×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

28 kwietnia 2016
Odkrywki Polska
 

Sprzedaż koncernu Vattenfall w Niemczech czyli węgiel i gra w pokera.

Koncern Vattenfall sprzedaje branżę węgla brunatnego i umywa ręce. Co sprzedaż branży w Niemczech może oznaczać dla Polski? I co ma wspólnego węgiel z grą w pokera?

Vattenfall nie ma ostatnio dobrej prasy. Ten należący do szwedzkiego państwa koncern, chce sprzedać kopalnie i elektrownie na węgiel brunatny w Niemczech. Instalacje te znajdują się na terenie Brandenburgii i Saksonii. Koncern wie, że dni węgla brunatnego w Niemczech są policzone. Dochodzi jeszcze reputacja – zarówno koncernu jak i Szwecji. Węgiel brunatny należy bowiem do najbardziej emisyjnego paliwa. I nie chodzi tylko o emisję CO2 ale też o metale ciężkie jak np. rtęć czy pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5 niezwykle szkodliwe dla całego organizmu człowieka. Vattenfallowi chodzi jednak też o ryzyko jakie wiąże się z tym paliwem w przyszłości. Gdyby elektrownie i kopalnie zostały w rękach szwedzkich, w przyszłości koncern i tak przestałby zarabiać na produkcji prądu. Do tego dochodzą koszty rekultywacji oraz wypłaty z tytułu odszkodowań za szkody górnicze czy problemy z wodą. Rzeki w sąsiedztwie kopalni węgla brunatnego na terenie Łużyc, przypominają bowiem od dawna rudy ściek, z powodu wypłukiwania ze starych odkrywek tlenków żelaza.

Proces sprzedaży niemieckiej branży Vattenfall trwał od dawna i powoli zaczęło to przypominać serial. Kto bowiem rzuci się na pewną porażkę inwestycyjną? Aż nagle 18 kwietnia media obiegła informacja, że Vattenfall sprzedaje branżę. Kupcem miałby być czeski koncern EPH oraz jego partner finansowy PPF Investments. Co się kryje pod tymi nazwami, o tym za chwilę.

Dyrektor Hall wypowiada się jakby poczuł ulgę

Vattenfall chce zostać w Niemczech, ale swoją rolę widzi teraz raczej po stronie transformacji energetycznej. Magnus Hall, dyrektor koncernu powiedział, że jeżeli sprzedaż dojdzie do skutku, „będziemy produkować 75% energii elektrycznej w neutralny klimatycznie sposób. Dzisiaj produkcja energii w sposób nie wpływający na zmiany klimatu wynosi 50%”. Następnie dodaje: „Chcemy zredukować emisje CO2, a więc sprzedaż branży jest dla nas właściwą rzeczą. Dzięki temu będziemy mogli inwestować więcej w odnawialne źródła energii. Ponadto przyszłość może być ryzykowna, jeżeli weźmiemy pod uwagę prawdopodobną cenę energii elektrycznej. Uwzględniamy też ryzyko regulacyjne oraz to związane z ustawami”. Hall chciał z pewnością zrobić dobre wrażenie, ale jednak coś w jego wypowiedzi wydaje się co najmniej dziwne. Po takim stwierdzeniu aż się chce zadać pytanie – dlaczego ktoś w ogóle kupuje ten mało obiecujący i wysoko emisyjny interes? Trzeba zaznaczyć, że o ile w 2014 r. branża węgla brunatnego należąca do Vattenfall wyceniona była na około 2 do 3 miliardy euro, obecnie, nabywca zapłaci za niego „symboliczną cenę”. Vattenfall miałby dodatkowo przelać nabywcy 1,7 miliarda euro na tzw. fundusz rekultywacyjny. Ma to pokryć przyszłe koszty generowane przez górnictwo i elektrownie. Właśnie dlatego, zdaniem mieszkańców Łużyc oraz ekologów, Vattenfall powinien raczej zamknąć elektrownie, które i tak niedługo przejdą do rezerwy (po decyzji Bundestagu). Sama federalna minister środowiska Barbara Hendricks powiedziała, że nie ma miejsca w Niemczech na inwestycje w węgiel brunatny po 2050 r.

EPH, PPF - raje podatkowe i gra w pokera

Pikanterii dodaje fakt, że przewidziany nabywca branży węgla brunatnego, czeski koncern EPH i PPF czyli fundusz inwestycyjny, a konkretnie właściciele tych podmiotów, zamieszani są w podejrzaną sprawę „Panama papers” czy „kwitów z Panamy”. Sabrina Schulz, dyrektor think tanku E3G w Berlinie powiedziała, że sprzedaż branży należącej do Vattenfall właśnie EPH „będzie najgorszym rozwiązaniem z możliwych”. Powód? Jest to koncern prywatny, którego jedynym celem jest zysk. Sam zysk nie jest oczywiście żadną zbrodnią, ale wiadomo, że koncern EPH znany jest z agresywnego cięcia kosztów. Anna Dziadek, ekonomistka, prezes stowarzyszenia „Nie kopalni odkrywkowej” twierdzi: „Na niemieckich Łużycach sytuacja jest dramatyczna. Niemcy obawiają się, że cały węglowy biznes niedługo zbankrutuje, a pieniądze przeznaczone na rekultywację znikną.  Nie wierzą, że nowy właściciel będzie w stanie zarobić na rekultywację terenów pokopalnianych. Vattenfall już znika, degradacja środowiska zostaje. Spekuluje się, że czeski koncern EPH jest tylko przykrywką, aby Vattenfall mógł "uciec" z czystymi rękoma - sugerując, że zostawia inwestora. Tak na prawdę gwarancje dla pracowników są tylko na 3 lata. Po tym okresie może zdarzyć się wszystko i niestety nie będzie to "rozwój regionu". Nasi sąsiedzi martwią się zatem, że ostatecznie liczone w miliardach koszty rekultywacji terenów pokopalnianych poniesie niemiecki podatnik”.

Szefowie EPH i PPF oświadczyli, co prawda, że nie mają nic wspólnego z nielegalnymi interesami. Daniel Kretinsky, (EPH) jest jednak właścicielem Wonderful Yacht Holdings Ltd, firmy zarejestrowanej na Wyspach Dziewiczych, a Petr Kellner (PPF), najbogatszy człowiek w Czechach, również prowadzi biznes zarejestrowany w karaibskich rajach. Powstaje poważne pytanie o wiarygodność takich parterów. Jakub Gogolewski, ekonomista i ekspert z fundacji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” twierdzi: „To, że biznes oparty na węglu brunatnym zbankrutuje jest pewne. Można też założyć, że koncernom chodzi, aby przerzucić koszty rekultywacji na społeczeństwo. Jednak Vattenfall wpisał sobie gwarancję, że są zobowiązania rekultywacyjne, które EPH musi zrobić, bo inaczej aktywa wracają do Vattenfall. Umowa jest taka, że EPH musi inwestować, a nie tylko wyciągać zyski, przynajmniej przez cztery pierwsze lata. A więc i tak pozostaje pytanie po co prywatny inwestor EPH to robi. Można przypuszczać, że Czesi chcą rozszerzyć swoją pozycję na rynku. Jeżeli dojdzie do sprzedaży, będą też mieli w Niemczech wpływy polityczne. Będzie im przez to łatwiej przeforsować pewne kwestie na poziomie europejskim. Ale to jest spekulacja, bo nie znamy umowy”. Andreas Stahlberg z gminy Schenkendöbern wypowiada się mocniej: „Czeski koncern CEZ, który chciał nabyć Vattenfall zrezygnował z transakcji, kiedy zapoznał się z księgami rachunkowymi i bilansami Vattenfall. Stwierdził, że umowa jest zbyt ryzykowna. Nawet sam Vattenfall na konferencji prasowej powiedział, że jest to dla nich zbyt drogie, aby zostać przy węglu brunatnym. Ciekawe natomiast dlaczego na zakup zdecydował się prywatny inwestor, multimilioner. Być może lubi grać w pokera”.

Kto zapłaci za węgiel i skutki jego wydobycia?

Mieszkańców niepokoją więc same kulisy sprzedaży. Boją się, że za rekultywację zapłacą sami. Przecież EPH prawie za nic dostanie całą branżę. W obrazowy sposób wypowiedział się wspomniany już Andreas Stahlberg: „Proponuję porównanie – to tak jakby wejść do supermarketu z 1 euro w kieszeni na wózek. Jednak ze sklepu wychodzisz z całym asortymentem w koszyku bez płacenia. Vattenfall na początku chciał za swoją branżę 2-3 miliardy euro. W końcu jednak stanęło na w 200-300 milionach euro. Ale społeczeństwo nie wie, ile ostatecznie Vattenfall dostał za swoją branżę. Wiadomo, że koncern będzie musiał przelać na konto EPH 1,7 miliarda euro na późniejszą rekultywację. A więc EPH zapłacił 10% tego, co było proponowane na początku. Do tego dostał od Vattenfall na sam fundusz rekultywacyjny 1,7 miliarda euro”.

Szczególnie dotkliwa jest i będzie sytuacja z gospodarką wodną. Nie chodzi tylko o kosztowne leje depresyjne i przesuszone gleby, nad którymi powstają burze piaskowe. Problem dotyczy też wody pitnej, która jest coraz bardziej zanieczyszczona związkami żelaza i siarczanami. „To jest obowiązek i powinność odpowiedzialnej polityki kraju, aby takie ryzyka unaocznić i z całą siłą im przeciwdziałać” – mówią ekolodzy z Grüne Liga. Zaopatrzenie w wodę pitną dla Berlina i Frankfurtu nad Odrą może być w przyszłości dużo droższe, ponieważ rzeka Sprewa jest dzisiaj w wielu miejscach ściekiem. Wiadomo też, że wywłaszczenia ze względu na węgiel brunatny będą problematyczne do przeprowadzenia pod względem prawnym. Wywłaszczenie może być uzasadnione tylko w szczególnym przypadku, kiedy chodzi o dobro ogółu szczególnej wagi – czytamy w ekspertyzie adwokatki Cornelii Ziehm. W czasach ochrony klimatu oraz transformacji energetycznej, wydobycie węgla brunatnego nie może być jednak rozumiane jako dobro publiczne. Sprawa nie jest też obojętna dla Polaków mieszkających po drugiej stronie granicy.

O ile jednak krytycy dalszego wydobycia i spalania węgla brunatnego widzą sprawę kompleksowo – „wszystko jest ze sobą połączone”, a przy tym oczekują sprawozdania z całościowych kosztów wydobycia i spalania węgla, o tyle polski rząd stosuje strategię, którą Naomi Klein w swojej najnowszej książce nazywa „wszystko jest rozłączone”. Jak dotąd słyszymy tylko, że odnawialne źródła energii są drogie, bo wymagają subsydiów i pomocy państwa. Węgiel z kolei jest tani i mamy go bardzo dużo – brzmi stanowisko rządu. Rząd w swojej polityce nie zająknie się jednak na temat subsydiów do tego węgla i jego kosztów zewnętrznych. Na temat kosztów węgla brunatnego wypowiedziała się Anna Dziadek ze stowarzyszenia „Nie Kopalni Odkrywkowej”: „Na początku procesu sprzedaży, wartość aktywów Vattenfalla na niemieckich Łużycach wyceniana była na 2 – 3 miliardy euro. Czyli za około 10 miliardów złotych można było nabyć 3 elektrownie i 5 kopalni odkrywkowych. Ostatecznie Vattenfall nie dostanie nawet 1-go miliarda złotych. Tak szybko zmniejsza się obecnie wartość aktywów węglowych - zresztą nie tylko w Niemczech. Warto porównać te realia z wyliczeniami PGE, które od wielu lat planuje pod Gubinem budowę 1 elektrowni za 15 miliardów, do tego kopalnię za 5 miliardów złotych. Ponieważ pod Gubinem nie ma niezbędnej sieci, która mogłaby odebrać wyprodukowane moce, należy doliczyć koszt kolejnych 10 miliardów na budowę "autostrady energetycznej", która połączyłaby nową elektrownię wybudowaną w środku lasu z polską siecią energetyczną. Jeżeli to dodamy, to mamy inwestycję za 30 miliardów, których PGE oczywiście nie posiada. Znalezienie banku, funduszu, który w tej chwili chciałby sfinansować inwestycję w węgiel brunatny też nie jest możliwe. Nikt nie wyłoży 30 miliardów złotych na 1 nową elektrownią, skoro 3 (w tym 2 największe w Niemczech) kosztują poniżej 1 miliarda złotych”. 

Jak na światowe trendy w polityce energetycznej reaguje polski sektor górniczy? Dyrektor KWB Bełchatów Kazimierz Kozioł: „My górnicy, energetycy nie jesteśmy przeciwnikami energii odnawialnej. Zależy nam, aby rozwijała się jak najszybciej, jak najefektywniej, bo służy to ochronie środowiska. Ale jesteśmy też realistami. Dlatego mówimy, że energetyka odnawialna powinna uzupełniać węglowy miks paliwowo-energetyczny, ale nie jest w stanie zastąpić energetyki konwencjonalnej”. Tutaj też mamy do czynienia ze strategią „rozłączenia” w myśleniu. Po raz kolejny stopniowe, ale zdecydowane odchodzenie od węgla jest mylone z nagłym „zastąpieniem energetyki konwencjonalnej”. W Polsce odchodzenie od paliw kopalnych w energetyce oraz ciepłownictwie i tak będzie trwało lata. Mówienie, że ktoś w ogóle sugeruje natychmiastowe zastąpienie węgla OZE jest po prostu manipulacją.

Granie na czas

Sprzedaż branży Vattenfall czeskiemu koncernowi może być dla polskiego rządu wygodnym pretekstem do utwierdzenia swojej węglowej strategii. W mediach pojawią się informacje, że Niemcy i Czechy inwestują w węgiel. Słychać będzie pewnie głosy, że skoro kraje te u siebie stawiają na węgiel, to nie będą nas Polaków pouczać. Co się stanie z koncernem Vattenfall w Niemczech, to się dopiero się okaże. Na podstawie powyższego można jednak stwierdzić, że dalsze inwestowanie w węgiel to granie na czas. Jakub Gogolewski, ekspert z fundacji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” twierdzi: „Większość firm, nawet Silesia i Bogdanka rejestrują straty. To nie jest zwykły dołek koniunkturalny, ale raczej zanik rynku, który odchodzi. Tak jak kiedyś znikła branża telefonów stacjonarnych. Ci, którzy spekulują, że węgiel ma przyszłość, grają raczej na czas. Myślą - być może uda mi się wycisnąć trochę powyżej zera zanim wszyscy pójdą na dno. To trochę taki bal na Titanicu”.

Czekamy zatem na ruch Szwecji. Natomiast co zrobi europejski, międzynarodowy ruch na rzecz klimatu już wiemy. W maju (13-16 maja) na terenie Łużyc po stronie niemieckiej planowany jest duży protest Ende Gelände oraz szereg wydarzeń towarzyszących. Cel tych akcji to między innymi jasny komunikat – „Kto inwestuje w węgiel, kupuje protest”.

Hanna Schudy

Odkrywki Polska

Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy jako podatnicy za niestosowanie się do (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, na podstawie której kopalnia Turów uzyskała (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, GDOŚ i Prokuratury Krajowej na wstrzymanie (...)
czytaj całość
Aktywistki i aktywiści z polskich organizacji ekologicznych w niedzielę, 25 czerwca 2023 r. kolejny raz dołączyli do protestu przeciwko planom (...)
czytaj całość
Kraków/Warszawa/Wrocław, 07.06.2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w (...)
czytaj całość
Od początku sporu między Polską a Czechami, Komisją Europejską i wreszcie TSUE w sprawie Turowa było jasne, że milionowych kar (...)
czytaj całość
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od czerwca negocjacji pomiędzy stronami sporu, Polsce (...)
czytaj całość
więcej
2021-10-29
Przez brak harmonogramu wyłączania węgla region zgorzelecki straci potężne środki (...)
2021-10-28
Naukowcy: nie ma przyszłości dla kopalni i elektrowni Turów
2021-10-22
Protesty związków górniczych to szantaż wobec sprawiedliwej transformacji
2021-10-08
Turów: czy wybory w Czechach przyspieszą zamknięcie kopalni?
2021-09-22
Kary za Turów i transformacja energetyczna powiatu zgorzeleckiego
2021-09-20
Ponad 2 miliony złotych dziennie kary za wydobycie węgla w (...)
2021-09-20
Na co pójdą pieniądze podatników: kary za Turów czy podwyżki (...)
2021-06-29
Trudne negocjacje o odkrywce Turów.
2021-06-21
Znów oczy całej Polski skierowane na Turów i Bogatynię
2021-06-17
Negocjacje w Pradze nie rozwiązują prawdziwego problemu Turowa
2021-06-11
Kandydaci na Burmistrza Bogatyni lekceważą dyskusję o przyszłości i sprawiedliwej (...)
2021-06-09
Sprawa Turowa w TSUE to szansa na sprawiedliwą transformację Polski
2021-06-09
Pytamy kandydatów na burmistrza Bogatyni o przyszłość regionu i transformację (...)
2021-06-08
Pieniądze dla Czechów czy na odejście od węgla?
2021-05-21
TSUE zakazuje działalności kopalni Turów
2021-05-19
To już prawie pewne: Przez politykę rządu do Turowa nie (...)
2021-05-13
Nowy blok w Turowie pozbawi szansy na fundusze i dobry (...)
2021-03-31
Kocham Cię jak... Bogatynię?
2021-03-11
Świat, który nie może zaginąć
2021-03-08
Zaproszenie na debatę: Czy kultura i sztuka może uratować Opolno (...)
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
2021-02-15
Zdrowie i życie ludzi jest ważniejsze niż zyski węglowych spółek. (...)
2021-01-21
Kolejna skarga na kopalnię odkrywkową Turów.
2020-09-01
Trójstyk niezgody – jak górnicy nie chcieli usłyszeć Czechów i (...)
2020-08-24
Niemieckie odkrywki będą mniejsze a koncerny zarobią mniej, niż myślały
2020-07-16
Posiedzenie Komisji Petycji PE: Turów narusza unijne procedury
2020-07-01
Dość pustosłowia! Walne Zgromadzenie ZE PAK
2020-04-11
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie – kwaśne zderzenie z (...)
2020-04-10
Polski nie stać na smog i węgiel – Covid (...)
2020-04-01
Jak PGE Turów wykorzystuje szok i kpi z naszych sąsiadów. (...)
2020-03-31
Koncesja na wydobycie do 2025 a może nawet do 2044 (...)
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Kopalni (...)
2020-03-29
Społeczności stają do walki z gigantem węglowym, który kradnie im (...)
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2019-12-20
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarodowe. Chce pylić, zabierać wodę i (...)
2019-11-28
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-21
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-13
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-15
Hanna Schudy i Radosław Gawlik: Protest na Wiejskiej (...)
2019-10-09
Przepis na bunt społeczny, czyli jak projekt Prawa Geologicznego i (...)
2019-10-04
Apel NGO do Prezesa PKO BP w sprawie finansowania (...)
2019-09-24
Kto organizuje źle, organizuje dwa razy – publiczna rozprawa do (...)
2019-09-17
Rozprawa administracyjna i pikieta w sprawie odkrywki PGE Turów (19.09.2019)
2019-07-08
We are at risk of a Polish-Czech conflict over the (...)
2019-07-04
Grozi nam polsko-czeski konflikt w sprawie rozbudowy Kopalni Turów
2019-05-06
Czesi rozpoczęli transgraniczną oceną rozszerzenie polskiej odkrywki w Zagłębiu Turoszowskim.
2019-05-02
Kochaj sąsiada swego jak...?
2019-01-31
Pod prąd styczeń 2019
2018-11-30
Videorelacja: Alternatywa energetyczna na Dolnym Śląsku wobec węgla brunatnego
2018-11-15
Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez (...)
2018-10-26
Zagłębie Turoszowskie potrzebuje szybkiej i sprawiedliwej transformacji
2018-09-17
Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości kompleksu węgla brunatnego Turów
2018-08-15
Kto ubezpieczy Turów?
2018-08-04
Przyszłość Turowa? Niedługo konsultacje społeczne
2018-04-16
Odkrywka Złoczew oznacza miliardowe straty dla rolnictwa
2018-03-03
Wyjątkowe cmentarzysko neolityczne w Górach objęte ochroną konserwatora zabytków
2018-01-31
Polskie spółki węglowe. Kto ubezpiecza? Kto inwestuje?
2017-10-07
Wielkopolska: Odchodzenie od węgla jest pewne.
2017-05-25
Apel o transformację energetyczną województwa lubuskiego
2017-05-12
Żadnego węgla na stadionie
2017-05-07
Rozwój à la kopalnia Złoczew – spuścić staw, żeby złapać (...)
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-02-23
Konferencja na Świętej Górze dot. palnowanych kopalni odkrywkowych w Wielkopolsce
2017-02-21
Wiceminister środowiska: Kopalnia odkrywkowa oznacza katastrofę
2017-02-06
Kurhany niczym papierek lakmusowy. Jaka przyszłość czeka region Konina?
2017-01-11
Konin i region – quo vadis?
2016-12-19
Nie - kopalni odkrywkowej
2016-10-02
Co dalej po węglu brunatnym
2016-09-14
Demonstracja w sprawie nowej odkrywki
2016-08-15
Co z kopalnią? PGE wstrzymuje nie tylko oddech.
2016-07-30
Greenpeace w państwie PIS
2016-06-28
Mieszkańcy Wielkopolski protestowali w Warszawie przeciwko kopalni odkrywkowej
2016-06-23
Kopcie piłkę a nie węgiel !
2016-04-28
Sprzedaż koncernu Vattenfall w Niemczech czyli węgiel i gra w (...)
2016-01-31
Apel do Głównego Geologa Kraju przeciw kopalniom odkrywkowym
2016-01-19
Mieszkańcy Dolnych Łużyc / PGE - 6 : 0
2015-12-16
NIe będzie kopalń w Wielkopolsce?
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-12-03
PGE zbuduje Elektrownię Złoczew na 2 tys. MW?
2015-11-25
Anna Dziadek: Na terenach, na których planuje się budowę kopalni (...)
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-10-02
Kończy się czas węgla brunatnego.
2015-08-25
Papież Franciszek sprzymierzeńcem
2015-05-15
Kto zarabia na planach kopalni na granicy
2015-03-18
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-01-08
Polscy rolnicy szykują powstanie.
2014-10-09
J. Nieradka: Mieć miedź, czyli lubuska racja stanu
2014-10-03
Łużyce w Niemczech: Szwecja chce zatrzymać ekspansję koncernu Vattenfall związaną (...)
2014-09-11
W Sejmie padła ważna deklaracja wicepremiera Janusza Piechocińskiego
2014-07-08
Relacja z demostracji 8.07 w Warszawie
2014-07-04
Anna BIAŁOSZEWSKA: Atterwasch – opowieść o walce
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej