×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

24 maja 2015
Informator Łuzycki
 

Węgiel Łużycki, 8 maja 2015 r.

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

 

Drodzy Czytelnicy, podsumowujemy niektóre informacje z ostatnich dwóch tygodni:

  1. Łużyce dyskutują: Kühne zaprzecza Kelchowi, Schmiedchen nie zgadza się z Rupieperem
  2. Szwedzka Izba Obrachunkowa krytykuje sprzedaż przemysłu węgla brunatnego przez Vattenfall
  3. Vattenfall przygotowuje niemieckich współpracowników do odejścia od węgla
  4. Ministrowie landów dla „Wkładu klimatycznego”
  5. Fałszywe obawy na demonstracji prowęglowej w Spremberg
  6. Forum dyskusyjne 19 maja: Obowiązkiem berlińskich polityków jest ochrona wody pitnej przed ochroną łużyckich kopalni
  7. Koncern Vattenfall neguje w dalszym ciągu szkody górnicze na drodze między Taubendorf i Kerkwitz
  8. Minister Gabriel wciąż ma poparcie, mimo ataków ze strony lobby węglowego
  9. Miejsce, gdzie warto żyć: W Proschim otwarto nową restaurację ogrodową

1. Łużyce dyskutują: Kühne zaprzecza Kelchowi, Schmiedchen nie zgadza się z Rupieperem

Podczas chociebuskiego spotkania Rady Miasta 29 kwietnia wyrażono sprzeciw, po tym jak burmistrz Kelch zapowiedział upadek cywilizacji zachodniej w wyniku przyjęcia porozumienia w sprawie polityki klimatycznej, a konkretnie Klimabeitrag, tj. „Wkładu klimatycznego”. Zasiadający w Radzie Miasta dr Martin Kühne przedstawił kontrargumenty, które tutaj chętnie przytoczymy: „W ciągu ostatnich dni i miesięcy, szczególnie tutaj, na terenie Łużyc, uświadomiliśmy sobie nowe, czarne prognozy, a nawet dociera do nas nastrój katastrofizmu. Przy użyciu strategii „uderzenia” można wpływać na nastroje, ale w dyskusji na argumenty takie podejście nie ma jednak szans. Zamiast mówić o szybkiej stracie dziesięciu tysięcy miejsc pracy, a nawet śmierci całego regionu, czas najwyższy, aby przejść do przedmiotowej debaty! Poza tym istnieje podejrzenie, że propozycja ministra Gabriela w sprawie stopniowej redukcji CO2 w najstarszych i najbardziej szkodliwych dla klimatu blokach elektrowni albo nie została przeczytana czy zrozumiała, albo została nieuczciwie przeinaczona”.

Gazeta Lausitzer Rundschau z 5 maja donosi, że również przedsiębiorcy z regionu nie chcą już więcej słuchać lokalnych polityków bezwarunkowo lojalnych wobec lobby węglowego. Na jednym ze spotkań zorganizowanych przez związek firm, pt. „Jak dalej z Łużycami” szef organizacji „Pro-węgiel” Rupepier powtarzał „mantrę„ swojego związku: „Nie ma żadnego planu B bez węgla brunatnego”. Jeden z chociebuskich przedsiębiorców Klaus Schmiedchen zaprzeczył mu: „To, że pewnego dnia na terenie Łużyc nie będzie więcej węgla brunatnego, jest wiadome od lat”.

2. Szwedzka Izba Obrachunkowa krytykuje sprzedaż przemysłu węgla brunatnego przez Vattenfall

Szwedzka Izba Obrachunkowa w ostrych słowach skrytykowała przed kilkoma dniami planowaną sprzedaż niemieckiej branży węgla brunatnego przez koncern Vattenfall: „To nie jest żadne rozwiązanie problemu, jeżeli chodzi o realizację celów Unii Europejskiej w zakresie klimatu i energii. W tej sytuacji problem jest tylko przesuwany na barki innego przedsiębiorcy z Unii Europejskiej”. Tym samym Izba Obrachunkowa pokazuje, że firma państwowa będąca właścicielem branży powinna się kierować zasadami zgodnymi ze zrównoważonym rozwojem.

Więcej na ten temat tutaj:

3. Vattenfall przygotowuje niemieckich współpracowników do odejścia od węgla

Szef koncernu Vattenfall nie widzi przyszłości dla niemieckiej energii elektrycznej z węgla. „Miejsca pracy w kopalniach prędzej czy później przestaną istnieć” - mówi Magnus Hall dla gazety SPIEGEL ONLINE. Jest to, co prawda, „bolesne stwierdzenie”, ale trzeba je zaakceptować. Kopalnie węgla na terenie Łużyc czeka „fundamentalna zmiana strukturalna” mówi Hall, „W regionie mamy również do czynienia z rosnącą świadomością, że miejsca pracy w niemieckich kopalniach wcześniej albo później czeka koniec”. Hall rozumie, że ludzie mieszkający na terenie Łużyc walczą o swoje miejsca pracy. Dla ludzi, którzy pracowali w tej branży długo, takie stwierdzenie, a mianowicie, że czas kopalni węgla stopniowo dobiega końca, jest z pewnością „bolesne”. „Z pewnością minie trochę czasu zanim fakt ten zostanie zaakceptowany”.

Cała wypowiedź:

4. Ministrowie landów dla „Wkładu klimatycznego”

W liście skierowanym do Sigmara Gabriela ministrowie i senatorzy ds. klimatu, energii i środowiska landów Badenia-Wirtenbergia, Brema, Dolna Saksonia, Hamburg, Hesja, Nadrenia-Palatynat, Nadrenia Północna-Westfalia, Szlezwik-Holsztyn i Turyngia opowiedzieli się za ochroną klimatu, polityką energetyczną i środowiskową, czyli za tzw. „Wkładem klimatycznym”, w ramach którego najstarsze bloki elektrowni węglowych mają być stopniowo wycofywane z użycia. „Według nas, propozycja Gabriela idzie w dobrym kierunku” – piszą ministrowie. Ministrowie oczekują jednak, że „rząd federalny postara się także o szybkie wdrożenie wytycznych reformy europejskiego systemu handlu emisjami”.

5. Fałszywe obawy na demonstracji prowęglowej w Spremberg

Stowarzyszenie ekologiczne GRÜNE LIGA jest przekonane, że demonstrację, która odbyła się 28 kwietnia na rynku w Spremberg, wywołano wcześniejszym rozpowszechnianiem fałszywych obaw przeciwko planowanemu „Wkładowi klimatycznemu” dotyczącemu starych elektrowni węglowych.

Wspólne stanowisko posłów zawiera również warte uwagi stwierdzenia w sprawie koniecznej zmiany strukturalnej na terenie Łużyc. Miasto Spremberg domaga się zatwierdzenia „planu B dla Łużyc”, który od lat zwalczany był przez rząd landowy i węglowy związek zawodowy. Cieszymy się zatem, że miasto po raz pierwszy określa datę odejścia od węgla, wskazując na rok 2030. Będzie to zgodne z określonym przez rząd federalny terminem przyjętym we „Wkładzie klimatycznym”. W dokumencie zatwierdzonym przez wszystkie partie zasiadające w parlamencie miasta Spremberg czytamy m.in.: wymagamy „zasadniczego przeorientowania się przemysłu oraz wspierania rozwoju gospodarczego” Miasto żąda od polityki polityków „określenia, do kiedy węgiel brunatny będzie jeszcze kształtował gospodarkę w regionie” i domaga się „skutecznej zmiany strukturalnej do roku 2030”.

Przez lata rząd landowy oraz związek zawodowy IG BCE, jak również stowarzyszenia pro-węglowe opowiadały się przeciwko takiemu stanowisku oraz przekonywały, że „Łużyce nie potrzebują żadnego planu B”. Udział brandenburskiego ministra gospodarki Gerbera na tej demonstracji jest zatem trudny do pojęcia: „Pan Gerber jeździ od demonstracji do demonstracji, zamiast pracować. Brandenburgia nie ma ani oczekiwanych przez federalne ministerstwo alternatyw dla osiągnięcia celów klimatycznych, ani nie zgłasza konieczności wypracowania planu B” – krytykuje René Schuster z GRÜNE LIGA.

Miasto Spremberg, sąsiadujące z elektrownią Schwarze Pumpe, obecnie odczuwa zmniejszający się wpływ podatków z przemysłu węgla brunatnego, co zresztą miałoby również miejsce bez przyjęcia „Wkładu klimatycznego”. Miasto próbuje obwinić „Wkład klimatyczny” za swoje problemy budżetowe.

Eksploatacja elektrowni Schwarze Pumpe aż do roku 2030 odpowiada też przekonaniom organizacji ekologicznych oraz zgadza się ze scenariuszami odejścia od węgla prezentowanymi przez Niemiecki Instytut Badań Gospodarki. Aby wypełnić cele polityki klimatycznej, będą zamykane, zamiast elektrowni Schwarze Pumpe, zdecydowanie starsze bloki elektrowni Jänschwalde i dwa z czterech bloków elektrowni Boxberg. Twierdzenie wyrażane przez szefa koncernu Vattenfall Hatakka, że „Wkład klimatyczny” przyczyni się do wyłączenia wszystkich łużyckich elektrowni, nie może być traktowane poważnie, tak długo jak Vattenfall ma jeszcze bezpośrednie interesy finansowe w trakcie trwania politycznej debaty.

(Doniesienie prasowe, z 28 kwietnia, skrócone).

6. Forum dyskusyjne 19 maja: Obowiązkiem berlińskich polityków jest ochrona wody pitnej przed ochroną łużyckich kopalni

Stowarzyszenie „Odejście od węgla. Berlin” zaprasza we wtorek. 19 maja o godz. 18 na kolejne spotkanie, podczas którego skupimy się na problemie wody pitnej. W rozmowie wezmą udział członkowie Izby Poselskiej Daniel Buchholz (SPD), Michael Garmer (CDU), Pavel Mayer (Partia Piratów), Michael Schäfer (Partia Zieloni) oraz Harald Wolf (Lewica). Rozmowa dotyczyć będzie wpływu landu Berlin na przemysł węgla brunatnego na terenie Łużyc oraz kwestii, jak chronić berlińską wodę pitną.

(Miejsce: GLS Bank Berlin, Schumannstraße 10, 10117 Berlin)

7. Koncern Vattenfall neguje w dalszym ciągu szkody górnicze na drodze między Taubendorf i Kerkwitz

Od 2009 roku droga między Taubendorf a Kerkwitz, chętnie użytkowana przez rowerzystów, nierównomiernie osiada, a także pojawiają się na niej głębokie pęknięcia. Blisko drogi znajduje się elektrownia Jänschwalde. Powstałe w jej wyniku obniżenie zwierciadła wód podziemnych już daje o sobie znać. Jednakże koncern Vattenfall do dzisiaj nie przyznaje się, że powodem zaistniałej sytuacji są szkody górnicze. Według doniesień lokalnej gazety Lausitzer Rundschau (z regionu Guben) gmina Schenkendöbern, przed dwoma tygodniami, na własny koszt musiała wyfrezować 400 m drogi i zasypać żwirem. Gmina musiała zapewnić bezpieczeństwo ruchu i poniosła z tego tytułu koszt 4000 euro. Problem nie jest jednak rozwiązany – żwirowa droga nie jest w zasadzie przejezdna dla rowerów.

8. Minister Gabriel wciąż ma poparcie, mimo ataków ze strony lobby węglowego

W ankiecie Deutschlandtrend, badaniu przeprowadzanym co miesiąc przez rozgłośnię ARD, poparcie dla federalnego ministra gospodarki wzrosło wyraźnie o 5 punktów procentowych. Interesujące jest to, że w ciągu ostatnich tygodni miała miejsce krytyka ministra ze strony lobby węglowego. Ataki zarówno związków zawodowych, niektórych stowarzyszeń gospodarczych, jak również rządów landowych wspierających węgiel na planowany „Wkład klimatyczny” koncentrowały się jednak często na osobie Gabriela. Najwyraźniej ochrona klimatu w Niemczech nie jest tematem, który może zaszkodzić wizerunkowi polityka.

9. Miejsce, gdzie warto żyć: W Proschim otwarto nową restaurację ogrodową

Dnia 15 maja w Proschim zostanie otwarty nowy, ogrodowy lokal, który będzie funkcjonować w miesiącach letnich. Podawane tam będą ciasta Flammkuchen.

Informator Łuzycki

Lausitzer-Kohle-Rundbrief  BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
więcej
2017-09-22
Węgiel Łużycki, 18 września 2017 r.
2017-09-04
Węgiel Łużycki, 22 sierpnia 2017
2017-08-06
Węgiel Łużycki, 25 lipca 2017 r.
2017-07-05
Węgiel Łużycki, 30 czerwca 2017 r.
2017-07-04
Węgiel Łużycki, 14 czerwiec, 2017 r.
2017-04-18
Węgiel Łużycki, 10. kwietnia 2017 r.
2017-02-09
Węgiel Łużycki, 15 stycznia 2017 r.
2017-01-06
Węgiel Łużycki, podsumowanie 2016
2016-12-22
Węgiel Łużycki, 18 grudnia 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 17 listopada 2016
2016-11-18
Węgiel Łużycki, 4. listopada 2016 r.
2016-11-09
Węgiel Łużycki 21. Października 2016
2016-09-14
Węgiel Łużycki, 25 sierpnia, 2016
2016-08-23
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2016
2016-08-15
Węgiel Łużycki, 14 lipca 2016
2016-07-23
Węgiel Łużycki, 3 lipca 2016
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 19 czerwca 2016 r.
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 7 czerwca 2016 r.
2016-06-17
Węgiel Łużycki, 30 maja 2016 r.
2016-06-02
Węgiel Łużycki, 17 maja 2016 r.
2016-05-05
Węgiel Łużycki, 1 kwietnia 2016 r.
2016-04-21
Węgiel Łużycki, 21 marca 2016 r.
2016-04-02
Węgiel Łużycki, 11 marca 2016
2016-03-29
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2016 r.
2016-02-27
Węgiel Łużycki, 5 lutego 2016 r.
2015-12-30
Węgiel Łużycki. Niemcy, 22 grudnia 2015 r.
2015-12-09
Węgiel Łużycki, 7 listopada 2015 r.
2015-11-16
Węgiel Łużycki, 19 października 2015 r.
2015-10-22
Węgiel Łużycki, 28 września 2015 r.
2015-09-23
Węgiel Łużycki, 10 września 2015 r.
2015-08-28
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2015 r.
2015-07-26
Węgiel Łużycki, 8 lipca 2015 r.
2015-07-23
Węgiel Łużycki, 26 czerwca 2015 r.
2015-06-22
Węgiel Łużycki, 5 czerwca 2015 r.
2015-05-24
Węgiel brunatny, 18 maja 2015 r.
2015-05-24
Węgiel Łużycki, 8 maja 2015 r.
2015-05-05
Węgiel Łużycki, 22 kwietnia 2015 r.
2015-04-24
Węgiel łużycki, 9 kwietnia 2015 r.
2015-04-11
Węgiel Łużycki, 2 kwietnia 2015 r.
2015-04-02
Węgiel Łużycki, 27 marca 2015 r.
2015-03-28
Węgiel Łużycki, 19 marca 2015 r.
2015-03-23
Węgiel Łużycki, 3 marca 2015
2015-02-21
Węgiel Łużycki, 19 lutego 2015 r.
2015-02-17
Węgiel Łużycki, 11 luty 2015 r.
2015-02-09
Węgiel Łużycki, 26 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 9 stycznia 2015
2015-01-08
Krótkie sprawozdanie z pracy Umweltgruppe Cottbus w roku 2014
2014-12-30
Węgiel Łużycki, 16 grudnia 2014
2014-12-28
Węgiel Łużycki, 7 grudnia 2014
2014-12-16
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2014
2014-12-06
Węgiel Łużycki, 16 listopada 2014
2014-11-23
Węgiel Łużycki, 22 października 2014
2014-10-28
Węgiel Łużycki, 1 października 2014 r.
2014-10-09
Węgiel Łużycki, 11 września 2014
2014-09-24
Węgiel Łużycki: Wydanie specjalne, 6 września 2014
2014-09-09
Węgiel Łużycki, 27 sierpnia 2014
2014-09-03
Węgiel Łużycki, 21 sierpnia 2014
2014-08-22
Węgiel Łużycki, 18 sierpnia 2014
2014-07-17
Węgiel Łużycki 27 czerwca 2014
2014-07-14
Węgiel Łużycki, 18 czerwca 2014.
2014-07-01
Węgiel Łużycki, 4 czerwca 2014
2014-06-25
Węgiel Łużycki, 27 maja 2014
2014-06-14
Węgiel łużycki, 23 maja 2014
2014-06-04
Węgiel Łużycki, 11 maja 2014
2014-05-29
Węgiel Łużycki, 2 maja 2014
2014-05-20
Węgiel Łużycki, 25 kwietnia 2014
2014-05-13
Węgiel Łużycki, 14 kwietnia 2014 r.
2014-04-27
Węgiel Łużycki, 4 kwietnia 2014 r.
2014-04-24
Węgiel Łużycki, 25 marca 2014 r.
2014-04-03
Węgiel Łużycki, 21 marca 2014 r.
2014-03-16
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2014 r.
2014-02-19
Węgiel Łużycki, 7 lutego 2014
2014-02-11
Węgiel Łużycki, 30 stycznia 2014r.
2014-02-07
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2014r.
2014-01-10
Węgiel Łużycki, 7 stycznia 2014
2014-01-10
Na (dzikim) zachodzie od sześciu lat bez zmian.
2014-01-10
Węgiel Łużycki - Informator 21 grudnia 2013 r
2013-12-27
Węgiel Łużycki - Informator 6 grudnia 2013 r
2013-12-22
Węgiel Łużycki - Informator 2 grudnia 2014r
2013-12-09
Węgiel Łużycki - Informator 11 listopada 2013 r
2013-11-27
Węgiel Łużycki - Informator 1 listopada 2013 r.
2013-11-25
Węgiel Łużycki - Informator 18 października 2013r.
2013-10-29
Węgiel Łużycki - Informator 30 września 2013r.
2013-10-11
Węgiel Łużycki - Informator 22 września 2013r.
2013-10-08
Węgiel Łużycki - Informator 16 września 2013r.
2013-09-22
Węgiel Łużycki - Informator 8 września 2013r.
2013-09-14
Węgiel Łużycki - Informator 29 sierpnia 2013r.
2013-08-16
Węgiel Łużycki - Informator 5 sierpnia 2013r.
2013-07-24
Węgiel Łużycki - Informator 3 lipca 2013r.
2013-06-27
Węgiel Łużycki - Informator 21 czerwca 2013r.
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej