Energia

Apel NGO do Akcjonariuszy Polenergii – porzućcie szkodliwy projekt Elektrowni Północ

19 lutego 2017 min
(galeria fotografii)

17 lutego 2017 roku 9 organizacji przyrodniczych i społecznych wystosowało list do Akcjonariuszy spółki Polenergia SA., właściciela projektu Elektrowni Północ. Zwracają w nim uwagę na to, że projekt ten jest szkodliwy i nierentowny apelują do Akcjonariuszy, aby zobligowali zarząd spółki do wycofania się z budowy Elektrowni Północ na rzecz zaangażowania potencjału finansowego firmy w rozwój odnawialnych źródeł energii.

W dobie poważnego traktowania polityki klimatycznej oraz norm środowiskowych zmierzających do ochrony powietrza nieporozumieniem jest twierdzenie, że inwestycja w elektrownię węglową kiedykolwiek się zwróci – komentuj Diana Maciąga, koordynatorka ds. ochrony klimatu ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot – Realizacja tego projektu stoi pod znakiem zapytania, a inwestycja w węgiel stanowi w tej chwili obciążenie dla spółki i jej akcjonariuszy.

Elektrownia Północ już dwukrotnie straciła pozwolenie na budowę a sam projekt budowy elektrowni węglowej na Pomorzu budzi szeroki sprzeciw społeczny ze względu na liczne zagrożenia zdrowotne i środowiskowe. W ciągu sześciu lat od chwili rozpoczęcia procesu inwestycyjnego zmierzającego do budowy Elektrowni sytuacja energetyki węglowej zmieniła się diametralnie. Ponowne uzyskanie pozwolenia budowlanego będzie procesem koszto- i czasochłonnym nie gwarantującym sukcesu.

Elektrownia Północ będzie musiała spełniać nowe, rygorystyczne normy emisji wynikające z obowiązującej od stycznia 2016 r. Dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED) oraz wiążące limity emisji BAT/BREF. Przewidziane przez prawo europejskie cykliczne dostosowywanie norm IED do potrzeb środowiskowych oraz kolejne rewizje dostosowujące limity BAT/BREF będą wymagać kolejnych modernizacji systemów oczyszczania spalin w niedługim czasie, co generuje olbrzymie koszty i znacznie obniży rentowność inwestycji w energetykę węglową.

Polska ratyfikowała także Porozumienie Paryskie o ochronie klimatu zobowiązując się tym samym do znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych, co wymaga inwestycji w czystą energetykę. Z finansowania energetyki węglowej wycofują się największe banki i instytucje finansowe, co bardzo utrudnia finansowanie tych projektów.

W UE-28 nikt już nie buduje nowych elektrowni węglowych poza Polską. Obserwuje się proces dyskusji, czy zamykać świeżo wybudowane elektrownie np. w Holandii. Elektrownia Północ to czyste science fiction – komentuje Kuba Gogolewski, kampanier finansowy z Fundacji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Zmieniły się także oczekiwania Polskiego społeczeństwa. Jak wynika z analizy opinii publicznej1 opublikowanej w 2016 r. aż 61% respondentów zdecydowanie zgadza się, że Polska powinna skupić się na rozwoju odnawialnych źródeł energii, podczas gdy zdecydowanie za rozwojem energetyki węglowej opowiada się zaledwie 7,9% ankietowanych.

Po tym, jak Polenergia zrezygnuje z planów budowy Elektrowni Północ a skoncentruje się na rozwoju odnawialnych źródeł energii społeczeństwo obywatelskie będzie mogło wejść z nią w dialog jako partnera otwartego na nowoczesną, społecznie odpowiedzialną politykę korporacyjną. Spółka mogłaby umacniać swoją pozycję na rynku jako wytwórca czystej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Liczymy na to, że Akcjonariusze Polenergii, świadomi zagrożeń płynących ze spalania węgla i postępującego obniżania rentowności instalacji węglowych, wpłynął na decyzję spółki, aby nie rozwijała projektu wbrew interesom społeczeństwa i samych akcjonariuszy – podsumowuje Radosław Ślusarczyk z koalicji Stop Elektrowni Północ.

Diana Maciąga, diana@pracownia.org.pl

pobierz apel

1 prof. K. Byrka, dr A. Wójcik, „Polacy o zmianie klimatu i polityce energetycznej”, http://energiaodnowa.pl/wp-content/uploads/2016/10/I-fala-badania-Raport-od-Adriana-i-Katarzyny.pdf

tytul: Wiatr i Wodatytul: Więcej Niż Energia: Czy Rząd RP weźmie pod uwagę Pakiet Zimowy Komisji Europejskiejtytul: 2XEko-Wyprawytytul: Poradnik: jak usunąć drzewo, które Cię wpieniało od zawsze.tytul: Proszę, zagłosuj na Cycling Recycling!tytul: Miejsowości, które kochają recykling!tytul: EkoWalentynki 2017 rozpoczęte!tytul: Rok Wisły-wywiad z Dominikiem Dobrowolskim
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.