artykuł

Dialogi na dwie nogi. Dynamo ciągle przydatne

10 maja 2013 min
(galeria fotografii)

Krzysztof Kamieniecki dla ChronmyKlimat.pl: Co można robić na lotnisku? Wiele rzeczy. Zasadniczo to się odprawić i spokojnie doczekać wylotu.

No, można jeszcze coś zjeść, kupić ostatni upominek, przejrzeć prasę, a jeśli lecimy służbowo – sprawdzić "dossier" w jakim celu. Można jeszcze spotkać kogoś miłego i ustalić, czy przypadkiem leci się do tej samej miejscowości. Lotnisko Zaventem w Brukseli stwarza nam jeszcze jedną interesującą możliwość, a mianowicie – poczucia się prosumentem.

Przechodziłem koło tego miejsca wiele razy, nie zwracając szczególnej uwagi na siedzące przy kilkumetrowym kontuarze osoby, które rozmawiały przez telefon lub wpatrywały się w swoje tablety. Obrazek na lotnisku typowy. Jednak to, co zaciekawiło mnie, to fakt, że siedzący bujali się lekko zamiast siedzieć spokojnie.

Gdy podszedłem bliżej odkryłem, że lekkie kiwanie wywołane jest puszczeniem w ruch pedałów rowerowych, które jak w rowerowym dynamie zamieniają energię mechaniczną na energię elektryczną. Pomysł stary jak świat, wykorzystywany do oświetlenia drogi podczas jazdy rowerem. Ale zastosowanie go na lotnisku jest ciekawostką. Połączenie możliwości czynnego spędzenia czasu na lotnisku i jednocześnie wykorzystania wytwarzanej energii do zasilania komórek, komputerów, aby "rozmawiać za darmo" warte jest odnotowania.

Lepsze to niż bezczynne wpatrywanie się w tablice oznajmiające czas odlotu, który bywa często przesuwany.

Być może któregoś dnia okaże się, że z lotniska wystartuje samolot napędzany siłą mięśni pasażera. Myśleli o tym wielcy innowatorzy.

Stare, poczciwe dynamo może odnaleźć swe miejsce, powrócić – jak za dawnych lat bywało – do użytku codziennego.

Gdy przechodzę przez Zaventem, jestem otoczony reklamami niskoemisyjności jako przyszłości energetycznej. Chcąc czy nie chcąc, edukują i przyzwyczajają mnie do tej przyszłości wielkie koncerny. Podkreślają one swą nowoczesność, dając być może do zrozumienia, że są innowacyjne i przyszłościowe jak cała infrastruktura lotnicza oraz samoloty, którym zawierzyłem swój los.

Krzysztof Kamieniecki, Instytut na rzecz Ekorozwoju
dla ChronmyKlimat.pl
fot. © Krzysztof Kamieniecki

tytul:  The Energiewende - the Result of a Powerful Mass Movement from Below tytul: SZKOLENIE: Projektowanie budynków nisko- energetycznych i pasywnych z dopłatą z NFOŚiGWtytul: ClientEarth vs Rząd RPtytul: ARP S.A. wspiera budowę fabryki konstrukcji wież wiatrowychtytul: Zielony kłopot energetykitytul: Tomczykiewicz chce zamknąć śląskie kopalnie?tytul: Dziennikarzu: rower to trudny temattytul: Tryśnie ropa?
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Głosujemy na reportaż "Wiosła cień"

Polskie Radio Koszalin S.A. organizuje kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2018”. Ludzie morza, życie, praca i śmierć na morzu, gospodarka morska, żeglarskie opowieści ... .

mh

Kajakowy Eko-Patrol opłynie Śniardwy!

Zapraszamy 14 czerwca (czwartek)  o godzinie 10.00 do Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu (PMOS) w Piszu na start wyjątkowego spływu kajakowego. W wyprawie pt. "Recykling Rejs 2018 - wokół Śniardw" weźmie udział młodzież z Pisza - miasta będącego symboliczną bramą na Mazury.

mh

Orły Przednie poleciały w Karkonosze i Izery

Zgodnie z planem  akcja "Śmieci skrzydeł nie mają" zawitała  2 i 3 czerwca w przepiękne Karkonosze i Góry Izerskie. Właśnie tutaj  spotkali się miłośnicy gór, tzn: dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia „Góry Szalonych Możliwości” i Świetlicy Wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich, pod opieką Krystyny Pisarskiej oraz Dominika Dobrowolskiego z Koalicji Recykling Górom.

mh

Sprzątanie Karkonoszy i Gór Izerskich! Zapraszamy!

Serdecznie  zapraszamy na konferencje prasowe inaugurujące akcje pt. "Śmieci skrzydeł nie mają" w Karkonoszach i Górach Izerskich: 2 czerwca w Karpaczu, 3 czerwca w Szklarskiej Porębie.

mh

Orły Przednie lecą w Karkonosze!

Stowarzyszenie „Góry Szalonych Możliwości”, Świetlica Wiejska „Rudawy” w Janowicach Wielkich oraz Koalicja Recykling Górom serdecznie zapraszają do udziału w projekcie „Śmieci skrzydeł nie mają”. Już 2 i 3 czerwca 2018 r. spotykamy się w najpiękniejszych karkonoskich schroniskach.

mh

Nysa Łużycka prosi o pomoc!

Nysa Łużycka cudowna! Ale prosi o naszą pomoc! Nie zaśmiecajmy jej! Zatrzymajmy ścieki z dziurawych szamb! Nie zatruwajmy odpadami i pyłami z kopali odkrywkowej i elektrowni w Turoszowie.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.