×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

23 grudnia 2013
Odkrywki Polska
 

NIEPŁACONY RACHUNEK

- jak energetyka węglowa niszczy nasze zdrowie - wstrząsający raport Health and Environment Alliance (HEAL)

Na anglojęzycznych stronach wiodącej europejskiej organizacji Health and Environment Alliance (HEAL) - Alians dla Zdrowia i Środowiska, ukazała się relacja ze zorganizowanej 29.11.2013 r. przez Gminę Lubin i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA konferencji pt: „Wpływ spalania węgla na zdrowie”.Przedstawiciel HEAL Łukasz Adamkiewicz, uczestnik konferencji, przedstawił wówczas prezentację pt. "Transgraniczne koszty ekonomiczne skutków zdrowotnych wywołanych emisjami z elektrowni węglowych w Europie" w oparciu o raport pt. „NIEPŁACONY RACHUNEK Jak energetyka węglowa niszczy nasze zdrowie”. Pełną wersję raportu (po polsku) można znaleźć pod adresem:

http://www.env-health.org/news/latest-news/article/external-health-cost-of-coal-power

W lubińskiej konferencji, pod honorowym patronatem Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”, oprócz mieszkańców regionu legnickiego i przedstawicieli samorządów gmin zagrożonych planami budowy (wraz z dwoma elektrowniami) odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu „Legnica”, jako prelegenci, oprócz ww. Łukasza Adamkiewicza, wzięli też udział:

  • dr med. Irmgard Emmrich (Niemcy), lekarka pracująca przez wiele lat w szpitalu w Guben: która przedstawiła prezentację "Emisje zanieczyszczeń z elektrowni węgla brunatnego z punktu widzenia lekarza", o wpływie emisji zanieczyszczeń z elektrowni węgla brunatnego na zdrowie z punktu widzenia lekarza,
  • dr hab. Leszek Pazderski (Polska), Greenpeace Polska z wykładem zatytułowanym: "Wpływ zdrowotny przyszłej elektrowni „Lubin” na tle innych instalacji spalających węgiel brunatny w Polsce",
  • prof. dr hab. inż. Jadwiga Więckowska, Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego w Lubinie, która przedstawiła prezentację "Czy węgiel brunatny może być zastąpiony innym surowcem energetycznym?"

Pani Profesor, reprezentantka miejscowego środowiska naukowego, wystąpiła jako pierwsza i zaprezentowała zaskakujące, ale lojalne wobec środowiska zagłębia miedziowego stanowisko, które można krótko określić - wydobywać i eksploatować o ile jest to ekonomicznie uzasadnione. I to nie tylko miedź i węgiel brunatny, ale także inne występujące w tym regionie surowce.

Można było odnieść wrażenie, że entuzjastycznie wydobywcze stanowisko Pani Profesor bliskie było pionierskim czasom gorączki złota z amerykańskich filmów.

Z tezami prelegentki zdecydowanie nie zgodzili się pozostali paneliści wskazując na tzw. koszty ukryte wydobycia i spalania węgla. I to zarówno dla środowiska jak i zdrowia obywateli. Te ostatnie sięgają już nawet do 10 mld zł rocznie. Spalanie węgla wg cytowanego wyżej raportu HEAL ma rujnujący wpływ na zdrowie ludzi i jest przyczyną bardzo poważnych chorób układu oddechowego, nerwowego i krążenia.

Szczególnie narażone są dzieci (np. na metale ciężkie), także te nienarodzone. Tylko największy w Europie kompleks energetyczny (kopalnia węgla brunatnego i elektrownia) w Bełchatowie jest  przyczyną śmierci ok. 2000 osób rocznie. Dr hab. Leszek Pazderski korzystając z modelu statystycznego udowodnił, że hipotetyczna, nieistniejąca jak na razie, opalana węglem brunatnym elektrownia „Lubin” stałaby się przyczyną śmierci blisko 190 osób roczne. A w całej Polsce już istniejące elektrownie zabijają w skali roku niemal dwa razy więcej ludzi niż ginie w wypadkach komunikacyjnych!!!

Irena Rogowska, Wójt Gminy Lubin, otwierając międzynarodową konferencję przypomniała swój udział w listopadowym szczycie klimatycznym COP19 w Warszawie i podstawową konkluzję jaka wynikła z jego przebiegu. To właśnie powstające w wyniku spalania węgla gazy cieplarniane są obiektywną i potwierdzoną naukowo przyczyną nasilających się zmian klimatycznych powodujących coraz gwałtowniejsze katastrofy, jak np. niedawny super tajfun na Filipinach. Nie ma zatem żadnego uzasadnienia, by nasz kraj, jako jeden z nielicznych w Europie, dalej forsował rozwój energetyki w oparciu o paliwa kopalne mające tak szkodliwy wpływ na zdrowie i środowisko nie tylko lokalnie, ale też globalnie. Postęp technologiczny, praca naukowców, rozwój cywilizacyjny muszą iść w kierunku ograniczenia spalania węgla i maksymalnego wykorzystania odnawianych źródeł energii.

Burmistrz Ścinawy Andrzej Holdenmajer w trakcie ożywionej dyskusji przywołał swoje wieloletnie doświadczenia z innych krajów Europy Zachodniej, gdzie już od dawna stawia się na zieloną energię, która staje się źródłem miejsc pracy i rozwoju lokalnych społeczności. Miasto i gmina, której jest gospodarzem wybrała taki właśnie kierunek rozwoju, który jest realną alternatywą dla planów budowy odkrywki w regionie legnickim.

Dr med. Irmgard Emmrich mająca na co dzień kontakt z  pacjentami zamieszkującymi tereny wokół odkrywki węgla brunatnego Guben, zwróciła uwagę, że odnotowuje się tam olbrzymi wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego oraz nerwowego kończące się często depresją a nawet samobójstwami. Pani doktor podkreślała, że wciąż niedocenianym zagrożeniem jest pył zawieszony. Większe cząstki tego pyłu (PM-10)  mogą być usuwane przez odksztuszanie, najniebezpieczniejsze są jednak mniejsze cząstki (PM-2,5), bo docierają do najdalszych części układu oddechowego i krwionośnego powodując tam chroniczne zapalenia i nieodwracalne zmiany. Dr Emmrich apelowała do lekarzy, mediów i samorządowców wzywając ich do publikowania danych o zwiększonej zachorowalności w wyniku wydobycia i spalania węgla. Kończąc stwierdziła, że na lekarzach, władzach centralnych i lokalnych i organizacjach pozarządowych spoczywa ogromna odpowiedzialność w zakresie działań przeciwko powstaniu nowych kopalni i elektrowni węglowych zarówno w Niemczech jak i w Polsce.

W rozmowach z uczestnikami, w trakcie i po konferencji, można było usłyszeć jak wielkie wrażenie zrobiły na nich przedstawione przez prelegentów dane. I jak mit o taniej węglowej energetyce zderza się z rzeczywistością cierpień i chorób ludzi (także zwierząt) i ciągle rosnącymi kosztami leczenia.

imgturysta/files/nieplacony_rachunek.pdf

Odkrywki Polska

Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, GDOŚ i Prokuratury Krajowej na wstrzymanie (...)
czytaj całość
Aktywistki i aktywiści z polskich organizacji ekologicznych w niedzielę, 25 czerwca 2023 r. kolejny raz dołączyli do protestu przeciwko planom (...)
czytaj całość
Kraków/Warszawa/Wrocław, 07.06.2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w (...)
czytaj całość
Od początku sporu między Polską a Czechami, Komisją Europejską i wreszcie TSUE w sprawie Turowa było jasne, że milionowych kar (...)
czytaj całość
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od czerwca negocjacji pomiędzy stronami sporu, Polsce (...)
czytaj całość
18 października 2021 odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na Dolnym Śląsku. Na spotkaniu omawiany był m.in. (...)
czytaj całość
Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przeanalizowali przyszłość kompleksu energetycznego Turów. Dni energetyki opartej na węglu ze względów ekonomicznych i (...)
czytaj całość
Liderzy górniczych związków zawodowych protestują dziś (22 października) pod siedzibą europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu,
czytaj całość
więcej
2021-10-08
Turów: czy wybory w Czechach przyspieszą zamknięcie kopalni?
2021-09-22
Kary za Turów i transformacja energetyczna powiatu zgorzeleckiego
2021-09-20
Ponad 2 miliony złotych dziennie kary za wydobycie węgla w (...)
2021-09-20
Na co pójdą pieniądze podatników: kary za Turów czy podwyżki (...)
2021-06-29
Trudne negocjacje o odkrywce Turów.
2021-06-21
Znów oczy całej Polski skierowane na Turów i Bogatynię
2021-06-17
Negocjacje w Pradze nie rozwiązują prawdziwego problemu Turowa
2021-06-11
Kandydaci na Burmistrza Bogatyni lekceważą dyskusję o przyszłości i sprawiedliwej (...)
2021-06-09
Sprawa Turowa w TSUE to szansa na sprawiedliwą transformację Polski
2021-06-09
Pytamy kandydatów na burmistrza Bogatyni o przyszłość regionu i transformację (...)
2021-06-08
Pieniądze dla Czechów czy na odejście od węgla?
2021-05-21
TSUE zakazuje działalności kopalni Turów
2021-05-19
To już prawie pewne: Przez politykę rządu do Turowa nie (...)
2021-05-13
Nowy blok w Turowie pozbawi szansy na fundusze i dobry (...)
2021-03-31
Kocham Cię jak... Bogatynię?
2021-03-11
Świat, który nie może zaginąć
2021-03-08
Zaproszenie na debatę: Czy kultura i sztuka może uratować Opolno (...)
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
2021-02-15
Zdrowie i życie ludzi jest ważniejsze niż zyski węglowych spółek. (...)
2021-01-21
Kolejna skarga na kopalnię odkrywkową Turów.
2020-09-01
Trójstyk niezgody – jak górnicy nie chcieli usłyszeć Czechów i (...)
2020-08-24
Niemieckie odkrywki będą mniejsze a koncerny zarobią mniej, niż myślały
2020-07-16
Posiedzenie Komisji Petycji PE: Turów narusza unijne procedury
2020-07-01
Dość pustosłowia! Walne Zgromadzenie ZE PAK
2020-04-11
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie – kwaśne zderzenie z (...)
2020-04-10
Polski nie stać na smog i węgiel – Covid (...)
2020-04-01
Jak PGE Turów wykorzystuje szok i kpi z naszych sąsiadów. (...)
2020-03-31
Koncesja na wydobycie do 2025 a może nawet do 2044 (...)
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Kopalni (...)
2020-03-29
Społeczności stają do walki z gigantem węglowym, który kradnie im (...)
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2019-12-20
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarodowe. Chce pylić, zabierać wodę i (...)
2019-11-28
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-21
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-13
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-15
Hanna Schudy i Radosław Gawlik: Protest na Wiejskiej (...)
2019-10-09
Przepis na bunt społeczny, czyli jak projekt Prawa Geologicznego i (...)
2019-10-04
Apel NGO do Prezesa PKO BP w sprawie finansowania (...)
2019-09-24
Kto organizuje źle, organizuje dwa razy – publiczna rozprawa do (...)
2019-09-17
Rozprawa administracyjna i pikieta w sprawie odkrywki PGE Turów (19.09.2019)
2019-07-08
We are at risk of a Polish-Czech conflict over the (...)
2019-07-04
Grozi nam polsko-czeski konflikt w sprawie rozbudowy Kopalni Turów
2019-05-06
Czesi rozpoczęli transgraniczną oceną rozszerzenie polskiej odkrywki w Zagłębiu Turoszowskim.
2019-05-02
Kochaj sąsiada swego jak...?
2019-01-31
Pod prąd styczeń 2019
2018-11-30
Videorelacja: Alternatywa energetyczna na Dolnym Śląsku wobec węgla brunatnego
2018-11-15
Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez (...)
2018-10-26
Zagłębie Turoszowskie potrzebuje szybkiej i sprawiedliwej transformacji
2018-09-17
Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości kompleksu węgla brunatnego Turów
2018-08-15
Kto ubezpieczy Turów?
2018-08-04
Przyszłość Turowa? Niedługo konsultacje społeczne
2018-04-16
Odkrywka Złoczew oznacza miliardowe straty dla rolnictwa
2018-03-03
Wyjątkowe cmentarzysko neolityczne w Górach objęte ochroną konserwatora zabytków
2018-01-31
Polskie spółki węglowe. Kto ubezpiecza? Kto inwestuje?
2017-10-07
Wielkopolska: Odchodzenie od węgla jest pewne.
2017-05-25
Apel o transformację energetyczną województwa lubuskiego
2017-05-12
Żadnego węgla na stadionie
2017-05-07
Rozwój à la kopalnia Złoczew – spuścić staw, żeby złapać (...)
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-02-23
Konferencja na Świętej Górze dot. palnowanych kopalni odkrywkowych w Wielkopolsce
2017-02-21
Wiceminister środowiska: Kopalnia odkrywkowa oznacza katastrofę
2017-02-06
Kurhany niczym papierek lakmusowy. Jaka przyszłość czeka region Konina?
2017-01-11
Konin i region – quo vadis?
2016-12-19
Nie - kopalni odkrywkowej
2016-10-02
Co dalej po węglu brunatnym
2016-09-14
Demonstracja w sprawie nowej odkrywki
2016-08-15
Co z kopalnią? PGE wstrzymuje nie tylko oddech.
2016-07-30
Greenpeace w państwie PIS
2016-06-28
Mieszkańcy Wielkopolski protestowali w Warszawie przeciwko kopalni odkrywkowej
2016-06-23
Kopcie piłkę a nie węgiel !
2016-04-28
Sprzedaż koncernu Vattenfall w Niemczech czyli węgiel i gra w (...)
2016-01-31
Apel do Głównego Geologa Kraju przeciw kopalniom odkrywkowym
2016-01-19
Mieszkańcy Dolnych Łużyc / PGE - 6 : 0
2015-12-16
NIe będzie kopalń w Wielkopolsce?
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-12-03
PGE zbuduje Elektrownię Złoczew na 2 tys. MW?
2015-11-25
Anna Dziadek: Na terenach, na których planuje się budowę kopalni (...)
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-10-02
Kończy się czas węgla brunatnego.
2015-08-25
Papież Franciszek sprzymierzeńcem
2015-05-15
Kto zarabia na planach kopalni na granicy
2015-03-18
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-01-08
Polscy rolnicy szykują powstanie.
2014-10-09
J. Nieradka: Mieć miedź, czyli lubuska racja stanu
2014-10-03
Łużyce w Niemczech: Szwecja chce zatrzymać ekspansję koncernu Vattenfall związaną (...)
2014-09-11
W Sejmie padła ważna deklaracja wicepremiera Janusza Piechocińskiego
2014-07-08
Relacja z demostracji 8.07 w Warszawie
2014-07-04
Anna BIAŁOSZEWSKA: Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-04
Chciał się wysadzić w powietrze
2014-05-04
Po co kopalnie odkrywkowe – 1 maja Spotkanie Zielonych Europejskich (...)
2014-02-07
PGE stara się o nowe złoża węgla brunatnego
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej