×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

15 listopada 2013
info
 

Państwa problem to nie elektrownia - państwa problem to odkrywka!

 - wnioski dla mieszkańców województwa lubuskiego po warsztatach Ecosystems offsetting and trading (kompensacje przyrodnicze), które odbyły się pod koniec października 2013 r. w Brukseli.

Kilka lat temu wprowadzono w Europie tzw.: projekty offsetowe, jako rekompensatę na rzecz środowiska naturalnego za wyrządzone przez człowieka szkody. Tematyką międzynarodowego spotkania, zorganizowanego przez organizacje pozarządowe działające na terenie UE: FERN oraz RE:COMMON, było omówienie założeń programów offsetowych, podsumowanie ich funkcjonowania i zaproponowanie kierunków dalszego rozwoju. Przy okazji poruszono inne – istotne dla naszego województwa kwestie związane z przemysłem węglowym – aktywność organizacji zrzeszających przeciwników kopalni odkrywkowych, ich obecne działania oraz perspektywy na przyszłość. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele wielu państw (m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Niemiec, Austrii, Kolumbii, Hiszpanii i Szwajcarii) – w sumie ponad 40 osób. Polskę reprezentowały Joanna Hofman z Urzędu Gminy w Lubinie, Anna Dziadek ze Stowarzyszenia „Nie Kopalni Odkrywkowej” - zrzeszającego mieszkańców gmin Gubin i Brody oraz Jakub Gogolewski z CEE Bankwatch Network.

Temat kompensacji przyrodniczych istnieje w Polsce tylko teoretycznie, ponieważ nie ma rynku handlu prawami do kompensacji i instrumentów finansowych w oparciu o kompensacje, czyli, innymi słowy, prawa sprzedaży i kupna kompensacji przyrodniczych. Dlatego dla polskich uczestników spotkania ciekawsze były kwestie dotyczące możliwości zabezpieczania interesów społeczności lokalnych przed chciwością koncernów realizujących duże inwestycje infrastrukturalne.

Przedstawienie sytuacji obywateli w Polsce, w regionach w których w XXI wieku planuje się kopalnie odkrywkowe wybitnie wpisało się w tematykę spotkania w Brukseli. Wielu uczestników było zszokowanych arogancją władz w kraju należącym do Unii Europejskiej – nie rozumieli dlaczego rząd ignoruje wolę obywateli wyrażoną w lokalnych referendach, w których mieszkańcy opowiedzieli się przeciwko kopalniom odkrywkowym. Zwrócono uwagę na silną akcję propagandową ze strony koncernu energetycznego (ulotki, gadżety, sponsorowane artykuły prasowe i audycje radiowe, wydawanie własnej gazety). Zauważono, że działania koncernu PGE, poprzez PGE Gubin Sp. z o.o., na terenie gmin Gubin i Brody są o wiele bardziej nasilone, niż w innych regionach kraju. Co ciekawe sytuacja, w której do dużych przedsięwzięć infrastrukturalnych zakłada się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest typowa – stosowana również w innych krajach - głównie w celu ograniczenia odpowiedzialności koncernu za ewentualne działania na granicy prawa. Po zaprezentowaniu mapy obrazującej sytuację na granicy polsko-niemieckiej, gdzie elektrownia zlokalizowana jest w Niemczech, a odkrywkę planuje się w Polsce, z ust szwajcarskiego uczestnika spotkania padły znamienne słowa:

„Your problem is not a power station – your problem is an open cast mine”
(Państwa problem to nie elektrownia - państwa problem to odkrywka).

W Unii Europejskiej nie ma wątpliwości, że kopalnie odkrywkowe to olbrzymi problem nie tylko środowiskowy, ale również społeczny i ekonomiczny. Więcej miejsc pracy niszczą, niż tworzą. Degradują środowisko, niszczą przyrodę i negatywne skutki ich oddziaływania są odczuwalne dla kilku pokoleń. Stąd, między innymi, skierowanie polityki energetycznej w kierunku ograniczenia emisji zanieczyszczeń, wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii oraz kompensacje przyrodnicze. W Polsce 90 % energii elektrycznej pozyskujemy z węgla i pozostaje nam się pocieszać, że silna armia biurokratów, polityków i niestety część naukowców lobbujących na rzecz koncernów energetycznych nie jest najgorszym przypadkiem. Są bowiem państwa, jak Kolumbia, gdzie mieszkańcy w XXI wieku, w obronie swojej własności, walczą z regularną armią wojskową, ale nie o to chyba chodzi. Wymiana informacji na poziomie europejskim skłania do przemyśleń i szukania rozwiązań dla mieszkańców gmin borykających się z problemem sprzeczności interesów lokalnych społeczności z interesami dużych często międzynarodowych koncernów. Okazuje się niestety, że problemy lokalnych społeczności z biurokratyczną machiną i bezdusznymi koncernami na całym świecie są podobne.

„Logiczny” projekt polsko-niemieckiego kompleksu energetycznego – elektrownia w Jaenschwalde (Niemcy), odkrywka w Brodach-Gubinie (Polska) - z pewnych względów jest sensowny ekonomicznie, bo budowa nowej elektrowni pochłonęłaby ogromne środki finansowe, których dzisiaj nikt nie ma. Jednocześnie jego popieranie przez władze województwa, lokalnych polityków świadczy, niestety, tylko o naiwności zwolenników czekania na brunatny cud. Bez żadnych gwarancji dla mieszkańców, politycy ramię w ramię z władzami województwa dają się wodzić za nos dziwnej, dużo obiecującej firmie. Nie widzą zagrożenia, jakie niesie za sobą nie tylko odkrywka, ale i czekanie na nią. A może dla jakiegoś międzynarodowego koncernu jest finansowo uzasadnione aby zrobić z Polski dostawcę taniego surowca energetycznego? Zamortyzowane NRD-owskie elektrownie zasilane polskim węglem mogą być dla Europy Zachodniej wygodnym przejściowym rozwiązaniem. Ostatecznie przecież i tak przeważają wiatry zachodnie, więc degradacja środowiska będzie przede wszystkim w Polsce, a nie w Niemczech. Nie możemy zakładać, że tylko polskie rodzime PGE nie liczy się z wolą obywateli. Szwedzki koncern Vattenfall, wciąż właściciel elektrowni
w Jaenschwalde, też nie jest instytucją charytatywną, ale firmą zorientowaną na przynoszenie zysku.

Negatywne skutki odczuwalne na co dzień w gminach, na których bezpodstawnie od lat planuje się kopalnie to głównie: brak możliwości rozwijania swoich gospodarstw, ponieważ Agencja Nieruchomości Rolnych wstrzymuje sprzedaż i dzierżawy ziemi, omijanie regionu przez inwestorów, bo przecież „będzie kopalnia”, traktowanie dzieci w szkołach jak Indian, którym rozdawano koraliki. Inne społeczne kwestie, to skłócanie lokalnej społeczności, poniżanie mieszkańców poprzez podpisywanie artykułów prokopalnianych pseudonimem Bolesława Bieruta(!), manipulowanie radnymi i robienie z nich marionetek – wszystkie te działania, w mniejszym lub większym stopniu, wpływają na spowolnienie rozwoju regionu, który, od czasu gdy otwarto granicę, ma wielki potencjał rozwojowy. Rewolucja energetyczna dzieje się na naszych oczach. Zmiana struktury rynku energii, w tym inwestycje w odnawialne źródła, wbrew temu co sugeruje w swoich wystąpieniach premier Tusk jest nieunikniona i niezwykle korzystna - nie tylko dla polskiej gospodarki, ale przede wszystkim dla nas, zwykłych obywateli.

Rozwój gmin Gubin i Brody oraz całego lubuskiego będzie zależał w większym zakresie od przedsiębiorczości i pracowitości mieszkańców, niż od rozgrywek personalnych w partii aktualnie rządzącej. Bez względu na to, jak długo jeszcze w lubuskim będzie planowana kopalnia odkrywkowa, mieszkańcy powinni się integrować i organizować wspólne działania na rzecz swojego regionu. Czy obecne nadużywanie uprawnień przez lubuskie władze i polityków  to celowe i wyrachowane działanie partyjnych grup na rzecz odkrywki, czy  tylko głupota i naiwność? Sprawy w sądach będą trwały długo, a ludzie muszą w tym regionie żyć i pracować teraz, bez kopalni i bez elektrowni. Ich sytuacji nie poprawi ani jeżdżenie na wycieczki do Bełchatowa, ani uczestniczenie w propagandowych ustawkach, ani picie tylko teoretycznie „darmowej” Finlandii w pałacu w Brodach. Elektrownia nam nie grozi, widać to nawet z Brukseli. Obserwując działania obecnych władz województwa, personalne rozgrywki i zajmowanie się samymi sobą, można pokusić się o stwierdzenie, że odkrywka też nam nie grozi. Jedynym realnym zagrożeniem województwa lubuskiego jest stopniowe popadanie w marazm, w oczekiwaniu na kopalnię odkrywkową - blokowanie innej działalności, marnowanie czasu na składanie życiorysów do biura PGE, otwieranie kierunków kształcących górników(!). I skoro nawet poseł Zych nie znalazł planów budowania przez PGE czegokolwiek na terenie naszych gmin nie dajmy uwieźć się brunatnej propagandzie i nie popadajmy w marazm. Wszystkim, którzy mają inne plany niż popieranie zniszczenia naszego województwa dedykuję słowa piosenki Wojciecha Młynarskiego: „Niejedną jeszcze paranoję przetrzymać przyjdzie robiąc swoje, kochani. Róbmy swoje, póki jeszcze ciut się chce!“  (A.Dziadek)

info

 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
więcej
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej