przeciwko budowie kopalni odkrywkowej wspierana jest przez organizacje pozarządowe, w tym międzynarodową organizację Greenpeace. Ekolodzy przyjechali do regionu na prośbę polskich i niemieckich społeczności sprzeciwiających się odkrywce, by pomóc przy międzynarodowej akcji „Łańcuch ludzi STOP odkrywce”.
„Problem mieszkańców gmin Gubin i Brody jak w soczewce pokazuje rozdźwięk pomiędzy działaniami rządu i koncernów energetycznych, a tym czego oczekują obywatele. Mieszkańcy w prawomocnym referendum jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko budowie kopalni odkrywkowej. Wspólnie z nimi oraz ludźmi po drugiej stronie granicy chcemy stawić czoła budowie tej kopalni, której powstanie prowadziłoby do stworzenia największej dziury w ziemi na terenie Unii Europejskiej i byłoby symbolem regresu, nie rozwoju. Strategia energetyczna naszego kraju powinna wspierać rozwój energetyki obywatelskiej opartej na odnawialnych źródłach energii, a nie na dalszym uzależnieniu od spalania paliw kopalnych” – powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.
Plany budowy kopalni odkrywkowej w lubuskiem nie tylko skazują Polskę na wieloletnie uzależnienie od spalania szkodliwego dla ludzi i środowiska węgla brunatnego, ale również skazują region na powolną, trwającą wiele lat degradację. Mieszkańcy gmin narzekają na brak inwestycji w regionie, tłumacząc to obawami potencjalnych inwestorów.
„Nasze gminy opierają się głównie na rolnictwie. Już w tej chwili Agencja Nieruchomości Rolnych tak mocno uwierzyła w powstanie kopalni, że nie przedłuża rolnikom dzierżaw, zawiera tylko tak zwane umowy krótkoterminowe, sześciomiesięczne, z zastrzeżeniem, że rolnikowi nie wolno korzystać z tego tytułu z żadnych dopłat i programów unijnych. To jest dyskryminacja! Nie jesteśmy traktowani jak podmiot równy wobec prawa. Zjawiają się wysłannicy kopalni, którzy podbijają ceny dzierżaw krótkoterminowych.Wiele gospodarstw opiera się całkowicie na ziemiach dzierżawnych, ci rolnicy już teraz są właściwie bezrobotni. Rozwój to nie jest likwidowanie miejsc pracy już istniejących na poczet przyszłych, fikcyjnych. Te krążące obietnice już teraz niszczą nasze miejsca praca. Kopalnia jeszcze nie powstała, a już wyrządza ludziom krzywdę” – powiedziała Dorota Prugar-Wasielewska, prezeska Stowarzyszenia „Nie Kopalni Odkrywkowej”.
Z podobną sytuacją borykają się mieszkańcy terenów po niemieckiej stronie granicy, gdzie planowane jest powiększenie już istniejących kopalni odkrywkowych. Również tam ludzie czują się ignorowani przez decydentów. Dlatego mieszkańcy miejscowości zagrożonych budową kopalni odkrywkowych poprosili o wsparcie Greenpeace. Wspólna wizja doprowadziła do zainicjowania międzynarodowej kampanii, w ramach której odbędzie się wielotysięczna demonstracja. Mieszkańcy zagrożonych terenów, samorządowcy, działacze ekologiczni i zwolennicy odnawialnych źródeł energii Polski i zagranicy połączą Łańcuchem dwie miejscowości: polskie Grabice i niemieckie Kerkwitz. Jednocześnie, organizacja promuje rozwiązania w postaci odnawialnych źródeł energii. Instalacja fotowoltaiczna, produkująca prąd ze słońca, została już zainstalowana na dachu Zespołu Szkół w Chlebowie (gm. Gubin). Kolejna instalacja pojawi się na budynku szkoły w miejscowości Brody już 21 maja.
Aby pokazać skalę zniszczeń, ekolodzy zaprezentowali pod zabytkowym kościołem farnym w centrum Gubina przedstawiający fragment kopalni odkrywkowej obraz 3D o powierzchni 45m2. Autorem wstrząsającej wizualizacji jest znany artysta Ryszard Paprocki. Przez cały dzień mieszkańcy Gubina i okolic będą mogli obejrzeć obraz, zrobić sobie zdjęcie „na krawędzi odkrywki” oraz porozmawiać z obecnymi na miejscu ekspertami Greenpeace. Zdjęcia przedstawiające obraz 3D dostępne będą niebawem na stronie https://www.flickr.com/photos/greenpeacepl
23 sierpnia 2014, Łańcuch ludzi STOP odkrywce
www.lancuchludzi.pl
Kontakt:
Maciej Muskat - dyrektor Greenpeace Polska, tel. 500 236 210, email: maciej.muskat@greenpeace.org
Małgorzata Włodarczyk - specjalistka Greenpeace ds. komunikacji, tel. 795 956 036 email: malgorzata.wlodarczyk@greenpeace.org