×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

18 września 2020
info
 

Słaby Greenwashing nie przejdzie

– Na zapranie brudów ZE PAK potrzeba mocniejszych i bardziej ekologicznych detergentów!

O programie telewizji Polsat „Czysta Polska” pisaliśmy, kiedy członkowie Koalicji „Rozwój Tak-Odkrywki Nie” wystosowali list otwarty do Zygmunta Solorza-Żaka, głównego udziałowcy Polsatu, ale też ZE PAK, zespołu elektrowni opalanych węglem brunatnym oraz  Kopalnii Węgla Brunatnego Konin S.A. W liście tym obywatele, w tym sąsiedzi omawianych kopalni i elektrowni, domagali się:

  1. Powstrzymania ekspansji kolejnych odkrywek i natychmiastowego wycofania wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla odkrywki Ościsłowo,
  2. Naprawienia szkód w środowisku spowodowanych przez przemysł wydobywczy, we współpracy z naukowcami, lokalnymi samorządami, instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi.
  3. Podjęcia uczciwego dialogu z poszkodowanymi – wypłacenia rzetelnych odszkodowań rolnikom za straty spowodowane osuszaniem pól uprawnych i zmniejszeniem wartości nabywczych nieruchomości oraz branży turystycznej, która upada w wyniku eksploatacji złóż węgla brunatnego.
  4. Ogłoszenia konkretnego planu szybkiego odejścia od wydobycia i spalania węgla oraz przestawienia istniejących mocy w elektrowniach PAK na inne, nieemisyjne paliwa.

Kiedy mieszkańcy Pojezierza Gnieźnieńskiego zobaczyli w telewizji reklamę Czystej Polski, po prostu się w nich zagotowało. Oto Polsat, powiązany z ZE PAK osobą Solorza-Żaka, przekonuje Polskę, że bycie eko jest proste i wystarczy, że KAŻDY będzie się zachowywał proekologicznie np. przez używanie „sukienek wielokrotnego użytku” czy „segregację śmieci”. Ludzie przecierali oczy – czy naprawdę ta sama osoba, właściciel kopalni, która osuszyła rzekę Noteć i dziesiątki jezior oraz zapyla okolice odkrywki Drzewce, robi z siebie czołowego ekologa kraju? List otwarty najwyraźniej nic nie dał. Minęły miesiące, a kopalnia Ościsłowo nie znikła z planów koncernu. Nie poprawiła się też sytuacja z jeziorami, wyschniętą rzeką Noteć czy polami uprawnymi. Kopalnia odkrywkowa Tomisławice oraz kopalnia Drzewce wydobywają węgiel, mimo że powodują straty środowiskowe i nie pokrywają strat rolnikom z powodu suszy. Podczas Obozu dla Klimatu w 2020 r. aktywiści zwracali uwagę, że Program „Czysta Polska” to czysta hipokryzja. Co ciekawe ani telewizja Polsat, która cały czas emituje spoty „Czystej Polski”, ani ZE PAK nie zareagowały na uwagi kierowane ze strony społeczeństwa czy aktywistów względem hipokryzji uprawianej przez „Program Czysta Polska”. Co więcej, mimo przesłanego listu z postulatami, których realizacja uwiarygodniłaby cele programu „Czysta Polska”, Polsat kierował do różnych organizacji ekologicznych zaproszenie na udział ekspercki w kampanii „Czysta Polska”. Należy zadać pytania – czy twórcy programu nie są świadomi tego, że od dłuższego czasu obserwowani i wyśmiewani są przez aktywistów ekologicznych ze względu na hipokryzję, jaką uprawiają marketingowcy?

Zieloni Eksperci i  wkracza „EKO-Bańka”

Skoro słowo pisane nie dociera do „macherów” „Programu Czysta Polska”, w ramach którego prowadzona jest akcja „ZaczynamOdSiebie”, to może dotrze do nich obraz? Twórca Programu „Czysta Polska” ani myśli o sensownej rekultywacji np. zbiornika nazwanego już „Polskimi Malediwami”, nie zamierza też zrezygnować z budowy kopalni Ościsłowo. Jednocześnie, słowami celebrytów, przekonuje społeczeństwo, że bycie eko jest proste i każdy z nas może „ZacząćOdSiebie”.

Dlatego grupa „Zieloni Eksperci”, tropiąca marketingowe triki różnych koncernów energetycznych i pokazująca w świetle dziennym nie-zaprane brudy takich firm jak właśnie ZE PAK postanowiła zaproponować Panu Solorzowi oraz twórcom programu „Czysta Polska” nową kampanię - „Eko-Bańka”. Bycie eko jest proste? Nie ma nic prostszego niż puszczanie eko-baniek, bo jeżeli pokolorujemy na zielono zwykłe bańki jadalnym, eko-barwnikiem, to eko-bańka musi się znaleźć w ofercie dobrych porad „Czystej Polski”. Zieloni Eksperci gwarantują, że puszczanie baniek jest jeszcze prostsze niż ubieranie „sukienek wielokrotnego użytku”.

Zieloni Eksperci nie mogą pozbyć się wrażenia, że celebryci występujący dla „Czystej Polski” podejmują wielkie działania. Na ich twarzach maluje się duma, że oto chodzą do sklepu z torbą, segregują śmieci czy zakręcają kran, aby nie lać  wody podczas mycia zębów. Ten mały - ale jednak - trud widać na filmach, które prezentowane są społeczeństwu i które namawiają do takich eko-działań jak np. dwukrotne używanie tej samej kartki. Poważnie brzmią też słowa człowieka, od którego to wszystko się zaczęło:

Po co się męczyć?

Kampania/Oferta Zielonych Ekspertów jest odpowiedzią na eko-trudy i pomysły dnia codziennego, jakie podejmują celebryci np.:

1. Wielokrotne użycie tej samej kartki
https://www.instagram.com/stories/highlights/17846604116068753/

Wiemy, że dla współczesnej młodzieży prezentującej się na Instagramie ekologia to wartość. Czy Zielona Eko-Bańka nie byłaby pięknym dodatkiem do naszego prostego, pełnego wyzwań eko-życia? Oto gwiazda Instagrama, aktorkaw bluzie „Self Love” dumna z siebie, że wzięła udział w programie „Czysta Polska” przekonuje widzów telewizji Polsat, że „przez proste rzeczy można zmienić świat”. Dużo mówi o wodzie i zauważa, że do produkcji energii używane są „ogromne” ilości wody”..., ale że elektrownie i kopalnie ZE PAK osuszają jeziora i pola uprawne, to już chyba nie istotne. Podczas wypowiedzi aktorki, na filmie towarzyszącym jej wystąpieniu, możemy obserwować kominy elektrowni – czy to może ZE PAK należący do jej pracodawcy?Z
https://www.programczystapolska.pl/artykul/akcja-zaczynamodsiebie-z-okazji-dnia-ziemi/

Dlatego właśnie na scenę wkraczają Zieloni Eksperci. Eko-Bańka jest zielona, nadaje się do spożycia, nie pryska tak szybko i jest zdecydowanie prostsza niż chodzenie do sklepu z jutową torbą. Ponieważ planowania odkrywki Ościsłowo końca nie widać, może warto, aby „Czysta Polska” zorganizowała w lesie w okolicy przeznaczonego do zniszczenia cmentarzyska kurhanowego liczącego 4,5 tys. lat piknik z zielonymi bańkami?
Eko-Bańka ma jeszcze inne zalety - pieniędzy na rekultywację brak, więc może produkcja zielonych baniek pozwoli uzbierać w czynie społecznym kasę na zasypywanie i rekultywację wyrobisk? Nie wiadomo czy Unia Europejska da – w końcu ZE PAK to prywatna firma. Dzięki Eko-Bańce hasło „ZacznijOdSiebie” zyskuje nowe znaczenie – poczujmy jak proste jest bycie „eko” a do tego zarabiajmy jeszcze grubsze miliony i przekażmy je na rekultywację.

Bez Eko- Bańki  „Czysta Polska” nie da rady !
Zieloni Eksperci czekają na Wasze zamówienie!

Oferta Zielonych Ekspertów
https://www.instagram.com/p/CEkWETSH4KU/

Hania Schudy

info

Postępując zgodnie z poniższymi zasadami, mamy szansę ochronić nie tylko siebie, ale i swoją rodzinę i bliskich. Suma tych bardzo (...)
czytaj całość
– Na zapranie brudów ZE PAK potrzeba mocniejszych i bardziej ekologicznych detergentów!
czytaj całość
Niemcy znają już termin zakończenia spalania węgla – 2038 r.. Ponieważ spalanie węgla brunatnego wiąże się ze stałym i pobliskim (...)
czytaj całość
Poniżej publikujemy treść listu do Ministra Środowiska Michała Wosia oraz Marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego, w sprawie proponowanych zmian w (...)
czytaj całość
Na ten „DEAL” czekała nie tylko Europa. Niecierpliwość była wyraźna - media oczekujące na efekty negocjacji, politycy zmęczeni maratonem rozmów, (...)
czytaj całość
W najbliższą środę, 22 lipca, o godzinie 12.00 podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odbędzie się rozpatrzenie (...)
czytaj całość
List otwarty Koalicji Ratujmy Rzeki do Prezesa Rady Ministrów
czytaj całość
 – kwaśne piwo dla prezydenta Dudy, rządu i elektoratu. Kampania prezydencka już za nami, a wraz z nią obietnice oraz tematy (...)
czytaj całość
więcej
2020-07-16
Posiedzenie Komisji Petycji PE: Turów narusza unijne procedury
2020-07-01
Dość pustosłowia! Walne Zgromadzenie ZE PAK
2020-06-15
Istotne Problemy Gospodarki Wodnej
2020-05-27
Ratujmy zieleń w dolinie Olszówki Krzyckiej! STOP dewastacji w imię (...)
2020-05-18
Zielona transformacja zapewni wzrost
2020-05-16
Odchodzenie od węgla jest tańsze, niż tkwienie w starych technologiach
2020-05-06
Pieniądze wpuszczone w kanał, zamiast walki z suszą
2020-04-26
Raport o stosunku do wody i gospodarki (...)
2020-04-24
Czysta Polska, czy czysta hipokryzja?
2020-04-10
CO BYM ZROBIŁ GDYBYM DZISIAJ PEŁNIŁ FUNKCJĘ MINISTRA ZDROWIA?
2020-03-25
Widmo krąży po Europie, widmo Widma
2020-03-23
Musimy być szybsi niż śmieci!
2020-03-20
Kryzys masz jak w banku
2020-03-18
Odrzański ultramaraton 2020
2020-03-13
„Szczepionka” na Koronawirusa - bioróżnorodność i walka ze zmianą klimatu
2020-03-04
Światowy raport: Atom nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu
2020-02-21
Uwagi Koalicji Ratujmy Rzeki (KRR) do Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy (...)
2020-02-06
Wrocławskie Konwersatorium: Inteligentna Energetyka
2020-02-03
Recepta PAS na czyste powietrze - antysmogowy program Polskiego Alarmu (...)
2020-02-03
Ostatni dzwonek dla Eco-Miast
2019-11-28
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-21
film Klimat-Klima
2019-11-11
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
2019-10-28
Recykling Daje Owoce w Żorach
2019-10-23
Czy PKO BP dumnie finansuje elektrownię węglową?
2019-10-19
Mała retencja - duży problem
2019-10-18
Recykling Daje Owoce w Bytomiu
2019-10-18
Orły przednie w Beskidach
2019-10-11
Posprzątajmy razem polskie rzeki!
2019-10-11
Za elektroodpady w góry!
2019-10-01
Lodzia, Mr Mix, Smarti i bliźniaczki Batki w akcji!
2019-09-24
Świecimy przykładem w Warszawie
2019-09-23
Soła posprzątana!
2019-09-16
Kochamy Sołę!
2019-09-09
Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski
2019-08-19
Henkel udostępnia innowacyjne narzędzie do projektowania opakowań przyjaznych środowisku
2019-08-14
Clean River Project
2019-08-04
500 km edukacji ekologicznej z siodełka
2019-07-15
Wielka mazurska zbiórka elektroodpadów!
2019-07-10
Rowerzyści posprzątają Mazury!
2019-07-02
Recykling Rejs na Sole
2019-06-25
Spływ "Trzech Zapór" i sprzątanie Soły
2019-06-21
Najlepsza ekoakcja w 2018!
2019-06-19
Spływ "Trzech Zapór" i sprzątanie Soły
2019-06-17
Laureaci konkursu fotograficznego WWF
2019-06-10
EkoJanosik wybrany!
2019-06-10
Gołdapa, Sapina, Rospuda -posprzątane!
2019-04-17
Łańcuch ludzi: międzynarodowy protest przeciwko rozbudowie kopalni Turów na Dolnym (...)
2019-04-05
Czysta Oława, czysta Odra, czysty Bałtyk
2019-04-03
Śmieci w rzekach!
2019-03-31
SprzątamMy ze świadomością!
2019-03-28
sprzątaMy ze świadomością
2019-03-28
Recykling zakwitnie w Kielcach
2019-03-26
Razem zatrzymajmy zaśmiecnie wód!
2019-03-25
Teraz jest szansa, aby przygotować się do zmian
2019-03-24
212 km, 35 h, 2 kajaki, "0" śmieci!
2019-03-20
Nie wrzucajmy marzanny do wody!
2019-03-11
Pierwszy Dzień Wiosny - Recykling Rejs 2019
2019-03-10
Czysta Kępa, czysty Wrocław, czysta Odra, czysty Bałtyk!
2019-03-03
Kajak Jamboree za nami
2019-03-01
Głosowanie na EkoWalentynki do 8 marca!
2019-02-27
Kajak Jamboree, 2 marca 2019, Gdynia
2019-02-25
Eko-Inspiracja 2018. Plebiscyt.
2019-02-25
Orły przednie w Tatrach
2019-02-19
Spotkania z cyklu "Recykling Rejs 2019"
2019-02-16
Prosimy, zagłosuj na EkoWalentynki!
2019-02-13
EkoWalentynki 2019
2019-02-05
Selektywnie zbieramy, nie spalamy!
2019-01-31
Kajak Jambore, 2 marca 2019, Gdynia
2019-01-29
Pierwszy Dzień Wiosny na Odrze
2018-12-26
EkoWalntynki 2019 - czyli kochamy recykling cały rok!
2018-12-18
Recykling Dał Owoce
2018-12-03
Recykling daje owoce w Siemianowicach Śląskich
2018-11-30
Recykling daje owoce w Zabrzu cd
2018-11-24
Recykling daje owoce w Warszawie cd
2018-11-22
Recykling daje owoce w Lublińcu cd!
2018-11-17
Strażnicy rzek WWF
2018-11-09
Recykling daje owoce w Zabrzu
2018-11-07
Ekolodzy dla Niepodległej!
2018-11-06
Opakowanie – nie śmieć!
2018-10-30
Akcje "Świeć przykładem" na Śląsku
2018-10-30
Recykling daje owoce w stolicy
2018-10-30
EkoWalntynki 2019. Zapisy ruszyły!
2018-10-27
Recykling daje owoce w Rajczy!
2018-10-26
Recykling daje owoce w Lublińcu!
2018-10-25
Orły zapraszają na film
2018-10-24
Recykling daje owoce w Warszawie!
2018-10-23
Recykling daje owoce w Czarnej!
2018-10-22
Recykling daje owoce w Dobrodzieniu!
2018-10-18
Ma w domu 500 orłów przednich.
2018-10-15
Orły przednie znów się pojawiły w Beskidzie Śląskim
2018-10-15
Recykling daje owoce w Cieszynie!
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej