artykuł

Nowy rodzaj statku ze stoczni Damen – WSV do wsparcia morskich farm wiatrowych

21 listopada 2013 min
(galeria fotografii)

Stocznia Damen zaprezentowała wizualizacje zupełnie nowego statku wspierającego pracę obsługi morskich farm wiatrowych.

Z założenia ma to być statek zbudowany wg zasady walk to work umożliwiającej pracę w trybie nawet jednomiesięcznego dyżuru na morzu. Statek przeznaczony będzie dla 45 osób personelu serwisowego i 15 członków załogi.

Nowa jednostka ma mieć 90m długości, 20 szerokości i zanurzenie 4,6 m. Ponadto dysponować ma dużym, otwartym pokładem o powierzchni  500m2. Na dziobie zlokalizowane zostanie lądowisko dla helikopterów.

Peter Robert menager offshore stoczni Damen, na konferencji prasowej przekonywał o potrzebie budowy tego typu statku: „obecnie utrzymuje się trend wzrostowy w kwestii budowy farm wiatrowych na morzu. Dystans jaki je dzieli od brzegu jest zazwyczaj większy niż 30 mil morskich, co powoduje, że transport obsługi serwisowej do nich w ciągu 1 dnia jest nieefektywny i kosztowny”.

Z tego właśnie powodu powstał projekt jednostki WSV, która ma umożliwić przebywanie na farmie wiatrowej przez dłuższy okres. Jednostka wyposażona będzie  w szereg urządzeń usprawniających pracę ekip serwisowych. Wsparciem np. będzie zamontowany na jednostce teleskopowy wysięgnik przeznaczony do przenoszenia 12 członków obsługi.

Peter Robert podkreśla, że nowo dostarczona jednostka będzie przyjazna środowisku, efektywna i ekonomiczna w użyciu. Co więcej może ona zainteresować również kooperantów z sektora naftowego.
Według zapewnień stoczni, osoby pracujące na statku będą miały zapewnione komfortowe warunki, mając do swojej dyspozycji pojedyncze kajuty, centrum fitnessowe oraz sale rekreacyjną z centrum multimedialnym.

 

komentarz redakcji:

min

Nasz rzad tkwi zagrzebany w fałszywym patriotyzmie węglowym a tu powstaje zupełnie nowy przemysł związany z wiatrakami i to na Pomorzu, ojczyźnie premiera, który tymczasem odleciał na Ślask...

R. Gawlik

prezentacja statku

tytul: Czy rolnicy mogą zyskać na ustawie o OZE?tytul: COP19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienietytul: Węglowy szczyt hipokryzjitytul: Echa polskiej działalności na COPtytul: GREENPEACE wspiął się na ministerstwo gospodarki w proteście przeciwko Szczytowi Węglowemutytul: Raport NGO: Banki inwestują w wydobycie węglatytul:  Międzynarodowy Marsz dla Klimatu - COP 19 - Warszawa 16.11.2013tytul: Światowe NIE dla Elektrowni Północ  – międzynarodowa akcja wysyłania listów do inwestora
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Recykling Dał Owoce

Od września do grudnia został zorganizowany cykl akcji hasłem "Recykling Daje Owoce".

mh

"Świeć Przykładem"

W zamian za elektroodpady i zużyte baterie Warszawianki i Warszawiacy dostaną ekologiczne latarki, a to wszystko w ramach akcji "Świeć Przykładem", która będzie zorganizowana 18 i 19 listopada w sklepie Strefa Wnętrza (Leroy Merlin) przy ulicy Ostrobramskiej 73B w Warszawie. Elektroodpady, począwszy od drobnych (lampki LED, kabelki ...) po duże elektrograty (lodówki, pralki, telewizory ... ) będą bezpłatnie przyjmowane na parkingu przed sklepem w godzinach od 10 do 16.

mh

Śmieci skrzydeł nie mają!

Każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów.  Rekordy frekwencji biją szlaki w Karkonoszach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach.

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.