artykuł

Jest sposób, by mieć więcej energii

30 czerwca 2014 min
(galeria fotografii)

Przedsiębiorstwa można zmotywować do efektywności energetycznej dzięki sprawnemu systemowi białych certyfikatów i zmianie rynku usług energetycznych.

 Na taki, gdzie liczy się nie tylko ilość zużytej energii, ale i tej zaoszczędzonej, na przykład dzięki termomodernizacji.

Nie bez przyczyny efektywność energetyczna okeślana jest jako „największe źródło energii, jakim dysponuje Europa”, a Minister Gospodarki Janusz Piechociński zapewnia, że „najlepsza energia, to ta zaoszczędzona”. Problem w tym, że przedsięwzięcia dające najlepszy efekt ekologiczny i prowadzące do największych oszczędności energii wymagają niekiedy dużych nakładów, co może zniechęcać do inwestycji. Zadaniem państwa jest więc motywować przedsiębiorców do podejmowania tych działań mimo wszystko. Na razie nie wychodzi mu to najlepiej.

Jednak można to zmienić. Do 5 czerwca tego roku rząd powinien był wdrożyć do polskiego porządku prawnego nową dyrektywę o efektywności energetycznej. Wymaga to nowelizacji przyjętej w kwietniu 2011 roku ustawy o efektywnosci energetycznej, co oznacza szansę na poprawę stosowanych w Polsce narzędzi służących zwiększaniu efektywności energetycznej.
Białe certyfikaty muszą zadziałać

W 2011 roku Polska wprowadziła system mający wspierać działania służące oszczędzaniu energii. Ustawą o efektywności energetycznej utworzono tzw. system białych certyfikatów, który nakłada na określone podmioty obowiązek uzyskania i przedstawienia do umorzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki określonej ilości świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) lub uiszczenia opłaty zastępczej.

Obowiązek dotyczy sprzedawców energii elektrycznej, ciepła i gazu ziemnego, a także niektórych podmiotów nabywających energię lub gaz na Towarowej Giełdzie Energii. Białe certyfikaty można uzyskać w zamian za realizację przedsięwzięcia prowadzącego do zwiększenia efektywności energetycznej, wybranego w drodze przetargu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Aby uzyskać białe certyfikaty, a także nimi handlować, należy dodatkowo być członkiem Towarowej Giełdy Energii.

O słabości systemu świadczy fakt, że do tej pory odbył się zaledwie jeden przetarg na wybór przedsięwzięć, za które zostaną przyznane białe certyfikaty, a ocena ofert zajęła aż 6 miesięcy. Poza tym, ilość białych certyfikatów wydanych w wyniku przetargu okazała się dużo mniejsza od oczekiwanej. To efekt małego zainteresowania przetargiem oraz tego, że znaczna część ofert została odrzucona ze względów formalnych. Drugi przetarg na wydanie białych certyfikatów został ogłoszony 27 grudnia 2013 r. i do tej pory nie został rozstrzygnięty...

System białych certyfikatów wymaga ulepszenia. Po pierwsze należy go uprościć. Można przypuszczać, że to między innymi stopień jego złożoności oraz związane z tym obciążenia (np. konieczność zostania członkiem Towarowej Giełdy Energii) zniechęcają potencjalnych inwestorów do ubiegania się o białe certyfikaty. Po drugie, trzeba zniechęcić przedsiębiorców do ulegania pokusie zwalniania się z obowiązku uzyskania białych certyfikatów poprzez wykorzystanie furtki w postaci opłaty zastępczej.

Oczywiście, zaraz mogą podnieść się głosy, że przecież opłata zastępcza zasila środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), jednak biorąc pod uwagę złożoność procedur NFOŚiGW można długo czekać na wymierne korzyści z wydania tych pieniędzy na efektywność energetyczną (i to tylko pod warunkiem, że znajdą się chętni na realizację przedsięwzięć przy wsparciu finansowym funduszu). Konieczne jest więc takie ukształtowanie wysokości tej opłaty, aby nie była ona prostą alternatywą dla przedsiębiorstw albo w ogóle zniesienie możliwości jej wpłaty.

autor: Agata Bator, radca prawny w Fundacji ClientEarth Poland

źródło: http://csr.forbes.pl

tytul: Powstaje pierwsza w Polsce spółdzielnia energetyczna! tytul: Unia Europejska zamierza stworzyć wspólne ramy gospodarki cyrkulacyjnejtytul: Niemcy węglem zastępują atom?tytul: W Bydgoszczy powstanie fabryka innowacyjnych modułów fotowoltaicznych tytul: Gigantyczne oszczędności dzięki dekarbonizacjitytul: USA odchodzą od węglatytul: Afera melioracyjna w woj. zachodnio - pomorskimtytul: Szczecin. Powstaje fabryka, która ma zatrudnić 500 osób
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Sprzątanie na i pod wodą, na i pod ziemią!

Na zakończenie lata 20 i 21 września w Gołdapi, urokliwym miasteczku na Mazurach, obchodziliśmy 25-lecie akcji Clean up the World w Polsce oraz finał tegorocznych Recykling Rejsów. Właśnie nad jeziorem Gołdap połączyli swoje siły kajakarze, nurkowie, wodniacy, młodzież i nauczyciele z lokalnych szkół.

mh

Eko spotkania, wystawy, akcje - Gołdap 2018

Wodne Sprzątanie Świata Gołdapi zapowiada się gorąco, będzie też oczywiście mokra robota. Zapraszam na spotkania, wystawę i do sprzątania oraz wyławiania śmieci - mówi koordynatorka akcji Alina Oleszczuk... .

mh

Za góry elektrośmieci, w góry jadą dzieci!

Na Śląsku rusza wyjątkowa akcja. Dzięki zbiórce elektrośmieci dla szkół, organizacji społecznych organizowane są górskie wycieczki. Z takiej okazji już skorzystali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie.

mh

Orły przednie odwiedzą Beskid Śląski!

Orły przednie znów szykują się do lotu :-) . Dzięki wsparciu Koalicji Recykling Górom uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie pod opieką nauczycielek: Moniki Klocek - wychowawczyni klasy 7b oraz pani Pauliny Ogrockiej oraz podróżnika i ekologa Dominika Dobrowolskiego odwiedzą 26 września najpopularniejsze schroniska górskie w Beskidzie Śląskim na Szyndzielni i Klimczoku.

mh

Opakowanie - nie śmieć!

We wrześniu ruszył na terenie Dolnego Śląska cykl wystaw i wykładów pt. "Opakowanie - nie śmieć!", których celem jest edukacja ekologiczna w zakresie zbiórki i recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych. Odwiedzający wystawę oraz uczestnicy wykładów dowiadują się, co zrobić, aby odpady z tworzyw sztucznych nie trafiały na śmieci, i aby były selektywnie zbierane, poddawane recyklingowi oraz służyły do produkcji nowych i przydatnych przedmiotów.

mh

Clean up the World 2018

Już  20 i 21 września tego roku w Gołdapi, urokliwym miasteczku, będziemy obchodzić 25-lecie akcji Clean up the World w Polsce. Tu połączą swe siły kajakarze, nurkowie, wodniacy, młodzież i nauczyciele z lokalnych szkół, samorządowcy, Lasy Państwowe, Państwowa Straż Pożarna w Gołdapi, OSiR w Gołdapi, Biblioteka Publiczna w Gołdapi, SIGNI, WOPR Gołdap ... .

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.