×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

19 grudnia 2016
Odkrywki Polska
 

Nie - kopalni odkrywkowej

Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego zrobi ekologa z każdego

Nawet powierzchowne zapoznanie się z wydarzeniami energetycznymi w naszym regionie, w roku 2016, potwierdza słuszność decyzji mieszkańców gmin Gubin i Brody, którzy nie zgadzają się, aby ich gminy zamieniły się w wielkie dziury w ziemi - potocznie zwanymi kopalniami odkrywkowymi węgla brunatnego lub propagandowo "inwestycjami".

Rok 2016 zaskakiwał pod wieloma względami. O ile w sprawie szkodliwej pod każdym względem, planowanej między Lubskiem i Gubinem, kopalni odkrywkowej węgla brunatnego nie przeforsowano nic, o tyle w sprawie rozwoju odnawialnych źródeł energii miało miejsce wiele pozytywnych wydarzeń. "Stowarzyszenie NIE kopalni odkrywkowej", które od 2010 roku działa na terenie gmin Brody i Gubin, współpracuje obecnie już ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi, które zainteresowane są rozwojem odnawialnych źródeł energii i sprzeciwiają się dewastacji Polski przez odkrywki. Duże międzynarodowe organizacje, jak Greenpeace, WWF i Frank Bold, czy też polskie - Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA oraz Fundacja Rozwój TAK - Odkrywki NIE są dużym wsparciem dla mieszkańców, którzy kochają swoje miejsce na Ziemi. 

KWESTIE ADMINISTRACYJNO-PRAWNE 

- planowana pod Brodami elektrownia bez przyłączenia do sieci energetycznej 

W kwietniu okazało się, że PGE nigdy nie złożyło nawet wniosku o podłączenie planowanej pod Brodami elektrowni do polskiego systemu energetycznego. - Co miało stać się w związku z tym z wydobywanym węglem? Dlaczego obiecywano budowę kompleksu energetycznego skoro do dzisiaj nie znane są warunki oraz możliwości podłączenia nowej elektrowni do sieci w Polsce? – pytania te ciągle pozostają bez odpowiedzi. 

- postępowanie w sprawie kopalni Gubin-Brody "wstrzymane" 

W sierpniu, na wniosek PGE, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie wstrzymała postępowanie w sprawie kopalni Gubin-Brody. PGE  wniosła o zawieszenie postępowania, ponieważ „nie była w stanie w terminie dostarczyć wymaganych uzupełnień w dokumentacji”. Informacja zaskoczyła wszystkich, przecież przez ostatnie lata PGE zajmowała się głównie przygotowywaniem dokumentacji środowiskowej. Czy postępowanie zostanie kiedykolwiek wznowione? Nie wiadomo. 

- brak kompleksu energetycznego i kopalni w oficjalnych strategiach 

W kolejnej wersji oficjalnej strategii PGE - uzupełnionej we wrześniu - ponownie brak konkretnych informacji o inwestycji pod Brodami. Również marszałek Elżbieta Polak poinformowała na czacie, że kompleks energetyczny Gubin-Brody nie został wpisany do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju Polski.  

- nie ma zgody polskich i niemieckich gmin 

Przedstawiciele niemieckich gmin leżących przy polskiej granicy złożyli na ręce Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim negatywne stanowisko w sprawie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego pod Gubinem. Nie zgadzają się na odkrywkę kilkaset metrów od własnych domów, ponieważ uważają, że projekt jest sprzeczny z dyrektywami unijnymi i zagraża mieszkańcom. W Polsce niektórych zaskoczył fakt, że potrzebna jest zgoda niemieckich sąsiadów. Zapomnieli, że gminy Brody i Gubin położone są na terenie Unii Europejskiej? Ostatecznie do oficjalnie sprzeciwiających się odkrywce 2 polskich gmin (Gubin i Brody) dołączyły 4 niemieckie (Guben, Schenkendoebern, Peitz i Forst).

Warto również dodać, że mieszkańcy polskich gmin protestują przeciwko planom rozbudowy kopalń odkrywkowych zlokalizowanych po niemieckiej stronie. Niestety nie słychać protestów polskich władz wojewódzkich i powiatowych. A przecież znaczna część zanieczyszczeń emitowanych przez elektrownie węglowe - Schwarze Pumpe czy Jänschwalde - ląduje w płucach mieszkańców Lubska, Żar i Żagania.  

FINANSE 

- nie ma chętnych do finansowania brudnych projektów węglowych 

Na całym świecie międzynarodowe instytucje finansowe coraz częściej informują o wycofywaniu się z finansowania węglowych inwestycji. 

- Kurs akcji PGE dołuje na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie  

2-go grudnia za 1 akcję PGE płacono już tylko 9,05 zł, czyli 65 % mniej, niż w 2009 roku. To najniższa wartość akcji PGE od momentu wejścia na giełdę. Przykre to, bo to jednak nasza państwowa firma i mogłaby się lepiej gospodarzyć. 

- "Nasze szkoły świecą słońcem" 

We wrześniu świętowaliśmy fakt, że szkoły w gminach Gubin i Brody, po latach biurokratycznej mordęgi, stały się pełnoprawnymi prosumentami odnawialnych źródeł energii, czyli rozpoczęły produkcję własnej energii elektrycznej. Każda ze szkół na terenie gmin Brody i Gubin zaoszczędzi w najbliższym roku na zakupie energii między 1.700 a 4.300 zł rocznie, a przy okazji nie zanieczyszczają powietrza. Jak widać można produkować energię w sposób przyjazny ludziom i środowisku korzystając z nowoczesnych coraz bardziej opłacalnych technologii, takich jak elektrownie słoneczne zamontowane na dachach szkół. 

KWESTIE SPOŁECZNE 

- Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego zrobi ekologa z każdego 

Jako mieszkańcy "odkrywkowego" regionu jesteśmy coraz częściej zapraszani na bardzo różne konferencje i spotkania. Tylko w tym roku mogłam przestawić problemy mieszkańców na konferencji w Brukseli, na VII Kongresie Kobiet w Warszawie oraz komisji ds węgla brunatnego niemieckiego kościoła ewangelickiego. Wszędzie wystąpiłam z prezentacją na temat sytuacji w regionie. Opisałam nasze trudne położenie - z jednej strony bardzo duży negatywny wpływ niemieckiego zagłębia węgla brunatnego (brak wody, zanieczyszczenie powietrza), z drugiej strony niekończące się planowanie pod Gubinem nierealnego kompleksu energetycznego i związana z tym blokada rozwojowa regionu. Tego złośliwego blokowania rozwoju gmin Brody i Gubin naprawdę nikt nie jest w stanie zrozumieć - ani w Europarlamencie w Brukseli, ani na Kongresie Kobiet w Warszawie.

- Współpraca polsko-niemiecka 

Poza konferencjami i spotkaniami ciągle odbywają się protesty społeczne. Na przykład w Atterwasch (Niemcy) - protest zgromadził ponad 250 przeciwników odkrywek, pod hasłem "Rewolucja energetyczna to reformacja XXI wieku". Od Niemców znamy kulisy sprzedaży Czechom "Trabanta"  (jak pieszczotliwie elektrownię Jänschwalde  nazwała swego czasu pani dyrektor z PGE). 

3 elektrownie i 5 kopalni na niemieckich Łużycach kupili Czesi, za symboliczne 1 euro. Po co więc w Polsce wydaje się miliony złotych na planowanie nierealnego kompleksu energetycznego, za ciężkie miliardy złotych, których nikt nie ma? Nadal nie wiadomo. 

Na pomoc władz województwa, w sprawie odszkodowań za szkody górnicze w przygranicznych gminach, też nie mamy co liczyć - temat politycznie i w mediach w zasadzie nie istnieje. Chociaż trujący dym unoszący się z elektrowni Jänschwalde widoczny jest przede wszystkim w powiecie żarskim, to przecież szkodzi całemu województwu i kompletnie nie rozumiemy, dlaczego nasze władze wojewódzkie nie wspierają nas w sprawie odszkodowań. 

- Mieszkańcy gmin Brody i Gubin nie dali się zastraszyć lobby węglowemu 

Najważniejsze, że mimo odrażających metod, rodem z PRLu, prób zmanipulowania naszej społeczności, ludzie nie dali się zastraszyć. Mimo konieczności protestowania latami - potrafią ciągle się zmobilizować i wiedzą jak celnie przypomnieć, że nie zgadzają się na kłamstwa i manipulacje. Przecież pamiętamy ogłoszenia w lokalnych mediach, że wszystko już w sprawie kopalni w Brodach "zaklepane". Niektórzy z nas pamiętają dodatkowo anonimy, które otrzymywali i zachowanie niektórych ogłupionych radnych. Powoli życie wraca na normalne tory. Szkoda jedynie milionów złotych, wydanych na niepotrzebne planowanie, ale widocznie komuś bardzo opłacało się latami planować - na pewno nie byli to mieszkańcy gminy Brody, którzy ponieśli ogromne koszty ekonomiczne i społeczne zabaw górników i części polityków wielu partii. 

- Kopcie piłkę, a nie węgiel 

Kiedy w całym kraju odbywała się akcja protestacyjna "Kopcie piłkę a nie węgiel!". Nasi piłkarze wzięli sobie do serca to hasło i polska drużyna pięknie zaprezentowała się na mistrzostwach Europy w piłce nożnej we Francji. 

