PKO Bank Polski jest finansowo zaangażowany w działania największych polskich spółek energetycznych, których funkcjonowanie opiera się na wydobyciu i spalaniu węgla.
Warszawa, 04.10.2019
Pan Zbigniew Jagiełło,
Prezes Zarządu banku PKO Bank Polski
Szanowny Panie Prezesie,
zwracamy się do Pana w związku z wynikami analiz przeprowadzonych przez zespół naszych ekspertów dotyczących zaangażowania sektora finansowego w spółki, które wytwarzają znaczną ilość energii elektrycznej na bazie spalania węgla, uzyskują znaczne przychody ze sprzedaży wydobytego węgla lub też prowadzą przygotowania do budowy elektrowni węglowych lub kopalni węgla.
PKO Bank Polski jest finansowo zaangażowany w działania największych polskich spółek energetycznych, których funkcjonowanie opiera się na wydobyciu i spalaniu węgla. PKO BP udzielił im między innymi następującego wsparcia:
Działalność prowadzona przez wyżej wymienione spółki powoduje zagrożeniedla zdrowia oraz przyczynia się do katastrofalnej zmiany klimatu w Polsce i na świecie.
Enea wraz z Energą buduje kontrowersyjną elektrownię węglową Ostrołęka C, a jej elektrownia Kozienice emituje rocznie więcej gazów cieplarnianych, niż linie lotnicze Ryanair. Enea nie ma strategii dekarbonizacji izamierza produkować energię zwęgla co najmniej do 2050 r. Zajmuje 7 miejsce na liście 103 spółek energetycznych powodujących największe zagrożenie dla zdrowia wUnii Europejskiej.
Tauron posiada pięć elektrowni węglowych, rozbudowuje elektrownię Jaworzno.
PGE jest właścicielem największego emitenta zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych w Europie, elektrowni Bełchatów. Skończył w tym roku budowę dwóch bloków na węgiel kamienny w elektrowni Opole oraz do końca przyszłego roku skończy budowę nowego bloku na węgiel brunatny w elektrowni Turów. Planuje budowę nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Jej elektrownia Rybnik zajmuje piąte miejsce wśród europejskich elektrowni o największym wpływie a zdrowie.
ZE PAK jest właścicielem trzech elektrowni opalanych węglem brunatnym i dąży do rozbudowy odkrywki Tomisławice i budowy nowych odkrywek węgla brunatnego –odkrywki Ościsłowo oraz Dęby Szlacheckie.
W związku z powyższym zwracamy się do Pana z apelem o dostosowanie polityki klimatycznej i środowiskowej Banku PKO BP do postanowień Szczytu Klimatycznego ONZ COP 21 w Paryżu, zwieńczonego podpisaniem historycznej umowy międzynarodowej o ochronie klimatu.
Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu z 8.10.2018 r. ostrzega, że aby uchronić się przed katastrofalnymi skutkami nieodwracalnej zmiany klimatu musimy utrzymać wzrost średniej temperatury globu na poziomie 1,5°C. Żadna, nawet najbardziej wydajna technologia węglowa, nie jest wstanie sprostać temu celowi. Według raportu Climate Analitics przygotowanego na nowojorski szczyt klimatyczny zwołany przez Sekretarza Generalnego ONZ we wrześniu 2019 r., aby utrzymać zmiany klimatyczne w uzgodnionych na szczeblu międzynarodowym granicach rządy, biznes i instytucje finansowe muszą zapewnić, że globalne emisje dwutlenku węgla pochodzące z elektrowni węglowych osiągną najwyższy poziom w przyszłym roku oraz że wyeliminujemy węgiel z produkcji energii elektrycznej do 2040 r. Wycofywanie węgla z sektora energetycznego jest najważniejszym krokiem na drodze do osiągnięcia celu 1,5°C. Do 2030 r. globalne zużycie węgla w produkcji energiielektrycznej musi spaść o 80 % poniżej poziomu z 2010 r. Kraje OECD, w tym Polska, powinny całkowicie zaprzestać zużycia węgla do 2030 r. Wszystkie elektrownie węglowe muszą zostać zamknięte najpóźniej do 2040 r. Tymczasem w Polsce budowana jest nowa elektrownia węglowa Ostrołęka C, w 2018 r. wzrost emisji CO2był największy w UEi 16 na świeciea emisje w przeliczeniu na mieszkańcarosną szybciej, niż w krajach takich, jak Chiny czy Indie.Polska zajmuje już 4miejsce w rankingu największych emitentów CO2w Unii Europejskiej, 5w Europie i 19 miejsce na świecie z udziałem blisko 1 proc. w globalnych emisjach.
Winę za to ponoszą między innymi instytucje finansowe wspierające sektor węglowo-energetyczny nie dając spółkom żadnej zachęty do obniżania całkowitych emisji i rezygnowania z inwestycji węglowych.
Ranga ryzyka reputacyjnego instytucji, które wspierają projekty przyczyniające się do kryzysu klimatycznego szybko rośnie. Polskie instytucje finansowe, które przyczyniają się do jego pogłębiania poprzez finansowanie energetyki węglowej już znajdują się w centrum zainteresowania organizacji społecznych, mediów i opinii publicznej, czego przykładem jest krytyka zaangażowania mBanku w emisję obligacji Enei oraz wydarzenie w Państwa oddziale z dnia 30 wrześniabr.
My niżej podpisani apelujemy do Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego o:
Mamy nadzieję, że PKO Bank Polski niezwłocznie dostosuje swoją politykę do celów Porozumienia Paryskiego idołączy do coraz liczniejszego grona instytucji finansowych całkowicie rezygnujących z finansowania szkodliwej społecznie, środowiskowo i ekonomicznie energetyki węglowej, a swoje środki finansowe przekieruje na budowę bezemisyjnej gospodarki opartej na efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej.
Uprzejmie prosimy o odpowiedź na nasz list w ciągu 2 tygodni (do 17 października 2019 r.).
Z wyrazami szacunku,
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |