artykuł

Oświadczenie PIEGO ws. postępowania KE dot. nielegalnej pomocy publicznej dla OZE

02 marca 2014 min
(galeria fotografii)

 Poniżej prezentujemy oświadczenie Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO) w sprawie postępowania Komisji Europejskiej dotyczącego nielegalnej pomocy publicznej dla m.in. współspalania i energetyki wodnej.

W związku z pogłoskami płynącymi z kręgów rządowych i sektora energetycznego, jakoby Zarząd Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej wystąpił do Komisji Europejskiej o zbadanie legalności pomocy publicznej, jaka trafia do instalacji współspalania i energetyki wodnej, otrzymujących tzw. zielone certyfikaty oświadczamy, że PIGEO nigdy nie podejmowała i nie podejmuje takich działań.

Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej od kilku lat zwracała natomiast publicznie uwagę na niespójność i niesprawiedliwie zasady funkcjonującego w Polsce systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, kierując swoje opinie i stanowiska w pierwszej kolejności do odpowiedzialnych za ten sektor  agend i instytucji państwowych . Żadne z tych stanowisk nie podnosiło problemu „niedopuszczalności pomocy publicznej”, natomiast wskazywano, że koszty systemu wsparcia dla sektora OZE, jakie ponoszą konsumenci końcowi można byłoby znacznie ograniczyć, racjonalizując poziom wsparcia dla tzw. „dużej wody” i współspalania.
Rząd konsekwentnie ignorował te opinie.

Rozpowszechnianie dziś opinie, jakoby to PIGEO było inicjatorem działań Komisji Europejskiej traktujemy jako próbę znalezienia kozła ofiarnego, którego można byłoby obciążyć odpowiedzialnością za ewentualne negatywne skutki braku działań eliminujących niesprawiedliwe rozwiązania systemowe. Wpisuje się to w ciąg manipulacji i dezinformowania opinii publicznej dotyczących sektora OZE w Polsce z jakimi mamy do czynienia praktycznie od początku obecnej dekady.

Prezes Zarządu
prof. dr hab. Andrzej Radecki

tytul: Czy w lutym warszawiacy powinni nosić maski?tytul: Czy Kraków będzie drugim Dublinem w kwestii jakości powietrza?tytul: M. Stryjecki, FNEZ: morska energetyka wiatrowa może być motorem rozwojutytul: Kolejny duży wyciek w Fukushimietytul: Andrzej Kassenberg o polityce klimatycznej UE do roku 2030tytul: Ekolodzy- Fundusz Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE to tylko połowiczny sukcestytul: ClienthEarth wygrywa w NSA z koncernami energetycznymitytul: Decyzja UE zezwalająca na większą emisję zanieczyszczeń z polskich elektrowni stwarza zagrożenie dla zdrowia
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Rok Rzeki Wisły, a Wisła dalej płynie!

Rok Wisły 2017 był wyjątkowy - od stycznia do grudnia 2017, od źródeł Wisły na Baraniej Górze po ujście w Gdańsku zorganizowano przeszło 550 różnego rodzaju inicjatyw, których wspólną marką była Królowa Polskich Rzek.

mh

Stunning photos showcase the great outdoors

See the 2017 category winners for Outdoor Photographer of the Year.

mh

Kajakjamboree

Zgodnie z planem na Kajakjamboree (17 lutego 2018 Gdynia) - jednym z największych w Polsce kajakowym festiwalu - można było obejrzeć wiele znakomitych "kajakowych" filmów oraz spotkać ich twórców.

mh

EkoWalentynki 2018 - zbierzemy 1 milion baterii!

Od wielu lat w ramach "EkoWalentynek" udowadniamy, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety.

mh

Kajak Jamboree Gdynia 17 02 2018

17 lutego w Gdyni, w klubie Ucho organizowane jest wyjątkowe spotkanie wyjątkowych kajakarzy. Można będzie poznać fascynatów ekstremalnych górskich spływów, morskich ekspedycji, kajakarzy ekologów ... .

mh

Głosowanie na najlepsze ekoakcje rozpoczęte!

Wybierz i zagłosuj na najciekawszy projekt. My oddajemy głos na Recykling Rejsy  - antyśmieciowe wyprawy kajakowe - organizowane przez wrocławskiego ekologa i podróżnika - Dominika Dobrowolskiego.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.