Z kolei w Brodach nasze stowarzyszenie współfinansowało bieg wokół Jeziora Brodzkiego. Uczciliśmy w ten sposób rocznicę referendum, w  którym mieszkańcy nie zgodzili się na lokalizacje na terenie gminy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Organizatorom i uczestnikom serdecznie gratulujemy pomysłu i osiągniętych rezultatów. Gdyby powstała kopalnia odkrywkowa, to jezioro to wraz z całą przepiękną okolicą mogłoby zniknąć. Ale na szczęście jeszcze jest i mam nadzieję, że długo będzie nas cieszyć swoim widokiem.

Czego serdecznie życzę mądrym, odważnym i przedsiębiorczym mieszkańcom naszego regionu. 

Anna Dziadek
ekonomistka, mieszkanka gminy Brody, prezeska Stowarzyszenia NIE kopalni odkrywkowej

Odkrywki Polska

Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, GDOŚ i Prokuratury Krajowej na wstrzymanie (...)
czytaj całość
Aktywistki i aktywiści z polskich organizacji ekologicznych w niedzielę, 25 czerwca 2023 r. kolejny raz dołączyli do protestu przeciwko planom (...)
czytaj całość
Kraków/Warszawa/Wrocław, 07.06.2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w (...)
czytaj całość
Od początku sporu między Polską a Czechami, Komisją Europejską i wreszcie TSUE w sprawie Turowa było jasne, że milionowych kar (...)
czytaj całość
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od czerwca negocjacji pomiędzy stronami sporu, Polsce (...)
czytaj całość
18 października 2021 odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na Dolnym Śląsku. Na spotkaniu omawiany był m.in. (...)
czytaj całość
Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przeanalizowali przyszłość kompleksu energetycznego Turów. Dni energetyki opartej na węglu ze względów ekonomicznych i (...)
czytaj całość
Liderzy górniczych związków zawodowych protestują dziś (22 października) pod siedzibą europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu,
czytaj całość
więcej
2021-10-08
Turów: czy wybory w Czechach przyspieszą zamknięcie kopalni?
2021-09-22
Kary za Turów i transformacja energetyczna powiatu zgorzeleckiego
2021-09-20
Ponad 2 miliony złotych dziennie kary za wydobycie węgla w (...)
2021-09-20
Na co pójdą pieniądze podatników: kary za Turów czy podwyżki (...)
2021-06-29
Trudne negocjacje o odkrywce Turów.
2021-06-21
Znów oczy całej Polski skierowane na Turów i Bogatynię
2021-06-17
Negocjacje w Pradze nie rozwiązują prawdziwego problemu Turowa
2021-06-11
Kandydaci na Burmistrza Bogatyni lekceważą dyskusję o przyszłości i sprawiedliwej (...)
2021-06-09
Sprawa Turowa w TSUE to szansa na sprawiedliwą transformację Polski
2021-06-09
Pytamy kandydatów na burmistrza Bogatyni o przyszłość regionu i transformację (...)
2021-06-08
Pieniądze dla Czechów czy na odejście od węgla?
2021-05-21
TSUE zakazuje działalności kopalni Turów
2021-05-19
To już prawie pewne: Przez politykę rządu do Turowa nie (...)
2021-05-13
Nowy blok w Turowie pozbawi szansy na fundusze i dobry (...)
2021-03-31
Kocham Cię jak... Bogatynię?
2021-03-11
Świat, który nie może zaginąć
2021-03-08
Zaproszenie na debatę: Czy kultura i sztuka może uratować Opolno (...)
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
2021-02-15
Zdrowie i życie ludzi jest ważniejsze niż zyski węglowych spółek. (...)
2021-01-21
Kolejna skarga na kopalnię odkrywkową Turów.
2020-09-01
Trójstyk niezgody – jak górnicy nie chcieli usłyszeć Czechów i (...)
2020-08-24
Niemieckie odkrywki będą mniejsze a koncerny zarobią mniej, niż myślały
2020-07-16
Posiedzenie Komisji Petycji PE: Turów narusza unijne procedury
2020-07-01
Dość pustosłowia! Walne Zgromadzenie ZE PAK
2020-04-11
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie – kwaśne zderzenie z (...)
2020-04-10
Polski nie stać na smog i węgiel – Covid (...)
2020-04-01
Jak PGE Turów wykorzystuje szok i kpi z naszych sąsiadów. (...)
2020-03-31
Koncesja na wydobycie do 2025 a może nawet do 2044 (...)
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Kopalni (...)
2020-03-29
Społeczności stają do walki z gigantem węglowym, który kradnie im (...)
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2019-12-20
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarodowe. Chce pylić, zabierać wodę i (...)
2019-11-28
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-21
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-13
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-15
Hanna Schudy i Radosław Gawlik: Protest na Wiejskiej (...)
2019-10-09
Przepis na bunt społeczny, czyli jak projekt Prawa Geologicznego i (...)
2019-10-04
Apel NGO do Prezesa PKO BP w sprawie finansowania (...)
2019-09-24
Kto organizuje źle, organizuje dwa razy – publiczna rozprawa do (...)
2019-09-17
Rozprawa administracyjna i pikieta w sprawie odkrywki PGE Turów (19.09.2019)
2019-07-08
We are at risk of a Polish-Czech conflict over the (...)
2019-07-04
Grozi nam polsko-czeski konflikt w sprawie rozbudowy Kopalni Turów
2019-05-06
Czesi rozpoczęli transgraniczną oceną rozszerzenie polskiej odkrywki w Zagłębiu Turoszowskim.
2019-05-02
Kochaj sąsiada swego jak...?
2019-01-31
Pod prąd styczeń 2019
2018-11-30
Videorelacja: Alternatywa energetyczna na Dolnym Śląsku wobec węgla brunatnego
2018-11-15
Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez (...)
2018-10-26
Zagłębie Turoszowskie potrzebuje szybkiej i sprawiedliwej transformacji
2018-09-17
Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości kompleksu węgla brunatnego Turów
2018-08-15
Kto ubezpieczy Turów?
2018-08-04
Przyszłość Turowa? Niedługo konsultacje społeczne
2018-04-16
Odkrywka Złoczew oznacza miliardowe straty dla rolnictwa
2018-03-03
Wyjątkowe cmentarzysko neolityczne w Górach objęte ochroną konserwatora zabytków
2018-01-31
Polskie spółki węglowe. Kto ubezpiecza? Kto inwestuje?
2017-10-07
Wielkopolska: Odchodzenie od węgla jest pewne.
2017-05-25
Apel o transformację energetyczną województwa lubuskiego
2017-05-12
Żadnego węgla na stadionie
2017-05-07
Rozwój à la kopalnia Złoczew – spuścić staw, żeby złapać (...)
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-02-23
Konferencja na Świętej Górze dot. palnowanych kopalni odkrywkowych w Wielkopolsce
2017-02-21
Wiceminister środowiska: Kopalnia odkrywkowa oznacza katastrofę
2017-02-06
Kurhany niczym papierek lakmusowy. Jaka przyszłość czeka region Konina?
2017-01-11
Konin i region – quo vadis?
2016-12-19
Nie - kopalni odkrywkowej
2016-10-02
Co dalej po węglu brunatnym
2016-09-14
Demonstracja w sprawie nowej odkrywki
2016-08-15
Co z kopalnią? PGE wstrzymuje nie tylko oddech.
2016-07-30
Greenpeace w państwie PIS
2016-06-28
Mieszkańcy Wielkopolski protestowali w Warszawie przeciwko kopalni odkrywkowej
2016-06-23
Kopcie piłkę a nie węgiel !
2016-04-28
Sprzedaż koncernu Vattenfall w Niemczech czyli węgiel i gra w (...)
2016-01-31
Apel do Głównego Geologa Kraju przeciw kopalniom odkrywkowym
2016-01-19
Mieszkańcy Dolnych Łużyc / PGE - 6 : 0
2015-12-16
NIe będzie kopalń w Wielkopolsce?
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-12-03
PGE zbuduje Elektrownię Złoczew na 2 tys. MW?
2015-11-25
Anna Dziadek: Na terenach, na których planuje się budowę kopalni (...)
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-10-02
Kończy się czas węgla brunatnego.
2015-08-25
Papież Franciszek sprzymierzeńcem
2015-05-15
Kto zarabia na planach kopalni na granicy
2015-03-18
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-01-08
Polscy rolnicy szykują powstanie.
2014-10-09
J. Nieradka: Mieć miedź, czyli lubuska racja stanu
2014-10-03
Łużyce w Niemczech: Szwecja chce zatrzymać ekspansję koncernu Vattenfall związaną (...)
2014-09-11
W Sejmie padła ważna deklaracja wicepremiera Janusza Piechocińskiego
2014-07-08
Relacja z demostracji 8.07 w Warszawie
2014-07-04
Anna BIAŁOSZEWSKA: Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-04
Chciał się wysadzić w powietrze
2014-05-04
Po co kopalnie odkrywkowe – 1 maja Spotkanie Zielonych Europejskich (...)
2014-02-07
PGE stara się o nowe złoża węgla brunatnego
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej