artykuł

Greenpeace zrzucił tonowe głazy do Bałtyku

22 maja 2013 min
(galeria fotografii)

Celem wczorajszych działań było uniemożliwienie prowadzenia niszczących połowów oraz wsparcie tych rybaków, którzy łowią odpowiedzialnie, ponosząc straty z powodu metod stosowanych przez ich większych konkurentów.

Aktywiści z Greenpeace Polska przeprowadzili we wtorek spektakularną akcję na morzu. 3 Mm na północ od Kołobrzegu, z pokładu swojego 30-metrowego jachtu Beluga ekolodzy wrzucili do wody potężne głazy. Każdy ważył od 500 kg do 1 tony. Zalegające teraz na dnie morskim kamienie mają uniemożliwić trałowanie sieci w strefie przybrzeżnej.

Z akcji cieszą się rybacy łodziowi, którzy od dawna narzekają na to, że trawlery niszczą morskie dno, pustosząc z roślinności naturalne siedliska ryb. Ekolodzy twierdzą, że mimo iż zgodnie z obowiązującymi przepisami strefa 3 Mm powinna być wyłączona z połowów metodą trałowania dennego, nie zawsze jest to przestrzegane.

Celem wczorajszych działań było uniemożliwienie prowadzenia niszczących połowów oraz wsparcie tych rybaków, którzy łowią odpowiedzialnie, ponosząc straty z powodu metod stosowanych przez ich większych konkurentów. Chodzi o połowy paszowe, głównie drobnych ryb z rodziny dobijakowatych, które przeznaczane są do karmienia zwierząt futerkowych. W naturalnym środowisku ryby te są m.in. pokarmem dla dorszy, którego w strefie przybrzeżnej jest coraz mniej.

Do wód przybrzeżnych niedaleko Kołobrzegu wrzucono wczoraj 19 potężnych głazów. W ciągu kilku najbliższych dni na dnie Bałtyku spocznie ich jeszcze kilkadziesiąt. Ekolodzy biorący udział w akcji znają ich dokładne pozycje. Nie zamierzają ich ukrywać. O akcji i miejscach zrzutów powiadomią Urząd Morski w Słupsku. Aktywiści Greenpeace nie boją się przy tym konfrontacji z urzędnikami.

- Te kamienie są naturalne, a nie ma przepisu, który zakazywałby wrzucania ich do wody – zaznacza koordynatorka akcji Magdalena Figura. – Zależy nam na tym, aby armatorzy jednostek przystosowanych do trałowania wiedzieli, gdzie zalegają te kamienie. Nie chodzi nam przecież o niszczenie komuś urządzeń połowowych, a o prewencję.
 

tytul: Konferencja prasowa w sprawie zapowiedzianej wizyty Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego na Dolnym  Śląskutytul: Europa za zieloną energiątytul: Konferencja: Bezpieczeństwo wydobycia gazu łupkowego w Polsce: zanim pojawią się korzyści?tytul: Tusk upomina ministra za łupkitytul: Pomysł na podwodne magazyny energii elektrycznejtytul: Zielone miejsca pracy na Opolszczyźnie jako alternatywa rozwoju regionutytul: W.Brytania i Norwegia chcą łączyć sieci energetycznetytul:  The Energiewende - the Result of a Powerful Mass Movement from Below
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Recykling rejs - finał w Nowej Soli

Na trasie kajakowego ultramaratonu od Brzegu do Nowej Soli można było spotkać nie tylko wrocławianina - Dominika Dobrowolskiego ale i Mikołaja Józefowicza - warszawskiego kajakarza (na co dzień pływającego po Wiśle), który postanowił przyłączyć się do wyprawy na Odrze. We Wrocławiu kajakarzom towarzyszył Irek Biernacki ( fascynat SUPa /deski z wiosem ). Po 52 godzinach kajakarze przepłynęli dystans 325 km i zakończyli szczęśliwie wyprawę w porcie w Nowej Soli.

mh

Konferencja w Brzegu na brzegu (Odry)

Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi,  tuż przed startem eko-ultramaratonu odbędzie się konferencja prasowa – 20 kwietnia (piątek) o godz. 9.00 w Brzegu (woj. opolskie) w marinie nad Odrą (plac Drzewny 3). Podczas spotkania wrocławski ekolog i podróżnik - Dominik Dobrowolski opowie o walce z zaśmieceniem Odry.

mh

Dzień Ziemi na Odrze

Zapraszam do udziału w projekcie "Odra na czas - czas na Recykling Rejs", w ramach którego planuję od 20 do 22 kwietnia przepłynąć kajakiem odrzański szlak (ok 250 km): Brzeg, Wrocław, Brzeg Dolny, Ścinawa, Głogów, Bytom Odrzański i Nowa Sól.

mh

Śmieci skrzydeł nie mają w Szwajcarce

Koalicja Recykling Górom wraz z ekologiczną akcją "Śmieci skrzydeł nie mają" odwiedziła kolejne wspaniałe polskie schronisko. Tym razem Orzeł Przedni - ambasador akcji wylądował 12 kwietnia 2018 roku w Szwajcarce,  w sercu Gór Sokolich, leżących w Rudawach Janowickich.

mh

Wieszamy orła w Szwajcarce już 12 kwietnia!

Szwajcarka - to przepiękne schronisko, znane przez wszystkich polskich wspinaczy i himalaistów , zaprasza do udziału w drugiej akcji pt. "Śmieci skrzydeł nie mają".  W akcji wezmą udział uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczych z Jeleniej Góry pod opieką nauczycielki Pani Renaty Jaryczewskiej, a całą grupę w Góry Sokole poprowadzi wrocławski ekolog i podróżnik - Dominik Dobrowolski.

mh

Recykling Rejs z Michałem Pirógiem

Tegoroczne Recykling Rejsy wystartowały. Pierwszą akcję sprzątania rzek zorganizowaliśmy 4 kwietnia na wiosennej Wiśle wspólnie z Dzień Dobry TVN i Michałem Pirógiem, Ulą Tomoń z Wód Polskich w Warszawie, z Anną Szałkowską z Fundacji PlasticsEurope Polska oraz z przedstawicielami Urzędu Miasta st. Warszawa, Dzielnicy Wisła i Zieleni Miejskiej.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.