artykuł

Pomysł na podwodne magazyny energii elektrycznej

21 maja 2013 min
(galeria fotografii)

Norweska firma Subhydro pracuje nad podwodnym magazynem energii elektrycznej wykorzystującym różnice ciśnienia w głębinach.

 Jedyne istniejące dziś duże magazyny energii elektrycznej to hydroelektrownie pompowo-szczytowe. Pompy piętrzą wodę w zbiorniku - zwykle wtedy, kiedy energia jest najtańsza. W czasie wysokiego zapotrzebowania - spuszczana woda napędza turbiny wytwarzając elektryczność.

Norweska spółka nie zmienia zasady działania, ale przekonuje, że instalacje podwodne mogą być także efektywne.

Jak mają działać? Na powierzchni wody panuje zwykłe ciśnienie atmosferyczne (w przybliżeniu 1 atm, czyli 1000 hPa). 400 metrów pod powierzchnią to już 40 atmosfer. Na tej głębokości woda wdziera się do zbiorników z ogromnym impetem - i to właśnie chcą wykorzystać Norwegowie. Na głębokościach 400-800 metrów zamierzają zainstalować duże betonowe zbiorniki z dochodzącą do powierzchni wody rurą. Po otwarciu wlotu rury woda zacznie wypełniać zbiorniki jednocześnie napędzając turbinę podłączoną do generatora wytwarzającego energie elektryczną. Z wypełnionych zbiorników woda zostanie odpompowana, a cały cykl będzie można powtórzyć - podobnie jak w elektrowniach szczytowo-pompowych.

Według autorów projektu sprawność podwodnej instalacji wyniesie ok. 80 proc., czyli na poziomie sprawności lądowych elektrowni szczytowo-pompowych, a koszty działania powinny być porównywalne. Co więcej, znalezienie odpowiednich lokalizacji na lądzie staje się coraz trudniejsze, zarówno ze względu na malejącą liczbę potencjalnych miejsc jak i problemy związane z ochroną środowiska. Pod wodą miejsca jest jeszcze dużo.

Na razie spółka wraz z naukowcami pracuje nad optymalną konstrukcją żelbetonowych zbiorników, z jednej strony wytrzymałych, z drugiej - na tyle tanich, by mogły konkurować z istniejącymi rozwiązaniami.

Źródło:
www.wnp.pl

tytul: Europa za zieloną energiątytul: Konferencja: Bezpieczeństwo wydobycia gazu łupkowego w Polsce: zanim pojawią się korzyści?tytul: Tusk upomina ministra za łupkitytul: Greenpeace zrzucił tonowe głazy do Bałtykutytul: Zielone miejsca pracy na Opolszczyźnie jako alternatywa rozwoju regionutytul: W.Brytania i Norwegia chcą łączyć sieci energetycznetytul:  The Energiewende - the Result of a Powerful Mass Movement from Below tytul: SZKOLENIE: Projektowanie budynków nisko- energetycznych i pasywnych z dopłatą z NFOŚiGW
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Głosujemy na reportaż "Wiosła cień"

Polskie Radio Koszalin S.A. organizuje kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2018”. Ludzie morza, życie, praca i śmierć na morzu, gospodarka morska, żeglarskie opowieści ... .

mh

Kajakowy Eko-Patrol opłynie Śniardwy!

Zapraszamy 14 czerwca (czwartek)  o godzinie 10.00 do Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu (PMOS) w Piszu na start wyjątkowego spływu kajakowego. W wyprawie pt. "Recykling Rejs 2018 - wokół Śniardw" weźmie udział młodzież z Pisza - miasta będącego symboliczną bramą na Mazury.

mh

Orły Przednie poleciały w Karkonosze i Izery

Zgodnie z planem  akcja "Śmieci skrzydeł nie mają" zawitała  2 i 3 czerwca w przepiękne Karkonosze i Góry Izerskie. Właśnie tutaj  spotkali się miłośnicy gór, tzn: dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia „Góry Szalonych Możliwości” i Świetlicy Wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich, pod opieką Krystyny Pisarskiej oraz Dominika Dobrowolskiego z Koalicji Recykling Górom.

mh

Sprzątanie Karkonoszy i Gór Izerskich! Zapraszamy!

Serdecznie  zapraszamy na konferencje prasowe inaugurujące akcje pt. "Śmieci skrzydeł nie mają" w Karkonoszach i Górach Izerskich: 2 czerwca w Karpaczu, 3 czerwca w Szklarskiej Porębie.

mh

Orły Przednie lecą w Karkonosze!

Stowarzyszenie „Góry Szalonych Możliwości”, Świetlica Wiejska „Rudawy” w Janowicach Wielkich oraz Koalicja Recykling Górom serdecznie zapraszają do udziału w projekcie „Śmieci skrzydeł nie mają”. Już 2 i 3 czerwca 2018 r. spotykamy się w najpiękniejszych karkonoskich schroniskach.

mh

Nysa Łużycka prosi o pomoc!

Nysa Łużycka cudowna! Ale prosi o naszą pomoc! Nie zaśmiecajmy jej! Zatrzymajmy ścieki z dziurawych szamb! Nie zatruwajmy odpadami i pyłami z kopali odkrywkowej i elektrowni w Turoszowie.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.