artykuł

Dialogi na dwie nogi. Dynamo ciągle przydatne

10 maja 2013 min
(galeria fotografii)

Krzysztof Kamieniecki dla ChronmyKlimat.pl: Co można robić na lotnisku? Wiele rzeczy. Zasadniczo to się odprawić i spokojnie doczekać wylotu.

No, można jeszcze coś zjeść, kupić ostatni upominek, przejrzeć prasę, a jeśli lecimy służbowo – sprawdzić "dossier" w jakim celu. Można jeszcze spotkać kogoś miłego i ustalić, czy przypadkiem leci się do tej samej miejscowości. Lotnisko Zaventem w Brukseli stwarza nam jeszcze jedną interesującą możliwość, a mianowicie – poczucia się prosumentem.

Przechodziłem koło tego miejsca wiele razy, nie zwracając szczególnej uwagi na siedzące przy kilkumetrowym kontuarze osoby, które rozmawiały przez telefon lub wpatrywały się w swoje tablety. Obrazek na lotnisku typowy. Jednak to, co zaciekawiło mnie, to fakt, że siedzący bujali się lekko zamiast siedzieć spokojnie.

Gdy podszedłem bliżej odkryłem, że lekkie kiwanie wywołane jest puszczeniem w ruch pedałów rowerowych, które jak w rowerowym dynamie zamieniają energię mechaniczną na energię elektryczną. Pomysł stary jak świat, wykorzystywany do oświetlenia drogi podczas jazdy rowerem. Ale zastosowanie go na lotnisku jest ciekawostką. Połączenie możliwości czynnego spędzenia czasu na lotnisku i jednocześnie wykorzystania wytwarzanej energii do zasilania komórek, komputerów, aby "rozmawiać za darmo" warte jest odnotowania.

Lepsze to niż bezczynne wpatrywanie się w tablice oznajmiające czas odlotu, który bywa często przesuwany.

Być może któregoś dnia okaże się, że z lotniska wystartuje samolot napędzany siłą mięśni pasażera. Myśleli o tym wielcy innowatorzy.

Stare, poczciwe dynamo może odnaleźć swe miejsce, powrócić – jak za dawnych lat bywało – do użytku codziennego.

Gdy przechodzę przez Zaventem, jestem otoczony reklamami niskoemisyjności jako przyszłości energetycznej. Chcąc czy nie chcąc, edukują i przyzwyczajają mnie do tej przyszłości wielkie koncerny. Podkreślają one swą nowoczesność, dając być może do zrozumienia, że są innowacyjne i przyszłościowe jak cała infrastruktura lotnicza oraz samoloty, którym zawierzyłem swój los.

Krzysztof Kamieniecki, Instytut na rzecz Ekorozwoju
dla ChronmyKlimat.pl
fot. © Krzysztof Kamieniecki

tytul:  The Energiewende - the Result of a Powerful Mass Movement from Below tytul: SZKOLENIE: Projektowanie budynków nisko- energetycznych i pasywnych z dopłatą z NFOŚiGWtytul: ClientEarth vs Rząd RPtytul: ARP S.A. wspiera budowę fabryki konstrukcji wież wiatrowychtytul: Zielony kłopot energetykitytul: Tomczykiewicz chce zamknąć śląskie kopalnie?tytul: Dziennikarzu: rower to trudny temattytul: Tryśnie ropa?
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Recykling rejs - finał w Nowej Soli

Na trasie kajakowego ultramaratonu od Brzegu do Nowej Soli można było spotkać nie tylko wrocławianina - Dominika Dobrowolskiego ale i Mikołaja Józefowicza - warszawskiego kajakarza (na co dzień pływającego po Wiśle), który postanowił przyłączyć się do wyprawy na Odrze. We Wrocławiu kajakarzom towarzyszył Irek Biernacki ( fascynat SUPa /deski z wiosem ). Po 52 godzinach kajakarze przepłynęli dystans 325 km i zakończyli szczęśliwie wyprawę w porcie w Nowej Soli.

mh

Konferencja w Brzegu na brzegu (Odry)

Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi,  tuż przed startem eko-ultramaratonu odbędzie się konferencja prasowa – 20 kwietnia (piątek) o godz. 9.00 w Brzegu (woj. opolskie) w marinie nad Odrą (plac Drzewny 3). Podczas spotkania wrocławski ekolog i podróżnik - Dominik Dobrowolski opowie o walce z zaśmieceniem Odry.

mh

Dzień Ziemi na Odrze

Zapraszam do udziału w projekcie "Odra na czas - czas na Recykling Rejs", w ramach którego planuję od 20 do 22 kwietnia przepłynąć kajakiem odrzański szlak (ok 250 km): Brzeg, Wrocław, Brzeg Dolny, Ścinawa, Głogów, Bytom Odrzański i Nowa Sól.

mh

Śmieci skrzydeł nie mają w Szwajcarce

Koalicja Recykling Górom wraz z ekologiczną akcją "Śmieci skrzydeł nie mają" odwiedziła kolejne wspaniałe polskie schronisko. Tym razem Orzeł Przedni - ambasador akcji wylądował 12 kwietnia 2018 roku w Szwajcarce,  w sercu Gór Sokolich, leżących w Rudawach Janowickich.

mh

Wieszamy orła w Szwajcarce już 12 kwietnia!

Szwajcarka - to przepiękne schronisko, znane przez wszystkich polskich wspinaczy i himalaistów , zaprasza do udziału w drugiej akcji pt. "Śmieci skrzydeł nie mają".  W akcji wezmą udział uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczych z Jeleniej Góry pod opieką nauczycielki Pani Renaty Jaryczewskiej, a całą grupę w Góry Sokole poprowadzi wrocławski ekolog i podróżnik - Dominik Dobrowolski.

mh

Recykling Rejs z Michałem Pirógiem

Tegoroczne Recykling Rejsy wystartowały. Pierwszą akcję sprzątania rzek zorganizowaliśmy 4 kwietnia na wiosennej Wiśle wspólnie z Dzień Dobry TVN i Michałem Pirógiem, Ulą Tomoń z Wód Polskich w Warszawie, z Anną Szałkowską z Fundacji PlasticsEurope Polska oraz z przedstawicielami Urzędu Miasta st. Warszawa, Dzielnicy Wisła i Zieleni Miejskiej.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.