Węgiel Łużycki, 2 grudnia 2013 r.
BRUNICOWY ROZGLĔD
Negocjacje w sprawie transformacji energetycznej w ramach tworzącego się rządu wciąż trwają i można się spodziewać, że będą na długo problemem dla czarno-czerwonej koalicji.
Ale nie zapominajmy, po wyborach czarno-żółtej koalicji w 2009 roku ustalono zgodę na dalsze istnienie energetyki atomowej. Wiemy dzisiaj, że czas zweryfikował te postanowienia.
Ponad 120 000 obywatelek i obywateli zgłosiło swój sprzeciw względem procedury planistycznej dotyczącej kopalni Welzow-Süd II. Począwszy od wtorku, 10 grudnia zarzuty te będą rozpatrywane przez władze planistyczne landów Berlin i Brandenburgia w Cottbus. W imieniu osób poszkodowanych w wyniku pracy kopalni, a także inicjatyw obywatelskich, mamy zamiar tego dnia protestować przeciwko powstaniu kopalni Welzow II oraz spalaniu węgla brunatnego. Zwolennicy nowych kopalni węgla brunatnego również wzywają na demonstrację. Stąd tak ważne jest, abyśmy byli wtedy obecni i przekazali czytelny znak przeciwko węglowi brunatnemu. To będzie nasz wkład w lepszą przyszłość Łużyc. Załączamy baner stowarzyszenia „Żadna kolejna wieś”. Samo wysłuchanie zarzutów rozpocznie się 10 grudnia, około godziny 10 i potrwa do godziny 17. Pierwszego dnia spotkanie może potrwać nawet do godziny 21, ponieważ dopiero od godziny 17 podjęty zostanie temat nieodzowności energetyczno-ekonomicznej projektu. Rozprawa nie jest publiczna. Kto jednak podpisał się przeciwko powstaniu kopalni, może przyjść wcześniej na spotkanie i zgłosić swoje zdanie. Należy mieć przy sobie dowód osobisty. Publiczne obwieszczenie znajdziecie Państwo tutaj:
http://gl.berlin-brandenburg.de/imperia/md/content/bb-gl/braunkohle/welzow-
suedtaii/eroerterung_2_entwurf_bekanntmachung.pdf
Porządek obrad:
http://www.lausitzer-braunkohle.de/Texte/131210_eroerterung_ablauf.pdf
Manifestacja rozpocznie się o godzinie 8.30 przed targami w Cottbus (Vorparkstraße 3, 03042 Cottbus)
„Co jest naprawdę ważne?” to nazwa najnowszej akcji plakatowej w ramach kampanii medialnej lobby węglowego na terenie Łużyc. W całym regionie nie da się nie zauważyć tego ogłoszenia. „Ważne są nasze wnuki, idee, uniwersytet i sport. Co może temu pomóc – węgiel brunatny”. Odnosimy wrażenie, że podprogowo przekazywane są nie tylko informacje, ale również lęki, że bez węgla brunatnego nasz rejon skazany będzie na porażkę. Czy pomogą jakieś merytoryczne argumenty? Okazuje się, że nie tędy droga. Węgiel brunatny w kampanii medialnej przedstawiany jest, w odwołaniu głównie do emocji, niemal jako zastępcza religia, która zaradzi wszelkim problemom. Po dokładniejszej obserwacji plakatu rzuca się jednak w oczy fakt, że logo Vattenfallu w tej kampanii jest jakby mniejsze. Trudno w ogóle dostrzec, że jest to reklama Vattenfallu. Przychodzi na myśl prawdopodobne wytłumaczenie tego zabiegu. Może nowe kopalnie mają zostać przeforsowane, aby podbić ceny łużyckiego przemysłu węglowego. Później mogłoby się pojawić inne logo, a umowy taryfowe dyskutowane byłyby na nowo. W internecie kampania ta komentowana jest np. pod tytułem – „Vattenfall – węgiel kupuje mniemanie”.
http://konsumpf.de/?p=15224
http://www.klima-luegendetektor.de/2013/11/28/vattenfall-sozialprobleme-schoen-reden/
„Przebudowa systemu zaopatrzenia w energię musi być szybko kontynuowana” – powiedział przedstawiciel Rady ds. Środowiska Rządu Federalnego (SRU) prof. Martin Faulstich, przy okazji wykładu dotyczącego specjalnej ekspertyzy „Kształtowanie rynku energetycznego przyszłości”. W ekspertyzie czytamy, że całkowita produkcja prądu z odnawialnych źródeł energii jest przyjazna dla środowiska, tańsza i generuje więcej miejsc pracy niż energetyka konwencjonalna. Z tego powodu należy dalej rozbudowywać sektor odnawialnych źródeł energii. Na podstawie dostępnych danych analizy SRU szacuje się, że do 2030 roku udział OZE w zaopatrzeniu na prąd rzędu 60-70% przyczyni się, w ciągu roku, do obniżenia kosztów nawet poniżej 10 mld euro. Stanowi to mniej niż 0.4% PKB i mniej niż 1/6 całkowitych kosztów energetycznych z gospodarstw domowych i przemysłu. Spowolnienie rozbudowy OZE przez zastosowanie takich metod jak np. aukcje, nie jest według obliczeń SRU sensownym rozwiązaniem.
W swojej ekspertyzie SRU przekonuje do przyjęcia bardziej adekwatnej strategii obliczania kosztów. Skupienie się na rozłożeniu kosztów OZE nadmiernie akcentuje wzrost kosztów i zasłania całościowy bilans społeczno-ekonomicznej transformacji energetycznej. Nie mniej SRU jest zdania, że OZE powinny być bardziej promowane na rynku. Dodatkowo SRU zaleca popieranie obligatoryjnej, bezpośredniej sprzedaży z ruchomą premią. Wysokość premii powinna refinansować inwestycje i zapewniać ciągły wzrost udziału OZE. Konwencjonalne zaopatrzenie w prąd musi się zatem podporządkować wymogom OZE. Preferowanie elektrowni węglowych nie jest do pogodzenia z transformacją energetyczną. Elastyczne elektrownie gazowe są jednak nieodzowne dla przejścia na zaopatrzenie z dużym udziałem OZE, a aktualny nadmiar elektrowni produkujący podstawowe obciążenie sieci będzie musiał być zredukowany.
Specjalną ekspertyzę: „Kształtowanie rynku energetycznego przyszłości” można przeczytać tutaj: www.umweltrat.de
Dr. Christian Hey najprawdopodobniej przedstawi opracowanie SRU w styczniu w Cottbus na zaproszenie studenckiego koła naukowego oraz Gruene Liga Umweltgruppe prof. Dir.
Federalny Trybunał Konstytucyjny ustalił właśnie termin ogłoszenia wyroku w sprawie kopalni Garzweiler. Ogłoszenie odbędzie się 17 grudnia o godzinie 10.00 w Karlsruhe. Postępowanie dotyczy kwestii dopuszczalności wywłaszczenia (prawnego odstąpienia gruntu), a także jego podstawowych założeń w kontekście federalnego prawa górniczego. Negocjacje ustne odbyły się czerwcu, o czym donosiliśmy w naszym Informatorze.
W ostatnim Informatorze donosiliśmy o petycji przeciwko kopalni Nochten II. Otrzymaliśmy 2171 podpisów. Następnie w trakcie trwania petycji online napłynęło jeszcze 1502 podpisów, co w sumie dało 3673 głosów obywateli. Wszystkie podpisy zostały skierowane do saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przepraszamy, że omyłkowe ogłoszenie zaniżonej liczby podpisów.
Związek wsparcia fotowoltaiki od czasu osiągnięcia pewnych efektów w negocjacjach koalicyjnych przerażony jest głównie kwestiami polityki dotyczącej węgla. Stąd w ostatnim czasie związek zbierał pieniądze na kampanię medialną skierowaną bezpośrednio do członków partii SPD. Gazeta SPD "Vorwärts" odrzuciła jednak publikację ogłoszenia. Jednakże w tym samym wydaniu, w którym publikować chciał Związek Fotowoltaiczny, ukazało się ogłoszenie koncernu Vattenfall dotyczące węgla brunatnego. Warto zauważyć, że zbliża się głosowanie członków w sprawie umowy koalicyjnej i już pojawiają się takie godne uwagi posunięcia ze strony partii SPD. Donosiła o tym gazeta taz 21 listopada.
http://www.taz.de/1/archiv/artikel/?dig=2013/11/21/a0168
Na spotkaniu przedstawicieli miasta Cottbus 27 listopada poddano pod głosowanie sprawę „Aktualizacji masterplanu jeziora wschodniego”. Chodzi o podejrzenia, że wcześniejsza wizja zbudowania jeziora w wyrobisku po kopalni legła w gruzach przez brak pieniędzy. Tak długo jak kopalnia pracuje, pozytywne wizje utworzenia jeziora pojawiają się często i są nierzadko wykorzystywane politycznie. Teraz kiedy wydobycie się kończy okazuje się, że przywiązanie miasta do planów utworzenia jeziora nie jest już tak oczywiste, ponieważ do kasy nie wpływają już tak wysokie podatki. Na posiedzeniu Komitetu ds. Węgla Brunatnego z dnia 14 listopada okazało się, że zapowiedziany w 2010 roku wniosek dotyczący zalania wyrobiska wciąż nie wpłynął i nie wpłynie również w tym roku. Jeszcze w sierpniu tego roku w wyniku krytyki skierowanej przeciwko koncernowi węglowemu, Vattenfall obiecał, że złoży wymagany wniosek we wrześniu. Teraz firma Vattenfall liczy, że wniosek wpłynie dopiero w 2014r., czyli rok przed zakończeniem wydobycia. Władze landowe wydały pozwolenie na zniszczenie podmokłych terenów koło miejscowości Lacoma w 2006r., co było związane z terminowym wydaniem wniosku na zalanie wyrobiska. W tym jednak przypadku podjęcie decyzji, a więc podjęcie w odpowiednim czasie działań, pozostawiono w gestii firmy Vatenfall. Jeżeli zalanie wyrobiska nie ma być przeciągane, postępowanie nie może przebiegać pod presją czasu. W kontekście tego, że planowane jezioro może wpłynąć na jakość wody na terenie Spreewald nie jest to naszym zdaniem odpowiedzialne działanie.
Kulisy całej sprawy: Kopalnia Cottbus Nord, najmniejsza i najstarsza należąca do koncernu Vattenfall na terenie Łużyc, ma zostać wyłączona z użycia w 2015 r. W zamian, do ponownej eksploatacji została już teraz włączona kopalnia Reichwalde.
Gazeta Potsdamer Neuesten Nachrichten zamieściła artykuł stowarzyszenia Umweltgruppe Cottbus na ten temat:
http://www.pnn.de/brandenburg-berlin/808059/
Wyrobisko kopalniane przekształcone przed 40 laty na jezioro uchodziło przez cały ten czas za przykład dobrej rekultywacji terenów pokopalnianych. W czerwcu 2013r. premierzy Platzeck i Tillich podczas jednej ze wspólnych wizyt odwiedzili saksońskie i brandenburskie jeziora pokopalniane m.in. Senftenberg, które zostało właśnie połączone z innym. Niedługo potem okazało się, że w jeziorze Senftenberg na określonej głębokości nie ma prawie w ogóle tlenu, a ryby żyjące w jeziorze zaczęły masowo ginąć. Przyczyniło się to do strat w lokalnym przedsiębiorstwie rybackim. Pod koniec sierpnia połączenie jezior zostało natychmiast wstrzymane przez władze. Przyczyna omawianych problemów nie jest wciąż znana, ponieważ typowe problemy związane ze środowiskiem kopalni węgla brunatnego, takie jak zażelazienie i zakwaszenie w tym przypadku nie wystąpiły. „Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje” – przyznał również prezydent Urzędu Landowego ds. Środowiska i Zdrowia prof. Freunde na spotkaniu stowarzyszenia „Czysta rzeka Sprewa” w listopadzie w Raddusch. W odpowiedzi na pytania dodał także, że władze ds. problematyki środowiskowej, w wyniku zarządzonej przez Landtag redukcji pracowników, nie mogą sobie pozwolić na dogłębną analizę tego problemu. „Robimy to, co nauczyliśmy się już robić w czasach NRD – improwizujemy” – powiedział prof. Freunde. Bezradność Rządu Landowego w tej sprawie została udokumentowana we wniosku bezpartyjnego Dr. Gerd-Rüdiger Hoffmann z Senftenberg.
Dokument zawierający 29 pytań do Rządu Landowego jest dostępny w Internecie:
http://www.parldok.brandenburg.de/parladoku/w5/drs/ab_8200/8228.pdf
Brandenburskie Ministerstwo Środowiska opublikowało w internecie szkic strategii zrównoważonego rozwoju i prosi o komentarze i sugestie do 20 grudnia. Kwestie te będą przedmiotem na debacie w Poczdamie 6 grudnia 2013r.
Szczegóły na stronie: www.nachhaltig.brandenburg.deveröffentlicht.
Mity dotyczące dobrze płatnej pracy w sektorze węgla brunatnego nie są już aktualne. Problem ten udowadnia IG Metall Südbrandenburg w doniesieniu prasowym z 21 listopada.
Mowa jest tam o „żądaniach wynagrodzenia taryfowego dla zatrudnionych w outsourcingu Vattenfallu.
Całe doniesienie prasowe tutaj:
http://www.lausitz-branchen.de/branchenbuch/2013/11/21/gerechte-loehne-fuer-lausitzer-kraftwerks-und-tagebaudienstleistern-gefordert/
Wydawcą newslettera Węgiel Łużycki (Kohlrundbrief) jest GRÜNE LIGA z Cottbus. www.lausitzer-braunkohle.de
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach. |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień (...) |
Więcej sinic, mniej tlenu. Pierwsza elektrownia jądrowa może (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |