Apel o transformację energetyczną województwa lubuskiego
Zielona Góra, 23.05.2017 r.
Apel o transformację energetyczną województwa lubuskiego. Nie blokujcie regionu dla odchodzących technologii węglowych!
List otwarty do polityków i władz województwa Lubuskiego
Szanowni Państwo,
Od blisko 10 lat obserwujemy bezskuteczne zaangażowanie polityków wszystkich głównych partii parlamentarnych woj. Lubuskiego w lokalizację wielkiej odkrywki węgla brunatnego w gminach Brody i Gubin. Wspieramy lokalną społeczność i wójtów tych gmin, którzy w prawomocnych referendach w 2009 roku powiedzieli „Nie kopalni odkrywkowej”. Czas pokazuje, że przeciwni tej nieefektywnej i przestarzałej technologii obywatele mieli i mają rację. Przedstawiciel PGE, które zabiegało o odkrywkę, ostatnio oświadczył, że rozważą budowę odkrywki jako „możliwą opcje po 2020 r.”.
W tej sytuacji uważamy, że procedowanie zmiany Wojewódzkiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego z wpisaniem tam kopalni odkrywkowej w gminach Gubin i Brody jest pozbawione sensu. Gorzej. Jest szkodliwe dla szans rozwoju województwa lubuskiego. Kraje Europy, USA i Chiny odchodzą od węgla. W 2016 roku rząd Polski podpisał Porozumienie Paryskie w sprawie ochrony klimatu. Nie ma miejsca politycznego, gospodarczego i ekologicznego na stosowanie brudnych technologii węglowych. Przyszłość należy do transformacji energetycznej i przejścia na zdecentralizowane - rozproszone, odnawialne i efektywne technologie.
Lokalna społeczność, Stowarzyszenie NIE kopalni odkrywkowej, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Koalicja Rozwój TAK - Odkrywki NIE, wzywają władze samorządowe do rozpoczęcia procesu dyskusji i decyzji związanych z transformacją energetyczną regionu. To stworzy szanse, biorąc także pod uwagę sąsiedztwo z Niemcami, na skok cywilizacyjny lubuskiego i lepsze wykorzystanie funduszy unijnych na gospodarkę niskoemisyjną. Tworzenie miejsc pracy, wprowadzenie innowacyjnych technologii, termorenowacja domów i poprawa jakości powietrza przez zwalczenie niskiej emisji związanej ze stosowaniem węgla i odpadów węglowych w sektorze bytowym powinno być Państwa troską i elementem transformacji energetycznej regionu. Poprawą dochodów i jakości życia Lubuszan.
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA i jej eksperci, w tym wybitni przedstawiciele nauki, deklarują udział w tym procesie.
Szanowni Państwo Politycy „Nie lękajcie się!”. Wiek słońca i wiatru już się rozpoczął. Nie przegapcie szansy.
Anna Dziadek, Prezes Stowarzyszenia NIE odkrywce
Radosław Gawlik, Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, Wiceprezes Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”