PGE zbuduje Elektrownię Złoczew na 2 tys. MW?
- Oczywistą sprawą jest, że zasoby węgla brunatnego, które znajdują się w złożu Złoczew, pozwalają na lokalizację trzech bloków wytwórczych klasy 1000 MW.
Jeżeli podejmiemy decyzję o budowie kopalni węgla brunatnego Złoczew, to oczywistą sprawą jest, że w jej bezpośrednim sąsiedztwie mogą powstać dwie jednostki wytwórcze klasy 1000 MW - mówi Jacek Kaczorowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK).
- Oczywistą sprawą jest, że zasoby węgla brunatnego, które znajdują się w złożu Złoczew, pozwalają na lokalizację trzech bloków wytwórczych klasy 1000 MW. Węglem z tego złoża będzie zasilany blok 858 MW w Elektrowni Bełchatów. To jedna jednostka, pozostają jeszcze dwie jednostki. Decyzja o budowie bloków przy złożu Złoczew uwarunkowana będzie polityką klimatyczną, od której nie możemy się opędzić a która w istocie jest wymierzona w polski węgiel. Mamy nadzieję, że po konferencji paryskiej, ale i w dalszych pracach rządu, węgiel - zarówno węgiel brunatny jak i kamienny - będzie wskazany jako nasza podstawa bezpieczeństwa energetycznego. Dlatego też te projekty nabierają obecnie innego wyrazu - mówi Jacek Kaczorowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK).
Zapowiada, że w połowie roku 2016 PGE GiEK chce złożyć wniosek o koncesję wydobywczą na złoże Złoczew, spółka spodziewa się, że otrzymamy koncesję w styczniu 2017 r.
Budowie odkrywki i elektrowni Złoczew przychylna jest społeczność lokalna.
PGE wcześniej informowała, że w ramach prowadzonych projektów w roku 2012 zakończono wiercenia rozpoznawcze złoża Złoczew, w oparciu o które wykonano dokumentację geologiczną. 28 października 2013 roku Minister Środowiska wydał decyzję zatwierdzającą Dodatek nr 1 do dokumentacji geologicznej złoża Złoczew oraz 7 lutego 2014 roku decyzję zatwierdzającą ,,Dokumentację hydrogeologiczną określającą warunki hydrogeologiczne w związku z zamierzonym wykonywaniem odwodnień w celu wydobywania węgla brunatnego ze złoża Złoczew w kategorii B+C1”.
Z kolei 12 marca 2014 roku, w ramach realizacji zadania, odebrano model geologiczny złoża Złoczew, wykonany w ramach I etapu projektu. 3 października 2014 roku został dostarczony model wyrobiska i zwałowiska realizowany w ramach projektu.
Na podstawie zatwierdzonego dodatku nr 1 do dokumentacji geologicznej, złoże Złoczew posiada zasoby bilansowe węgla brunatnego energetycznego w ilości 612 mln ton, co w odniesieniu do dotychczasowej dokumentacji geologicznej stanowi przyrost o ok. 125 mln ton. Podobnie jak złoże bełchatowskie, również złoże Złoczew ma formę rowu tektonicznego.
Średnia grubość nadkładu dla złoża bilansowego wynosi 215,1 m przy średniej miąższości złoża 51,4 m. Wskaźnik N:W (stosunek ilości nadkładu do ilości węgla) wynosi od 1,5 do 11,4. Parametry jakościowe węgla brunatnego w złożu: zawartość popiołu - Ad = 21,29 proc.; zawartość siarki - Sdt = 2,14 proc.; wartość opałowa - Qri =1.968 kcal/kg (8.230 kJ/kg).
źródło: http://energetyka.wnp.pl/