Konferencja prasowa w sprawie zapowiedzianej wizyty Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego na Dolnym Śląsku
poniedziałek, 27 maja 2013 r.
godzina 9.15, Wrocław,
ul. Inowrocławska 17/14
biuro Lidii Geringer de Oedenberg Poseł do Parlamentu Europejskiego
ZAPROSZENIE
na konferencję prasową w sprawie zapowiedzianej wizyty Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego na Dolnym Śląsku
poniedziałek, 27 maja 2013 r.
godzina 9.15, Wrocław,
ul. Inowrocławska 17/14
biuro Lidii Geringer de Oedenberg Poseł do Parlamentu Europejskiego
Udział w konferencji prasowej wezmą:
-
Lidia Geringer de Oedenberg, Poseł do Parlamentu Europejskiego,
-
Irena Rogowska, wójt Gminy Lubin, przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, autorka petycji nr 0046/2010 do Parlamentu Europejskiego,
-
Radosław Gawlik, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO – UNIA z Wrocławia.
Pięcioosobowa delegacja Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego zapowiedziała w dniach 30 - 31 maja 2013 r. przyjazd na Dolny Śląsk, aby podczas misji śledczej (fact finding visit) na miejscu zbadać jak wygląda sytuacja w sprawie dotyczącej braku zgody mieszkańców sześciu gmin: Lubin, Kunice, Ruja, Ścinawa ,Miłkowice i Prochowice na przygotowywane plany budowy kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową. Komisja ma zamiar sprawdzić na miejscu jak wygląda życie mieszkańców zagrożonych terenów, stan środowiska naturalnego oraz infrastruktury, zwłaszcza sfinansowanej ze środków Unii Europejskiej. Do tej pory samorządowcy składający petycję już trzykrotnie przedstawiali sprawę przed Komisją Petycji Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Decyzja o wysłaniu misji do Polski zapadła podczas posiedzenia Komisji w lipcu 2012 r.
Petycja złożona wraz sześcioma tysiącami podpisów w 2010 roku dotyczy nieuznania przez władze państwowe wyników ważnego i wiążącego referendum oraz możliwego łamania prawa UE. 27 września 2009 r. w prawomocnym referendum ponad 90 % mieszkańców sześciu gmin jednocześnie opowiedziało się przeciw wydobyciu węgla metodą odkrywkową. Władze polskie nie wzięły pod uwagę wyników referendów i nie reagują na liczne listy, apele i protesty mieszkańców w tej sprawie.
Cały teren przewidziany pod ewentualne inwestycje odkrywkowe na mocy przyjętej przez Sejm RP Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju może wkrótce być objęty tzw. „ochroną złoża”, co doprowadzi do jego „zamrożenia” - żadne inwestycje poza związanymi z energetyką węglowa nie będą mogły być tam przeprowadzane. Nieruchomości już tracą na wartości a dynamiczny jak dotąd rozwój gmin objętych planami budowy kopalni odkrywkowej może ulec całkowitej blokadzie.
KONTAKT:
Biuro Poselskie
Lidii Geringer de Oedenberg
Kwestor w Prezydium Parlamentu Europejskiego
ul. Inowrocławska 17/14
53-653 Wrocław
phone/fax +48 71 3230821
e-mail: biuro@lgeringer.pl
www.lgeringer.pl
oraz
rzecznik Urzędu Gminy Lubin
Janusz Łucki tel. 604784768