artykuł

Zdaniem branży energetyki odnawialnej Bruksela zablokuje ustawę o OZE

10 stycznia 2014 min
(galeria fotografii)

Według przedstawicieli branży energii odnawialnej Komisja Europejska może nie zgodzić się na notyfikację ustawy o odnawialnych źródłach energii, nad którą pracuje polski rząd.

Kilka dni temu Ministerstwo Gospodarki przedstawiło zaktualizowany projekt ustawy o OZE w wersji 4.1 i skierowało go do prac w Stałym Komitecie Rady Ministrów. Po uzyskaniu akceptacji w rządzie projekt zostanie skierowany do prac w parlamencie.

Nowy projekt ustawy o OZE nie różni się od wcześniejszego, przedstawionego w listopadzie 2013 r., a przygotowujące go Ministerstwo Gospodarki nie uwzględniło w nim żadnej z wielu krytycznych uwag wniesionych przez branżę OZE w toku konsultacji społecznych.

Jak informuje dzisiaj "Puls Biznesu", zdaniem przedstawicieli branży zielonej energii nowy projekt ustawy o OZE nie spełnia wymogów unijnej dyrektywy o OZE, której założenia ma on implementować do polskiego prawa. W efekcie, Komisja Europejska może go nie notyfikować i nowa ustawa nie wejdzie w życie.

Na łamach "PB" na nowy projekt ustawy o OZE narzeka m.in. Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, który zapewnia, że branża wiatrowa będzie w dalszym ciągu walczyć o swoje postulaty, których do tej pory resort gospodarki nie uwzględnił.

"PB" cytuje też Kamila Jankielewicza z kancelarii prawnej Allen & Overy, który zauważa, że Komisja Europejska chce odejść od publicznego wsparcia dla energetyki odnawialnej w postaci systemu taryf gwarantowanych, którego elementy zawiera projekt ustawy o OZE.

"PB" przytacza też opinię Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej, którego zdaniem nowe, nieprzejrzyste zasady wsparcia zawarte w projekcie ustawy o OZE będą dyskryminować mniejszych inwestorów, a skorzystają na nich wyłącznie duże koncerny energetyczne.

tytul: M. Iwanowski: PGE trochę chce, trochę musitytul: Organizacje ekologiczne apelują do premiera ws. ustawy o OZE tytul: Dlaczego zdecydowane działania w dziedzinie klimatu leżą w interesie gospodarczym Europy?tytul: Polityka węglowa? Resort chce współpracy z Niemcamitytul: Gminy chcą energii z OZE. I czekają na ustawętytul: Rynek energii słonecznej w USA wzrósł o 30% w 2013 rokutytul: Certyfikaty i świadectwa energetycznetytul: Autostrada wodna na Wiśle. Żegluga śródlądowa również jest opłacalna dla przyrody
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Kajakjamboree

Zgodnie z planem na Kajakjamboree (17 lutego 2018 Gdynia) - jednym z największych w Polsce kajakowym festiwalu - można było obejrzeć wiele znakomitych "kajakowych" filmów oraz spotkać ich twórców.

mh

EkoWalentynki 2018 - zbierzemy 1 milion baterii!

Od wielu lat w ramach "EkoWalentynek" udowadniamy, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety.

mh

Kajak Jamboree Gdynia 17 02 2018

17 lutego w Gdyni, w klubie Ucho organizowane jest wyjątkowe spotkanie wyjątkowych kajakarzy. Można będzie poznać fascynatów ekstremalnych górskich spływów, morskich ekspedycji, kajakarzy ekologów ... .

mh

Głosowanie na najlepsze ekoakcje rozpoczęte!

Wybierz i zagłosuj na najciekawszy projekt. My oddajemy głos na Recykling Rejsy  - antyśmieciowe wyprawy kajakowe - organizowane przez wrocławskiego ekologa i podróżnika - Dominika Dobrowolskiego.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.