×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

4 października 2019
Odkrywki Polska
 

Apel NGO do Prezesa PKO BP w sprawie finansowania spółek węglowych

PKO   Bank   Polski  jest  finansowo  zaangażowany  w  działania  największych  polskich  spółek energetycznych, których funkcjonowanie opiera się na wydobyciu i spalaniu węgla.


Warszawa, 04.10.2019
Pan Zbigniew Jagiełło,
Prezes Zarządu banku PKO Bank Polski

Szanowny Panie Prezesie,

zwracamy  się  do  Pana  w  związku  z  wynikami  analiz  przeprowadzonych  przez  zespół  naszych ekspertów dotyczących zaangażowania sektora finansowego w spółki, które wytwarzają znaczną ilość energii elektrycznej na bazie spalania węgla, uzyskują znaczne przychody ze sprzedaży wydobytego węgla lub też prowadzą przygotowania do budowy elektrowni węglowych lub kopalni węgla.

PKO   Bank   Polski  jest  finansowo  zaangażowany  w  działania  największych  polskich  spółek energetycznych, których funkcjonowanie opiera się na wydobyciu i spalaniu węgla. PKO BP udzielił im między innymi następującego wsparcia:

 • Polska Grupa Energetyczna:
  kredyt w wysokości 500 mln zł z roku 2018;
 • Grupa  Enea:
  kredyty w wysokości 300 mln zł, w latach 2012-2015 udział w programach emisji obligacji o ogólnej wartości 8,7 mld zł, w tym udział w emisji obligacji wartych 1 mld zł z czerwca br.;
 • Grupa  Energa: 
  wraz  z  konsorcjum  banków kredyt w wysokości 2 mld zł z września br., limit kredytowy w wys. 500 mln zł;
 • Grupa Tauron:
  kredyty w wysokości 800 mln zł;
 • Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin:
  676 mln zł.

Działalność prowadzona przez wyżej wymienione spółki powoduje zagrożeniedla  zdrowia  oraz przyczynia się do katastrofalnej zmiany klimatu w Polsce i na świecie.

Enea wraz  z Energą buduje kontrowersyjną elektrownię węglową Ostrołęka C, a jej elektrownia Kozienice emituje rocznie więcej gazów cieplarnianych, niż linie lotnicze Ryanair.  Enea  nie  ma strategii  dekarbonizacji  izamierza produkować energię zwęgla co najmniej do 2050 r. Zajmuje 7 miejsce na liście 103 spółek energetycznych powodujących największe zagrożenie dla zdrowia wUnii Europejskiej.

Tauron posiada pięć elektrowni węglowych, rozbudowuje elektrownię Jaworzno.

PGE jest właścicielem największego emitenta zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych w Europie, elektrowni  Bełchatów.  Skończył  w  tym  roku  budowę  dwóch  bloków  na  węgiel  kamienny w  elektrowni  Opole  oraz  do  końca przyszłego roku skończy budowę nowego bloku na węgiel brunatny w elektrowni Turów. Planuje budowę nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Jej elektrownia Rybnik zajmuje piąte miejsce wśród europejskich elektrowni o największym wpływie a zdrowie.

ZE  PAK  jest właścicielem trzech elektrowni opalanych węglem brunatnym i dąży do rozbudowy odkrywki Tomisławice i budowy nowych odkrywek węgla brunatnego  –odkrywki Ościsłowo oraz Dęby Szlacheckie.

W związku z powyższym zwracamy się do Pana z apelem o dostosowanie  polityki  klimatycznej i środowiskowej Banku PKO BP do postanowień Szczytu Klimatycznego ONZ COP 21 w Paryżu, zwieńczonego  podpisaniem  historycznej  umowy  międzynarodowej  o  ochronie  klimatu.

Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu z 8.10.2018 r. ostrzega, że aby uchronić się przed katastrofalnymi skutkami nieodwracalnej zmiany klimatu musimy utrzymać wzrost średniej temperatury globu na poziomie 1,5°C. Żadna, nawet najbardziej wydajna technologia węglowa, nie jest   wstanie  sprostać  temu   celowi. Według  raportu  Climate  Analitics  przygotowanego  na nowojorski szczyt klimatyczny zwołany przez Sekretarza Generalnego ONZ we wrześniu 2019 r., aby utrzymać zmiany klimatyczne w uzgodnionych na szczeblu międzynarodowym granicach rządy, biznes  i  instytucje finansowe muszą zapewnić, że globalne emisje dwutlenku węgla pochodzące z elektrowni węglowych osiągną najwyższy poziom w przyszłym roku oraz że wyeliminujemy węgiel z produkcji energii elektrycznej do 2040 r. Wycofywanie węgla z sektora energetycznego jest najważniejszym krokiem na drodze do osiągnięcia celu 1,5°C. Do 2030 r. globalne zużycie węgla w  produkcji  energiielektrycznej musi spaść o 80 % poniżej poziomu z 2010 r. Kraje OECD, w tym Polska, powinny całkowicie zaprzestać zużycia węgla do 2030 r. Wszystkie elektrownie węglowe muszą  zostać  zamknięte  najpóźniej  do  2040  r.  Tymczasem  w  Polsce  budowana  jest  nowa elektrownia węglowa Ostrołęka C, w 2018 r. wzrost emisji CO2był największy w UEi 16 na świeciea emisje w przeliczeniu na mieszkańcarosną szybciej, niż w krajach  takich,  jak  Chiny  czy  Indie.Polska zajmuje już 4miejsce w rankingu największych emitentów CO2w  Unii  Europejskiej, 5w Europie i 19 miejsce na świecie z udziałem blisko 1 proc. w globalnych emisjach.

Winę za to ponoszą między innymi instytucje finansowe wspierające sektor węglowo-energetyczny nie dając spółkom żadnej zachęty do obniżania całkowitych  emisji  i  rezygnowania  z  inwestycji węglowych.

Ranga ryzyka reputacyjnego instytucji, które wspierają projekty przyczyniające się do kryzysu klimatycznego  szybko  rośnie.  Polskie  instytucje  finansowe,  które  przyczyniają  się  do  jego pogłębiania poprzez finansowanie energetyki węglowej już znajdują się w centrum zainteresowania organizacji społecznych, mediów i opinii publicznej, czego przykładem jest krytyka zaangażowania mBanku w emisję obligacji Enei oraz wydarzenie w Państwa oddziale z dnia 30 wrześniabr.

My niżej podpisani apelujemy do Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego o:

 1. Całkowite  wykluczenie  udzielania  wsparcia  finansowego  i  usług  spółkom,  które  planują budowę nowych elektrowni lub kopalni węglowych lub rozbudowę istniejących mocy lub kopalni węglakamiennegolub brunatnego.
 2. Wykluczenie współpracy z nowymi klientami, którzy budują lub rozbudowują moce węglowe i/lub ich przychody w ponad 50% pochodzą ze sprzedaży węgla lub wytworzonej w efekcie jego spalania energii.
 3. Określenie daty zakończeniawspółpracy z dotychczasowymi klientami, których przychody w ponad 50% pochodzą ze sprzedaży węgla lub wytworzonej w efekcie jego spalania energii.

Mamy nadzieję, że PKO Bank Polski niezwłocznie dostosuje swoją politykę do celów Porozumienia Paryskiego  idołączy do coraz liczniejszego grona instytucji finansowych całkowicie rezygnujących z finansowania szkodliwej społecznie, środowiskowo i ekonomicznie energetyki węglowej, a swoje środki  finansowe  przekieruje  na  budowę  bezemisyjnej  gospodarki  opartej  na efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej.

Uprzejmie prosimy o odpowiedź na nasz list w ciągu 2 tygodni (do 17 października 2019 r.).

Z wyrazami szacunku,

 • Zdzisław Nitak, Fundacja GAP Polska
 • Kuba Gogolewski, Fundacja "Rozwój TAK -Odkrywki NIE"
 • Oskar Kulik, Fundacja WWF Polska
 • Wojciech Szymalski, Instytut na rzecz Ekorozwoju
 • Jacek Bożek, Klub Gaja
 • dr arch. Tomasz Rozwadowski,Polski Klub Ekologiczny Okręg Wschodnio-Pomorski
 • Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
 • Radosław Sawicki, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Wspólna Ziemia
 • Radosław Ślusarczyk, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
 • Krzysztof Gorczyca, Towarzystwo dla Natury i Człowieka
 • Robert Wawręty, Towarzystwo na rzecz Ziemi
 • Dariusz Szwed, Zielony Instytut
 • Joanna Furmaga, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

Odkrywki Polska

Specustawa „Lex węgiel” przeminęła z...wyborami i protestami Specustawa zmiana prawa górniczego i geologicznego do kosza
czytaj całość
Mimo że przepychana w błyskawicznym tempie, nowelizacja jednej z kluczowych ustaw dla polskiej energetyki, w ciągu kilku dni, zdążyła już (...)
czytaj całość
PKO   Bank   Polski  jest  finansowo  zaangażowany  w  działania  największych  polskich  spółek energetycznych, których funkcjonowanie opiera się na wydobyciu i spalaniu (...)
czytaj całość
To miała być wyjątkowa rozprawa w postępowaniu administracyjnym. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) we Wrocławiu zaoferowała interesariuszom biorącym udział w (...)
czytaj całość
Rozprawa administracyjna z udziałem mieszkańców w sprawie kontynuowania wydobycia w odkrywce PGE Turów (19.09.2019)
czytaj całość
What is more important: water or lignite? Statement of the Ecological Association EKO-UNIA
czytaj całość
Co jest ważniejsze - woda i dobre stosunki sąsiedzkie czy węgiel brunatny? Komunikat Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA
czytaj całość
Główny problem-  Kopalnia Turów pozbawia regiony przygraniczne wody pitnej
czytaj całość
Polacy, Czesi i Niemcy rozmawiali o planowanej rozbudowie odkrywki oraz elektrowni na węgiel brunatny Turów
czytaj całość
więcej
2018-09-17
Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości kompleksu węgla brunatnego Turów
2018-08-15
Kto ubezpieczy Turów?
2018-08-04
Przyszłość Turowa? Niedługo konsultacje społeczne
2018-04-16
Odkrywka Złoczew oznacza miliardowe straty dla rolnictwa
2018-03-03
Wyjątkowe cmentarzysko neolityczne w Górach objęte ochroną konserwatora zabytków
2018-01-31
Polskie spółki węglowe. Kto ubezpiecza? Kto inwestuje?
2017-10-07
Wielkopolska: Odchodzenie od węgla jest pewne.
2017-05-25
Apel o transformację energetyczną województwa lubuskiego
2017-05-12
Żadnego węgla na stadionie
2017-05-07
Rozwój à la kopalnia Złoczew – spuścić staw, żeby złapać (...)
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-02-23
Konferencja na Świętej Górze dot. palnowanych kopalni odkrywkowych w Wielkopolsce
2017-02-21
Wiceminister środowiska: Kopalnia odkrywkowa oznacza katastrofę
2017-02-06
Kurhany niczym papierek lakmusowy. Jaka przyszłość czeka region Konina?
2017-01-11
Konin i region – quo vadis?
2016-12-19
Nie - kopalni odkrywkowej
2016-10-02
Co dalej po węglu brunatnym
2016-09-14
Demonstracja w sprawie nowej odkrywki
2016-08-15
Co z kopalnią? PGE wstrzymuje nie tylko oddech.
2016-07-30
Greenpeace w państwie PIS
2016-06-28
Mieszkańcy Wielkopolski protestowali w Warszawie przeciwko kopalni odkrywkowej
2016-06-23
Kopcie piłkę a nie węgiel !
2016-04-28
Sprzedaż koncernu Vattenfall w Niemczech czyli węgiel i gra w (...)
2016-01-31
Apel do Głównego Geologa Kraju przeciw kopalniom odkrywkowym
2016-01-19
Mieszkańcy Dolnych Łużyc / PGE - 6 : 0
2015-12-16
NIe będzie kopalń w Wielkopolsce?
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-12-03
PGE zbuduje Elektrownię Złoczew na 2 tys. MW?
2015-11-25
Anna Dziadek: Na terenach, na których planuje się budowę kopalni (...)
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-10-02
Kończy się czas węgla brunatnego.
2015-08-25
Papież Franciszek sprzymierzeńcem
2015-05-15
Kto zarabia na planach kopalni na granicy
2015-03-18
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-01-08
Polscy rolnicy szykują powstanie.
2014-10-09
J. Nieradka: Mieć miedź, czyli lubuska racja stanu
2014-10-03
Łużyce w Niemczech: Szwecja chce zatrzymać ekspansję koncernu Vattenfall związaną (...)
2014-09-11
W Sejmie padła ważna deklaracja wicepremiera Janusza Piechocińskiego
2014-07-08
Relacja z demostracji 8.07 w Warszawie
2014-07-04
Anna BIAŁOSZEWSKA: Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-04
Chciał się wysadzić w powietrze
2014-05-04
Po co kopalnie odkrywkowe – 1 maja Spotkanie Zielonych Europejskich (...)
2014-02-07
PGE stara się o nowe złoża węgla brunatnego
2013-12-23
NIEPŁACONY RACHUNEK
2013-10-06
Radny skarży sie na CBA.
2013-09-18
Kopalnie kontra Konstytucja
2013-05-24
Konferencja prasowa w sprawie zapowiedzianej wizyty Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego (...)
Powołano Polskie Towarzystwo Ekologiczne
 Polskie Towarzystwo Ekologiczne (PTEKol) powołano podczas zjazdu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Ma ono na celu rozwijanie (...)
czytaj całość
Czy PKO BP dumnie finansuje elektrownię węglową?
Rząd PiS kontynuuje budowę przekopu Mierzei Wiślanej
DAS: Pogrzeb węgla brunatnego
Mała retencja - duży problem
Recykling Daje Owoce w Bytomiu
Orły przednie w Beskidach
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Dr hab. Wiktor Kotowski: Degradacja środowiska naturalnego, wymieranie gatunków, ogromne emisje dwutlenku węgla do atmosfery. To skutki (...)
czytaj całość
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?
Strzeżcie się, czarownice wracają
Politycy to gorszy sort ludzkości?

Serwis eko.org.pl publikowany jest przez polskie Pozarządowe Organizacje Ekologiczne

Zarządzany jest przez OPP Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-UNIA"
czytaj więcej
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej