Po co kopalnie odkrywkowe – 1 maja Spotkanie Zielonych Europejskich i Polskich.
Z okazji 10lecia rozszerzenia Unii Europejskiej niemieccy i polscy Zieloni spotkają się na granicy aby poprzeć akcję przeciwko nowym kopalniom odkrywkowym.
Z okazji 10lecia rozszerzenia Unii Europejskiej niemieccy i polscy Zieloni spotkają się na granicy aby poprzeć akcję przeciwko nowym kopalniom odkrywkowym.
Ponad 5.000 mieszkańców w ponad 20 gmin po obu stronach granicy jest zagrożonych przesiedleniami wskutek planów tworzenia nowych kopalni odkrywkowych węgla kamiennego!
Przedstawiciele Gminy, inicjatywy obywatelskie oraz organizacje pozarządowe od las wspólnie walczą przeciwko tym planom.
Partia Zieloni popiera społeczną akcję protestu „Łańcuch ludzki” Rozwój Tak - Odkrywki Nie
Wspieramy działania lokalnych społeczności i samorządów po stronie polskiej i niemieckiej sprzeciwiających się budowie nowych kopalń odkrywkowych węgla brunatnego. Nowa kopalnia po polskiej stronie zajęłaby 2/3 terenu gminy Brody i około 1/3 obszaru gminy Gubin i – podobnie jak po stronie niemieckiej –oznaczałyby wysiedlenia tysięcy ludzi i dewastację środowiska.
Rozwój energetyki opartej na węglu brunatnym jest nieopłacalny, jeśli wliczymy wszystkie koszty, które się pomija: koszty przyrodnicze, społeczne oraz utraty zdrowia i życia ludzi. Energetyka oparta na węglu brunatnym to technologia przestarzała, pochodząca z ubiegłego wieku, przyczyniająca się do niebezpiecznych zmian klimatu i degradacji środowiska.
Partia Zieloni z Polski, podobnie jak niemiecka partia Zielonych, popiera społeczną akcję protestu „Łańcuch ludzki” organizowaną przez Greenpeace. 23 sierpnia 2014 roku pomożemy połączyć odkrywki w Niemczech i w Polsce, poprzez granicę, łańcuchem energii ludzi trzymających się za ręce. Chcemy, aby tą akcją uświadomić władzom Polski i Niemiec konieczność wycofania się z brudnych technologii energetycznych.
Partia Zieloni
1 maja w Albertinenaue/ Markosicach, przy moście przez Nysę Łużycką z polskimi politykami partii Zieloni spotkają się: Ska Keller, kandydatka Europejskich Zielonych na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej, urodzona w Guben, Rebeca Harms, przewodnicząca frakcji Zieloni/WSE w Parlamencie Europejskim, Benjamin Raschke, przewodniczący powiatu Szprewa-Nysa, Klaus Pocher oraz Sabine Niels, posłanka brandenburskiego Landtagu, a także polityczki i politycy polskiej Partii Zieloni. Rozmawiać będą o inicjatywie utworzenia wielotysięcznego, żywego łańcucha w trakcie planowanego na 23 sierpnia spotkania w Albertinenaue (Markosicach) pod Guben/Gubinem, organizowanego min. przez Greenpeace.
Polskich Zielonych będą reprezentować:
Radek Gawlik (członek Rady Krajowej partii Zieloni, były Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, przewodniczący Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, będącego częścią koalicji "Rozwój TAK, Odkrywki NIE i Koalicji Klimatycznej)
Ewa Kos (Radna Sejmiku zachodniopomorskiego, jedynka na liście nr 12 KW Partia Zieloni w zachodniopomorskim-lubuskim) ,
Artur Wieczorek (Sekretarz Partii Zieloni, dwójka na liście nr 12 KW Partii Zieloni w okręgu warszawskim),
Ewa Sufin-Jacquemart (prezeska Zarządu Fundacji Strefa Zieleni, kandydatka na liście KW Partii Zieloni w okręgu warszawskim)
Marcelina Zawisza, (Wice-Przewodnicząca polskich Zielonych, trójka na liście nr 13 KW Partii Zieloni w okręgu śląskim)
Most graniczny przez Nysę Łużycką między Albertinenaue i Markosicami
Most graniczny przez Nysę Łużycką między Albertinenaue i Markosicami to jeden z niewielu, który nie został całkowicie zniszczony pod koniec II wojny światowej i który stanowi symbol wspólnej wymiany Niemców i Polaków. Od momentu wejścia Polski do strefy Schengen i budowy schodów przez mieszkańców jest przejściem, odgrywającym coraz większą rolę w małym ruchu granicznym.
Od wielu lat lokalni działacze po obu stronach granicy walczą przeciwko nowym kopalniom odkrywkowym węgla kamiennego w regionie. Ponieważ dotyczy to tak niemieckich, jak i polskich społeczności, powstały polsko-niemieckie sojusze, które od kilku lat planują i organizują wspólne protesty. Rozszerzenie Unii Europejskiej znacznie ułatwiło tę współpracę. Na tym terenie stworzono Zieloną Ścieżkę - niezwykle atrakcyjną trasę spacerową, która łączy dwie części podzielonego granicą miasta Gubina i Guben. Trasa spacerowa Zielona Ścieżka Gubin- Guben została zrealizowana ze środków Unii Europejskiej.
Zieloni polscy i niemiecy wspólnie sprzeciwili sie budowie nowych odkrywek po
obu stronach granicy oraz poparli protest "Łańcuch Ludzki"
organizowany przez Greenepeace 23 sierpnia br.
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy jako podatnicy za niestosowanie się do (...)
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, na podstawie której kopalnia Turów uzyskała (...)
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, GDOŚ i Prokuratury Krajowej na wstrzymanie (...)
Kraków/Warszawa/Wrocław, 07.06.2023 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w (...)
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od czerwca negocjacji pomiędzy stronami sporu, Polsce (...)