×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

27 kwietnia 2014
Informator Łuzycki
 

Węgiel Łużycki, 4 kwietnia 2014 r.

1500 osób uratowanych przed kopalnią Garzweiler II – znak również dla Łużyc

René Schuster z GRÜNE LIGA:
Pomimo istniejącego planu dotyczącego kopalni Garzweiler II czerwono-zielona koalicja (SPD-Zieloni w Nadrenii Pólnocnej Westfalii- przyp red.) przyczyniła się do znacznego zmniejszenia kopalni.
Oznacza to, że zmiana nawet już przyjętego planu jest możliwa. W przypadku zagrożonych wsi na terenie Łużyc, plan nie jest jeszcze zatwierdzony. Najwyższy czas na zmianę myślenia również w Brandenburgii i Saksonii”

BRUNICOWY ROZGLĔD

  1. 1500 osób uratowanych przed kopalnią Garzweiler II – znak również dla Łużyc
  2. Sprzeciw wobec kopalni Nochten II będzie trwał dalej
  3. Nowy raport Rady ds. Światowego Klimatu ostrzega przed poważnymi skutkami zmian klimatu
  4. Aktualne liczby – elektrownia Jänschwalde na czwartym miejscu w rankingu zabójców klimatu
  5. Wyrok sądu – RWE musi płacić za pobieranie wody. Kolejny sygnał dla Łużyc
  6. Wycieczka autobusowa dotycząca polityki energetycznej – pozostały już tylko dwa terminy
  7. Spot telewizyjny dotyczący Ulricha Freese (SPD) wyemitowany na terenie całych Niemiec
  8. Wywiad dotyczący opłat EEG z prof. Claudią Kemfert
  9. Film krótkometrażowy na festiwalu w Lipsku

1. 1500 osób uratowanych przed kopalnią Garzweiler II – znak również dla Łużyc

Stowarzyszenie GRÜNE LIGA uważnie przygląda się sytuacji wokół kopalni Garzweiler II, a przede wszystkim sytuacji wsi Holzweiler. Wieś ta została ostatnio uratowana przed zniszczeniem przez kopalnię odkrywkową. Stowarzyszenie twierdzi, że jest to wyraźny znak również dla mieszkańców łużyckiego regionu węglowego. „Pomimo istniejącego planu dotyczącego kopalni Garzweiler II czerwono-zielona koalicja ( SPD – Zieloni- przyp. tłum) przyczyniła się do znacznego zmniejszenia kopalni. Oznacza to, że zmiana nawet już przyjętego planu jest możliwa. W przypadku zagrożonych wsi na terenie Łużyc, plan nie jest jeszcze zatwierdzony. Najwyższy czas na zmianę myślenia również w Brandenburgii i Saksonii” – mówi René Schuster z GRÜNE LIGA.
Dnia 28 marca Rząd landowy Nadrenii Północnej-Westfalii ogłosił, że miejscowości Holzweiler  i Dackweiler  nie zostaną zniszczone, a 1500 mieszkańców nie zostanie przymusowo przesiedlonych.
Natomiast w rządzie Brandenburgii nie dzieje się w tej sprawie nic. Słyszymy tylko frazesy i pozorne porozumienie. Plany dotyczące kopalni pozostają bez zmian.
Po decyzji podjętej w Düsseldorfie Poczdam został postawiony pod murem, tzn. musi się wytłumaczyć ze swego stanowiska. W Brandenburgii jak na razie istnieje rzekomy kompromis między SPD i Die Linke w tej sprawie.

Konieczność energetyczna i polityczna budowy kopalni węgla brunatnego Welzow-Süd II, Nochten 2 oraz Jänschwalde Nord nie jest udowodniona. Trudno też uzasadnić zasadność utrzymywania należących do Vattenfallu terenów wydobycia: Bagenz-Ost i Spremberg-Ost. Autor ekspertyz dla obu rządów landowych (Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Brandenburgii) prof. Erdmann ośmieszył się ostatnio publicznie, kiedy w grudniu 2013 r. podczas dyskusji w sprawie kopalni Welzow-Süd II sam zmienił, przedstawione wcześniej przez siebie, dane dotyczące zapotrzebowania na węgiel aż o 100 milionów ton. Nie potrafił zresztą tego sam dokładnie udowodnić.
Niemiecki Instytut ds. Badań Gospodarki przedstawił w kilku ekspertyzach, że węgiel pochodzący z kopalni, na które już dzisiaj są pozwolenia, wystarczy do przebudowy gospodarki energetycznej.

2. Sprzeciw wobec kopalni Nochten II będzie  trwał dalej

Stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz – bez Nochten II” po ogłoszeniu w ostatnią środę decyzji regionalnego związku planistycznego zapowiedziało dalszy sprzeciw wobec planowanych kopalni węgla brunatnego. „Podczas gdy w Nadrenii Północnej-Westfalii uratowano 1500 osób przed przesiedleniem, Vattenfall i saksoński rząd wciąż nie przemyślały przyjęcia takiej możliwości. Przykład kopalni Garzweiler II pokazuje jednak, że decyzja w sprawie budowy kopalni węgla brunatnego nie musi oznaczać ostatniego słowa. Nasz protest będzie zatem kontynuowany. Będziemy wspierać wszystkich, którzy do tej pory się zastanawiają, czy pójść do sądu z powodu dzisiejszego postanowienia” – mówi Adrian Rinnert ze stowarzyszenia „Zmiana strukturalna teraz - bez Nochten II”.
„Znaczne problemy wywołane powstaniem i pracą kopalni węgla brunatnego nie będą mogły być rozwiązane wyłącznie poprzez wprowadzenie kosmetycznych zmian. Z kolei energetyczno-polityczna konieczność powstania kopalni, która byłaby uzasadnieniem dla przymusowego przesiedlenia całych wsi, nie jest do dzisiaj udowodniona”.
Dnia 5 marca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zatwierdziło plan kopalni węgla brunatnego Nochten II, przyjmując dodatkowe wytyczne. Wytyczne te przyjął również dnia 2 kwietnia związek planistyczny. 7 głosów było za, 3 przeciw. Roczny okres, w trakcie którego można składać sprzeciwy rozpoczyna się w momencie ogłoszenia decyzji.
Dnia 27 kwietnia stowarzyszenie organizuje marsz protestacyjny przez zagrożone wsie - Schleife, Rohne i Mulkwitz. Tak jak w ubiegłym roku manifestacja odbędzie się pod hasłem „Święte są nasze pola i wsie”. Słowa te to fragment narodowego hymnu Serbołużyczan.
Aby plan kopalni węgla brunatnego Nochten II został wcielony w życie konieczne są dodatkowe, liczne pozwolenia. Przede wszystkim muszą być przeprowadzone konsultacje społeczne.

3. Nowy raport Rady ds. Światowego Klimatu ostrzega przed poważnymi skutkami zmian klimatu

Druga część raportu klimatycznego Narodów Zjednoczonych została przedstawiona publicznie. „Rzeczy mają się gorzej niż przypuszczaliśmy w 2007 r.” – oznajmił współautor Saleemul Huq z Bangladeszu. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo m.in. w gazecie taz.

http://www.taz.de/1/archiv/?dig=2014/04/01/a0093
Kolejna, trzecia część zostanie ogłoszona 14 kwietnia.

4. Aktualne liczby – elektrownia Jänschwalde na czwartym miejscu w rankingu zabójców klimatu

Zużycie 25,3 milionów ton węgla dało elektrowni Jänschwalde należącej do Vattenfall czwarte miejsce w rankingu zabójców klimatu w Europie.
Informację tę podał Spiegel Online, który odwoływał się do danych Komisji Europejskiej. Wśród dziesięciu największych zabójców klimatu na kontynencie, pięć z nich to niemieckie elektrownie węgla brunatnego. Poszczególne elektrownie węgla brunatnego emitują tyle CO2, co niektóre państwa.

http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/kohlekraftwerke-in-deutschland-stossen-mehr-co2-aus-als-im-eu-schnitt-a-962028.html

5. Wyrok sądu – RWE musi płacić za pobieranie wody. Kolejny sygnał dla Łużyc

Dnia 1 kwietnia 2014 r. sąd administracyjny w Kolonii (nr sprawy 14 K 6024/11) odrzucił skargę koncernu RWE Power AG, który sprzeciwiał się wnoszeniu opłaty za pobieranie wody. Wprowadzenie kosztów za pobieranie wody może nastąpić niezależnie od rzeczywistego używania wody. Sąd stwierdził, że argumentacja koncernu w odwołaniu dotycząca redukcji istniejących przywilejów nie miała uzasadnienia, ponieważ ta kwestia związana jest z subwencjami gospodarczymi. O przyznaniu subwencji i ich utrzymaniu ustawodawca decyduje samodzielnie.
Koalicja czerwono-zielona w 2011 r. wprowadziła opłatę za wypompowaną wodę (informowaliśmy o tym 28.07.2011 r.). Dotychczas cena wzrosła z 4.5 do 5 centów za metr sześcienny wody. W Brandenburgii czerwono-czerwony rząd poprzez nowele ustawy wycofał tylko zniżki dla pompowania wód dla celów przemysłowych. Dotyczy to jednej dziesiątej wypompowanych przez Vattenfall wód. Woda, która zostanie przepompowana z powrotem do wód naturalnych może być wypompowana bezpłatnie w Brandenburgii i w Saksonii. Wyrok z Kolonii jest jasnym znakiem, że pod względem prawnym pobieranie opłat za wodę we wszystkich rejonach węgla brunatnego jest możliwe.

Dokładna informacja dotycząca wyroku:
http://beck-aktuell.beck.de/news/vg-k-ln-rwe-muss-millionenschweres-wasserentnahmeentgeltzahlen

6. Wycieczka autobusowa dotycząca polityki energetycznej – pozostały już tylko dwa terminy

Stowarzyszenie Umweltgruppe Cottbus również w tym roku organizuje wycieczkę autobusową poświęconą tematyce polityki energetycznej na terenie Łużyc. Siedmiogodzinny program obejmuje m.in. wycieczkę do miejscowości Taubendorf, w której mieszkańcom - oprócz tego, że są poszkodowani przez już istniejącą kopalnię Jänschwalde – grozi nowe zagrożenie, jakie przynieść może kopalnia Jänschwalde-Nord. Terminy wycieczek są wyznaczone przez sponsora Landeszentrale für politische Bildung. Osoby z Brandenburgii zainteresowane wycieczką powinny się zgłosić z wyprzedzeniem.
Ostatnie dwie wycieczki mają około 16-24 miejsc.
Tutaj znajdziecie Państwo więcej wiadomości dotyczących już zaplanowanych wycieczek.
www.lausitzer-braunkohle.de/termine.php

7. Spot telewizyjny dotyczący Ulricha Freese (SPD) wyemitowany na terenie całych Niemiec

Satyryczny program Extra-3 telewizji NDR poświęcił cały odcinek na omówienie kwestii dodatkowych dochodów posłów zasiadających w Bundestagu m.in. posła Ulricha Freese’a.
http://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/extra_3/videos/extra7029.html

8. Wywiad dotyczący opłat EEG z prof. Claudią Kemfert

Czy ekologiczny prąd będzie naprawdę nie do zapłacenia? Czy może koncerny energetyczne tylko blefują? Gazeta Tagesspiegel przeprowadziła na ten temat wywiad z prof. Claudią Kemfert z Niemieckiego Instytutu ds. Badania Gospodarki.
Więcej na ten temat:
http://www.tagesspiegel.de/weltspiegel/sonntag/energiekonzerne-und-oekostrom-claudia-kemfertum-den-strom-wird-erbittert-gekaempft/9684608.html

9. Film krótkometrażowy na festiwalu w Lipsku

Dokumentalny film "Blaubeeren - černe jagody" Julii Günzel i Maji Nagel poświęcony tematowi niszczenia miejsc ojczystych przez kopalnię Nochten będzie wyświetlany na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Lipsku 10 kwietnia o godzinie 19.30.
Program festiwalu dostępny jest tutaj:
www.kurzsuechtig.de

      Tłum. Hanna Schudy

Grune Liga
Wydawcą newslettera Węgiel Łużycki (Kohlrundbrief) jest GRÜNE LIGA z Cottbus. www.lausitzer-braunkohle.de

1500 osób uratowanych przed kopalnią Garzweiler II – znak również dla Łużyc

René Schuster z GRÜNE LIGA:
Pomimo istniejącego planu dotyczącego kopalni Garzweiler II czerwono-zielona koalicja (SPD-Zieloni w Nadrenii Pólnocnej Westfalii- przyp red.) przyczyniła się do znacznego zmniejszenia kopalni.
Oznacza to, że zmiana nawet już przyjętego planu jest możliwa. W przypadku zagrożonych wsi na terenie Łużyc, plan nie jest jeszcze zatwierdzony. Najwyższy czas na zmianę myślenia również w Brandenburgii i Saksonii”

Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...)
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...)
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...)
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...)
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...)
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach.

Przeczytaj także:

prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...)
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco

Informator Łuzycki

Lausitzer-Kohle-Rundbrief  BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
więcej
2017-09-22
Węgiel Łużycki, 18 września 2017 r.
2017-09-04
Węgiel Łużycki, 22 sierpnia 2017
2017-08-06
Węgiel Łużycki, 25 lipca 2017 r.
2017-07-05
Węgiel Łużycki, 30 czerwca 2017 r.
2017-07-04
Węgiel Łużycki, 14 czerwiec, 2017 r.
2017-04-18
Węgiel Łużycki, 10. kwietnia 2017 r.
2017-02-09
Węgiel Łużycki, 15 stycznia 2017 r.
2017-01-06
Węgiel Łużycki, podsumowanie 2016
2016-12-22
Węgiel Łużycki, 18 grudnia 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 17 listopada 2016
2016-11-18
Węgiel Łużycki, 4. listopada 2016 r.
2016-11-09
Węgiel Łużycki 21. Października 2016
2016-09-14
Węgiel Łużycki, 25 sierpnia, 2016
2016-08-23
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2016
2016-08-15
Węgiel Łużycki, 14 lipca 2016
2016-07-23
Węgiel Łużycki, 3 lipca 2016
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 19 czerwca 2016 r.
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 7 czerwca 2016 r.
2016-06-17
Węgiel Łużycki, 30 maja 2016 r.
2016-06-02
Węgiel Łużycki, 17 maja 2016 r.
2016-05-05
Węgiel Łużycki, 1 kwietnia 2016 r.
2016-04-21
Węgiel Łużycki, 21 marca 2016 r.
2016-04-02
Węgiel Łużycki, 11 marca 2016
2016-03-29
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2016 r.
2016-02-27
Węgiel Łużycki, 5 lutego 2016 r.
2015-12-30
Węgiel Łużycki. Niemcy, 22 grudnia 2015 r.
2015-12-09
Węgiel Łużycki, 7 listopada 2015 r.
2015-11-16
Węgiel Łużycki, 19 października 2015 r.
2015-10-22
Węgiel Łużycki, 28 września 2015 r.
2015-09-23
Węgiel Łużycki, 10 września 2015 r.
2015-08-28
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2015 r.
2015-07-26
Węgiel Łużycki, 8 lipca 2015 r.
2015-07-23
Węgiel Łużycki, 26 czerwca 2015 r.
2015-06-22
Węgiel Łużycki, 5 czerwca 2015 r.
2015-05-24
Węgiel brunatny, 18 maja 2015 r.
2015-05-24
Węgiel Łużycki, 8 maja 2015 r.
2015-05-05
Węgiel Łużycki, 22 kwietnia 2015 r.
2015-04-24
Węgiel łużycki, 9 kwietnia 2015 r.
2015-04-11
Węgiel Łużycki, 2 kwietnia 2015 r.
2015-04-02
Węgiel Łużycki, 27 marca 2015 r.
2015-03-28
Węgiel Łużycki, 19 marca 2015 r.
2015-03-23
Węgiel Łużycki, 3 marca 2015
2015-02-21
Węgiel Łużycki, 19 lutego 2015 r.
2015-02-17
Węgiel Łużycki, 11 luty 2015 r.
2015-02-09
Węgiel Łużycki, 26 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 9 stycznia 2015
2015-01-08
Krótkie sprawozdanie z pracy Umweltgruppe Cottbus w roku 2014
2014-12-30
Węgiel Łużycki, 16 grudnia 2014
2014-12-28
Węgiel Łużycki, 7 grudnia 2014
2014-12-16
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2014
2014-12-06
Węgiel Łużycki, 16 listopada 2014
2014-11-23
Węgiel Łużycki, 22 października 2014
2014-10-28
Węgiel Łużycki, 1 października 2014 r.
2014-10-09
Węgiel Łużycki, 11 września 2014
2014-09-24
Węgiel Łużycki: Wydanie specjalne, 6 września 2014
2014-09-09
Węgiel Łużycki, 27 sierpnia 2014
2014-09-03
Węgiel Łużycki, 21 sierpnia 2014
2014-08-22
Węgiel Łużycki, 18 sierpnia 2014
2014-07-17
Węgiel Łużycki 27 czerwca 2014
2014-07-14
Węgiel Łużycki, 18 czerwca 2014.
2014-07-01
Węgiel Łużycki, 4 czerwca 2014
2014-06-25
Węgiel Łużycki, 27 maja 2014
2014-06-14
Węgiel łużycki, 23 maja 2014
2014-06-04
Węgiel Łużycki, 11 maja 2014
2014-05-29
Węgiel Łużycki, 2 maja 2014
2014-05-20
Węgiel Łużycki, 25 kwietnia 2014
2014-05-13
Węgiel Łużycki, 14 kwietnia 2014 r.
2014-04-27
Węgiel Łużycki, 4 kwietnia 2014 r.
2014-04-24
Węgiel Łużycki, 25 marca 2014 r.
2014-04-03
Węgiel Łużycki, 21 marca 2014 r.
2014-03-16
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2014 r.
2014-02-19
Węgiel Łużycki, 7 lutego 2014
2014-02-11
Węgiel Łużycki, 30 stycznia 2014r.
2014-02-07
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2014r.
2014-01-10
Węgiel Łużycki, 7 stycznia 2014
2014-01-10
Na (dzikim) zachodzie od sześciu lat bez zmian.
2014-01-10
Węgiel Łużycki - Informator 21 grudnia 2013 r
2013-12-27
Węgiel Łużycki - Informator 6 grudnia 2013 r
2013-12-22
Węgiel Łużycki - Informator 2 grudnia 2014r
2013-12-09
Węgiel Łużycki - Informator 11 listopada 2013 r
2013-11-27
Węgiel Łużycki - Informator 1 listopada 2013 r.
2013-11-25
Węgiel Łużycki - Informator 18 października 2013r.
2013-10-29
Węgiel Łużycki - Informator 30 września 2013r.
2013-10-11
Węgiel Łużycki - Informator 22 września 2013r.
2013-10-08
Węgiel Łużycki - Informator 16 września 2013r.
2013-09-22
Węgiel Łużycki - Informator 8 września 2013r.
2013-09-14
Węgiel Łużycki - Informator 29 sierpnia 2013r.
2013-08-16
Węgiel Łużycki - Informator 5 sierpnia 2013r.
2013-07-24
Węgiel Łużycki - Informator 3 lipca 2013r.
2013-06-27
Węgiel Łużycki - Informator 21 czerwca 2013r.
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej