artykuł

ClienthEarth wygrywa w NSA z koncernami energetycznymi

02 marca 2014 min
(galeria fotografii)

Wczoraj NSA uwzględnił 6 skarg ClientEarth na wyroki WSA, w ktorych tenże odmówił legitymacji skargowej fundacji ClienthEarth.

Otwiera to na nowo sprawy zezwoleń na emisję gazów cieplarnianych dla kilku inwestycji w nowe bolki weglowe, m.in. Opola, Jaworzna, El. Północ.   Spawy wracają do WSA i gra toczy się dalej.

To duże zwycięstwo proceduralne, gdyż prawnicy sektora energetycznego argumentowali, że tylko niektóre fundacje i tylko niekiedy mogą być uznane za organizacje społeczne a tym samym mieć prawa proceduralne w postępowaniu administracyjnym i sądowym. NSA w tym zakresie stwierdził, że wszystkie fundacje spełniają cechy organizacji społecznych i potwierdził uprawnienia organizacji sektora pozarządowego.

Po drugiej stronie była armia prawników sektora energetycznego oraz Ministra Środowiska.

„Będą to niezmiernie ważne, precedensowe rozstrzygnięcia” – mówł podczas rozprawy  prof. Marek Wierzbowski, reprezentujący w NSA Polską Grupę Energetyczną.

tytul: Kolejny duży wyciek w Fukushimietytul: Oświadczenie PIEGO ws. postępowania KE dot. nielegalnej pomocy publicznej dla OZEtytul: Andrzej Kassenberg o polityce klimatycznej UE do roku 2030tytul: Ekolodzy- Fundusz Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE to tylko połowiczny sukcestytul: Decyzja UE zezwalająca na większą emisję zanieczyszczeń z polskich elektrowni stwarza zagrożenie dla zdrowiatytul: Atom będzie dla nas za drogitytul: Ryby wygrały z elektrowniątytul: Nowoczesna elektrownia jądrowa w Finlandii nie wiadomo kiedy i za ile ?
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Recykling Dał Owoce

Od września do grudnia został zorganizowany cykl akcji hasłem "Recykling Daje Owoce".

mh

"Świeć Przykładem"

W zamian za elektroodpady i zużyte baterie Warszawianki i Warszawiacy dostaną ekologiczne latarki, a to wszystko w ramach akcji "Świeć Przykładem", która będzie zorganizowana 18 i 19 listopada w sklepie Strefa Wnętrza (Leroy Merlin) przy ulicy Ostrobramskiej 73B w Warszawie. Elektroodpady, począwszy od drobnych (lampki LED, kabelki ...) po duże elektrograty (lodówki, pralki, telewizory ... ) będą bezpłatnie przyjmowane na parkingu przed sklepem w godzinach od 10 do 16.

mh

Śmieci skrzydeł nie mają!

Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów.  Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach.

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.