artykuł

Greenpeace zrzucił tonowe głazy do Bałtyku

22 maja 2013
min
(galeria fotografii)

Celem wczorajszych działań było uniemożliwienie prowadzenia niszczących połowów oraz wsparcie tych rybaków, którzy łowią odpowiedzialnie, ponosząc straty z powodu metod stosowanych przez ich większych konkurentów.

Aktywiści z Greenpeace Polska przeprowadzili we wtorek spektakularną akcję na morzu. 3 Mm na północ od Kołobrzegu, z pokładu swojego 30-metrowego jachtu Beluga ekolodzy wrzucili do wody potężne głazy. Każdy ważył od 500 kg do 1 tony. Zalegające teraz na dnie morskim kamienie mają uniemożliwić trałowanie sieci w strefie przybrzeżnej.

Z akcji cieszą się rybacy łodziowi, którzy od dawna narzekają na to, że trawlery niszczą morskie dno, pustosząc z roślinności naturalne siedliska ryb. Ekolodzy twierdzą, że mimo iż zgodnie z obowiązującymi przepisami strefa 3 Mm powinna być wyłączona z połowów metodą trałowania dennego, nie zawsze jest to przestrzegane.

Celem wczorajszych działań było uniemożliwienie prowadzenia niszczących połowów oraz wsparcie tych rybaków, którzy łowią odpowiedzialnie, ponosząc straty z powodu metod stosowanych przez ich większych konkurentów. Chodzi o połowy paszowe, głównie drobnych ryb z rodziny dobijakowatych, które przeznaczane są do karmienia zwierząt futerkowych. W naturalnym środowisku ryby te są m.in. pokarmem dla dorszy, którego w strefie przybrzeżnej jest coraz mniej.

Do wód przybrzeżnych niedaleko Kołobrzegu wrzucono wczoraj 19 potężnych głazów. W ciągu kilku najbliższych dni na dnie Bałtyku spocznie ich jeszcze kilkadziesiąt. Ekolodzy biorący udział w akcji znają ich dokładne pozycje. Nie zamierzają ich ukrywać. O akcji i miejscach zrzutów powiadomią Urząd Morski w Słupsku. Aktywiści Greenpeace nie boją się przy tym konfrontacji z urzędnikami.

- Te kamienie są naturalne, a nie ma przepisu, który zakazywałby wrzucania ich do wody – zaznacza koordynatorka akcji Magdalena Figura. – Zależy nam na tym, aby armatorzy jednostek przystosowanych do trałowania wiedzieli, gdzie zalegają te kamienie. Nie chodzi nam przecież o niszczenie komuś urządzeń połowowych, a o prewencję.
 

tytul: Konferencja prasowa w sprawie zapowiedzianej wizyty Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego na Dolnym  Śląskutytul: Europa za zieloną energiątytul: Konferencja: Bezpieczeństwo wydobycia gazu łupkowego w Polsce: zanim pojawią się korzyści?tytul: Tusk upomina ministra za łupkitytul: Pomysł na podwodne magazyny energii elektrycznejtytul: Zielone miejsca pracy na Opolszczyźnie jako alternatywa rozwoju regionutytul: W.Brytania i Norwegia chcą łączyć sieci energetycznetytul:  The Energiewende - the Result of a Powerful Mass Movement from Below
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Ruszają zapisy do EkoWalentynek 2018

Od wielu lat w ramach "EkoWalentynek" pragniemy pokazać, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie, zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety.

mh

"Świeć Przykładem"

W zamian za elektroodpady i zużyte baterie Warszawianki i Warszawiacy dostaną ekologiczne latarki, a to wszystko w ramach akcji "Świeć Przykładem", która będzie zorganizowana 18 i 19 listopada w sklepie Strefa Wnętrza (Leroy Merlin) przy ulicy Ostrobramskiej 73B w Warszawie. Elektroodpady, począwszy od drobnych (lampki LED, kabelki ...) po duże elektrograty (lodówki, pralki, telewizory ... ) będą bezpłatnie przyjmowane na parkingu przed sklepem w godzinach od 10 do 16.

mh

Śmieci skrzydeł nie mają!

Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów.  Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach.

mh

Recykling Daje Owoce - start nowej edycji akcji

Rusza kolejna edycja akcji pt. "Recykling daje owoce".

mh

Spotkania i wystawy pod znakiem recyklingu!

Wystawom często towarzyszą spotkania, i tak samo było w Szkole Podstawowej w Tyńcu Małym koło Wrocławia,

mh

Czy orzeł będzie ok?

W Polsce mamy naszego bohatera - to orzeł przedni, który namówi turystów, aby nie zostawiali w schroniskach śmieci, które ze sobą wnoszą, ale zabierali je w doliny, tam segregowali i wrzucali do odpowiednich pojemników. Proszę napiszcie, czy Wam się podoba, może warto coś dodać, zmienić? Proszę o emaile na adres: dominik@cycling-recycling.eu .

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.