×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
Hanna Schudy
19 lipca 2021
#info
 
 
 

EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach

Ochrona środowiska i ekologia (oíkos/dom i logos) od zawsze związane są z ochroną domu – tego dosłownego, czyli budynku, w którym mieszkamy, oraz domu zasadniczego – przyrody, która umożliwia życie jako takie. W obliczu katastrofy klimatycznej niszczącej coraz mocniej nasze wsie, miasteczka i domy, ważne jest wychodzenie poza obszar organizacji przyrodniczych, poszukiwanie opowieści, które nas łączą, docierają do serca i sprawiają, że ekologia z czegoś branżowego stanie się czymś tak oczywistym i pożądanym jak chleb powszedni.

zobacz program Festiwalu

 
 
 

W obliczu katastrofy klimatycznej niszczącej coraz mocniej nasze wsie, miasteczka i domy, ważne jest wychodzenie poza obszar organizacji przyrodniczych, poszukiwanie opowieści, które nas łączą, docierają do serca i sprawiają, że ekologia z czegoś branżowego stanie się czymś tak oczywistym i pożądanym jak chleb powszedni.

„Chodzi o to, aby zrównoważony rozwój połączyć ze stylem życia” – to słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Urszuli von der Leyen. Ogłosiła je w styczniu 2021 r. podczas otwierania unijnego programu Nowy Europejski Bauhaus. W EKO-UNII potraktowaliśmy te słowa bardzo poważnie – jako organizacja ekologiczna, która zajmuje się też ochroną dziedzictwa kulturowego, od miesięcy aktywnie zabiegamy o transformację regionów górniczych i pogórniczych, ale nie koncentrujemy się tylko na restrukturyzacji górnictwa. Nie chcemy też, aby styl życia kojarzył się z indywidualnymi wyborami konsumenckimi, ale z poprawą jakości życia i przełamywaniem barier klasowych i geograficznych. Zależy nam, aby region Dolnego Śląska, którego bogactwo architektoniczne czy kulturowe opierało się na przemyśle czy eksploatacji zasobów geologicznych, zachował swoje skarby jak zamki, pałace, domy przysłupowe, wody zdrojowe, uzdrowiska itp.

 
 
 

Chcemy też, aby ludzie mogli żyć jakościowo i ekologicznie w swoich domach, niezależnie od tego czy są bogaci, czy nie. Jednak aby ochrona czy renowacje sprzyjały dekarbonizacji i neutralności klimatycznej, konieczne będą środki finansowe, technologie, ale przede wszystkim eksperci, także ci specjalizujący się w remontach zasobu zabytkowego. Specjaliści i specjalistki będą musiały opanować jednak tzw. stare zawody jak ciesielstwo, snycerstwo, kamieniarstwo, murarstwo. To jednak nie wszystko – osoby te będą musiały znać się na odnawialnych źródłach energii, nowoczesnej termomodernizacji budynków i wreszcie będą musiały współpracować z konserwatorami zabytków czy architektami krajobrazu. Niestety okazuje się, że takich specjalistów wciąż brakuje na Dolnym Śląsku, a może nawet i w całej Polsce. W obliczu bezrobocia wśród najmłodszych, warto pochylić się nad problemem szkolnictwa branżowego w obliczu wyzwań, jakie niesie Zielony Ład.

 
 
 

Nowy Europejski Bauhaus, już w samej swojej nazwie odwołuje się do szkoły rzemiosł, która powstała w 1919 r. w Weimarze. Więcej na ten temat pisaliśmy tu http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2482 Dyskusje na temat współczesnego szkolnictwa branżowego zbyt często kończą się narzekaniem, że system jest skostniały, niewydolny i kompletnie niedopasowany do wyzwań katastrofy klimatycznej czy transformacji terenów pogórniczych, a przy tym posiadających ogromne walory zabytkowe i krajobrazowe. Wydaje się jednak, że jest to temat, który w ramach trudnego wyzwania, jakim jest transformacja, może być jednoczący, łatwy do komunikowania, a do tego może się wiązać z narracją korzyści, po którą będą chcieli sięgać także politycy. Właśnie na ten temat będziemy rozmawiali podczas festiwalu Góry Literatury, którego gospodynią jest m.in. noblistka Olga Tokarczuk. EKO-UNIA na Górach Literatury podejmie ten temat na zaproszenie Komisji Europejskiej, a konkretnie jej przedstawicielstwa we Wrocławiu.

 
 
 

Już we wtorek 20 lipca w Nowej Rudzie, na dziedzińcu Szklanego Domu, o godzinie 14.00 zapraszamy na  Debatę Zawody przeszłości dla ocalenia przyszłości. Nowy europejski Bauhaus – z udziałem Zuzanny Foggt, Filipa Springera, Sylwii Bielawskiej. W piątek zapraszamy na debatę Europejski Zielony Ład. Nowy styl życia z udziałem Jacka Wasika, Radka Gawlika, Jagi Hupało, Tomasza Kilińskiego i Edwina Bendyka. Debaty poprowadzi Hanna Schudy.
Wtorkowa debata dotyczyć będzie właśnie szkolnictwa branżowego w kontekście Zielonego Ładu i Nowego Bauhausu. Dyskutować będą dr Sylwia A. Bielawska - Zastępca prezydenta Wałbrzycha, Zuzanna Fogtt Kuratorka, animatorka kultury i producentka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ w Sokołowsku oraz Filip Springer - pisarz i fotograf, autor reportaży poświęconych przestrzeni i architekturze.

 
 
 

W piątek porozmawiamy o Zielonym Ładzie i o wyzwaniach dla naszego województwa.  Korzyści wynikające z unijnej polityki klimatycznej wyraźnie przewyższają koszty transformacji, ale jak sprawić, aby jej wdrażanie wiązało się z akceptacją społeczną? Jak uniknąć wykluczenia klas ludowych czy protestu polskich „żółtych kamizelek”, jak zadbać o to, aby Zielony Ład był programem naprawdę włączającym i budującym styl życia oparty na wspólnocie? Kim będą ludzie promujący wyzwanie i styl życia jakim jest Zielony Ład? Jakie zmiany czekają województwo dolnośląskie i w jakich sektorach zmiany są najbardziej pożądane? Dyskutować będziemy z Panem Jackiem Wasikiem, Dyrektorem Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu, z Radosławem Gawlikiem prezesem EKO-UNII, współpracującym z prezydentem miasta Wałbrzycha przy dekarbonizacji i neutralności klimatycznej Wałbrzycha, Panią Jagą Hupało, kobietą wielu talentów, od lat promującą eko-idee w modzie, stylu życia i nie tylko oraz z burmistrzem Nowej Rudy Tomaszem Kilińskim.

 
 
 

Zapraszamy na festiwal Góry Literatury oraz do kolejnych działań w województwie dolnośląskim, które czeka transformacja zabytkowych, ale wciąż zaniedbanych terenów pogórniczych. Obszary jak kraina domów przysłupowych w Bogatyni czy domy sudeckie w regionach ciężko doświadczonych przez transformację czekają na pomoc, aby zasoby zabytkowe nie przekształciły się ostatecznie w ruiny architektoniczne i społeczne. Wierzymy, że Zielony Ład i ogromne środki, jakie Unia szykuje na czas odbudowy po pandemii, można wykorzystać dobrze i z szacunkiem dla pokoleń, które budowały piękno Dolnego Śląska i przyszłych pokoleń, które będą żyły na tej ziemi.
http://festiwalgoryliteratury.pl/program/

Hanna Schudy

 
info
Brak praworządności w ochronie zabytków. Opolno-Zdrój, dawne uzdrowisko o bogatej historii działalności leczniczej, zachowało swoją unikalną architektoniczną i urbanistyczną tożsamość z (...)
czytaj całość
Stanowisko Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA 24 października 2024 r.
czytaj całość
Polskie tereny wypoczynkowe, jak plaże, jeziora, lasy i góry wciąż toną w śmieciach. I choć lato właśnie dobiegło końca, to (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy na debatę pt. „Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?”, która odbędzie się 24 września o godz. (...)
czytaj całość
System kaucyjny nie rozwiąże najważniejszego problemu
czytaj całość
„Wbrew nasilonej ostatnio kampanii propagandowej uważamy, że budowa elektrowni jądrowych w Polsce nie powinna mieć miejsca…
czytaj całość
List otwarty do Pani Pauliny Hennig-Kloski, Ministry Klimatu i Środowiska w sprawie niezwłocznego przeprowadzenia rzetelnych konsultacji publicznych aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie (...)
czytaj całość
Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie przedwyborczej z politykami partii Zieloni pt. Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz (...)
czytaj całość
więcej
2024-05-28
Najważniejsza debata o transformacji energetycznej
2024-05-19
Debata o transformacji energetycznej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
2021-02-08
Na naszych oczach rodzi się Zielony Śląsk
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej