artykuł

Europa za zieloną energią

24 maja 2013 min
(galeria fotografii)

Podczas wczorajszego szczytu europejskiego przywódcy państw i rządów potwierdzili znaczenie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej w rozwoju Europy

Przedstawiciele europejskich państw wezwali również kraje, które zwlekają z wdrożeniem unijnej legislacji w tym obszarze, w tym Polskę, do natychmiastowego nadrobienia opóźnień.

Konkluzje przyjęte przez szczyt europejski nadają priorytet stworzeniu wspólnego wewnętrznego rynku energii do roku 2014 oraz wdrożeniu unijnych dyrektyw dotyczących energetyki. Dotyczy to w szczególności Polski, która nie wprowadziła do swojego prawa aż 10 takich dyrektyw. Należą do nich między innymi dyrektywy o odnawialnych źródłach energii i o charakterystyce energetycznej budynków.

- Polska została przywołana do porządku. Najwyższy czas, aby nasz rząd przestał udawać, że polityka klimatyczno-europejska Unii Europejskiej to wypadek przy pracy i zabrał się za wdrażanie dyrektyw w tym obszarze. Każdy mijający miesiąc to miliony złotych kosztów, utracone możliwości i zawiedzione nadzieje Polaków, którzy chcą rozwoju energetyki obywatelskiej, opartej na lokalnych, odnawialnych źródłach - komentuje Kuba Gogolewski, koordynator ds. energii z  Polskiej Zielonej Sieci, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Unijni przywódcy podkreślili, że większe znaczenie w rozwoju europejskiej energetyki powinni mieć sami obywatele. Ich zdaniem konsumenci energii powinni zyskać większe prawa, między innymi w kwestii zmiany dostawcy energii, możliwości zarządzania zużyciem energii i wytwarzania energii we własnym zakresie, czyli bycia tzw. prosumentem energii. W obliczu rosnących cen i kosztów energii znacznie ważniejszą rolę w polityce UE powinny zyskać działania na rzecz oszczędności energii. Rozwój technologii służących zarządzaniu energią, takich jak inteligentne sieci i pomiarowanie powinien wspierać zmniejszenie popytu na energię.

Rada Europejska wzywa także do stworzenia skutecznych i przewidywalnych ram prawnych dla rozwoju energetyki po 2030 roku, które pozwolą zmobilizować kapitał prywatny i ograniczyć koszty inwestycji w energetykę. Rada z zadowoleniem przyjęła propozycję Komisji Europejskiej przyjęcia celów ochrony klimatu na okres do 2030 roku. Przywódcy europejscy wskazali również na konieczność wycofania wszelkich subsydiów szkodliwych dla gospodarki i środowiska, w tym dotacji dla paliw kopalnych. Komisja Europejska ma natomiast przygotować wskazówki dotyczące skutecznego i efektywnego kosztowo systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii.

źródło: http://www.ekonomia.rp.pl

komentarz redakcji:

min

Polska została przywołana do porządku. Najwyższy czas, aby nasz rząd przestał udawać, że polityka klimatyczno-europejska Unii Europejskiej to wypadek przy pracy i zabrał się za wdrażanie dyrektyw w tym obszarze. Każdy mijający miesiąc to miliony złotych kosztów, utracone możliwości i zawiedzione nadzieje Polaków, którzy chcą rozwoju energetyki obywatelskiej, opartej na lokalnych, odnawialnych źródłach

Kuba Gogolewski, koordynator ds. energii z Polskiej Zielonej Sieci, ekspert Koalicji Klimatycznej.

tytul: Premier: nowe bloki w Elektrowni Opole będą budowanetytul:   Tysiące miejsc pracy dzięki morskiej energii wiatrowejtytul: Dzisiaj rano doszło do historycznego porozumienia  w sprawie reformy rybołówstwa Unii Europejskiej  - oświadczenie koalicji OCEAN2012tytul: Konferencja prasowa w sprawie zapowiedzianej wizyty Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego na Dolnym  Śląskutytul: Konferencja: Bezpieczeństwo wydobycia gazu łupkowego w Polsce: zanim pojawią się korzyści?tytul: Tusk upomina ministra za łupkitytul: Greenpeace zrzucił tonowe głazy do Bałtykutytul: Pomysł na podwodne magazyny energii elektrycznej
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Głosujemy na reportaż "Wiosła cień"

Polskie Radio Koszalin S.A. organizuje kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2018”. Ludzie morza, życie, praca i śmierć na morzu, gospodarka morska, żeglarskie opowieści ... .

mh

Kajakowy Eko-Patrol opłynie Śniardwy!

Zapraszamy 14 czerwca (czwartek)  o godzinie 10.00 do Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu (PMOS) w Piszu na start wyjątkowego spływu kajakowego. W wyprawie pt. "Recykling Rejs 2018 - wokół Śniardw" weźmie udział młodzież z Pisza - miasta będącego symboliczną bramą na Mazury.

mh

Orły Przednie poleciały w Karkonosze i Izery

Zgodnie z planem  akcja "Śmieci skrzydeł nie mają" zawitała  2 i 3 czerwca w przepiękne Karkonosze i Góry Izerskie. Właśnie tutaj  spotkali się miłośnicy gór, tzn: dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia „Góry Szalonych Możliwości” i Świetlicy Wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich, pod opieką Krystyny Pisarskiej oraz Dominika Dobrowolskiego z Koalicji Recykling Górom.

mh

Sprzątanie Karkonoszy i Gór Izerskich! Zapraszamy!

Serdecznie  zapraszamy na konferencje prasowe inaugurujące akcje pt. "Śmieci skrzydeł nie mają" w Karkonoszach i Górach Izerskich: 2 czerwca w Karpaczu, 3 czerwca w Szklarskiej Porębie.

mh

Orły Przednie lecą w Karkonosze!

Stowarzyszenie „Góry Szalonych Możliwości”, Świetlica Wiejska „Rudawy” w Janowicach Wielkich oraz Koalicja Recykling Górom serdecznie zapraszają do udziału w projekcie „Śmieci skrzydeł nie mają”. Już 2 i 3 czerwca 2018 r. spotykamy się w najpiękniejszych karkonoskich schroniskach.

mh

Nysa Łużycka prosi o pomoc!

Nysa Łużycka cudowna! Ale prosi o naszą pomoc! Nie zaśmiecajmy jej! Zatrzymajmy ścieki z dziurawych szamb! Nie zatruwajmy odpadami i pyłami z kopali odkrywkowej i elektrowni w Turoszowie.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.