artykuł

Pomysł na podwodne magazyny energii elektrycznej

21 maja 2013 min
(galeria fotografii)

Norweska firma Subhydro pracuje nad podwodnym magazynem energii elektrycznej wykorzystującym różnice ciśnienia w głębinach.

 Jedyne istniejące dziś duże magazyny energii elektrycznej to hydroelektrownie pompowo-szczytowe. Pompy piętrzą wodę w zbiorniku - zwykle wtedy, kiedy energia jest najtańsza. W czasie wysokiego zapotrzebowania - spuszczana woda napędza turbiny wytwarzając elektryczność.

Norweska spółka nie zmienia zasady działania, ale przekonuje, że instalacje podwodne mogą być także efektywne.

Jak mają działać? Na powierzchni wody panuje zwykłe ciśnienie atmosferyczne (w przybliżeniu 1 atm, czyli 1000 hPa). 400 metrów pod powierzchnią to już 40 atmosfer. Na tej głębokości woda wdziera się do zbiorników z ogromnym impetem - i to właśnie chcą wykorzystać Norwegowie. Na głębokościach 400-800 metrów zamierzają zainstalować duże betonowe zbiorniki z dochodzącą do powierzchni wody rurą. Po otwarciu wlotu rury woda zacznie wypełniać zbiorniki jednocześnie napędzając turbinę podłączoną do generatora wytwarzającego energie elektryczną. Z wypełnionych zbiorników woda zostanie odpompowana, a cały cykl będzie można powtórzyć - podobnie jak w elektrowniach szczytowo-pompowych.

Według autorów projektu sprawność podwodnej instalacji wyniesie ok. 80 proc., czyli na poziomie sprawności lądowych elektrowni szczytowo-pompowych, a koszty działania powinny być porównywalne. Co więcej, znalezienie odpowiednich lokalizacji na lądzie staje się coraz trudniejsze, zarówno ze względu na malejącą liczbę potencjalnych miejsc jak i problemy związane z ochroną środowiska. Pod wodą miejsca jest jeszcze dużo.

Na razie spółka wraz z naukowcami pracuje nad optymalną konstrukcją żelbetonowych zbiorników, z jednej strony wytrzymałych, z drugiej - na tyle tanich, by mogły konkurować z istniejącymi rozwiązaniami.

Źródło:
www.wnp.pl

tytul: Europa za zieloną energiątytul: Konferencja: Bezpieczeństwo wydobycia gazu łupkowego w Polsce: zanim pojawią się korzyści?tytul: Tusk upomina ministra za łupkitytul: Greenpeace zrzucił tonowe głazy do Bałtykutytul: Zielone miejsca pracy na Opolszczyźnie jako alternatywa rozwoju regionutytul: W.Brytania i Norwegia chcą łączyć sieci energetycznetytul:  The Energiewende - the Result of a Powerful Mass Movement from Below tytul: SZKOLENIE: Projektowanie budynków nisko- energetycznych i pasywnych z dopłatą z NFOŚiGW
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Kajakjamboree

Zgodnie z planem na Kajakjamboree (17 lutego 2018 Gdynia) - jednym z największych w Polsce kajakowym festiwalu - można było obejrzeć wiele znakomitych "kajakowych" filmów oraz spotkać ich twórców.

mh

EkoWalentynki 2018 - zbierzemy 1 milion baterii!

Od wielu lat w ramach "EkoWalentynek" udowadniamy, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety.

mh

Kajak Jamboree Gdynia 17 02 2018

17 lutego w Gdyni, w klubie Ucho organizowane jest wyjątkowe spotkanie wyjątkowych kajakarzy. Można będzie poznać fascynatów ekstremalnych górskich spływów, morskich ekspedycji, kajakarzy ekologów ... .

mh

Głosowanie na najlepsze ekoakcje rozpoczęte!

Wybierz i zagłosuj na najciekawszy projekt. My oddajemy głos na Recykling Rejsy  - antyśmieciowe wyprawy kajakowe - organizowane przez wrocławskiego ekologa i podróżnika - Dominika Dobrowolskiego.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.