artykuł

Nowy rodzaj statku ze stoczni Damen – WSV do wsparcia morskich farm wiatrowych

21 listopada 2013 min
(galeria fotografii)

Stocznia Damen zaprezentowała wizualizacje zupełnie nowego statku wspierającego pracę obsługi morskich farm wiatrowych.

Z założenia ma to być statek zbudowany wg zasady walk to work umożliwiającej pracę w trybie nawet jednomiesięcznego dyżuru na morzu. Statek przeznaczony będzie dla 45 osób personelu serwisowego i 15 członków załogi.

Nowa jednostka ma mieć 90m długości, 20 szerokości i zanurzenie 4,6 m. Ponadto dysponować ma dużym, otwartym pokładem o powierzchni  500m2. Na dziobie zlokalizowane zostanie lądowisko dla helikopterów.

Peter Robert menager offshore stoczni Damen, na konferencji prasowej przekonywał o potrzebie budowy tego typu statku: „obecnie utrzymuje się trend wzrostowy w kwestii budowy farm wiatrowych na morzu. Dystans jaki je dzieli od brzegu jest zazwyczaj większy niż 30 mil morskich, co powoduje, że transport obsługi serwisowej do nich w ciągu 1 dnia jest nieefektywny i kosztowny”.

Z tego właśnie powodu powstał projekt jednostki WSV, która ma umożliwić przebywanie na farmie wiatrowej przez dłuższy okres. Jednostka wyposażona będzie  w szereg urządzeń usprawniających pracę ekip serwisowych. Wsparciem np. będzie zamontowany na jednostce teleskopowy wysięgnik przeznaczony do przenoszenia 12 członków obsługi.

Peter Robert podkreśla, że nowo dostarczona jednostka będzie przyjazna środowisku, efektywna i ekonomiczna w użyciu. Co więcej może ona zainteresować również kooperantów z sektora naftowego.
Według zapewnień stoczni, osoby pracujące na statku będą miały zapewnione komfortowe warunki, mając do swojej dyspozycji pojedyncze kajuty, centrum fitnessowe oraz sale rekreacyjną z centrum multimedialnym.

 

komentarz redakcji:

min

Nasz rzad tkwi zagrzebany w fałszywym patriotyzmie węglowym a tu powstaje zupełnie nowy przemysł związany z wiatrakami i to na Pomorzu, ojczyźnie premiera, który tymczasem odleciał na Ślask...

R. Gawlik

prezentacja statku

tytul: Czy rolnicy mogą zyskać na ustawie o OZE?tytul: COP19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienietytul: Węglowy szczyt hipokryzjitytul: Echa polskiej działalności na COPtytul: GREENPEACE wspiął się na ministerstwo gospodarki w proteście przeciwko Szczytowi Węglowemutytul: Raport NGO: Banki inwestują w wydobycie węglatytul:  Międzynarodowy Marsz dla Klimatu - COP 19 - Warszawa 16.11.2013tytul: Światowe NIE dla Elektrowni Północ  – międzynarodowa akcja wysyłania listów do inwestora
view_list  inne artykuły z tematu artykuł:
mh

Zapraszam do Szwajcarki

Dla dziesięciu pierwszych osób, które zgłoszą chęć odwiedzenia Szwajcarki  i uczestniczenia w ekospotkaniu, będzie sfinansowana w całości wycieczka oraz pyszny poczęstunek w schronisku. Akcja będzie zorganizowana pod koniec marca lub na początku kwietnia.

mh

Kochamy recykling!

W lutym 2018 ruszyła VIII edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pt. "EkoWalentynki - czyli kochamy recykling". W Dniu Zakochanych, 14 lutego 2018 rozpoczęliśmy naszą akcję, rozdając w ponad 70 miejscowościach ...

mh

Eko-orły z Sokołowska!

Pierwsza w Polsce akcja "Śmieci skrzydeł nie mają"  zakończona sukcesem.  "Orzeł Przedni" już na stałe zadomowił się w schronisku Andrzejówka.

mh

Zapraszam na eko-herbatkę do Andrzejówki!

Zapraszam na gorącą eko-herbatę (a może coś jeszcze) 7 marca do Andrzejówki - królewskiego schroniska w Górach Suchych. To tutaj właśnie rozpocznie się kilkuletni program edukacyjny pt."Śmieci skrzydeł nie mają".

mh

Recykling Rejs najlepszą akcją eko w Polsce!

Projekt pt. „Recykling Rejs 2017 – Odzyskuj tworzywa sztuczne" wygrał plebiscyt na najlepszą inicjatywę ekologiczną w konkursie „Eko Inspiracja"!

mh

W Andrzejówce śmieci skrzydeł nie mają!

Zapraszamy do kultowego schroniska Andrzejówka w Górach Suchych. To właśnie tu 7 marca (środa) Koalicja Recykling Górom zainauguruje ogólnopolski edukacyjny projekt pt. „Śmieci skrzydeł nie mają!”

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.