artykuł

Pomysł na podwodne magazyny energii elektrycznej

21 maja 2013
min
(galeria fotografii)

Norweska firma Subhydro pracuje nad podwodnym magazynem energii elektrycznej wykorzystującym różnice ciśnienia w głębinach.

 Jedyne istniejące dziś duże magazyny energii elektrycznej to hydroelektrownie pompowo-szczytowe. Pompy piętrzą wodę w zbiorniku - zwykle wtedy, kiedy energia jest najtańsza. W czasie wysokiego zapotrzebowania - spuszczana woda napędza turbiny wytwarzając elektryczność.

Norweska spółka nie zmienia zasady działania, ale przekonuje, że instalacje podwodne mogą być także efektywne.

Jak mają działać? Na powierzchni wody panuje zwykłe ciśnienie atmosferyczne (w przybliżeniu 1 atm, czyli 1000 hPa). 400 metrów pod powierzchnią to już 40 atmosfer. Na tej głębokości woda wdziera się do zbiorników z ogromnym impetem - i to właśnie chcą wykorzystać Norwegowie. Na głębokościach 400-800 metrów zamierzają zainstalować duże betonowe zbiorniki z dochodzącą do powierzchni wody rurą. Po otwarciu wlotu rury woda zacznie wypełniać zbiorniki jednocześnie napędzając turbinę podłączoną do generatora wytwarzającego energie elektryczną. Z wypełnionych zbiorników woda zostanie odpompowana, a cały cykl będzie można powtórzyć - podobnie jak w elektrowniach szczytowo-pompowych.

Według autorów projektu sprawność podwodnej instalacji wyniesie ok. 80 proc., czyli na poziomie sprawności lądowych elektrowni szczytowo-pompowych, a koszty działania powinny być porównywalne. Co więcej, znalezienie odpowiednich lokalizacji na lądzie staje się coraz trudniejsze, zarówno ze względu na malejącą liczbę potencjalnych miejsc jak i problemy związane z ochroną środowiska. Pod wodą miejsca jest jeszcze dużo.

Na razie spółka wraz z naukowcami pracuje nad optymalną konstrukcją żelbetonowych zbiorników, z jednej strony wytrzymałych, z drugiej - na tyle tanich, by mogły konkurować z istniejącymi rozwiązaniami.

Źródło:
www.wnp.pl

tytul: Europa za zieloną energiątytul: Konferencja: Bezpieczeństwo wydobycia gazu łupkowego w Polsce: zanim pojawią się korzyści?tytul: Tusk upomina ministra za łupkitytul: Greenpeace zrzucił tonowe głazy do Bałtykutytul: Zielone miejsca pracy na Opolszczyźnie jako alternatywa rozwoju regionutytul: W.Brytania i Norwegia chcą łączyć sieci energetycznetytul:  The Energiewende - the Result of a Powerful Mass Movement from Below tytul: SZKOLENIE: Projektowanie budynków nisko- energetycznych i pasywnych z dopłatą z NFOŚiGW
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Ruszają zapisy do EkoWalentynek 2018

Od wielu lat w ramach "EkoWalentynek" pragniemy pokazać, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie, zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety.

mh

"Świeć Przykładem"

W zamian za elektroodpady i zużyte baterie Warszawianki i Warszawiacy dostaną ekologiczne latarki, a to wszystko w ramach akcji "Świeć Przykładem", która będzie zorganizowana 18 i 19 listopada w sklepie Strefa Wnętrza (Leroy Merlin) przy ulicy Ostrobramskiej 73B w Warszawie. Elektroodpady, począwszy od drobnych (lampki LED, kabelki ...) po duże elektrograty (lodówki, pralki, telewizory ... ) będą bezpłatnie przyjmowane na parkingu przed sklepem w godzinach od 10 do 16.

mh

Śmieci skrzydeł nie mają!

Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów.  Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach.

mh

Recykling Daje Owoce - start nowej edycji akcji

Rusza kolejna edycja akcji pt. "Recykling daje owoce".

mh

Spotkania i wystawy pod znakiem recyklingu!

Wystawom często towarzyszą spotkania, i tak samo było w Szkole Podstawowej w Tyńcu Małym koło Wrocławia,

mh

Czy orzeł będzie ok?

W Polsce mamy naszego bohatera - to orzeł przedni, który namówi turystów, aby nie zostawiali w schroniskach śmieci, które ze sobą wnoszą, ale zabierali je w doliny, tam segregowali i wrzucali do odpowiednich pojemników. Proszę napiszcie, czy Wam się podoba, może warto coś dodać, zmienić? Proszę o emaile na adres: dominik@cycling-recycling.eu .

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.