Stanowisko ws. przyjęcia przez Senat poprawki wykluczającej organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
Zieloni są zaskoczeni i oburzeni postawą senatorów i senatorek opozycji głosujących za poprawką senatora Tadeusza Kopcia z Porozumienia zmieniającą kodeks postępowania administracyjnego, która wyklucza w praktyce ekologiczne organizacje społeczne z postępowań administracyjnych dotyczących środowiska. Poprawka, wymierzona w organizacje strażnicze i aktywistów społecznych, jest antydemokratyczna i uderza w podstawowe konstytucyjne prawa obywatelskie. Jej poparcie to niedopuszczalny błąd szkodzący całej demokratycznej opozycji. W Sejmie będziemy głosować za odrzuceniem tej poprawki i domagamy się od pozostałych partii naprawienia błędu Senatu.
Rada Krajowa Partii Zieloni
Więcej informacji:
Tweet przewodniczącej Małgorzaty Tracz:
https://twitter.com/GoTracz/status/1376284218066665472
Maciej Józefowicz, rzecznik prasowy Partii Zieloni
W ostatni piątek Senat przyjął poprawkę zmieniającą Kodeks postępowania administracyjnego, wykluczającą w praktyce ekologiczne organizacje społeczne z postępowań administracyjnych dot. środowiska. Jeśli nie zostanie odrzucona przez Sejm, każdy organ prowadzący postępowanie będzie mógł bez żadnych kryteriów uznać, że organizacja biorąca w nim udział nadużywa prawa procesowego i za to „nadużycie” ją ukarać.
Konkretnie:
Restrykcje nie dotyczą wszystkich stron postępowania a jedynie organizacji ekologicznych.
Jak na ironię poprawkę wporawadzono przy okazji dostosowania polskiego prawa do prawa Unii Europejskiej i nadawania Polkom i Polakom takich samych praw do postępowań i do sądu w sprawach środowiska, jakie mają obywatele innych państw Wspólnoty.
Poprawka zgłoszona do uchwalonej przez Sejm Ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw przez senatora Kopcia z PiS przeszła głosami „parlamentarnej opozycji” – Klubu Parlamentarnego Koalicja notabene Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), Koła Senatorów Koalicja Polska (Polskie Stronnictwo Ludowe), Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, Koła Senatorów Niezależnych, senatorów niezrzeszonych (Sen. J. Bury wstrzymał się od głosu).
Przebieg dyskusji dokumentują stenogramamy z 22. Posiedzenia Senatu RP X kadencji https://bit.ly/2NY76YO.
Przegłosowana poprawka:
„Art. 1a. W ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, 695, 1298 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 54 i 187) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 36 dodaje się § 3 w brzmieniu:
§ 3. Organizacja społeczna uczestnicząca w postępowaniu na prawach strony obowiązana jest działać bezstronnie, zgodnie z dobrymi obyczajami, składać wyjaśnienia co do okoliczności sprawy zgodnie z prawdą i bez zatajania czegokolwiek oraz przedstawiać dowody. Organizacja taka nie może także czynić z uprawnienia do udziału w sprawie użytku niezgodnego z celem, dla którego je ustanowiono, w szczególności działać wyłącznie w celu przedłużania postępowania lub przeciwdziałania jego pozytywnemu dla strony zakończeniu, bez istotnego powodu związanego z ochroną interesu społecznego (nadużycie prawa procesowego).;
2) w art. 50 dodaje się § 4 w brzmieniu:
§ 4. Ilekroć zachowanie organizacji społecznej uczestniczącej w postępowaniu na prawach strony w świetle okoliczności sprawy wskazuje na nadużycie przez nią prawa procesowego, organ poucza ją o możliwości zastosowania wobec niej środków, o których mowa w art. 123 § 3.
3) w art. 123 dodaje się § 3 w brzmieniu:
§ 3. W przypadku gdy organ stwierdzi nadużycie prawa procesowego przez organizację społeczną uczestniczącą w postępowaniu na prawach strony, może postanowieniem, na które organizacji społecznej oraz stronom służy zażalenie:
1) ukarać organizację społeczną grzywną do 1000 zł; lub
2) niezależnie od wyniku sprawy, odpowiednio do spowodowanej nadużyciem prawa procesowego zwłoki w jej rozpoznaniu, nałożyć na organizację społeczną obowiązek zwrotu kosztów postępowania w całości albo części; lub
3) w przypadku nieuwzględnienia w istotnym zakresie stanowiska organizacji społecznej w postępowaniu, na żądanie strony, na wniosek której wszczęto postępowanie, przyznać tej stronie od organizacji społecznej nadużywającej prawa procesowego, zwrot kosztów i strat spowodowanych zwłoką w rozpoznaniu sprawy, wynikłą z nadużycia prawa procesowego – w przypadku odmowy uwzględnienia żądania strony w zakresie zwrotu kosztów, organ wydaje postanowienie, na które stronie służy zażalenie.
Co może się wydarzyć w najbliższym czasie, że brak zgody na wycięcie kilku drzewek lub zniszczenie bajorka przysłowiowej żaby nagle stały sie tak dokuczliwe dla systemu administracyjnego RP?
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że planowane elektrownie atomowe, na których budowie skorzystają wszystkie partie, a na pewno straci społeczeństwo, spotkają się z nieuchronnymi protestami ekologów. Ekolodzy będą w tym przypadku mieli mocne argumenty. Z tzw. "atomu" wycofuje się cały świat. Przyczyn jest aż nadto. Chodzi o to, by nie posiadając żadnej przewagi merytorycznej nie dopuścić społeczeństwa do głosu przy użyciu bariery w postaci cenzury prawnej.
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach. |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień (...) |
Więcej sinic, mniej tlenu. Pierwsza elektrownia jądrowa może (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec (...) |
Rzetelne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 06.2024 |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |