×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

17 lipca 2014
Informator Łuzycki
 

Węgiel Łużycki 27 czerwca 2014

Koncern Vattenfall współpracuje nie tylko z politykami, ale też mediami lokalnymi. Opublikowł informację o planowanych  przesiedleniach. Günter Jurischka (CDU) oznajmił jednak: nie mam żadnych oficjalnych postanowień w sprawie przesiedleń pod budowę kopalni Welzow-Süd I

BRUNICOWY ROZGLĔD

1. Przesiedlenie 14 prywatnych domów ze względu na zagrożenie ruchami masowymi hałd
2. Gazeta SPIEGEL opisuje węglowego lobbystę – posła Ulricha Freesego
3. Welzow: Rzekoma umowa dotycząca przesiedlenia nie istnieje
4. Nowy przewodniczący Rady Miasta Proschim okazał się osobą chętną do rozmowy z Vattenfallem
5. Biuro koordynacyjne Obozu klimatycznego oraz Łańcucha ludzi już otwarte!
6. Krytyczna wobec węgla Schulz-Höpfner (CDU) została przewodniczącą Rady Powiatu Spree-Neiße
7. Anton Hofreiter przyjedzie na spotkanie Zielonych w Cottbus (środa, 2 lipca)
8. Partia LINKE zaprasza do Weißwasser na dyskusję o przyszłości Łużyc (czwartek, 17 lipca)
9. Burmistrz miasta Welzow musi sama opłacić swojego adwokata

1. Przesiedlenie 14 prywatnych domów ze względu na zagrożenie ruchami masowymi hałd

Po raz pierwszy na terenie łużyckiego regionu węglowego zostanie przeniesione osiedle ze względu na zagrożenia ruchami masowymi hałd. 14 domów w miejscowości Lauchhammer odczuwa skutki pracy kopalni. Donosi o tym gazeta Lausitzer Rundschau w artykule z ostatniego czwartku (artykuł ten nie jest jeszcze dostępny w internecie). Po tym jak w Nachterstedt wydarzył się śmiertelny wypadek podobne tereny zostały przebadane ponownie pod względem bezpieczeństwa. Przez lata związek górniczy LMBV zaprzeczał istnieniu konieczności przesiedleń. Nakazał też, w celu ochrony osiedla, wypompowywanie podnoszących się wód gruntowych w opuszczonej kopalni. Jeszcze w styczniu obiecywano mieszkańcom, że będą mogli zostać na stałe w swoich domach. Jednak państwo, jako płatnik , nie chce ponieść ogromnych kosztów utrzymywania bezpieczeństwa.. W czwartym kwartale  ma zostać podjęta konkretna decyzja co dalej w tej sprawie.

2. Gazeta SPIEGEL opisuje węglowego lobbystę – posła Ulricha Freesego

Spiegel, w ostatnim wydaniu, opisuje dokładnie liczne powiązania łużyckiego posła do Bundestagu Ulricha Freesego (SPD) z lobby węgla brunatnego. „Pojawienie się Freesego w Bundestagu jest najlepszym przykładem pewnego szczególnego zjawiska, tj. powiązania interesów polityki i jednego koncernu” – czytamy w dwustronicowym artykule gazety.

(Der Spiegel 26/2014, str. 30-31)

3. Welzow: Rzekoma umowa dotycząca przesiedlenia nie istnieje

8 maja gazeta Lausitzer Rundschau opublikowała artykuł pod tytułem „Welzow negocjuje warunki wysiedlenia – porozumienie w sprawie pierwszej części umowy podstawowej”. Gazeta powołała się przy tym na burmistrz miasta Birgit Zuchold (SPD). Umowa powinna określić warunki przesiedlenia w związku z budową nowej kopalni Welzow Süd II. Zuchold zapowiedziała, że proces przesiedlania mógłby się rozpocząć w połowie roku 2015. Poseł z Welzow, Günter Jurischka (CDU), przejrzał w ubiegłym tygodniu akta w administracji miasta i stwierdził: „Nie ma czegoś takiego jak jakakolwiek pierwsza część umowy podstawowej. Co dokładnie negocjowano oraz w jakim punkcie doszło do porozumienia z Vattefallem nie jest nigdzie udokumentowane”. Potwierdził to również urzędnik Pusch, mówiąc, że dotychczas nie powstała żadna konkretna umowa w sprawie przesiedleń. Na obecnym etapie chodzi raczej tylko o ogólny zarys umowy. „A może administracja ukrywa coś z premedytacją?” – pyta  Jurischka. Proschim nigdy nie był przedmiotem rozmów. Jednakże gazety, takie jak Lausitzer Rundschau oraz inne, potwierdzały przesiedlenie wszystkich 810 poszkodowanych przez kopalnię Welzow-Süd II osób.
Omawiany artykuł z Lausitzer Rundschau można znaleźć tutaj:
http://www.lr-online.de/nachrichten/brandenburg/Welzow-verhandelt-BergbauUmsiedlung;art25,4591507

4. Nowy przewodniczący Rady Miasta Proschim okazał się chętnym do rozmowy z Vattenfallem

Po wyborach samorządowych ukształtowała się w Proschim nowa Rada Miasta. Gebhard Schulz, przewodniczący rady, jest zwolennikiem kopalni. Schulz wynajmuje mieszkanie od Vattenfallu i jest w nim zatrudniony. Bez zwłoki wyraził chęć wzięcia udziału w rozmowach na temat przesiedlenia, co spotkało się równie szybko z zadowoleniem wyrażonym przez rzecznika prasowego Vattenfallu. Jednakże zarówno przedsiębiorcy ze związku firm Proschim, jak i liczni prywatni właściciele gruntów zapowiedzieli, że zrobią wszystko, aby nie doszło do budowy kopalni na ich terenie. Potwierdzają zarazem, że sprzeciw ten ma trwałe poparcie wśród mieszkańców. Pojawia się jednak pytanie, czy w przypadku kiedy przedstawiciel Rady Miasta jest jednocześnie zatrudniony w firmie Vattenfall nie zachodzi konflikt interesów? Nadzór samorządowy stwierdził, że konflikt interesów zachodziłby wtedy, kiedy mielibyśmy do czynienia z członkami zarządu Vattenfallu. To stanowisko prawne jest jednak oderwane od rzeczywistości. Poza tym, dżentelmen nie musi być zmuszany prawnie, żeby wiedzieć jak się przyzwoicie zachować. Kiedy w 2007 r.  podano do wiadomości, że w miejscowości Grabko jest planowana kopalnia, przedstawiciel Rady Miasta, jednocześnie zatrudniony w Vattenfallu, podał się do dymisji, aby uniknąć  konfliktu interesów. Warte odnotowania jest także to, że gdy w roku 2008 Petra Rösch (poprzedniczka Schulza) obejmowała swój urząd była również, w przeciwieństwie do jej poprzednika, przyjazna Vattenfallowi.– W sytuacji kiedy mamy do czynienia z osobami zależnymi od koncernu Vattenfall, trudno się spodziewać, że nastąpi ich przemiana.

Ale Rada Miasta jest tylko częściowo odpowiedzialna tę za decyzję.. Ważne jest, czy również posłowie wypowiedzą się przeciwko przesiedleniu miejscowości Proschim. Ostatecznego stanowiska w sprawie kopalni Welzow nikt nie może być pewny, szczególnie w gremium samorządowym. Zawsze może się okazać, że ktoś nagle zmieni zdanie. Samorządowcy jeszcze od lat 90. lobbowani są przez koncerny górnicze. Tak było również przed podjęciem decyzji w 2011 r. Niektórym  aktywistom klimatycznym trudno zrozumieć, dlaczego osoby zagrożone wysiedleniem wybrały właśnie takich przedstawicieli społecznych.
Ludzie od lat żyją w niepewności o swoją przyszłość. W większym jednak stopniu wpływ na tę sytuację mają rząd landowy i Vattenfall, które nie działają jednak na zasadzie partycypacji społecznej. Wielu, którzy dobrowolnie negocjowali, np. w przypadku kopalni odkrywkowej Nochten I, informowali nas, że sądzili, że wszystkie procedury będą przebiegały szybciej i łatwiej. Ta sytuacja była dla nich bardzo trudna. W uzupełnieniu chcemy dodać, że w Proschim utrzymują się nadal plotki o manipulacjach przy wyborach. Nie chcemy tego jednak tutaj oceniać.

5. Biuro koordynacyjne Obozu klimatycznego oraz Łańcucha ludzi już otwarte!

W piątek 20 czerwca w Kerkwitz otwarto biuro koordynacyjne planowanej akcji Łańcuch ludzi i odbywającego się w sierpniu obozu klimatycznego. Burmistrz Peter Jeschke przekazał symboliczny klucz regionalnemu koordynatorowi akcji Thomaszowi Burchardowi oraz przedstawicielowi obozu klimatycznego Martinowi Dotzauerowi. Wspólnie z miejscową Agendą 21 gminy Schenkendöbern w biurze tym pracować będzie komitet organizacyjny Łańcucha ludzi oraz obozu klimatycznego.

Podajemy adres:
Koordinationsbüro Anti-Kohle-Kette
Thomas Burchardt
c/o Agenda-Büro der Gemeinde Schenkendöbern
Hauptstr.79
03172 Schenkendöbern /OT Kerkwitz

W Łańcuchu ludzi wezmą udział zarówno mieszkańcy wsi Kerkwitz, po stronie niemieckiej, jak i polskiej – Grabice. W obu miejscowościach planowana jest budowa kopalni węgla brunatnego, a dalsze istnienie tych wsi stoi pod znakiem zapytania. Łańcuch ludzi ma być krajowym i międzynarodowym symbolem postulatu odejścia od węgla w energetyce.

6. Krytyczna wobec węgla Schulz-Höpfner (CDU) została przewodniczącą Rady Powiatu Spree-Neiße

Monika Schulz-Höpfner z Atterwasch jest nową przewodniczącą Rady Powiatu Spree-Neiße. Została wybrana 18 czerwca podczas formalnego posiedzenia. Jej zastępcami zostali Horst Fillmer (SPD) oraz Birgit Wöllert (Linke). Birgit Wöllert jest jednocześnie posłanką do Bundestagu i zajmuje stanowisko wyraźnie przeciwne powstaniu nowych kopalni. Jak donosi krytyczna względem węgla organizacja Klinger Runde dwie osoby spośród członków Klinger Runde oraz Rady Powiatu dołączyły również do czwartej pod względem wielkości frakcji Freie Bürger. Egbert S. Piosik z Klinger Runde został wybrany na przewodniczącego tej frakcji.

7. Anton Hofreiter przyjedzie na spotkanie Zielonych w Cottbus (środa, 2 lipca)

2 lipca w Obenkino w Cottbus odbędzie się emisja filmu „Chasing Ice” („Ścigając arktyczny lód”), a po niej dyskusja dotycząca transformacji energetycznej, ochrony klimatu i odejścia od węgla w energetyce. . Na spotkanie to zaproszeni zostali dr Anton Hofreiter (przewodniczący frakcji Zieloni w Bundestagu), Annalena Baerbock - posłanka do Bundestagu (rzeczniczka polityki klimatycznej) oraz prof. dr Wolf Schluchter. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.30 w Obenkino w Glad-House, Straße der Jugend 16, w Cottbus.

8. Partia LINKE zaprasza do Weißwasser na dyskusję  o przyszłości Łużyc (czwartek, 17 lipca)

Saksońska frakcja landowa LINKE zaprasza do  Weißwasser na debatę „Zmiana strukturalna na terenie Łużyc – kto wie jak to działa?”. Referentów przywitają dr Jana Pinka, posłanka do Landtagu i rzeczniczka ds. środowiskowych oraz Kathrin Kagelmann. Pierwszym mówcą będzie Frank Kutznera, który na zamówienie frakcji sporządził raport „Analiza badań i planów przyszłościowego rozwoju Łużyc z udziałem i bez udziału węgla brunatnego”. Kolejnym referentem będzie Dagmar Schmidt, która na zlecenie European Climate Foundation (ECF) przygotowała studium „Plan A dla Łużyc“. Tematy te stanowić będą punkt wyjścia dla dyskusji ze zgromadzonymi obywatelami. Spotkanie odbędzie się w godzinach 19.00-20.30 w Hotelu Kristall Weißwasser,  Karl-Liebknecht-Str. 34, w Weißwasser.

9. Burmistrz miasta Welzow musi sama opłacić swojego adwokata

Po masowych publicznych protestach, oskarżona o korupcję burmistrz miasta Welzow Birgit Zuchold (SPD) oznajmiła, że opłaty za adwokata poniesione zostaną z jej prywatnej kieszeni, a nie z kasy miasta. Nowa frakcja składająca się z CDU oraz „Zielonej przyszłości Welzow” [„Grüne Zukunft Welzow” (GZW)] powstała na posiedzeniu zgromadzenia Rady Miasta i już teraz twierdzi, że zmiana, jaka ma miejsce w sprawie Birgit Zuchold jest ich „małym sukcesem”. Frakcja ostro krytykowała postępowanie Zuchold, która chciała opłacić swojego adwokata z pieniędzy podatników. Odpowiedni wniosek miał zostać sformułowany jeszcze we wtorek. Zostało to udaremnione przez władze samorządowe. Zuchold poszła na ustępstwa i już nie chce, aby adwokat opłacany był z pieniędzy podatników.

12 czerwca obecni na sesji rady miejscy posłowie i  mieszkańcy z ciekawością wysłuchali przemówienia pani burmistrz. Wówczas jeszcze Zuchold, jako osoba prywatna, wynajmowała pomieszczenie w ratuszu, ale nie ponosiła z tego tytułu żadnych opłat, ponieważ w spisie opłat nie była przewidziana taka możliwość. „To nie powinno oznaczać nic innego jak to, że każdy obywatel może bezpłatnie wynajmować sale w ratuszu i używać ich do swoich prywatnych celów.” – powiedział zdenerwowany Jurischka. W reakcji na to Zuchold zaproponowała miejskim posłom zmianę przepisów w sprawie opłat. W trakcie tego spotkania  na przewodniczącą komitetu ds. środowiskowych została wybrana i mianowana Hannelore Wodtke (GZW). Chce ona walczyć o wprowadzenie zmian dotyczących zanieczyszczenia środowiska hałasem i pyłem z kopalni węgla brunatnego.

tłumaczenie: Hanna Schudy

Informator Łuzycki

Lausitzer-Kohle-Rundbrief  BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
więcej
2017-09-22
Węgiel Łużycki, 18 września 2017 r.
2017-09-04
Węgiel Łużycki, 22 sierpnia 2017
2017-08-06
Węgiel Łużycki, 25 lipca 2017 r.
2017-07-05
Węgiel Łużycki, 30 czerwca 2017 r.
2017-07-04
Węgiel Łużycki, 14 czerwiec, 2017 r.
2017-04-18
Węgiel Łużycki, 10. kwietnia 2017 r.
2017-02-09
Węgiel Łużycki, 15 stycznia 2017 r.
2017-01-06
Węgiel Łużycki, podsumowanie 2016
2016-12-22
Węgiel Łużycki, 18 grudnia 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 17 listopada 2016
2016-11-18
Węgiel Łużycki, 4. listopada 2016 r.
2016-11-09
Węgiel Łużycki 21. Października 2016
2016-09-14
Węgiel Łużycki, 25 sierpnia, 2016
2016-08-23
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2016
2016-08-15
Węgiel Łużycki, 14 lipca 2016
2016-07-23
Węgiel Łużycki, 3 lipca 2016
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 19 czerwca 2016 r.
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 7 czerwca 2016 r.
2016-06-17
Węgiel Łużycki, 30 maja 2016 r.
2016-06-02
Węgiel Łużycki, 17 maja 2016 r.
2016-05-05
Węgiel Łużycki, 1 kwietnia 2016 r.
2016-04-21
Węgiel Łużycki, 21 marca 2016 r.
2016-04-02
Węgiel Łużycki, 11 marca 2016
2016-03-29
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2016 r.
2016-02-27
Węgiel Łużycki, 5 lutego 2016 r.
2015-12-30
Węgiel Łużycki. Niemcy, 22 grudnia 2015 r.
2015-12-09
Węgiel Łużycki, 7 listopada 2015 r.
2015-11-16
Węgiel Łużycki, 19 października 2015 r.
2015-10-22
Węgiel Łużycki, 28 września 2015 r.
2015-09-23
Węgiel Łużycki, 10 września 2015 r.
2015-08-28
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2015 r.
2015-07-26
Węgiel Łużycki, 8 lipca 2015 r.
2015-07-23
Węgiel Łużycki, 26 czerwca 2015 r.
2015-06-22
Węgiel Łużycki, 5 czerwca 2015 r.
2015-05-24
Węgiel brunatny, 18 maja 2015 r.
2015-05-24
Węgiel Łużycki, 8 maja 2015 r.
2015-05-05
Węgiel Łużycki, 22 kwietnia 2015 r.
2015-04-24
Węgiel łużycki, 9 kwietnia 2015 r.
2015-04-11
Węgiel Łużycki, 2 kwietnia 2015 r.
2015-04-02
Węgiel Łużycki, 27 marca 2015 r.
2015-03-28
Węgiel Łużycki, 19 marca 2015 r.
2015-03-23
Węgiel Łużycki, 3 marca 2015
2015-02-21
Węgiel Łużycki, 19 lutego 2015 r.
2015-02-17
Węgiel Łużycki, 11 luty 2015 r.
2015-02-09
Węgiel Łużycki, 26 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 9 stycznia 2015
2015-01-08
Krótkie sprawozdanie z pracy Umweltgruppe Cottbus w roku 2014
2014-12-30
Węgiel Łużycki, 16 grudnia 2014
2014-12-28
Węgiel Łużycki, 7 grudnia 2014
2014-12-16
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2014
2014-12-06
Węgiel Łużycki, 16 listopada 2014
2014-11-23
Węgiel Łużycki, 22 października 2014
2014-10-28
Węgiel Łużycki, 1 października 2014 r.
2014-10-09
Węgiel Łużycki, 11 września 2014
2014-09-24
Węgiel Łużycki: Wydanie specjalne, 6 września 2014
2014-09-09
Węgiel Łużycki, 27 sierpnia 2014
2014-09-03
Węgiel Łużycki, 21 sierpnia 2014
2014-08-22
Węgiel Łużycki, 18 sierpnia 2014
2014-07-17
Węgiel Łużycki 27 czerwca 2014
2014-07-14
Węgiel Łużycki, 18 czerwca 2014.
2014-07-01
Węgiel Łużycki, 4 czerwca 2014
2014-06-25
Węgiel Łużycki, 27 maja 2014
2014-06-14
Węgiel łużycki, 23 maja 2014
2014-06-04
Węgiel Łużycki, 11 maja 2014
2014-05-29
Węgiel Łużycki, 2 maja 2014
2014-05-20
Węgiel Łużycki, 25 kwietnia 2014
2014-05-13
Węgiel Łużycki, 14 kwietnia 2014 r.
2014-04-27
Węgiel Łużycki, 4 kwietnia 2014 r.
2014-04-24
Węgiel Łużycki, 25 marca 2014 r.
2014-04-03
Węgiel Łużycki, 21 marca 2014 r.
2014-03-16
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2014 r.
2014-02-19
Węgiel Łużycki, 7 lutego 2014
2014-02-11
Węgiel Łużycki, 30 stycznia 2014r.
2014-02-07
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2014r.
2014-01-10
Węgiel Łużycki, 7 stycznia 2014
2014-01-10
Na (dzikim) zachodzie od sześciu lat bez zmian.
2014-01-10
Węgiel Łużycki - Informator 21 grudnia 2013 r
2013-12-27
Węgiel Łużycki - Informator 6 grudnia 2013 r
2013-12-22
Węgiel Łużycki - Informator 2 grudnia 2014r
2013-12-09
Węgiel Łużycki - Informator 11 listopada 2013 r
2013-11-27
Węgiel Łużycki - Informator 1 listopada 2013 r.
2013-11-25
Węgiel Łużycki - Informator 18 października 2013r.
2013-10-29
Węgiel Łużycki - Informator 30 września 2013r.
2013-10-11
Węgiel Łużycki - Informator 22 września 2013r.
2013-10-08
Węgiel Łużycki - Informator 16 września 2013r.
2013-09-22
Węgiel Łużycki - Informator 8 września 2013r.
2013-09-14
Węgiel Łużycki - Informator 29 sierpnia 2013r.
2013-08-16
Węgiel Łużycki - Informator 5 sierpnia 2013r.
2013-07-24
Węgiel Łużycki - Informator 3 lipca 2013r.
2013-06-27
Węgiel Łużycki - Informator 21 czerwca 2013r.
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej