Energia

Wielka Brytania zamknie wszystkie elektrownie węglowe

27 listopada 2015 min
(galeria fotografii)

To historyczny moment. Mam nadzieję, że ten krok zainspiruje kolejne kraje, w tym Polskę, do podjęcia podobnych działań.

Kraj, który dzięki węglowi zainicjował rewolucję przemysłową, podejmuje przełomową decyzję odejścia od węgla, motywując ją potrzebą zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. To historyczny moment. Mam nadzieję, że ten krok zainspiruje kolejne kraje, w tym Polskę, do podjęcia podobnych działań. To szczególnie ważne w przededniu zbliżającego się Szczytu Klimatycznego COP21, na którym społeczność międzynarodowa będzie musiała podjąć decyzję o kształcie nowego porozumienia klimatycznego. Od tego, jak ambitne będzie nowe porozumienie, zależeć będzie to, czy uda się zahamować najbardziej katastrofalne skutki zmian klimatu.

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że do roku 2025 zamknie wszystkie elektrownie węglowe. Amber Rudd, brytyjska sekretarz ds. energii i zmian klimatu, podkreśliła, że infrastruktura energetyczna kraju musi odpowiadać wyzwaniom XXI wieku. Zaznaczyła też, że priorytetem rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o zieloną energię, która jednocześnie nie będzie zbytnim obciążeniem finansowym dla mieszkańców Wysp. Jak widać, strategiczna ocena zysków i strat spowodowanych transformacją sektora energetycznego wykazała, że nie ma innej ścieżki niż odejście od węgla, spalanego w leciwych elektrowniach (część z nich działa już niemal 50 lat).

Tymczasem w wygłoszonym dziś przez premier Beatę Szydło expose kwestie bezpieczeństwa energetycznego zostały potraktowane po macoszemu. Pojawiła się oczywiście kwestia węgla (choć pomysłu na rozwiązanie kryzysu w sektorze górniczym już zabrakło) oraz gazoportu. Całkowicie przemilczana została jednak kwestia podnoszenia efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii. To zastanawiające. Wydawać by się mogło, że Pani Premier zrobi ukłon w kierunku zwolenników PiS, wśród których aż 91 procent chce więcej inwestycji w odnawialne źródła energii.

Wielka szkoda, że rząd nie myśli o innowacyjnej transformacji sektora energetycznego i że nie przygląda się trendom i kierunkom rozwoju tej gałęzi gospodarki na świecie. Gdyby tak było, nowy rząd dokładnie przyjrzałby się decyzji podjętej przez Wielką Brytanię. W obliczu kryzysu w górnictwie i bezprecedensowej kwestii, jaką jest walka o powstrzymanie najbardziej katastrofalnych skutków zmian klimatu, transformacja sektora energetycznego w kierunku podnoszenia efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii jest niezbędna. Jeśli premier Szydło poważnie myśli o podnoszeniu bezpieczeństwa energetycznego i tworzeniu nowych miejsc pracy w energetyce, powinna uwzględnić w priorytetach na najbliższe miesiące przygotowanie strategii na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej opartej o OZE. Proces transformacji nie może odbyć się z dnia na dzień. Zmiana, oprócz strategii, wymaga też czasu. A tego zaczyna nam powoli brakować.

za http://greenpeace.natemat.pl


Parlament Holandii chce wyłączenia wszystkich elektrowni węglowych

Decyzję o rezygnacji Holandii z energetyki węglowej już do 2020 r. podjął holenderski parlament. To kolejna tego rodzaju zapowiedź, która pada w ostatnim czasie ze strony władz jednej z czołowych europejskich gospodarek.

Niecałe dwa tygodnie temu konserwatywny brytyjski rząd poinformował, że zamknie wszystkie elektrownie na węgiel już do roku 2025.

– Mierzymy się z problemem niedoinwestowania i starzejących się elektrowni, które muszą zostać zastąpione przez alternatywne źródła, które są pewne, wartościowe i pomagają w redukcji emisji. To nie może być satysfakcjonujące dla zaawansowanej gospodarki takiej jak Wielka Brytania, aby polegać na brudnych, wysokoemisyjnych, 50-letnich elektrowni węglowych. Wyrażę się jasno – to nie jest przyszłość – komentowała decyzję o wycofaniu się Wielkiej Brytanii z elektrowni węglowych Amber Rudd, brytyjska sekretarz ds. energii i klimatu.

Teraz podobną decyzję mogą podjąć władze Holandii. Wczoraj holenderski parlament zobligował rząd do wyłączenia wszystkich elektrowni węglowych w tym kraju – i to już do roku 2020.

Rezygnację z energetyki węglowej forsuje wchodząca w skład rządzącej koalicji w Holandii Partia Pracy. Przeciwko tej decyzji jest koalicjant Partii Pracy – liberalna partia VVD. Jednak Partia Pracy zyskała poparcie partii opozycyjnych.

Wywodzący się z partii VVD premier Mark Rutte, sprzeciwiając się planowi, który poparł holenderski parlament, wskazał, że w efekcie wyłączenia elektrowni węglowych Holandia zostanie zmuszona do importu brudnej energii, produkowanej w dużej mierze z węgla brunatnego. 

Jak informuje portal DutchNews.nl, za wyłączeniem wszystkich elektrowni węglowych w Holandii opowiadają się tamtejsze organizacje ekologiczne, które wskazują na wysokie koszty ich utrzymania oraz na możliwość lepszego wykorzystania rządowych subsydiów, z których teraz korzysta energetyka węglowa.

Wcześniej list wzywający do wyłączenia elektrowni węglowych wystosowało 64 przedstawicieli holenderskiego świata nauki. 

Obecnie w Holandii pracuje 11 elektrowni na węgiel, a energetyka węglowa posiada około 20-procentowy udział w miksie energetycznym tego kraju. 

gramwzielone.pl

tytul: Które opakowania są eko?tytul: 21,35 ha zrekultywowanej powierzchni dolnośląskich składowisktytul: ING nie będzie finansował nowych elektrowni zasilanych węglem i kopalni węgla tytul: EkoDominik w Dzierżoniowietytul: Klub Zielonej Ręki Fundacji PROKARTONtytul: EkoDominik w EkoChojnowietytul: Opłatą smogową w turystę?tytul: Nowy Jork: prokurator generalny pozywa węglowych gigantów
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.