artykuł

Kwadratura koła: Ochrona zdrowia i budżetu w Polsce a model węglowego rozwoju Polski

12 listopada 2014 min
(galeria fotografii)

Pod takim tytułem 4 listopada br. odbyła się w Sejmie już druga (pierwsza odbyła się w kwietniu 2012) konferencja Ogólnopolskiej Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE.

Konferencji patronowali posłanka Anna Grodzka, Partia Zieloni (reprezentowana zarówno przez panią posłankę, jak i Agnieszkę Grzybek – współprzewodniczącą Partii Zieloni) oraz Zespół Parlamentarny Zrównoważonego Rozwoju Społecznego “FAIR”.

Przed konferencją odbył się briefing prasowy, podczas którego wystąpili jej główni uczestnicy – prelegenci i patroni. I już w jego trakcie – za sprawą pytań wieloletniego posła i geologa Jana Rzymełki oraz red. Janusza Witczyka (portal Sunny Horizon) – doszło do ciekawej wymiany zdań.

Relacja z briefingu:

Obaj panowie byli później, obok dwóch przedstawicieli Związku Zawodowego "Sierpień 80", aktywnymi uczestnikami konferencji, na której debatowano nad ważnymi dla kraju kwestiami: wpływem spalania węgla na zdrowie publiczne oraz problemem zanieczyszczenia powietrza z powodu tzw. niskiej emisji. Główna, zawarta w tytule idea konferencji, była prosta i jednoznaczna: Nie da się dbać o wysoką jakość naszego powietrza – a więc naszego zdrowia i życia pozostając przy dotychczasowym modelu węglowego rozwoju Polski.*

Występujący na konferencji dr Piotr Dąbrowiecki - Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych Na Astmę Alergię i POChP wygłosił referat na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie, w którym stwierdził: „W Polsce 4 mln osób jest chorych na astmę, a ok. 2,5 mln na POChP, główną przyczyną zachorowań jest palenie papierosów, ale również zła jakość powietrza. (…)”.

Łukasz Adamkiewicz - doradca ds. węgla i zdrowia Health and Environment Alliance przypomniał wnioski z raportów na temat skutków zdrowotnych spalania węgla. Jednocześnie wskazał, że: “ Co roku przedwcześnie umiera w Polsce ok. 45 tys. osób z powodu zanieczyszczeń powietrza - co oznacza, że co 10. zgon w naszym kraju spowodowany jest złą jakością powietrza. (...).

Małgorzata Małochleb ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć przedstawiła prezentację: O czyste powietrze dla ludzi i miasta - ochrona zdrowia na poziomie samorządu – przykład Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS), w której przedstawiła skuteczną i efektowną walkę krakowian z rekordową w ich mieście niską emisją.

W nawiązaniu do tego Agnieszka Grzybek - przewodnicząca Partii Zieloni powiedziała: - Niska emisja, czyli emisja ze spalania złej jakości paliw stałych (węgla i drewna) i odpadów w piecach przyczynia się do tego, że powietrze Polski należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu, związanego głównie z niską emisją, przekroczone są na terenie ponad 90 proc. stref, w których dokonuje się monitoringu jakości powietrza w Polsce.

A posłanka Zielonych Anna Grodzka stwierdziła: “Polska powinna wykorzystać wielkie środki z funduszy pomocowych, które nam przyznano w zamian za niedawne wycofanie przez rząd weta w polityce energetyczno-klimatycznej, na solidną budowę podstaw gospodarki niskoemisyjnej w interesie poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego i energetycznego kraju oraz klimatu globu”.

Na zakonczenie uczestnicy konferencji w Apelu do premier Ewy Kopacz - lekarki, zwrócili się o uwzględnienie w profilaktyce i polityce rządu działań na rzecz radykalnej poprawy jakości powietrza, którym oddychają wszyscy obywatele - dorośli i dzieci, łacznie z rządem.

Relacja video z całej konferencji w Sejmie:

załącznik: Apel konferencji Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” do Pani Premier Ewy Kopacz

tytul: Polskie uzależnienie od węglatytul: Nasz człowiek w Limietytul:  *Rżną* dęby na Osobowicachtytul: Debata o przyszłości Wrocławia- deklaracje kandydatówtytul: Niemiecka prasa: Po nas choćby potop!tytul: Plany Gospodarki Niskoemisyjnej – czy zaszkodzi im klęska urodzaju?tytul: Kwoty połowowe na 2015 ustalonetytul: Czy Lepsze jutro dla działkowców już było?
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Głosujemy na reportaż "Wiosła cień"

Polskie Radio Koszalin S.A. organizuje kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2018”. Ludzie morza, życie, praca i śmierć na morzu, gospodarka morska, żeglarskie opowieści ... .

mh

Kajakowy Eko-Patrol opłynie Śniardwy!

Zapraszamy 14 czerwca (czwartek)  o godzinie 10.00 do Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu (PMOS) w Piszu na start wyjątkowego spływu kajakowego. W wyprawie pt. "Recykling Rejs 2018 - wokół Śniardw" weźmie udział młodzież z Pisza - miasta będącego symboliczną bramą na Mazury.

mh

Orły Przednie poleciały w Karkonosze i Izery

Zgodnie z planem  akcja "Śmieci skrzydeł nie mają" zawitała  2 i 3 czerwca w przepiękne Karkonosze i Góry Izerskie. Właśnie tutaj  spotkali się miłośnicy gór, tzn: dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia „Góry Szalonych Możliwości” i Świetlicy Wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich, pod opieką Krystyny Pisarskiej oraz Dominika Dobrowolskiego z Koalicji Recykling Górom.

mh

Sprzątanie Karkonoszy i Gór Izerskich! Zapraszamy!

Serdecznie  zapraszamy na konferencje prasowe inaugurujące akcje pt. "Śmieci skrzydeł nie mają" w Karkonoszach i Górach Izerskich: 2 czerwca w Karpaczu, 3 czerwca w Szklarskiej Porębie.

mh

Orły Przednie lecą w Karkonosze!

Stowarzyszenie „Góry Szalonych Możliwości”, Świetlica Wiejska „Rudawy” w Janowicach Wielkich oraz Koalicja Recykling Górom serdecznie zapraszają do udziału w projekcie „Śmieci skrzydeł nie mają”. Już 2 i 3 czerwca 2018 r. spotykamy się w najpiękniejszych karkonoskich schroniskach.

mh

Nysa Łużycka prosi o pomoc!

Nysa Łużycka cudowna! Ale prosi o naszą pomoc! Nie zaśmiecajmy jej! Zatrzymajmy ścieki z dziurawych szamb! Nie zatruwajmy odpadami i pyłami z kopali odkrywkowej i elektrowni w Turoszowie.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.