×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

30 marca 2020
Odkrywki Polska
 

Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Kopalni Węgla Brunatnego Turów

Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.

Międzynarodowe protesty nie pomogły. Minister klimatu przedłużył na 6 lat koncesję dla  Kopalni Węgla Brunatnego „Turów” w Bogatyni, która dostarcza paliwo do pobliskiej elektrowni.

Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego, które daje możliwość przyznania koncesji z pominięciem procedury - maksymalnie do 6 lat.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) równolegle prowadzi działania zmierzające do uzyskania koncesji pozwalającej zapewnić dostawy surowca do produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Turów na kolejne 25 lat, czyli do momentu wyczerpania złoża i zakończenia eksploatacji turoszowskiej elektrowni. Podczas trwającej standardowo procedury prawnej złożono wiele negatywnych opinii w tej sprawie od społeczności lokalnych, naukowców i ekologów z Czech, Niemiec i Polski.

„Teraz należy się liczyć ze wzrostem pozwów zagranicznych wobec PGE pochodzących z sąsiadujących z odkrywką i Elektrownią Turów regionów" - uważa Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”. I dalej komentuje: „To egoistyczne i krótkowzroczne zachowanie rządu, który w interesie spółki skarbu państwa oraz jednej kopalni ryzykuje stosunki międzynarodowe. I to w czasach, w których solidarność jest szczególnie potrzebna. Świadczy to albo o błędnej i niczym nieuzasadnionej kalkulacji politycznej, albo całkowitym braku świadomości długoterminowych konsekwencji tej decyzji".

Rozbudowie kopalni i przedłużeniu koncesji sprzeciwiają się zagrożeni mieszkańcy Czech (przy wsparciu władz państwowych, samorządowców i organizacji społecznych), którzy już teraz odczuwają negatywne skutki jej działalności. Wydana przez polskie władze koncesja może oznaczać pozbawienie dostępu do wody pitnej blisko 30.000 osób.

Czesi liczą na pomoc unijnych instytucji. Jeszcze przed przyznaniem koncesji wysłali skargę na Polskę do Komisji Europejskiej oraz pismo do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, w którym piszą o naruszeniu prawa europejskiego przy konsultacjach oraz o miejscowościach, w których może zabraknąć wody, pyle i hałasie. Pod petycją podpisało się 13 tys. osób (także Niemców i Polaków). Ma być ona  rozpatrywana „w trybie pilnym”. Oczekuje się, że Komisja Europejska natychmiast rozpocznie postępowanie przeciwko Polsce i wniesie sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Źródło:

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25817542,pomimo-protestow-koncesja-na-wydobycie-wegla-kopalni-turow.html

Odkrywki Polska

Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy jako podatnicy za niestosowanie się do (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, na podstawie której kopalnia Turów uzyskała (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, GDOŚ i Prokuratury Krajowej na wstrzymanie (...)
czytaj całość
Aktywistki i aktywiści z polskich organizacji ekologicznych w niedzielę, 25 czerwca 2023 r. kolejny raz dołączyli do protestu przeciwko planom (...)
czytaj całość
Kraków/Warszawa/Wrocław, 07.06.2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w (...)
czytaj całość
Od początku sporu między Polską a Czechami, Komisją Europejską i wreszcie TSUE w sprawie Turowa było jasne, że milionowych kar (...)
czytaj całość
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od czerwca negocjacji pomiędzy stronami sporu, Polsce (...)
czytaj całość
+ więcej z Odkrywki Polska
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej