artykuł

Kwadratura koła: Ochrona zdrowia i budżetu w Polsce a model węglowego rozwoju Polski

12 listopada 2014 min
(galeria fotografii)

Pod takim tytułem 4 listopada br. odbyła się w Sejmie już druga (pierwsza odbyła się w kwietniu 2012) konferencja Ogólnopolskiej Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE.

Konferencji patronowali posłanka Anna Grodzka, Partia Zieloni (reprezentowana zarówno przez panią posłankę, jak i Agnieszkę Grzybek – współprzewodniczącą Partii Zieloni) oraz Zespół Parlamentarny Zrównoważonego Rozwoju Społecznego “FAIR”.

Przed konferencją odbył się briefing prasowy, podczas którego wystąpili jej główni uczestnicy – prelegenci i patroni. I już w jego trakcie – za sprawą pytań wieloletniego posła i geologa Jana Rzymełki oraz red. Janusza Witczyka (portal Sunny Horizon) – doszło do ciekawej wymiany zdań.

Relacja z briefingu:

Obaj panowie byli później, obok dwóch przedstawicieli Związku Zawodowego "Sierpień 80", aktywnymi uczestnikami konferencji, na której debatowano nad ważnymi dla kraju kwestiami: wpływem spalania węgla na zdrowie publiczne oraz problemem zanieczyszczenia powietrza z powodu tzw. niskiej emisji. Główna, zawarta w tytule idea konferencji, była prosta i jednoznaczna: Nie da się dbać o wysoką jakość naszego powietrza – a więc naszego zdrowia i życia pozostając przy dotychczasowym modelu węglowego rozwoju Polski.*

Występujący na konferencji dr Piotr Dąbrowiecki - Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych Na Astmę Alergię i POChP wygłosił referat na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie, w którym stwierdził: „W Polsce 4 mln osób jest chorych na astmę, a ok. 2,5 mln na POChP, główną przyczyną zachorowań jest palenie papierosów, ale również zła jakość powietrza. (…)”.

Łukasz Adamkiewicz - doradca ds. węgla i zdrowia Health and Environment Alliance przypomniał wnioski z raportów na temat skutków zdrowotnych spalania węgla. Jednocześnie wskazał, że: “ Co roku przedwcześnie umiera w Polsce ok. 45 tys. osób z powodu zanieczyszczeń powietrza - co oznacza, że co 10. zgon w naszym kraju spowodowany jest złą jakością powietrza. (...).

Małgorzata Małochleb ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć przedstawiła prezentację: O czyste powietrze dla ludzi i miasta - ochrona zdrowia na poziomie samorządu – przykład Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS), w której przedstawiła skuteczną i efektowną walkę krakowian z rekordową w ich mieście niską emisją.

W nawiązaniu do tego Agnieszka Grzybek - przewodnicząca Partii Zieloni powiedziała: - Niska emisja, czyli emisja ze spalania złej jakości paliw stałych (węgla i drewna) i odpadów w piecach przyczynia się do tego, że powietrze Polski należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu, związanego głównie z niską emisją, przekroczone są na terenie ponad 90 proc. stref, w których dokonuje się monitoringu jakości powietrza w Polsce.

A posłanka Zielonych Anna Grodzka stwierdziła: “Polska powinna wykorzystać wielkie środki z funduszy pomocowych, które nam przyznano w zamian za niedawne wycofanie przez rząd weta w polityce energetyczno-klimatycznej, na solidną budowę podstaw gospodarki niskoemisyjnej w interesie poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego i energetycznego kraju oraz klimatu globu”.

Na zakonczenie uczestnicy konferencji w Apelu do premier Ewy Kopacz - lekarki, zwrócili się o uwzględnienie w profilaktyce i polityce rządu działań na rzecz radykalnej poprawy jakości powietrza, którym oddychają wszyscy obywatele - dorośli i dzieci, łacznie z rządem.

Relacja video z całej konferencji w Sejmie:

załącznik: Apel konferencji Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” do Pani Premier Ewy Kopacz

tytul: Polskie uzależnienie od węglatytul: Nasz człowiek w Limietytul:  *Rżną* dęby na Osobowicachtytul: Debata o przyszłości Wrocławia- deklaracje kandydatówtytul: Niemiecka prasa: Po nas choćby potop!tytul: Plany Gospodarki Niskoemisyjnej – czy zaszkodzi im klęska urodzaju?tytul: Kwoty połowowe na 2015 ustalonetytul: Czy Lepsze jutro dla działkowców już było?
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Kajakjamboree

Zgodnie z planem na Kajakjamboree (17 lutego 2018 Gdynia) - jednym z największych w Polsce kajakowym festiwalu - można było obejrzeć wiele znakomitych "kajakowych" filmów oraz spotkać ich twórców.

mh

EkoWalentynki 2018 - zbierzemy 1 milion baterii!

Od wielu lat w ramach "EkoWalentynek" udowadniamy, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety.

mh

Kajak Jamboree Gdynia 17 02 2018

17 lutego w Gdyni, w klubie Ucho organizowane jest wyjątkowe spotkanie wyjątkowych kajakarzy. Można będzie poznać fascynatów ekstremalnych górskich spływów, morskich ekspedycji, kajakarzy ekologów ... .

mh

Głosowanie na najlepsze ekoakcje rozpoczęte!

Wybierz i zagłosuj na najciekawszy projekt. My oddajemy głos na Recykling Rejsy  - antyśmieciowe wyprawy kajakowe - organizowane przez wrocławskiego ekologa i podróżnika - Dominika Dobrowolskiego.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.