artykuł

Europa za zieloną energią

24 maja 2013
min
(galeria fotografii)

Podczas wczorajszego szczytu europejskiego przywódcy państw i rządów potwierdzili znaczenie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej w rozwoju Europy

Przedstawiciele europejskich państw wezwali również kraje, które zwlekają z wdrożeniem unijnej legislacji w tym obszarze, w tym Polskę, do natychmiastowego nadrobienia opóźnień.

Konkluzje przyjęte przez szczyt europejski nadają priorytet stworzeniu wspólnego wewnętrznego rynku energii do roku 2014 oraz wdrożeniu unijnych dyrektyw dotyczących energetyki. Dotyczy to w szczególności Polski, która nie wprowadziła do swojego prawa aż 10 takich dyrektyw. Należą do nich między innymi dyrektywy o odnawialnych źródłach energii i o charakterystyce energetycznej budynków.

- Polska została przywołana do porządku. Najwyższy czas, aby nasz rząd przestał udawać, że polityka klimatyczno-europejska Unii Europejskiej to wypadek przy pracy i zabrał się za wdrażanie dyrektyw w tym obszarze. Każdy mijający miesiąc to miliony złotych kosztów, utracone możliwości i zawiedzione nadzieje Polaków, którzy chcą rozwoju energetyki obywatelskiej, opartej na lokalnych, odnawialnych źródłach - komentuje Kuba Gogolewski, koordynator ds. energii z  Polskiej Zielonej Sieci, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Unijni przywódcy podkreślili, że większe znaczenie w rozwoju europejskiej energetyki powinni mieć sami obywatele. Ich zdaniem konsumenci energii powinni zyskać większe prawa, między innymi w kwestii zmiany dostawcy energii, możliwości zarządzania zużyciem energii i wytwarzania energii we własnym zakresie, czyli bycia tzw. prosumentem energii. W obliczu rosnących cen i kosztów energii znacznie ważniejszą rolę w polityce UE powinny zyskać działania na rzecz oszczędności energii. Rozwój technologii służących zarządzaniu energią, takich jak inteligentne sieci i pomiarowanie powinien wspierać zmniejszenie popytu na energię.

Rada Europejska wzywa także do stworzenia skutecznych i przewidywalnych ram prawnych dla rozwoju energetyki po 2030 roku, które pozwolą zmobilizować kapitał prywatny i ograniczyć koszty inwestycji w energetykę. Rada z zadowoleniem przyjęła propozycję Komisji Europejskiej przyjęcia celów ochrony klimatu na okres do 2030 roku. Przywódcy europejscy wskazali również na konieczność wycofania wszelkich subsydiów szkodliwych dla gospodarki i środowiska, w tym dotacji dla paliw kopalnych. Komisja Europejska ma natomiast przygotować wskazówki dotyczące skutecznego i efektywnego kosztowo systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii.

źródło: http://www.ekonomia.rp.pl

komentarz redakcji:

min

Polska została przywołana do porządku. Najwyższy czas, aby nasz rząd przestał udawać, że polityka klimatyczno-europejska Unii Europejskiej to wypadek przy pracy i zabrał się za wdrażanie dyrektyw w tym obszarze. Każdy mijający miesiąc to miliony złotych kosztów, utracone możliwości i zawiedzione nadzieje Polaków, którzy chcą rozwoju energetyki obywatelskiej, opartej na lokalnych, odnawialnych źródłach

Kuba Gogolewski, koordynator ds. energii z Polskiej Zielonej Sieci, ekspert Koalicji Klimatycznej.

tytul: Premier: nowe bloki w Elektrowni Opole będą budowanetytul:   Tysiące miejsc pracy dzięki morskiej energii wiatrowejtytul: Dzisiaj rano doszło do historycznego porozumienia  w sprawie reformy rybołówstwa Unii Europejskiej  - oświadczenie koalicji OCEAN2012tytul: Konferencja prasowa w sprawie zapowiedzianej wizyty Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego na Dolnym  Śląskutytul: Konferencja: Bezpieczeństwo wydobycia gazu łupkowego w Polsce: zanim pojawią się korzyści?tytul: Tusk upomina ministra za łupkitytul: Greenpeace zrzucił tonowe głazy do Bałtykutytul: Pomysł na podwodne magazyny energii elektrycznej
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Ruszają zapisy do EkoWalentynek 2018

Od wielu lat w ramach "EkoWalentynek" pragniemy pokazać, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie, zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety.

mh

"Świeć Przykładem"

W zamian za elektroodpady i zużyte baterie Warszawianki i Warszawiacy dostaną ekologiczne latarki, a to wszystko w ramach akcji "Świeć Przykładem", która będzie zorganizowana 18 i 19 listopada w sklepie Strefa Wnętrza (Leroy Merlin) przy ulicy Ostrobramskiej 73B w Warszawie. Elektroodpady, począwszy od drobnych (lampki LED, kabelki ...) po duże elektrograty (lodówki, pralki, telewizory ... ) będą bezpłatnie przyjmowane na parkingu przed sklepem w godzinach od 10 do 16.

mh

Śmieci skrzydeł nie mają!

Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów.  Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach.

mh

Recykling Daje Owoce - start nowej edycji akcji

Rusza kolejna edycja akcji pt. "Recykling daje owoce".

mh

Spotkania i wystawy pod znakiem recyklingu!

Wystawom często towarzyszą spotkania, i tak samo było w Szkole Podstawowej w Tyńcu Małym koło Wrocławia,

mh

Czy orzeł będzie ok?

W Polsce mamy naszego bohatera - to orzeł przedni, który namówi turystów, aby nie zostawiali w schroniskach śmieci, które ze sobą wnoszą, ale zabierali je w doliny, tam segregowali i wrzucali do odpowiednich pojemników. Proszę napiszcie, czy Wam się podoba, może warto coś dodać, zmienić? Proszę o emaile na adres: dominik@cycling-recycling.eu .

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.