artykuł

Kwadratura koła: Ochrona zdrowia i budżetu w Polsce a model węglowego rozwoju Polski

12 listopada 2014 min
(galeria fotografii)

Pod takim tytułem 4 listopada br. odbyła się w Sejmie już druga (pierwsza odbyła się w kwietniu 2012) konferencja Ogólnopolskiej Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE.

Konferencji patronowali posłanka Anna Grodzka, Partia Zieloni (reprezentowana zarówno przez panią posłankę, jak i Agnieszkę Grzybek – współprzewodniczącą Partii Zieloni) oraz Zespół Parlamentarny Zrównoważonego Rozwoju Społecznego “FAIR”.

Przed konferencją odbył się briefing prasowy, podczas którego wystąpili jej główni uczestnicy – prelegenci i patroni. I już w jego trakcie – za sprawą pytań wieloletniego posła i geologa Jana Rzymełki oraz red. Janusza Witczyka (portal Sunny Horizon) – doszło do ciekawej wymiany zdań.

Relacja z briefingu:

Obaj panowie byli później, obok dwóch przedstawicieli Związku Zawodowego "Sierpień 80", aktywnymi uczestnikami konferencji, na której debatowano nad ważnymi dla kraju kwestiami: wpływem spalania węgla na zdrowie publiczne oraz problemem zanieczyszczenia powietrza z powodu tzw. niskiej emisji. Główna, zawarta w tytule idea konferencji, była prosta i jednoznaczna: Nie da się dbać o wysoką jakość naszego powietrza – a więc naszego zdrowia i życia pozostając przy dotychczasowym modelu węglowego rozwoju Polski.*

Występujący na konferencji dr Piotr Dąbrowiecki - Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych Na Astmę Alergię i POChP wygłosił referat na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie, w którym stwierdził: „W Polsce 4 mln osób jest chorych na astmę, a ok. 2,5 mln na POChP, główną przyczyną zachorowań jest palenie papierosów, ale również zła jakość powietrza. (…)”.

Łukasz Adamkiewicz - doradca ds. węgla i zdrowia Health and Environment Alliance przypomniał wnioski z raportów na temat skutków zdrowotnych spalania węgla. Jednocześnie wskazał, że: “ Co roku przedwcześnie umiera w Polsce ok. 45 tys. osób z powodu zanieczyszczeń powietrza - co oznacza, że co 10. zgon w naszym kraju spowodowany jest złą jakością powietrza. (...).

Małgorzata Małochleb ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć przedstawiła prezentację: O czyste powietrze dla ludzi i miasta - ochrona zdrowia na poziomie samorządu – przykład Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS), w której przedstawiła skuteczną i efektowną walkę krakowian z rekordową w ich mieście niską emisją.

W nawiązaniu do tego Agnieszka Grzybek - przewodnicząca Partii Zieloni powiedziała: - Niska emisja, czyli emisja ze spalania złej jakości paliw stałych (węgla i drewna) i odpadów w piecach przyczynia się do tego, że powietrze Polski należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu, związanego głównie z niską emisją, przekroczone są na terenie ponad 90 proc. stref, w których dokonuje się monitoringu jakości powietrza w Polsce.

A posłanka Zielonych Anna Grodzka stwierdziła: “Polska powinna wykorzystać wielkie środki z funduszy pomocowych, które nam przyznano w zamian za niedawne wycofanie przez rząd weta w polityce energetyczno-klimatycznej, na solidną budowę podstaw gospodarki niskoemisyjnej w interesie poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego i energetycznego kraju oraz klimatu globu”.

Na zakonczenie uczestnicy konferencji w Apelu do premier Ewy Kopacz - lekarki, zwrócili się o uwzględnienie w profilaktyce i polityce rządu działań na rzecz radykalnej poprawy jakości powietrza, którym oddychają wszyscy obywatele - dorośli i dzieci, łacznie z rządem.

Relacja video z całej konferencji w Sejmie:

załącznik: Apel konferencji Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” do Pani Premier Ewy Kopacz

tytul: Polskie uzależnienie od węglatytul: Nasz człowiek w Limietytul:  *Rżną* dęby na Osobowicachtytul: Debata o przyszłości Wrocławia- deklaracje kandydatówtytul: Niemiecka prasa: Po nas choćby potop!tytul: Plany Gospodarki Niskoemisyjnej – czy zaszkodzi im klęska urodzaju?tytul: Kwoty połowowe na 2015 ustalonetytul: Czy Lepsze jutro dla działkowców już było?
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Recykling rejs - finał w Nowej Soli

Na trasie kajakowego ultramaratonu od Brzegu do Nowej Soli można było spotkać nie tylko wrocławianina - Dominika Dobrowolskiego ale i Mikołaja Józefowicza - warszawskiego kajakarza (na co dzień pływającego po Wiśle), który postanowił przyłączyć się do wyprawy na Odrze. We Wrocławiu kajakarzom towarzyszył Irek Biernacki ( fascynat SUPa /deski z wiosem ). Po 52 godzinach kajakarze przepłynęli dystans 325 km i zakończyli szczęśliwie wyprawę w porcie w Nowej Soli.

mh

Konferencja w Brzegu na brzegu (Odry)

Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi,  tuż przed startem eko-ultramaratonu odbędzie się konferencja prasowa – 20 kwietnia (piątek) o godz. 9.00 w Brzegu (woj. opolskie) w marinie nad Odrą (plac Drzewny 3). Podczas spotkania wrocławski ekolog i podróżnik - Dominik Dobrowolski opowie o walce z zaśmieceniem Odry.

mh

Dzień Ziemi na Odrze

Zapraszam do udziału w projekcie "Odra na czas - czas na Recykling Rejs", w ramach którego planuję od 20 do 22 kwietnia przepłynąć kajakiem odrzański szlak (ok 250 km): Brzeg, Wrocław, Brzeg Dolny, Ścinawa, Głogów, Bytom Odrzański i Nowa Sól.

mh

Śmieci skrzydeł nie mają w Szwajcarce

Koalicja Recykling Górom wraz z ekologiczną akcją "Śmieci skrzydeł nie mają" odwiedziła kolejne wspaniałe polskie schronisko. Tym razem Orzeł Przedni - ambasador akcji wylądował 12 kwietnia 2018 roku w Szwajcarce,  w sercu Gór Sokolich, leżących w Rudawach Janowickich.

mh

Wieszamy orła w Szwajcarce już 12 kwietnia!

Szwajcarka - to przepiękne schronisko, znane przez wszystkich polskich wspinaczy i himalaistów , zaprasza do udziału w drugiej akcji pt. "Śmieci skrzydeł nie mają".  W akcji wezmą udział uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczych z Jeleniej Góry pod opieką nauczycielki Pani Renaty Jaryczewskiej, a całą grupę w Góry Sokole poprowadzi wrocławski ekolog i podróżnik - Dominik Dobrowolski.

mh

Recykling Rejs z Michałem Pirógiem

Tegoroczne Recykling Rejsy wystartowały. Pierwszą akcję sprzątania rzek zorganizowaliśmy 4 kwietnia na wiosennej Wiśle wspólnie z Dzień Dobry TVN i Michałem Pirógiem, Ulą Tomoń z Wód Polskich w Warszawie, z Anną Szałkowską z Fundacji PlasticsEurope Polska oraz z przedstawicielami Urzędu Miasta st. Warszawa, Dzielnicy Wisła i Zieleni Miejskiej.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.