×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

23 grudnia 2013
Odkrywki Polska
 

NIEPŁACONY RACHUNEK

- jak energetyka węglowa niszczy nasze zdrowie - wstrząsający raport Health and Environment Alliance (HEAL)

Na anglojęzycznych stronach wiodącej europejskiej organizacji Health and Environment Alliance (HEAL) - Alians dla Zdrowia i Środowiska, ukazała się relacja ze zorganizowanej 29.11.2013 r. przez Gminę Lubin i Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA konferencji pt: „Wpływ spalania węgla na zdrowie”.Przedstawiciel HEAL Łukasz Adamkiewicz, uczestnik konferencji, przedstawił wówczas prezentację pt. "Transgraniczne koszty ekonomiczne skutków zdrowotnych wywołanych emisjami z elektrowni węglowych w Europie" w oparciu o raport pt. „NIEPŁACONY RACHUNEK Jak energetyka węglowa niszczy nasze zdrowie”. Pełną wersję raportu (po polsku) można znaleźć pod adresem:

http://www.env-health.org/news/latest-news/article/external-health-cost-of-coal-power

W lubińskiej konferencji, pod honorowym patronatem Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”, oprócz mieszkańców regionu legnickiego i przedstawicieli samorządów gmin zagrożonych planami budowy (wraz z dwoma elektrowniami) odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu „Legnica”, jako prelegenci, oprócz ww. Łukasza Adamkiewicza, wzięli też udział:

  • dr med. Irmgard Emmrich (Niemcy), lekarka pracująca przez wiele lat w szpitalu w Guben: która przedstawiła prezentację "Emisje zanieczyszczeń z elektrowni węgla brunatnego z punktu widzenia lekarza", o wpływie emisji zanieczyszczeń z elektrowni węgla brunatnego na zdrowie z punktu widzenia lekarza,
  • dr hab. Leszek Pazderski (Polska), Greenpeace Polska z wykładem zatytułowanym: "Wpływ zdrowotny przyszłej elektrowni „Lubin” na tle innych instalacji spalających węgiel brunatny w Polsce",
  • prof. dr hab. inż. Jadwiga Więckowska, Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego w Lubinie, która przedstawiła prezentację "Czy węgiel brunatny może być zastąpiony innym surowcem energetycznym?"

Pani Profesor, reprezentantka miejscowego środowiska naukowego, wystąpiła jako pierwsza i zaprezentowała zaskakujące, ale lojalne wobec środowiska zagłębia miedziowego stanowisko, które można krótko określić - wydobywać i eksploatować o ile jest to ekonomicznie uzasadnione. I to nie tylko miedź i węgiel brunatny, ale także inne występujące w tym regionie surowce.

Można było odnieść wrażenie, że entuzjastycznie wydobywcze stanowisko Pani Profesor bliskie było pionierskim czasom gorączki złota z amerykańskich filmów.

Z tezami prelegentki zdecydowanie nie zgodzili się pozostali paneliści wskazując na tzw. koszty ukryte wydobycia i spalania węgla. I to zarówno dla środowiska jak i zdrowia obywateli. Te ostatnie sięgają już nawet do 10 mld zł rocznie. Spalanie węgla wg cytowanego wyżej raportu HEAL ma rujnujący wpływ na zdrowie ludzi i jest przyczyną bardzo poważnych chorób układu oddechowego, nerwowego i krążenia.

Szczególnie narażone są dzieci (np. na metale ciężkie), także te nienarodzone. Tylko największy w Europie kompleks energetyczny (kopalnia węgla brunatnego i elektrownia) w Bełchatowie jest  przyczyną śmierci ok. 2000 osób rocznie. Dr hab. Leszek Pazderski korzystając z modelu statystycznego udowodnił, że hipotetyczna, nieistniejąca jak na razie, opalana węglem brunatnym elektrownia „Lubin” stałaby się przyczyną śmierci blisko 190 osób roczne. A w całej Polsce już istniejące elektrownie zabijają w skali roku niemal dwa razy więcej ludzi niż ginie w wypadkach komunikacyjnych!!!

Irena Rogowska, Wójt Gminy Lubin, otwierając międzynarodową konferencję przypomniała swój udział w listopadowym szczycie klimatycznym COP19 w Warszawie i podstawową konkluzję jaka wynikła z jego przebiegu. To właśnie powstające w wyniku spalania węgla gazy cieplarniane są obiektywną i potwierdzoną naukowo przyczyną nasilających się zmian klimatycznych powodujących coraz gwałtowniejsze katastrofy, jak np. niedawny super tajfun na Filipinach. Nie ma zatem żadnego uzasadnienia, by nasz kraj, jako jeden z nielicznych w Europie, dalej forsował rozwój energetyki w oparciu o paliwa kopalne mające tak szkodliwy wpływ na zdrowie i środowisko nie tylko lokalnie, ale też globalnie. Postęp technologiczny, praca naukowców, rozwój cywilizacyjny muszą iść w kierunku ograniczenia spalania węgla i maksymalnego wykorzystania odnawianych źródeł energii.

Burmistrz Ścinawy Andrzej Holdenmajer w trakcie ożywionej dyskusji przywołał swoje wieloletnie doświadczenia z innych krajów Europy Zachodniej, gdzie już od dawna stawia się na zieloną energię, która staje się źródłem miejsc pracy i rozwoju lokalnych społeczności. Miasto i gmina, której jest gospodarzem wybrała taki właśnie kierunek rozwoju, który jest realną alternatywą dla planów budowy odkrywki w regionie legnickim.

Dr med. Irmgard Emmrich mająca na co dzień kontakt z  pacjentami zamieszkującymi tereny wokół odkrywki węgla brunatnego Guben, zwróciła uwagę, że odnotowuje się tam olbrzymi wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego oraz nerwowego kończące się często depresją a nawet samobójstwami. Pani doktor podkreślała, że wciąż niedocenianym zagrożeniem jest pył zawieszony. Większe cząstki tego pyłu (PM-10)  mogą być usuwane przez odksztuszanie, najniebezpieczniejsze są jednak mniejsze cząstki (PM-2,5), bo docierają do najdalszych części układu oddechowego i krwionośnego powodując tam chroniczne zapalenia i nieodwracalne zmiany. Dr Emmrich apelowała do lekarzy, mediów i samorządowców wzywając ich do publikowania danych o zwiększonej zachorowalności w wyniku wydobycia i spalania węgla. Kończąc stwierdziła, że na lekarzach, władzach centralnych i lokalnych i organizacjach pozarządowych spoczywa ogromna odpowiedzialność w zakresie działań przeciwko powstaniu nowych kopalni i elektrowni węglowych zarówno w Niemczech jak i w Polsce.

W rozmowach z uczestnikami, w trakcie i po konferencji, można było usłyszeć jak wielkie wrażenie zrobiły na nich przedstawione przez prelegentów dane. I jak mit o taniej węglowej energetyce zderza się z rzeczywistością cierpień i chorób ludzi (także zwierząt) i ciągle rosnącymi kosztami leczenia.

imgturysta/files/nieplacony_rachunek.pdf

Odkrywki Polska

Ekolodzy apelują o wsparcie Komisji Europejskiej
czytaj całość
Dziś rozpoczęły się negocjacje w sprawie konfliktu pomiędzy Polską i Czechami dotyczącego wydobycia węgla brunatnego w odkrywce Turów.
czytaj całość
Już w niedzielę odbędą się przedterminowe wybory burmistrza miasta i gminy Bogatynia.
czytaj całość
Do pozwu Republiki Czeskiej w sprawie kopalni odkrywkowej Turów w Trybunale Sprawiedliwości UE przystąpiła Komisja Europejska.
czytaj całość
W niedzielę, 13 czerwca odbędą się przedterminowe wybory burmistrza miasta i gminy Bogatynia. Działacze stowarzyszenie EKO-UNIA, którzy od lat zajmują (...)
czytaj całość
Czas na plan sprawiedliwej transformacji - program osłonowy dla Bogatyni i regionu zgorzeleckiego
czytaj całość
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wydobycie w kopalni węgla brunatnego Turów musi zostać wstrzymane.
czytaj całość
więcej
2021-05-19
To już prawie pewne: Przez politykę rządu do Turowa nie (...)
2021-05-13
Nowy blok w Turowie pozbawi szansy na fundusze i dobry (...)
2021-03-31
Kocham Cię jak... Bogatynię?
2021-03-11
Świat, który nie może zaginąć
2021-03-08
Zaproszenie na debatę: Czy kultura i sztuka może uratować Opolno (...)
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
2021-02-15
Zdrowie i życie ludzi jest ważniejsze niż zyski węglowych spółek. (...)
2021-01-21
Kolejna skarga na kopalnię odkrywkową Turów.
2020-09-01
Trójstyk niezgody – jak górnicy nie chcieli usłyszeć Czechów i (...)
2020-08-24
Niemieckie odkrywki będą mniejsze a koncerny zarobią mniej, niż myślały
2020-07-16
Posiedzenie Komisji Petycji PE: Turów narusza unijne procedury
2020-07-01
Dość pustosłowia! Walne Zgromadzenie ZE PAK
2020-04-11
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie – kwaśne zderzenie z (...)
2020-04-10
Polski nie stać na smog i węgiel – Covid (...)
2020-04-01
Jak PGE Turów wykorzystuje szok i kpi z naszych sąsiadów. (...)
2020-03-31
Koncesja na wydobycie do 2025 a może nawet do 2044 (...)
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Kopalni (...)
2020-03-29
Społeczności stają do walki z gigantem węglowym, który kradnie im (...)
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2019-12-20
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarodowe. Chce pylić, zabierać wodę i (...)
2019-11-28
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-21
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-13
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-15
Hanna Schudy i Radosław Gawlik: Protest na Wiejskiej (...)
2019-10-09
Przepis na bunt społeczny, czyli jak projekt Prawa Geologicznego i (...)
2019-10-04
Apel NGO do Prezesa PKO BP w sprawie finansowania (...)
2019-09-24
Kto organizuje źle, organizuje dwa razy – publiczna rozprawa do (...)
2019-09-17
Rozprawa administracyjna i pikieta w sprawie odkrywki PGE Turów (19.09.2019)
2019-07-08
We are at risk of a Polish-Czech conflict over the (...)
2019-07-04
Grozi nam polsko-czeski konflikt w sprawie rozbudowy Kopalni Turów
2019-05-06
Czesi rozpoczęli transgraniczną oceną rozszerzenie polskiej odkrywki w Zagłębiu Turoszowskim.
2019-05-02
Kochaj sąsiada swego jak...?
2019-01-31
Pod prąd styczeń 2019
2018-11-30
Videorelacja: Alternatywa energetyczna na Dolnym Śląsku wobec węgla brunatnego
2018-11-15
Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez (...)
2018-10-26
Zagłębie Turoszowskie potrzebuje szybkiej i sprawiedliwej transformacji
2018-09-17
Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości kompleksu węgla brunatnego Turów
2018-08-15
Kto ubezpieczy Turów?
2018-08-04
Przyszłość Turowa? Niedługo konsultacje społeczne
2018-04-16
Odkrywka Złoczew oznacza miliardowe straty dla rolnictwa
2018-03-03
Wyjątkowe cmentarzysko neolityczne w Górach objęte ochroną konserwatora zabytków
2018-01-31
Polskie spółki węglowe. Kto ubezpiecza? Kto inwestuje?
2017-10-07
Wielkopolska: Odchodzenie od węgla jest pewne.
2017-05-25
Apel o transformację energetyczną województwa lubuskiego
2017-05-12
Żadnego węgla na stadionie
2017-05-07
Rozwój à la kopalnia Złoczew – spuścić staw, żeby złapać (...)
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-02-23
Konferencja na Świętej Górze dot. palnowanych kopalni odkrywkowych w Wielkopolsce
2017-02-21
Wiceminister środowiska: Kopalnia odkrywkowa oznacza katastrofę
2017-02-06
Kurhany niczym papierek lakmusowy. Jaka przyszłość czeka region Konina?
2017-01-11
Konin i region – quo vadis?
2016-12-19
Nie - kopalni odkrywkowej
2016-10-02
Co dalej po węglu brunatnym
2016-09-14
Demonstracja w sprawie nowej odkrywki
2016-08-15
Co z kopalnią? PGE wstrzymuje nie tylko oddech.
2016-07-30
Greenpeace w państwie PIS
2016-06-28
Mieszkańcy Wielkopolski protestowali w Warszawie przeciwko kopalni odkrywkowej
2016-06-23
Kopcie piłkę a nie węgiel !
2016-04-28
Sprzedaż koncernu Vattenfall w Niemczech czyli węgiel i gra w (...)
2016-01-31
Apel do Głównego Geologa Kraju przeciw kopalniom odkrywkowym
2016-01-19
Mieszkańcy Dolnych Łużyc / PGE - 6 : 0
2015-12-16
NIe będzie kopalń w Wielkopolsce?
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-12-03
PGE zbuduje Elektrownię Złoczew na 2 tys. MW?
2015-11-25
Anna Dziadek: Na terenach, na których planuje się budowę kopalni (...)
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-10-02
Kończy się czas węgla brunatnego.
2015-08-25
Papież Franciszek sprzymierzeńcem
2015-05-15
Kto zarabia na planach kopalni na granicy
2015-03-18
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-01-08
Polscy rolnicy szykują powstanie.
2014-10-09
J. Nieradka: Mieć miedź, czyli lubuska racja stanu
2014-10-03
Łużyce w Niemczech: Szwecja chce zatrzymać ekspansję koncernu Vattenfall związaną (...)
2014-09-11
W Sejmie padła ważna deklaracja wicepremiera Janusza Piechocińskiego
2014-07-08
Relacja z demostracji 8.07 w Warszawie
2014-07-04
Anna BIAŁOSZEWSKA: Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-04
Chciał się wysadzić w powietrze
2014-05-04
Po co kopalnie odkrywkowe – 1 maja Spotkanie Zielonych Europejskich (...)
2014-02-07
PGE stara się o nowe złoża węgla brunatnego
2013-12-23
NIEPŁACONY RACHUNEK
2013-10-06
Radny skarży sie na CBA.
2013-09-18
Kopalnie kontra Konstytucja
2013-05-24
Konferencja prasowa w sprawie zapowiedzianej wizyty Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego (...)
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej