Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI
Przedstawiciele stowarzyszeń EKO-UNIA i Pracownia na rzecz Wszystkich istot wzięli udział w Walnych Zebraniach Akcjonariuszy polskich spółek energetycznych ENERGA i ENEA celem przekazania Zarządom pytań dotyczących ich polityk energetyczno-klimatycznych i kontrowersyjnych inwestycji.
Grupa ENEA to koncern surowcowo-energetyczny, drugi, po PGE, producent (15%) energii elektrycznej w Polsce. ENERGA jest jedną z kluczowych polskich spółek wytwarzających zasadniczą ilość energii elektrycznej na bazie spalania węgla. Spółki wspólnie prowadzą przygotowania do budowy nowych elektrowni węglowych. Strategia ta stanowi kolejny krok w stronę wzrostu ich węglowego uzależnienia przez co nie jest kompatybilna z polityką klimatyczną Unii Europejskiej ani z postanowieniami Szczytu Klimatycznego ONZ COP 21 w Paryżu.
W Strategii grupy ENERGA na lata 2016-2025 (z 15.11.2016) zobowiązania klimatyczne oraz dywersyfikacja dostaw są wymieniane jako kluczowe zadania, które muszą zostać zrealizowane w najbliższych latach.
- W jaki sposób ENERGA zamierza zrealizować proporcjonalną część zobowiązań energetyczno-klimatycznych UE (do roku 2020), do których Państwo Polskie zobowiązało się w 2009 roku oraz zobowiązań redukcji emisji gazów cieplarnianych (do roku 2030) wynikających z uzgodnień przyjętych w 2014 roku jak również z Porozumienia Paryskiego o ochronie klimatu ratyfikowanego przez Polskę w 2016 roku? – pytali akcjonariusze z Pracowni na Rzecz Wszystkich istot.
- Mimo widocznego światowego trendu odchodzenia od węgla, objawiającego się miedzy innymi wyłączaniem elektrowni węglowych i wycofywaniem się licznych banków z finansowania takich inwestycji, ENERGA realizuje projekt budowy węglowego bloku energetycznego Ostrołęka C o mocy 1000 MW, który będzie stanowić nowe źródło zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych – tłumaczy Diana Maciąga z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, która brała udział w WZA w Gdańsku.
Akcjonariusze chcieli otrzymać odpowiedź także na pytania dotyczące finansowania Spółki:
- Niestety, Energa nie przewidziała możliwości zadawania pytań podczas walnego zebrania. Uniemożliwia w ten sposób bezpośredni dialog miedzy Zarządem a akcjonariuszami ograniczając go do indywidualnej wymiany pism a walne służy wyłącznie glosowaniu nad uchwałami – podsumowuje Diana Maciąga.
- W „Strategii Rozwoju Grupy Kapitałowej Enea w perspektywie do 2030 roku” polityka klimatyczna jest wymieniona jako jeden z fundamentów Strategii. Jednak niedawne nabycie przez Grupę Kapitałową Elektrowni Połaniec było, niestety, kolejnym krokiem w stronę dalszego wzrostu węglowego uzależnienia spółki. W grudniu 2016 roku ENEA S.A. podpisała także porozumienie inwestycyjne z inną państwową spółką energetyczną ENERGĄ S.A. - chodzi o zaangażowanie w prace przed i w czasie budowy oraz w okresie pracy nowego węglowego bloku energetycznego Ostrołęka C (1000 MW) – mówi Janusz Szymański z EKO-UNI.
– pytali akcjonariusze ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA podczas Walnego Zebrania Akcjonariuszy ENEA w Warszawie.
To ostatnie pytanie jest szczególnie ważne w aspekcie fatalnej jakości polskiego powietrza i związanych z tym ogromnych, społecznych i finansowych kosztów zdrowotnych, które powszechna w naszym kraju „węglowa (mono)kultura” generuje i powiększa.
Jak komentuje Janusz Szymański, który też uczestniczył ZWZ akcjonariuszy ENEI: - Podczas głosowania nad poprawką do statutu spółki związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski, akcjonariusze mniejszościowi powiedzieli wyraźnie NIE. Stało się to samo co na majowym walnym Taurona, którego większościowym udziałowcem też jest Skarb Państwa. Zapędy głównego akcjonariusza nie podobają się inwestorom mniejszościowym – wyjaśnia Szymański.
- Dziś wspólnie w trybie pilnym, ponad podziałami i w imię racji stanu Polski rząd i opozycja winni opracować w parlamencie i przyjąć po dyskusji z obywatelami polską politykę energetyczno-klimatyczną, która ustalałaby krótko, średnio i długoterminowe działania do 2050 r. w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i odejścia od energetyki węglowej – wyjaśnia Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia EKO-UNIA i były wiceminister ochrony środowiska.
- Uważamy mądrze przeprowadzoną transformację energetyczną i gospodarczą w Polsce oraz działania zapobiegające zmianom klimatycznym za najważniejsze wyzwania naszych czasów i rację stanu Polski – podsumowuje Diana Maciąga.
Według aktywistów Polska powinna uczciwie realizować proporcjonalną część zobowiązań energetyczno-klimatycznych i stawiać na innowacyjność oraz bezpieczną dla ludzi i środowiska energetykę odnawialną.
Kontakt: