artykuł

Nowy rodzaj statku ze stoczni Damen – WSV do wsparcia morskich farm wiatrowych

21 listopada 2013 min
(galeria fotografii)

Stocznia Damen zaprezentowała wizualizacje zupełnie nowego statku wspierającego pracę obsługi morskich farm wiatrowych.

Z założenia ma to być statek zbudowany wg zasady walk to work umożliwiającej pracę w trybie nawet jednomiesięcznego dyżuru na morzu. Statek przeznaczony będzie dla 45 osób personelu serwisowego i 15 członków załogi.

Nowa jednostka ma mieć 90m długości, 20 szerokości i zanurzenie 4,6 m. Ponadto dysponować ma dużym, otwartym pokładem o powierzchni  500m2. Na dziobie zlokalizowane zostanie lądowisko dla helikopterów.

Peter Robert menager offshore stoczni Damen, na konferencji prasowej przekonywał o potrzebie budowy tego typu statku: „obecnie utrzymuje się trend wzrostowy w kwestii budowy farm wiatrowych na morzu. Dystans jaki je dzieli od brzegu jest zazwyczaj większy niż 30 mil morskich, co powoduje, że transport obsługi serwisowej do nich w ciągu 1 dnia jest nieefektywny i kosztowny”.

Z tego właśnie powodu powstał projekt jednostki WSV, która ma umożliwić przebywanie na farmie wiatrowej przez dłuższy okres. Jednostka wyposażona będzie  w szereg urządzeń usprawniających pracę ekip serwisowych. Wsparciem np. będzie zamontowany na jednostce teleskopowy wysięgnik przeznaczony do przenoszenia 12 członków obsługi.

Peter Robert podkreśla, że nowo dostarczona jednostka będzie przyjazna środowisku, efektywna i ekonomiczna w użyciu. Co więcej może ona zainteresować również kooperantów z sektora naftowego.
Według zapewnień stoczni, osoby pracujące na statku będą miały zapewnione komfortowe warunki, mając do swojej dyspozycji pojedyncze kajuty, centrum fitnessowe oraz sale rekreacyjną z centrum multimedialnym.

 

komentarz redakcji:

min

Nasz rzad tkwi zagrzebany w fałszywym patriotyzmie węglowym a tu powstaje zupełnie nowy przemysł związany z wiatrakami i to na Pomorzu, ojczyźnie premiera, który tymczasem odleciał na Ślask...

R. Gawlik

prezentacja statku

tytul: Czy rolnicy mogą zyskać na ustawie o OZE?tytul: COP19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienietytul: Węglowy szczyt hipokryzjitytul: Echa polskiej działalności na COPtytul: GREENPEACE wspiął się na ministerstwo gospodarki w proteście przeciwko Szczytowi Węglowemutytul: Raport NGO: Banki inwestują w wydobycie węglatytul:  Międzynarodowy Marsz dla Klimatu - COP 19 - Warszawa 16.11.2013tytul: Światowe NIE dla Elektrowni Północ  – międzynarodowa akcja wysyłania listów do inwestora
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Izery posprzątane!

Dzieci z Wrocławia i Janowic Wielkich sprzątały 28 czerwca szlaki w Górach Izerskich. Mimo fatalnej pogody uczestnicy akcji nie odpuścili. Wspólnie z podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim nie tylko sprzątali, ale zamontowali również tablice z orłem przednim i napisem "Śmieci skrzydeł nie mają" na Chatce Górzystów i stacji turystycznej Orle.

mh

Cycling Recycling 2018 - Wisła z prądem!

Tym razem będzie można nas spotkać m.in: u źródeł Wisły na Baraniej Górze, w Bielsku-Białej, Krakowie, Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Puławach, Dęblinie,  Warszawie, Czerwińsku nad Wisłą, Wyszogrodzie, Dobrzyniu nad Wisłą, Płocku, Włocławku, Ciechocinku, Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Tczewie i Gdańsku. Jedziemy na rowerach od źródeł do ujścia Wisły - czyli "Wisła z prądem"!

mh

Posłuchaj! Wiosła cień!

Reportaż pt. "Wiosła cień" zrealizowany przez wybitnego dziennikarza Radia Opole Krzysztofa Dobrowolskiego to spotkanie z człowiekiem, który uczynił coś, co już jest nie do powtórzenia, a stało się to tam, gdzie rzeka przegrała z człowiekiem. Posłuchaj zatem barwnej, chwilami bardzo zaskakującej opowieści wrocławskiego ekologa i podróżnika ... .

mh

Nagrody V Bałtyckiego Forum Ekologicznego 2018

Pierwszy raz w historii Bałtyckiego Forum Ekologicznego w Kołobrzegu organizatorzy V edycji festiwalu postanowili wyróżnić najwartościowsze w Polsce inicjatywy promujące gospodarkę obiegu zamkniętego.

mh

Wokół Śniardw

Grupa kajakarek i kajakarzy opłynęła jezioro Śniardwy w ramach akcji *Recykling Rejs - Śniardwy  2018 - Odzyskuj tworzywa sztuczne!*,  akcji współorganizowanej przez Fundację PlasticsEurope Polska i ekologa Dominika Dobrowolskiego. Głównym celem Recykling Rejsów, które organizowane są od ośmiu lat, jest walka z zaśmieceniem wód.

mh

Kajakowy Eko-Patrol opłynie Śniardwy!

Zapraszamy 14 czerwca (czwartek)  o godzinie 10.00 do Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu (PMOS) w Piszu na start wyjątkowego spływu kajakowego. W wyprawie pt. "Recykling Rejs 2018 - wokół Śniardw" weźmie udział młodzież z Pisza - miasta będącego symboliczną bramą na Mazury.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.