artykuł

Zdaniem branży energetyki odnawialnej Bruksela zablokuje ustawę o OZE

10 stycznia 2014 min
(galeria fotografii)

Według przedstawicieli branży energii odnawialnej Komisja Europejska może nie zgodzić się na notyfikację ustawy o odnawialnych źródłach energii, nad którą pracuje polski rząd.

Kilka dni temu Ministerstwo Gospodarki przedstawiło zaktualizowany projekt ustawy o OZE w wersji 4.1 i skierowało go do prac w Stałym Komitecie Rady Ministrów. Po uzyskaniu akceptacji w rządzie projekt zostanie skierowany do prac w parlamencie.

Nowy projekt ustawy o OZE nie różni się od wcześniejszego, przedstawionego w listopadzie 2013 r., a przygotowujące go Ministerstwo Gospodarki nie uwzględniło w nim żadnej z wielu krytycznych uwag wniesionych przez branżę OZE w toku konsultacji społecznych.

Jak informuje dzisiaj "Puls Biznesu", zdaniem przedstawicieli branży zielonej energii nowy projekt ustawy o OZE nie spełnia wymogów unijnej dyrektywy o OZE, której założenia ma on implementować do polskiego prawa. W efekcie, Komisja Europejska może go nie notyfikować i nowa ustawa nie wejdzie w życie.

Na łamach "PB" na nowy projekt ustawy o OZE narzeka m.in. Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, który zapewnia, że branża wiatrowa będzie w dalszym ciągu walczyć o swoje postulaty, których do tej pory resort gospodarki nie uwzględnił.

"PB" cytuje też Kamila Jankielewicza z kancelarii prawnej Allen & Overy, który zauważa, że Komisja Europejska chce odejść od publicznego wsparcia dla energetyki odnawialnej w postaci systemu taryf gwarantowanych, którego elementy zawiera projekt ustawy o OZE.

"PB" przytacza też opinię Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej, którego zdaniem nowe, nieprzejrzyste zasady wsparcia zawarte w projekcie ustawy o OZE będą dyskryminować mniejszych inwestorów, a skorzystają na nich wyłącznie duże koncerny energetyczne.

tytul: M. Iwanowski: PGE trochę chce, trochę musitytul: Organizacje ekologiczne apelują do premiera ws. ustawy o OZE tytul: Dlaczego zdecydowane działania w dziedzinie klimatu leżą w interesie gospodarczym Europy?tytul: Polityka węglowa? Resort chce współpracy z Niemcamitytul: Gminy chcą energii z OZE. I czekają na ustawętytul: Rynek energii słonecznej w USA wzrósł o 30% w 2013 rokutytul: Certyfikaty i świadectwa energetycznetytul: Autostrada wodna na Wiśle. Żegluga śródlądowa również jest opłacalna dla przyrody
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Głosujemy na reportaż "Wiosła cień"

Polskie Radio Koszalin S.A. organizuje kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2018”. Ludzie morza, życie, praca i śmierć na morzu, gospodarka morska, żeglarskie opowieści ... .

mh

Kajakowy Eko-Patrol opłynie Śniardwy!

Zapraszamy 14 czerwca (czwartek)  o godzinie 10.00 do Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu (PMOS) w Piszu na start wyjątkowego spływu kajakowego. W wyprawie pt. "Recykling Rejs 2018 - wokół Śniardw" weźmie udział młodzież z Pisza - miasta będącego symboliczną bramą na Mazury.

mh

Orły Przednie poleciały w Karkonosze i Izery

Zgodnie z planem  akcja "Śmieci skrzydeł nie mają" zawitała  2 i 3 czerwca w przepiękne Karkonosze i Góry Izerskie. Właśnie tutaj  spotkali się miłośnicy gór, tzn: dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia „Góry Szalonych Możliwości” i Świetlicy Wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich, pod opieką Krystyny Pisarskiej oraz Dominika Dobrowolskiego z Koalicji Recykling Górom.

mh

Sprzątanie Karkonoszy i Gór Izerskich! Zapraszamy!

Serdecznie  zapraszamy na konferencje prasowe inaugurujące akcje pt. "Śmieci skrzydeł nie mają" w Karkonoszach i Górach Izerskich: 2 czerwca w Karpaczu, 3 czerwca w Szklarskiej Porębie.

mh

Orły Przednie lecą w Karkonosze!

Stowarzyszenie „Góry Szalonych Możliwości”, Świetlica Wiejska „Rudawy” w Janowicach Wielkich oraz Koalicja Recykling Górom serdecznie zapraszają do udziału w projekcie „Śmieci skrzydeł nie mają”. Już 2 i 3 czerwca 2018 r. spotykamy się w najpiękniejszych karkonoskich schroniskach.

mh

Nysa Łużycka prosi o pomoc!

Nysa Łużycka cudowna! Ale prosi o naszą pomoc! Nie zaśmiecajmy jej! Zatrzymajmy ścieki z dziurawych szamb! Nie zatruwajmy odpadami i pyłami z kopali odkrywkowej i elektrowni w Turoszowie.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.