×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
19 marca 2021
info
 

Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021

Rozpoczęła się 8. edycja projektu Eco-Miasto pod hasłem „Zielona odbudowa”, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID Warszawa we współpracy z dziennikiem branżowym Teraz Środowisko. Do 15 czerwca wszystkie gminy miejskie i miejsko-wiejskie, w tym miasta na prawach powiatu oraz związki międzygminne w Polsce, mogą przesłać swoje zgłoszenia na stronie www.eco-miasto.pl.

 
 
 
o Konkursie
Jury konkursu nagradza w 5 kategoriach
Zasady konkursu
Zgłoszenia
Nagrody
Międzynarodowa Konferencja Eco-Miasto
Wydarzenia towarzyszące
Patroni
1
o Konkursie

Organizatorzy i współorganizator projektu Eco-Miasto 8 lat temu podjęli inicjatywę promującą ideę zrównoważonego rozwoju, zachęcając do udziału samorządy w Polsce. W pierwszej edycji wzięło udział kilkanaście gmin, z których wyłoniono sześciu zwycięzców wyróżniających się w dwóch kategoriach: zrównoważona mobilność oraz budownictwo ekologiczne. Od tej pory konkurs organizowany jest co roku i przystępują do niego kolejne miasta. W 7 edycjach wzięło udział 100 polskich miast. To około 400 zgłoszonych projektów w różnych kategoriach środowiskowych.

Niezwykle inspirujące i warte docenienia jest to, jak miasta angażują się w lepsze jutro. Nasza świadomość ekologiczna stale rośnie, a działania samorządów pielęgnują tę świadomość wśród swoich mieszkańców. To bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy potrzebujemy wspólnego działania i kompleksowego podejścia do gospodarowania zasobami naturalnymi, energią czy odpadami. Bardzo się cieszę na myśl o ósmej edycji, w której możemy, po raz kolejny, docenić działania miast i inspirować do zrównoważonego stylu życia – powiedział Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce.

Eco-Miasto to odpowiedź na potrzeby naszego społeczeństwa i naszego środowiska. W projekcie Eco-Miasto pokazujemy skalę możliwości i realizowanych działań, co m.in. prezentujemy w dedykowanej aplikacji mapowej. Kilkaset dobrych praktyk zamieszczonych na Geoportalu, pozwala ocenić jak wiele pozytywnych zmian wprowadziły polskie samorządy, które wkroczyły na drogę zrównoważonego rozwoju  – powiedziała Maria Andrzejewska, dyrektor UNEP/GRID-Warsaw Centre.

^menu
2
Jury konkursu nagradza w 5 kategoriach

Od 19 marca 2021 roku samorządy będą mogły zgłosić działania na rzecz środowiska w pięciu kategoriach konkursu:

Gospodarka wodna,

Zieleń miejska,

Gospodarka odpadami,

Zrównoważona mobilność

Efektywność energetyczna.

^menu
3
Zasady konkursu

Jury będzie oceniało inicjatywy związane m.in. z kształtowaniem i zarządzaniem zielenią miejską na rzecz poprawy jakości powietrza, termomodernizacją budynków oraz wspieraniem budownictwa niskoenergetycznego, podniesieniem poziomów recyklingu i odzysku odpadów, a także działania mające na celu ograniczanie ilości produkowanych odpadów. Docenione zostaną także praktyki prowadzone na rzecz rozwoju systemu niskoemisyjnej komunikacji miejskiej i ograniczenia ruchu samochodowego w centrach miast.

Konkurs Eco-Miasto jest promocją dla działań polskich miast zmierzających ku zielonej przyszłości. Coraz więcej samorządów podejmuje eko-innowacyjne rozwiązania, a liczba prosumentów w Polsce stale rośnie. To oznacza, że z powodzeniem zbliżamy się do naszych celów na najbliższe dziesięciolecia, m.in. w zakresie transformacji polskiej gospodarki w kierunku niskoemisyjnym – powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

^menu
4
Zgłoszenia

Formularze zgłoszeniowe, które należy wypełnić w trybie on-line, znajdują się na stronie www.eco-miasto.pl.
Czas nadsyłania zgłoszeń kończy się 15 czerwca 2021 roku.

^menu
5
Nagrody

Każde zwycięskie miasto otrzyma tytuł Eco-Miasta i znak jakości 8. edycji Eco-Miasta wraz z możliwością posługiwania się nim we wszelkich swoich kanałach i materiałach promocyjnych. Wszyscy kandydaci mają także szansę na otrzymanie nagród specjalnych, dzięki zaangażowaniu BNP Paribas, Nhood Polska/Ceetrus, Renault Polska i Fundacji Veolia, będących partnerami strategicznymi projektu. Ponadto najciekawsze zgłoszenia zostaną opublikowane na stronie projektu, w publikacjach konferencyjnych, w zakładce Teraz Samorząd w dzienniku Teraz Środowisko oraz w mediach społecznościowych.

Walka o czyste powietrze i zieloną przestrzeń jest priorytetem dla wielu miast w Polsce. Aby wspólnie zadbać o klimat i nasze środowisko, a co za tym idzie o lepszą przyszłość, ważna jest współpraca i wymiana doświadczeń nie tylko między polskimi miastami, ale także na arenie międzynarodowej. Warszawa również w tym roku weźmie udział w konkursie Eco-Miasto. Cieszymy się, że możemy przedstawić pro-środowiskowe inicjatywy, które opracowujemy wspólnie z mieszkańcami. Wśród naszych ostatnich działań  szczególnie istotny był Warszawski Panel Klimatyczny na temat efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Obecnie pracujemy wspólnie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz C40 Cities nad Zieloną Wizją Warszawy, która zawierać będzie trajektorię redukcji emisji gazów cieplarnianych – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka kooordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Urzędu m.st. Warszawy.

Przedstawiciele samorządów, w ramach projektu, będą mogli wziąć udział w regionalnych warsztatach tematycznych. Podobnie jak w poprzednim roku odbędą się one w formule on-line. Warsztaty, będące platformą wymiany doświadczeń i szansą nawiązania bezpośrednich relacji, organizowane są we współpracy z francuskimi miastami. Terminy, miejsce i tematyka spotkań zostaną przedstawione w ciągu najbliższych tygodni.

^menu
6
Międzynarodowa Konferencja Eco-Miasto

Każdego roku zwieńczeniem projektu Eco-Miasto jest międzynarodowa konferencja. Do udziału zapraszani są eksperci, liderzy z obszaru ochrony środowiska, przedstawiciele samorządów oraz Partnerzy projektu. Podczas konferencji odbędzie się ogłoszenie wyników i zwycięzców konkursu Eco-Miasto. Będzie to także okazja do rozmów i wymiany doświadczeń, inicjatyw inspirujących do wspólnego działania. Ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce, zeszłoroczna konferencja odbyła się w formie hybrydowej. Samorządowcy mieli możliwość śledzenia on-line wydarzeń, w tym przemówień, debaty otwierającej i ceremonii wręczenia nagród dla zwycięzców konkursu.

^menu
7
Wydarzenia towarzyszące

Mamy nadzieję, że jesienią tego roku uda nam się fizycznie spotkać z całą społecznością samorządów Eco-Miasto. Równolegle planujemy oczywiście formułę analogiczną do ubiegłorocznej, a więc transmisję on-line oraz webinary tematyczne. Tym razem wiedza będzie skondensowana – całość potrwa 2 dni – zapowiedziała Marta Wierzbowska-Kujda, redaktor naczelna Teraz Środowisko, sozolog. Zwycięskim miastom, jak w 7. edycji, proponujemy publikację wywiadu, by wspomóc promocję ich wysiłków podejmowanych na rzecz ochrony środowiska i szerzyć dobre praktyki wśród innych polskich miast – dodała.

^menu
8
Patroni

Projekt wspierają rządowe instytucje kluczowe w polskiej polityce ochrony środowiska. Tegoroczna, 8. edycja projektu została objęta patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
Wszelkie informacje dotyczące szczegółów inicjatywy, w tym zbiór dobrych praktyk, Geoportal oraz relacje z poprzednich edycji znajdują się na stronie www.eco-miasto.pl.

^menu

info

Aktywizacja zawodowa kobiet, równość płci w transformacji energetycznej oraz przekonanie, że nie ma czego się bać – to, w formie (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: -    rezultatów szczytu klimatycznego COP29 -    przyszłości polityki klimatycznej w USA -    nowych (...)
czytaj całość
i pozostałe ciemne, smogowe dni Dzisiaj skończyliśmy akcję z płucami w Nowej Rudzie  (w załączeniu fot.) - wróciły czarne. Pył, który (...)
czytaj całość
EKO-UNIA i Zielony Instytut wspierają powstawanie obywatelskich społeczności energetycznych na Dolnym Śląsku
czytaj całość
Ogólnopolskie badanie świadomości hałasowej Samorządowców Instytut Ekologii Akustycznej (ORION Organizacja Społeczna) oraz inicjatywa Ekowyborca rozpoczynają ogólnopolskie badanie "Decybele Przyszłości", które ma (...)
czytaj całość
Mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej, których domy zostały po raz kolejny zalane, deklarują chęć przeprowadzki. Niestety Państwo nie ma im dzisiaj niczego (...)
czytaj całość
Brak praworządności w ochronie zabytków. Opolno-Zdrój, dawne uzdrowisko o bogatej historii działalności leczniczej, zachowało swoją unikalną architektoniczną i urbanistyczną tożsamość z (...)
czytaj całość
więcej
2024-10-24
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE - PGE (...)
2024-09-26
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko?
2024-09-17
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? [DEBATA]
2024-09-12
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach.
2024-08-23
Więcej sinic, mniej tlenu. Pierwsza elektrownia jądrowa może być zabójcza (...)
2024-07-17
Rzetelne konsultacje Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu to (...)
2024-06-04
Jak wzmocnić politykę energetyczną i ekologiczną UE oraz zadbać o (...)
2024-05-28
Najważniejsza debata o transformacji energetycznej
2024-05-19
Debata o transformacji energetycznej
2024-04-25
Mieszkańcy i samorządy chcą biogazowni. Nowoczesne nie powodują niedogodności
2024-04-24
Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania
2024-03-20
Konferencja: Autonomia energetyczna Gmin - energetyka obywatelska
2024-02-23
Samorządowa debata wyborcza o przyszłości Dolnego Śląska
2024-02-15
Konferencja prasowa - Odra jako osoba prawna
2024-02-12
INNOWACYJNE I SPRAWDZONE TECHNOLOGIE W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ DOLNEGO ŚLĄSKA I (...)
2024-01-18
„Odwołać katastrofę”. Czy da się walczyć z dezinformacją klimatyczną?
2023-12-14
Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery (...)
2023-11-10
Ministerstwo Kultury zapłaci za ślepe wykonywanie interesów branży wydobycia węgla (...)
2023-11-10
Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego 2023
2023-10-07
Debata wyborcza o lasach
2023-10-05
We Wrocławiu powstało nowoczesne laboratorium – pracuje nad oszczędzaniem energii
2023-10-04
Otwarta debata wyborcza we Wrocławiu - 5.10.2023 w Kinie Nowe (...)
2023-10-02
„Popełniliśmy wielki błąd”. Opozycja jednogłośnie o potrzebie transformacji energetycznej
2023-09-22
Debata wyborcza: Jakiej transformacji energetyki i ochrony klimatu potrzebujemy?
2023-09-21
Fundusze na rozwój firm – od kuchni. Bezpłatne szkolenie w (...)
2023-08-17
Ta zmiana każdemu Polakowi odbiera prawo do decydowaniu o miejscu, (...)
2023-07-21
NIK: Szkoda środowiska
2023-05-30
Ostatni wtorek dla kaucji
2023-04-26
Akcja Czysta Odra - 28.04.2023
2023-03-05
Ekolodzy okupowali restaurację Gesslera
2023-03-05
Ekolodzy zaskarżą przedłużenie koncesji dla Turowa
2023-02-22
Czy budowa elektrowni "Młoty" to dobry pomysł?
2022-12-06
Region turoszowski bez funduszy na transformację.
2022-11-17
Młodzeżowy Strajk Klimatyczny: 18.11.2022 strajkujemy dla klimatu!
2022-11-03
JESTEŚMY NADAL W CZARNYM DOLE
2022-10-25
DOSYĆ wpuszczania Odry w kanał!
2022-09-24
Młodzezowy Strajk Klimatyczny: Wrocław
2022-09-22
Młodzieżowy Strajk Klimatyczn: Miasteczko Klimatyczne
2022-09-16
Zrzutka na Odrę: ODRAtujmy Odrę!
2022-09-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2022
2022-08-25
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
2022-08-13
Dosyć trucia
2022-08-12
Zieloni i KO: Katastrofa ekologiczna na Odrze oraz jej konsekwencje (...)
2022-07-08
Wodny Azyl w Warszawie
2022-07-05
Za zieloną fasadą Krajowych Planów Odbudowy
2022-06-29
Czego boją się handlowcy, czyli kto zapłaci za kaucję?
2022-05-27
Potrzebujemy więcej zieleni i bezpieczeństwa w funduszach UE na lata (...)
2022-05-26
Porozmawiajmy o transformacji i o środkach na odporność - debata (...)
2022-05-18
Wybory w NRW
2022-05-09
Akcja Czysta Odra - 850 km edukacji ekologicznej
2022-04-28
Inauguracja Akcji Czysta Odra
2022-04-26
Skończmy z wykorzystywaniem zwierząt w badaniach naukowych!
2022-04-21
Choosing the Right Path at this Turning Point in History
2022-04-14
Konferencja pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego Łużyc w procesie transformacji trójziemia
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej