×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

22 września 2013
Informator Łuzycki
 

Węgiel Łużycki - Informator 8 września 2013r.

BRUNICOWY ROZGLĔD

Zachęcamy wszystkich obywateli, wyborców i protestujących przeciwko powstaniu kopalni węgla brunatnego do zapoznania się z ostatnimi wydarzeniami na styku polityki i energetyki:

1. Poszkodowani w wyniku strat górniczych publikują odpowiedzi kandydatów do Bundestagu
2. Welzow II: prosimy odsyłać wypełnione listy
3. Demonstracja: 14 września jedziemy do Drezna
4. Czerwono-czerwona koalicja odrzuca zakaz dla technologii CCS w Brandenburgii. Członkowie inicjatywy obywatelskiej zawiedzeni
5. Związek rolników nie zgadza się na powstanie nowych kopalni - długoterminowe zniszczenie zasobów ekonomicznych
6. Ekspertyza potwierdza możliwość powstania osuwisk w miejscowości Lieske w wyniku pracy kopalni węgla brunatnego Welzow II
7. Ja decyduję, czym jest dla was ojczyzna – szok podczas kampanii wyborczej


1. Poszkodowani w wyniku strat górniczych publikują odpowiedzi kandydatów do Bundestagu

Odpowiedzi na pytania osób poszkodowanych w wyniku strat górniczych zadane kandydatom do Bundestagu z terenu Łużyc są już dostępne w internecie. Dzięki temu można się lepiej zapoznać z poglądami kandydujących do Bundestagu polityków. W kolejnej kadencji parlamentu, obok licznych energo-politycznych problemów do rozwiązania, możliwa będzie również nowelizacja federalnego prawa górniczego, która wzmocniłaby prawa osób poszkodowanych w wyniku szkód górniczych.
Na początku sierpnia członkowie inicjatyw obywatelskich we wspólnym liście postawili kandydatom do Bundestagu z okręgu wyborczego 64 (Okręg Cottbus/Spree-Neiße) i 157
(Okręg Görlitz) konkretne pytania. Odpowiedzi uzyskane od ośmiu kandydatów są już dostępne na stronie internetowej, aby wyborcy mogli poznać stanowiska kandydujących polityków w ważnych dla nich kwestiach: www.lausitzer-braunkohle.de/aktuell.php

2. Welzow II: prosimy odsyłać wypełnione listy

Dnia 17 września kończy się okres składania podpisów pod petycją przeciwko powstaniu Welzow II oraz przesiedleniu miejscowości Proschim. Liczba podpisów kierowanych do GRUENE LIGA znacząco wzrosła w ostatnich tygodniach. Ze względu na zbliżający się końcowy termin, prosimy o przesyłanie podpisów do 14 września, tak abyśmy mogli jeszcze przygotować wysyłkę list. W dalszym ciągu można jeszcze kierować do nas prośby o przysłanie list do wypełnienia. Nasza strona internetowa to: www.kein-weiteres-dorf.de

3. Demonstracja: 14 września jedziemy do Drezna

Wyrobisko większe od starówki drezdeńskiej – oto jak Saksonia oddala się od dokonania transformacji energetycznej i realizacji celów polityki klimatycznej. Plany budowy kopalni węgla brunatnego Nochten II stały się impulsem do organizacji demonstracji, która odbędzie się 14 września 2013r. w Dreźnie. W tym poparciu dla transformacji energetycznej, ochrony klimatu oraz ochrony wsi i lokalnego środowiska weźmie udział m.in. twórca kabaretu i aktor Uwe Steimle. Spotykamy się o godzinie 11 na dworcu kolejowym Drezno-Nowe Miasto. Poniżej załączamy dokładny plan spotkania. Organizatorem jest stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II” (www.strukturwandel-jetzt.de). Demonstracja jest częścią niemieckiego Dnia dla klimatu: (www.klima-bewegen.de).

4. Czerwono-czerwona koalicja odrzuca zakaz dla technologii CCS w Brandenburgii. Członkowie inicjatywy obywatelskiej zawiedzeni

Dnia 29 sierpnia większość parlamentarna SPD i Die Linke w brandenburskim Landtagu odrzuciła projekt ustawy mającej na celu wprowadzenie zakazu stosowania technologii CCS. Wcześniej pisaliśmy o wniosku koalicji.
„Jesteśmy zawiedzeni straconą szansą stworzenia nowego prawa w Brandenburgii” – mówi Ute Lein, członkini inicjatywy obywatelskiej „Zatrzymać magazynowanie CO2”.
„Słowne umowy nie powinny nas zadawalać” – podkreśla Lein. Po następnych wyborach do Landtagu jesienią 2014 r. nie będziemy mogli oczekiwać, że nowy rząd dotrzyma słowa danego przez sprawujących władzę w poprzedniej kadencji. „W naszej dyskusji z rządem polegaliśmy jak się okazuje na naiwnym i błędnym przekonaniu” – krytykuje Lein.
Koalicja odrzuciła projekt ustawy. Jako powód podaje, że projekt rzekomo nie opierał się na wytycznych prawa federalnego. „Poprzez obejście paragrafu 2 ustęp 5 federalnego prawa dotyczącego składowania CO2, określony kraj związkowy może zadecydować, że stosowanie technologii długotrwałego magazynowania CO2 może być dopuszczone bądź zabronione tylko na określonych terenach” – wyjaśnia Lein. Zapis ten pojawił się w projekcie ustawy zaproponowanej przez partię Zieloni.
Inicjatywa obywatelska dziękuje frakcji partii Zieloni za złożenie projektu ustawy. Podziękowania należą się dla Pana Peera Jürgensa i Michaela Luthardta (oboje z Die Linke), którzy głosowali za projektem. Również posłowie do Landtagu Henryk Wichmann i Monika Schulz-Höpfner (oboje z CDU) jako jedyni z CDU nie głosowali za odrzuceniem projektu ustawy. Inicjatywa obywatelska żąda jednak od frakcji Zielonych, aby w następnym okresie legislacyjnym partia złożyła wniosek ponownie. „Jeżeli udałoby się uzyskać obietnicę od nowego rządu landowego, to wtedy mógłby to być pierwszy krok do wprowadzenia nowego prawa dotyczącego technologii CCS w Brandenburgii” – powiedziała Lein.

Czerwono-zielona koalicja rządząca w Dolnej Saksonii przygotowuje już prawo zakazujące stosowania technologii CCS. „Odrzucimy technologię CCS” – mówi Daniela Behrens (SPD), sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa, cytowana przez gazetę Hannoverschen Allgemeinen Zeitung. Ministerstwo to pracuje obecnie nad projektem ustawy, który pod koniec roku zostanie skierowany do Landtagu. Z kolei Landtag z landu Szlezwik-Holsztyn omawiał już projekt koalicji rządzącej w pierwszym czytaniu.

5. Związek rolników nie zgadza się na powstanie nowych kopalni – długoterminowe zniszczenie zasobów ekonomicznych

Brandenburski Związek Rolników, reprezentujący landowe, rodzinne przedsiębiorstwa rolnicze, opowiedział się przeciwko powstaniu nowej kopalni węgla brunatnego Welzow-Süd II. Reinhard Jung, przewodniczący Związku, zwraca uwagę, że plan przedstawiony przez rząd landowy stoi w sprzeczności z krajowym konsensusem dotyczącym transformacji energetycznej. „Trudno doszukać się jakiegoś ważnego interesu społecznego w powstaniu kopalni. Budowa nowej kopalni wiąże się jedynie z pogwałceniem praw człowieka, stratami środowiskowymi oraz ekonomicznymi”. Związek Rolniczy krytykuje przede wszystkim plany zniszczenia wsi Proschim. Plany te przewidują wywłaszczenie i wysiedlenie około 800 osób oraz stratę około 1800 hektarów ziem uprawnych. Jung przypomniał również zapewnienia prezydenta landu Manfreda Stolpego i czołowych polityków brandenburskich partii, którzy wcześniej obiecali, że na miejscowości Horno skończy się niszczenie terenu pod nowe kopalnie. „To przyrzeczenie miało i ma dla nas moralne znaczenie. Stan rzeczy się nie zmienił, stąd nasze stanowisko nadal się nie zmieniło. Powstanie nowych kopalni sprawi, że przestaniemy całkowicie ufać naszym politykom.”
Gazeta MAZ opublikowała w tym tygodniu wywiad z  panią burmistrz, zajmującą się też rolnictwem, Pertą Rösch: http://www.maz-online.de/Brandenburg/Landwirtin-kaempft-gegen-Energie-Gigant


6. Ekspertyza potwierdza możliwość powstania osuwisk w miejscowości Lieske w wyniku pracy kopalni węgla brunatnego Welzow II

Według planu budowy kopalni węgla brunatnego Welzow II miejscowość Lieske znajdzie się na kilkusetmetrowym wąskim wale między zalanym wyrobiskiem po kopalni na południu i przyszłym wyrobiskiem od strony północnej. Już w zeszłym roku dr hab. Ralf Krupp w sporządzonej ekspertyzie przewidział zagrożenie w postaci pęknięcia wału. Część ekspertyzy mówiąca o tym była wówczas podważana przez władze górnicze oraz Vattenfall. Teraz p. Krupp w nowej ekspertyzie jedynie wzmocnił swoje wcześniejsze obawy. O szczegółach można się dowiedzieć z gazety "Potsdamer Neueste Nachrichten": http://www.pnn.de/brandenburg-berlin/783861/

7. Ja decyduję, czym jest dla was ojczyzna – szok podczas kampanii wyborczej

W ubiegłym tygodniu zorganizowano dwa panele dyskusyjne dla okręgu wyborczego 64 (Cottbus i Spree-Neiße) z bezpośrednimi kandydatami do Bundestagu. W środę dziennikarze gazety Lausitzer Rundschau zaprosili obywateli do Cottbus, a w czwartek stowarzyszenie Klinger Runde do miejscowości Groß Gastrose.
Oba spotkania Ulrich Freese (SPD) opuścił jako najmniej akceptowany kandydat i to z różnych powodów. W Cottbus młodzieżówki wszystkich partii pytały polityków o ich dodatkowe dochody. Okazało się, że sam Freese zasiada w trzech radach nadzorczych Vattenfallu. Freese dopiero po wyborach miałby zdecydować, którą z rad nadzorczych zamierza zostawić. Widownia była zszokowana taką odpowiedzią. Trzeba bowiem wiedzieć, że członkowie rad nadzorczych są prawnie zobowiązani reprezentować interesy firmy.
W miejscowości Groß Gastrose problem polityki energetycznej był oczywiście najważniejszym punktem programu. Licznie przybyli obywatele zagrożeni wysiedleniem z miejscowości Grabko, Kerkwitz i Atterwasch. Freese oznajmił wtedy, co ludzie powinni myśleć – „Ojczyzną są Łużyce, a nie jakaś konkretna ulica czy dom.” – co zadziwiło i zbulwersowało zgromadzonych.
Mimo to, Ulrich Freese uchodzi dotychczas za faworyta w wyborach. Wydaje się jednak, że ta popularność w mniejszym stopniu oparta jest na jego rzeczywistych osiągnięciach, a raczej budowana jest poprzez rozwieszone wszędzie plakaty i ogłoszenia.
(Nasza uwaga: Po tym jak traktowaliśmy bezstronnie kandydatów, publikując ich odpowiedzi na zadane pytania, teraz pozwalamy sobie na ich ocenę).

autor fotografii: Jürgen Matschie

min

album Brunica

Informator Łuzycki

Lausitzer-Kohle-Rundbrief  BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
więcej
2017-09-22
Węgiel Łużycki, 18 września 2017 r.
2017-09-04
Węgiel Łużycki, 22 sierpnia 2017
2017-08-06
Węgiel Łużycki, 25 lipca 2017 r.
2017-07-05
Węgiel Łużycki, 30 czerwca 2017 r.
2017-07-04
Węgiel Łużycki, 14 czerwiec, 2017 r.
2017-04-18
Węgiel Łużycki, 10. kwietnia 2017 r.
2017-02-09
Węgiel Łużycki, 15 stycznia 2017 r.
2017-01-06
Węgiel Łużycki, podsumowanie 2016
2016-12-22
Węgiel Łużycki, 18 grudnia 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 17 listopada 2016
2016-11-18
Węgiel Łużycki, 4. listopada 2016 r.
2016-11-09
Węgiel Łużycki 21. Października 2016
2016-09-14
Węgiel Łużycki, 25 sierpnia, 2016
2016-08-23
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2016
2016-08-15
Węgiel Łużycki, 14 lipca 2016
2016-07-23
Węgiel Łużycki, 3 lipca 2016
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 19 czerwca 2016 r.
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 7 czerwca 2016 r.
2016-06-17
Węgiel Łużycki, 30 maja 2016 r.
2016-06-02
Węgiel Łużycki, 17 maja 2016 r.
2016-05-05
Węgiel Łużycki, 1 kwietnia 2016 r.
2016-04-21
Węgiel Łużycki, 21 marca 2016 r.
2016-04-02
Węgiel Łużycki, 11 marca 2016
2016-03-29
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2016 r.
2016-02-27
Węgiel Łużycki, 5 lutego 2016 r.
2015-12-30
Węgiel Łużycki. Niemcy, 22 grudnia 2015 r.
2015-12-09
Węgiel Łużycki, 7 listopada 2015 r.
2015-11-16
Węgiel Łużycki, 19 października 2015 r.
2015-10-22
Węgiel Łużycki, 28 września 2015 r.
2015-09-23
Węgiel Łużycki, 10 września 2015 r.
2015-08-28
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2015 r.
2015-07-26
Węgiel Łużycki, 8 lipca 2015 r.
2015-07-23
Węgiel Łużycki, 26 czerwca 2015 r.
2015-06-22
Węgiel Łużycki, 5 czerwca 2015 r.
2015-05-24
Węgiel brunatny, 18 maja 2015 r.
2015-05-24
Węgiel Łużycki, 8 maja 2015 r.
2015-05-05
Węgiel Łużycki, 22 kwietnia 2015 r.
2015-04-24
Węgiel łużycki, 9 kwietnia 2015 r.
2015-04-11
Węgiel Łużycki, 2 kwietnia 2015 r.
2015-04-02
Węgiel Łużycki, 27 marca 2015 r.
2015-03-28
Węgiel Łużycki, 19 marca 2015 r.
2015-03-23
Węgiel Łużycki, 3 marca 2015
2015-02-21
Węgiel Łużycki, 19 lutego 2015 r.
2015-02-17
Węgiel Łużycki, 11 luty 2015 r.
2015-02-09
Węgiel Łużycki, 26 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 9 stycznia 2015
2015-01-08
Krótkie sprawozdanie z pracy Umweltgruppe Cottbus w roku 2014
2014-12-30
Węgiel Łużycki, 16 grudnia 2014
2014-12-28
Węgiel Łużycki, 7 grudnia 2014
2014-12-16
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2014
2014-12-06
Węgiel Łużycki, 16 listopada 2014
2014-11-23
Węgiel Łużycki, 22 października 2014
2014-10-28
Węgiel Łużycki, 1 października 2014 r.
2014-10-09
Węgiel Łużycki, 11 września 2014
2014-09-24
Węgiel Łużycki: Wydanie specjalne, 6 września 2014
2014-09-09
Węgiel Łużycki, 27 sierpnia 2014
2014-09-03
Węgiel Łużycki, 21 sierpnia 2014
2014-08-22
Węgiel Łużycki, 18 sierpnia 2014
2014-07-17
Węgiel Łużycki 27 czerwca 2014
2014-07-14
Węgiel Łużycki, 18 czerwca 2014.
2014-07-01
Węgiel Łużycki, 4 czerwca 2014
2014-06-25
Węgiel Łużycki, 27 maja 2014
2014-06-14
Węgiel łużycki, 23 maja 2014
2014-06-04
Węgiel Łużycki, 11 maja 2014
2014-05-29
Węgiel Łużycki, 2 maja 2014
2014-05-20
Węgiel Łużycki, 25 kwietnia 2014
2014-05-13
Węgiel Łużycki, 14 kwietnia 2014 r.
2014-04-27
Węgiel Łużycki, 4 kwietnia 2014 r.
2014-04-24
Węgiel Łużycki, 25 marca 2014 r.
2014-04-03
Węgiel Łużycki, 21 marca 2014 r.
2014-03-16
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2014 r.
2014-02-19
Węgiel Łużycki, 7 lutego 2014
2014-02-11
Węgiel Łużycki, 30 stycznia 2014r.
2014-02-07
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2014r.
2014-01-10
Węgiel Łużycki, 7 stycznia 2014
2014-01-10
Na (dzikim) zachodzie od sześciu lat bez zmian.
2014-01-10
Węgiel Łużycki - Informator 21 grudnia 2013 r
2013-12-27
Węgiel Łużycki - Informator 6 grudnia 2013 r
2013-12-22
Węgiel Łużycki - Informator 2 grudnia 2014r
2013-12-09
Węgiel Łużycki - Informator 11 listopada 2013 r
2013-11-27
Węgiel Łużycki - Informator 1 listopada 2013 r.
2013-11-25
Węgiel Łużycki - Informator 18 października 2013r.
2013-10-29
Węgiel Łużycki - Informator 30 września 2013r.
2013-10-11
Węgiel Łużycki - Informator 22 września 2013r.
2013-10-08
Węgiel Łużycki - Informator 16 września 2013r.
2013-09-22
Węgiel Łużycki - Informator 8 września 2013r.
2013-09-14
Węgiel Łużycki - Informator 29 sierpnia 2013r.
2013-08-16
Węgiel Łużycki - Informator 5 sierpnia 2013r.
2013-07-24
Węgiel Łużycki - Informator 3 lipca 2013r.
2013-06-27
Węgiel Łużycki - Informator 21 czerwca 2013r.
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej