×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

13 maja 2014
Informator Łuzycki
 

Węgiel Łużycki, 14 kwietnia 2014 r.

Przed tygodniem Urząd Landowy ds. Środowiska, Zdrowia, Konsumentów zamknął, niedawno z pompą otwierany kanał "Koschener Kanal".  Doszło do zanieczyszczenia go wodami z kopalni i  do śnięcia ryb.

Przed ogłoszeniem trzeciej części raportu IPCC były przewodniczący UNEP Klaus Töpfer nawoływał w Berlinie do podjęcia prób  osiągnięcia międzynarodowego konsensusu w sprawie odejścia energetyki od węgla. My tymczasem spieszymy z najnowszymi informacjami w sprawie węgla brunatnego na terenie Łużyc. Przed nami pięć spotkań, podczas których poruszane będą ważne tematy dotyczące powstawania nowych kopalni.

 

 1. Konieczność powstania kopalni poddana w wątpliwość. Minister Christoffers nie ma odpowiedzi na pytania
 2. Vattenfall demontuje technologię CCS w elektrowni Schwarze Pumpe
 3. Śnięcie ryb po odprowadzeniu wody z kopalni. Kanał był zamknięty 7 dni
 4. Vattenfall próbuje kupić poparcie w regionie (komentarz)
 5. 14 kwietnia w Weißwasser dyskusja dotycząca wody pitnej
 6. Zanieczyszczenie rzeki Sprewy związkami żelaza a kopalnie. Stowarzyszenie „Klinger Runde“ zaprasza 15 kwietnia do udziału w dyskusji w Burgu
 7. 27 kwietnia marsz protestacyjny przez miejscowości Rohne i Mulkwitz
 8. 28 kwietnia  spotkanie Komitetu ds. Węgla Brunatnego Welzow II Wspieramy Proschim!
 9. 23 sierpnia niemiecko-polski łańcuch ludzki przeciwko budowie nowych kopalni  węgla brunatnego
 10. Telewizja 3 sat i BBC News na temat zagrożenia wsi Atterwasch
 11. Rada landu Turyngia przeciwko budowie sieci przesyłowej dla prądu z węgla brunatnego

1. Konieczność powstania kopalni poddana w wątpliwość. Minister Christoffers nie ma odpowiedzi na pytania

Inicjatywa obywatelska „Obywatele dla Łużyc - Klinger Runde” oraz stowarzyszenie ekologiczne GRÜNE LIGA żądają od ministra gospodarki Ralfa Christoffersa odpowiedzi na pytania w sprawie konieczności powstania kopalni Jänschwalde-Nord. Dostaliśmy list z ministerstwa, w którym na większość naszych pytań nie ma odpowiedzi.
„Przy takim podejściu ministerstwa często przytaczany czwarty filar energetyki staje się zaledwie obietnicą” – mówi Thomas Burchardt, rzecznik „Klinger Runde. „Z jednej strony osoby poszkodowane czytają, że technologia wyłapywania i magazynowania CO2 nie ma przyszłości w Niemczech. Dlaczego zatem mieszkańcy miejscowości Grabko, Kerkwitz i Atterwasch mają nadal żyć w niepewności o swoją przyszłość? Jeżeli politycy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie dotyczące konieczności budowania kopalni, tworzenie planu jej budowy  musi zostać natychmiast przerwane” – argumentuje René Schuster z GRÜNE LIGA.

„Rząd landowy ma zamiar uzasadnić konieczność budowy w przyszłości. Na razie utrzymuje jednak w tajemnicy swoje kryteria oceny, których zapewne użyje w późniejszym czasie. Gabinet ministrów Woidke i Christoffersa nadużywa swoich kompetencji. Traktuje przedmiotowo ponad 900 osób, wykorzystując ich w negocjacjach z Vattenfallem. Jeżeli ktoś podporządkowuje koncernowi interesy ludzi, sam jest powodem organizowanych protestów i rosnącego zniechęcania do polityki, i to w dodatku w okresie roku wyborczego w Brandenburgii” – komentuje Silvia Borkenhagen z Grabko.

Inicjatywa obywatelska „Klinger Runde” oraz grupa robocza z gminy Schenkendöbern powołana do pracy przy Agendzie 21 wystosowały w lutym list do brandenburskiego ministra gospodarki, w którym stawiane są pytania w sprawie energetyczno-politycznego uzasadnienia budowy kopalni Jänschwalde-Nord. Powstanie kopalni oznaczać będzie zniszczenie wsi Grabko, Kerkwitz oraz Atterwasch. Uzasadnieniem dla budowy kopalni miałaby być planowana elektrownia wyposażona w technologię CCS. Od czasu, kiedy w grudniu 2011 r. Vattenfall odwołał plany zamontowania technologii CCS takie wyjaśnienia nie mają już podstaw. Ministerstwo wcale nie odpowiedziało na postawione pytania, przekazało jedynie raport o planowanym wdrożeniu w życie strategii energetycznej 2030. Ten sam raport został wysłany również do Landtagu. Okazuje się, że ministerstwo na 11 postawionych pytań odpowiedziało, i to tylko częściowo, na pierwsze dwa. Dziewięć pozostałych pytań, na które ministerstwo nie odpowiedziało można znaleźć poniżej:
http://www.lausitzer-braunkohle.de/Texte/Anfrage%20Revisionsklausel_WiMi_end.pdf

2. Vattenfall demontuje technologię CCS w Schwarze Pumpe

Vattenfall rozpoczyna demontaż instalacji demonstracyjnej CCS (technologia wychwytu i zatłaczania CO2 - przyp. tłum.) zamontowanej w 2008 r. w elektrowni Schwarze Pumpe. W związku z brakiem perspektyw na stosowanie tej technologii w Niemczech sprzęt został częściowo sprzedany firmie Linde. W 2006 r. kanclerz Angela Merkel brała udział przy symbolicznym rozpoczęciu montażu technologii w tej  elektrowni. Już wtedy jednak rozpoczęły się protesty przeciwko jej stosowaniu. Na chwilę obecną Vattenfall zamknął współpracę z kanadyjską firmą SaskPower w tym zakresie.

SaskPower pracuje nad technologią (post-combustion), której celem jest dozbrojenie starych elektrowni. Firma jest zmuszona do tych działań ze względu na wytyczne rządu kanadyjskiego. W przeciwnym przypadku firma SaskPower byłaby zobowiązana zamknąć kopalnię do 2030 r.

3. Śnięcie ryb po odprowadzeniu wody z kopalni. Kanał był zamknięty przez 7 dni

Przed tygodniem Urząd Landowy ds. Środowiska, Zdrowia, Konsumentów zamknął kanał "Koschener Kanal", który w ubiegłym roku był uroczyście otwierany przez premierów Brandenburgii i Saksonii. W jeziorze Senftenberg doszło do przesączenia wód podziemnych zasilanych wodami z kopalni, w wyniku czego doszło do śnięcia ryb w zbiorniku. Po siedmiu dniach oraz po spotkaniu osób zaangażowanych w sprawę kanał ponownie otworzono. Nie jest wykluczone, że decyzja została podjęta w wyniku politycznego nacisku. Infrastruktura kosztowała bowiem 51 milionów euro, a jej awaria już na początku sezonu jest niewątpliwą kompromitacją dla inżynierów rekultywacji terenów pokopalnianych. Dla dobrego funkcjonowania infrastruktury wzmocniony ma zostać monitoring, ponieważ trudno przewidzieć, jaka będzie jakość wody, jeżeli system pozostawi się samemu sobie. Gazeta Hoyerswerdaer Tageblatt cytuje inżyniera Wolfganga Genehra z  LUGV, który stwierdza „Ewentualnie trzeba będzie wprowadzić później dodatkowe, techniczne rozwiązania”. Jeżeli tak się zdarzy, będzie to oznaczało, że koszty zewnętrzne kopalni węgla brunatnego będą przełożone na podatnika.

4. Vattenfall próbuje kupić poparcie w regionie (komentarz)

Pojawiła się informacja, że pewna studentka przekazała dwa tysiące euro na projekt użyteczności publicznej prowadzony na terenie Łużyc. Pieniądze otrzymała za udzielenie swego wizerunku na plakaty i ogłoszenia w gazetach promujące kopalnię węgla brunatnego. Sprawa ta została nagłośniona w lokalnych gazetach przez nieznane osoby. Mało kto pamięta jednak, że sama gazeta Lausitzer Rundschau  19 grudnia 2013 r. opublikowała, że pieniądze z reklam mają być przekazane na cele publiczne. Otóż to sam Vattenfall ustalił, że pieniądze z reklam mają być przekazane na cele publiczne. W ten sposób koncern próbuje kupić poparcie w regionie, aby tym samym uzyskać zgodę na przymusowe przesiedlenia oraz niszczenie klimatu. Część, jaką Vattenfall przekazuje na cele publiczne to jednak tylko niewielki procent tego, co przeznacza na kampanię plakatową (160 wielkoformatowych plakatów) oraz prawie codzienne ogłoszenia w lokalnych, łużyckich gazetach. W opisywanej akcji nie chodzi jednak o pomoc dla regionu, ale o reklamę i zwiększenie ceny sprzedaży przemysłu węgla brunatnego, który Vattenfall zawsze chętnie sprzeda. Właśnie tego chce Vattenfall, ale wcześniej potrzebuje „posagu”, czyli zatwierdzonego planu budowy kopalni węgla brunatnego. Podstawowe prawa mieszkańców Proschim zostaną zasłonione wielkimi plakatami.

5. 14 kwietnia w Weißwasser dyskusja dotycząca wody pitnej

Czy zaopatrzenie w wodę pitną miejscowości Weißwasser i okolic jest zapewnione? Na ten temat odbędzie się debata w SpinnNetz, w Weißwasser. Na spotkanie zaproszona została dr Jana Pinka, rzeczniczka frakcji ds. środowiska partii Die Linke.

Przypomnienie: miejscowość Weißwasser i okoliczne gminy borykają się z problemami dotyczącymi wody pitnej. Jakość wody jest zagrożona w wyniku zanieczyszczenia wodami kopalnianymi niosącymi m.in. związki żelaza. Gminy muszą się same zaopatrzyć w nowe instalacje wodociągowe. Vattenfall pokrywa tylko część kosztów utylizacji wody. Znowu społeczeństwo musi płacić koszty zewnętrzne kopalni węgla brunatnego.

6. Zanieczyszczenie rzeki Sprewy związkami żelaza a kopalnie. Stowarzyszenie „Klinger Runde“ zaprasza 15 kwietnia do udziału w dyskusji w Burgu


Inicjatywa „Obywatele dla Łużyc - Klinger Runde” zaprasza 15 kwietnia o godzinie 19 na debatę dotyczącą zanieczyszczenia rzeki Sprewy związkami żelaza. W przeddzień podjęcia decyzji Komitetu ds. Węgla Brunatnego dotyczącej zezwolenia na plan budowy nowej kopalni Welzow Süd II spotkamy się w pomieszczeniach kościoła ewangelickiego w miejscowości Burg (Spreewald). Na spotkanie zostali zaproszeni eksperci zajmujący się problematyką wody, w tym dr Harald Friedrich z Nadrenii Północnej-Westfalii, przedstawiciel Urzędu Górniczego oraz Winfried Böhmer ze stowarzyszenia „Czysta rzeka Sprewa”. Będziemy rozmawiać na temat: „Działające i planowane kopalnie – czy plany landowego Urzędu Górniczego wystarczą do przeciwdziałania zanieczyszczeniom?”. Stowarzyszenie chce kontynuować dyskusję w sprawie kopalni Welzow II, którą podjęliśmy w połowie grudnia. „Wcześniej dyskusja została przerwana ze względu na brak czasu. Wtedy też Vattenfall i landowe władze planistyczne nie potrafiły wykluczyć, że planowana kopalnia nie spowoduje dalszego zanieczyszczenia rzeki” – powiedział Thomas Burchardt, rzecznik stowarzyszenia „Klinger Runde”

Zdaniem dr Haralda Friedricha, pracującego wcześniej jako dyrektor oddziału w Ministerstwie Środowiska górniczego landu Nadrenii Północnej Westfalii, władze planistyczne wydając zgodę na budowę kopalni, ryzykują powstaniem „wielkopowierzchniowego zagrożenia dla środowiska przez pojawienie się, niedającego się dalej sterować, procesu zakwaszania i zażelazienia środowiska wodnego”. Ekspert do spraw wody wyraził tę opinię w grudniu 2013 r., kiedy to landowy Urząd Górniczy został poproszony o wyjaśnienie, jak władze mają zamiar sobie poradzić z problemem zanieczyszczenia rzeki w obliczu planowanej odkrywki Welzow-Süd II oraz obecnej kopalni Welzow -Süd.

7. 27 kwietnia marsz protestacyjny przez miejscowości Rohne i Mulkwitz

Prosimy zapamiętać:  27 kwietnia stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz – bez Nochten II” organizuje marsz protestacyjny przez zagrożone zniszczeniem wsie Rohne, Mulkwitz i Schleife. Spotykamy się na dworcu w Schleife oraz Mulkwitz o godzinie 14.00.
Więcej informacji na temat spotkania:
http://www.strukturwandel-jetzt.de/de/aktionen-termine/207-osterspaziergang-27-04-2014

8. 28 kwietnia spotkanie Komitetu ds. Węgla Brunatnego Welzow II Wspieramy Proschim!

Jak już wcześniej informowaliśmy, Komitet ds. Węgla Brunatnego landu Brandenburgia spotka się 28 kwietnia w Cottbus. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.00. Porządek obrad obejmuje przyjęcie ostatecznego stanowiska w sprawie kopalni Welzow-Süd II. Komitet ma jedynie funkcję doradczą, ale posiedzenie jest warunkiem koniecznym przed podjęciem decyzji w gabinecie premiera, co zresztą Woidtke planuje zrobić jeszcze przed przerwą letnią, tzn. przed wyborami landowymi. Ze względu na duże zainteresowanie społeczeństwa tą sprawą spotkanie odbędzie się w Hali Targowej w Cottbus. Wcześniej odbędzie się manifestacja górniczego związku zawodowego IGBCE. Vattenfall „gra na wielu instrumentach”, manipulując w ten sposób lokalną opinią publiczną. Nawet jeżeli czynni zawodowo krytycy węgla będą  w mniejszości, a zwolennicy węgla  perfekcyjnie  (w godzinach pracy) zorganizowani przez sztab zwolenników węgla, to bardzo prosimy o wsparcie dla mieszkańców miejscowości Proschim.

Przed rozpoczęciem spotkania przewidywana jest manifestacja - po lewej stronie wejścia do hali.

9.  23 sierpnia niemiecko-polski łańcuch ludzki przeciwko budowie nowych kopalni  węgla brunatnego

Inicjatywy obywatelskie z Brandenburgii oraz polskie organizacje sprzeciwiające się powstaniu nowych kopalni węgla brunatnego zapraszają w sobotę 23 sierpnia do wzięcia udziału w tzw. łańcuchu ludzkim, który „przeciągnięty” zostanie przez rzekę Nysę. Informacja o tym została ogłoszona w ubiegły wtorek w Kerkwitz. Przyjaciele i osoby wspierające akcję powinny sobie zanotować ten termin. Prosimy też o poinformowanie znajomych i wszystkich , którzy chcieliby zostać „ogniwem” łańcucha.

10. Telewizja 3 sat i BBC News na temat zagrożenia wsi Atterwasch

11 kwietnia o godzinie 21.00 telewizja 3 sat w ramach programu „Makro” wyemitowała prawie czterominutowy reportaż o węglu brunatnym. W programie wzięła udział m.in. rodzina Huschga z Atterwasch.
http://www.3sat.de/mediathek/?obj=42928
Dwa dni wcześniej ukazał się artykuł na stronie BBC news: http://www.bbc.com/news/business-26820405

11. Rada landu Turyngia przeciwko budowie sieci przesyłowej dla prądu z węgla brunatnego

Czy nowe sieci przesyłowe prowadzone przez land Turyngia będą służyć czemuś dobremu - odnawialnym źródłom energii, czy też będą, również przy silnym wietrze, sprzyjać przesyłowi prądu z węgla brunatnego z elektrowni łużyckich? W gazecie Ostthüringer Zeitung został opublikowany artykuł, w którym omówione są główne punkty tego konfliktu.
http://www.otz.de/startseite/detail/-/specific/CDU-Landraete-ermuntern-zum-Protest-gegenStromtrasse-1821951885

Górnofrankońska Inicjatywa "Pegnitz unter Strom" opublikowała tymczasem na swojej stronie internetowej list, w którym autorka Irene Teichmann opisuje sytuację na terenie Łużyc.
http://www.pegnitz-unter-strom.de/wissenswertes.htm

Tłum. Hanna Schudy

Informator Łuzycki

Lausitzer-Kohle-Rundbrief  BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
Lausitzer-Kohle-Rundbrief BRUNICOWY ROZGLĔD
czytaj całość
więcej
2017-09-22
Węgiel Łużycki, 18 września 2017 r.
2017-09-04
Węgiel Łużycki, 22 sierpnia 2017
2017-08-06
Węgiel Łużycki, 25 lipca 2017 r.
2017-07-05
Węgiel Łużycki, 30 czerwca 2017 r.
2017-07-04
Węgiel Łużycki, 14 czerwiec, 2017 r.
2017-04-18
Węgiel Łużycki, 10. kwietnia 2017 r.
2017-02-09
Węgiel Łużycki, 15 stycznia 2017 r.
2017-01-06
Węgiel Łużycki, podsumowanie 2016
2016-12-22
Węgiel Łużycki, 18 grudnia 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2016
2016-12-15
Węgiel Łużycki, 17 listopada 2016
2016-11-18
Węgiel Łużycki, 4. listopada 2016 r.
2016-11-09
Węgiel Łużycki 21. Października 2016
2016-09-14
Węgiel Łużycki, 25 sierpnia, 2016
2016-08-23
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2016
2016-08-15
Węgiel Łużycki, 14 lipca 2016
2016-07-23
Węgiel Łużycki, 3 lipca 2016
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 19 czerwca 2016 r.
2016-07-01
Węgiel Łużycki, 7 czerwca 2016 r.
2016-06-17
Węgiel Łużycki, 30 maja 2016 r.
2016-06-02
Węgiel Łużycki, 17 maja 2016 r.
2016-05-05
Węgiel Łużycki, 1 kwietnia 2016 r.
2016-04-21
Węgiel Łużycki, 21 marca 2016 r.
2016-04-02
Węgiel Łużycki, 11 marca 2016
2016-03-29
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2016 r.
2016-02-27
Węgiel Łużycki, 5 lutego 2016 r.
2015-12-30
Węgiel Łużycki. Niemcy, 22 grudnia 2015 r.
2015-12-09
Węgiel Łużycki, 7 listopada 2015 r.
2015-11-16
Węgiel Łużycki, 19 października 2015 r.
2015-10-22
Węgiel Łużycki, 28 września 2015 r.
2015-09-23
Węgiel Łużycki, 10 września 2015 r.
2015-08-28
Węgiel Łużycki, 3 sierpnia 2015 r.
2015-07-26
Węgiel Łużycki, 8 lipca 2015 r.
2015-07-23
Węgiel Łużycki, 26 czerwca 2015 r.
2015-06-22
Węgiel Łużycki, 5 czerwca 2015 r.
2015-05-24
Węgiel brunatny, 18 maja 2015 r.
2015-05-24
Węgiel Łużycki, 8 maja 2015 r.
2015-05-05
Węgiel Łużycki, 22 kwietnia 2015 r.
2015-04-24
Węgiel łużycki, 9 kwietnia 2015 r.
2015-04-11
Węgiel Łużycki, 2 kwietnia 2015 r.
2015-04-02
Węgiel Łużycki, 27 marca 2015 r.
2015-03-28
Węgiel Łużycki, 19 marca 2015 r.
2015-03-23
Węgiel Łużycki, 3 marca 2015
2015-02-21
Węgiel Łużycki, 19 lutego 2015 r.
2015-02-17
Węgiel Łużycki, 11 luty 2015 r.
2015-02-09
Węgiel Łużycki, 26 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2015
2015-01-31
Węgiel Łużycki, 9 stycznia 2015
2015-01-08
Krótkie sprawozdanie z pracy Umweltgruppe Cottbus w roku 2014
2014-12-30
Węgiel Łużycki, 16 grudnia 2014
2014-12-28
Węgiel Łużycki, 7 grudnia 2014
2014-12-16
Węgiel Łużycki, 30 listopada 2014
2014-12-06
Węgiel Łużycki, 16 listopada 2014
2014-11-23
Węgiel Łużycki, 22 października 2014
2014-10-28
Węgiel Łużycki, 1 października 2014 r.
2014-10-09
Węgiel Łużycki, 11 września 2014
2014-09-24
Węgiel Łużycki: Wydanie specjalne, 6 września 2014
2014-09-09
Węgiel Łużycki, 27 sierpnia 2014
2014-09-03
Węgiel Łużycki, 21 sierpnia 2014
2014-08-22
Węgiel Łużycki, 18 sierpnia 2014
2014-07-17
Węgiel Łużycki 27 czerwca 2014
2014-07-14
Węgiel Łużycki, 18 czerwca 2014.
2014-07-01
Węgiel Łużycki, 4 czerwca 2014
2014-06-25
Węgiel Łużycki, 27 maja 2014
2014-06-14
Węgiel łużycki, 23 maja 2014
2014-06-04
Węgiel Łużycki, 11 maja 2014
2014-05-29
Węgiel Łużycki, 2 maja 2014
2014-05-20
Węgiel Łużycki, 25 kwietnia 2014
2014-05-13
Węgiel Łużycki, 14 kwietnia 2014 r.
2014-04-27
Węgiel Łużycki, 4 kwietnia 2014 r.
2014-04-24
Węgiel Łużycki, 25 marca 2014 r.
2014-04-03
Węgiel Łużycki, 21 marca 2014 r.
2014-03-16
Węgiel Łużycki, 24 lutego 2014 r.
2014-02-19
Węgiel Łużycki, 7 lutego 2014
2014-02-11
Węgiel Łużycki, 30 stycznia 2014r.
2014-02-07
Węgiel Łużycki, 21 stycznia 2014r.
2014-01-10
Węgiel Łużycki, 7 stycznia 2014
2014-01-10
Na (dzikim) zachodzie od sześciu lat bez zmian.
2014-01-10
Węgiel Łużycki - Informator 21 grudnia 2013 r
2013-12-27
Węgiel Łużycki - Informator 6 grudnia 2013 r
2013-12-22
Węgiel Łużycki - Informator 2 grudnia 2014r
2013-12-09
Węgiel Łużycki - Informator 11 listopada 2013 r
2013-11-27
Węgiel Łużycki - Informator 1 listopada 2013 r.
2013-11-25
Węgiel Łużycki - Informator 18 października 2013r.
2013-10-29
Węgiel Łużycki - Informator 30 września 2013r.
2013-10-11
Węgiel Łużycki - Informator 22 września 2013r.
2013-10-08
Węgiel Łużycki - Informator 16 września 2013r.
2013-09-22
Węgiel Łużycki - Informator 8 września 2013r.
2013-09-14
Węgiel Łużycki - Informator 29 sierpnia 2013r.
2013-08-16
Węgiel Łużycki - Informator 5 sierpnia 2013r.
2013-07-24
Węgiel Łużycki - Informator 3 lipca 2013r.
2013-06-27
Węgiel Łużycki - Informator 21 czerwca 2013r.
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej