Energia

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

18 listopada 2017 min
(galeria fotografii)

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

Dolny Śląsk- nie czekając na przerwanie gordyjskiego węzła węglowego na szczeblu kraju- winien szykować się do transformacji energetycznej w kierunku energetyki odnawialnej i rozproszonej. Powinniśmy pilnie rozwijać min. efektywność energetyczną, innowacyjne technologie informatyczne w energetyce, energetykę prosumencką osób indywidualnych, przedsiębiorstw małych, średnich i dużych, ideę samowystarczalnych klastrów energetycznych w gminach.

Zablokowanie zmian energetyki oznacza blokowanie segmentowi małych i średnich przedsiębiorstw(MSP) dostępu do wewnętrznego prosumenckiego rynku energetycznego. W ten sposób potencjalni krajowi inwestorzy z segmentu MSP, ale także producenci dóbr inwestycyjnych i przedsiębiorstwa usługowe z tego segmentu pozbawione są historycznej szansy, i to w czasie, kiedy sektor musi wejść w nową fazę rozwojową.

Prof. Jan Popczyk zauważa: Trwanie w energetyce opartej na węglu, to ogromne transfery pieniędzy za granicę. Obecne cztery bloki węglowe w budowie (Kozienice, Opole x2, Jaworzno kosztują ok 25 mld zł) oznaczają transfer kilkunastu mld zł z Polski (udział importu dóbr inwestycyjnych znacznie przekracza 50%). Koszt roczny importu ropy i gazu, to około 40 mld PLN. Jednak w dyskusji politycznej ten argument w ogóle nie istnieje.

Brak wewnętrznego nowego rynku energetycznego eliminuje polskie młode pokolenie z gry o dobre miejsca pracy. Jest to jeden z najgroźniejszych skutków zablokowanie przemian w polskiej energetyce.

Nie stać nas w Polsce i na D. Śląsku na tracenia pokolenia posiadającego stosunkowo dobre wykształcenie jak informatycy, elektronicy, biotechnolodzy…. potrzebnego nowej energetyce – dodaje prof. Popczyk.

W transformacji energetycznej ważną rolę odgrywa oszczędność i racjonalizacja zużycia energii. Na konferencji debatowano nad istotną rolą zagospodarowanie przestrzennego w lokalnej polityce rozwoju. Dr Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego powiedział: Podniesienie efektywności energetycznej w wymiarze regionalnym jest m. in. zadaniem nowoczesnego planowania przestrzennego, ukierunkowanego na koordynację rozwoju obszarów zabudowy z rozwojem sieci energetycznych, ciepłowniczych, gazowych i transportowych. Jest to podejście odmienne od współczesnego trendu rozwoju miast wynikającego z inwestycji na terenach nie uzbrojonych i przez to tanich w chwili zakupu, jednakże generujących wzrost kosztów funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki w przestrzeni w latach następujących po przeprowadzeniu inwestycji.

Część debaty poświecono potencjałowi zmian gospodarczych i energetycznych związanych z eliminowaniem smogu. Dolny Śląsk dołączy w tym roku dzięki uchwale antysmogowej do grona województw zabiegających o poprawę zdrowia obywateli, ale też o unowocześnienie komunalnego sektora grzewczego.

Nową energetykę i gospodarkę będziemy budować przy okazji walki ze smogiem. Potencjał inwestycyjny ocieplenia ok 370 tys. budynków, wymianę źródeł ogrzewania, słonecznej energetyki PV na dachach domów na D. Śląsku obliczam na ok 27-30 mld zł. To duże środki, które oprócz czystego powietrza winny nas popchnąć w kierunku ery energetyki odnawialnej i rozproszonej - powiedział Radosław Gawlik z EKO-UNII, działacz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Radosław Gawlik
Paweł Pomian

materiały zaprezentowane na konferencji

tytul: Wycinka niemieckiego lasu Hambacher Forst a sprawa polskatytul: Rzeki to nie sztuczne, wyprostowane cieki, to żywe  systemytytul: Ruszają zapisy do EkoWalentynek 2018tytul: Europejski wskaźnik jakości powietrza: aktualne informacje o jakości powietrza na wyciągnięcie rękitytul: *Świeć Przykładem*tytul: Wrocław solidarny z obrońcami Puszczytytul: RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacjatytul: Śmieci skrzydeł nie mają!
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.