×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

28 kwietnia 2016
Energia
 

Zielone światło dla zielonej energii

W Niemczech ogromne koszty, bo aż 20 miliardów euro rocznie, przestawiania się na zieloną energię ponosi społeczeństwo. Co wzmocni pozycję konkurencyjną niemieckiego przemysłu i szerzej biznesu. W Polsce jest odwrotnie.

Konsument jest pozornie chroniony, a polskie huty płacą za energię elektryczną wiele więcej niż niemieckie.O przyszłości polskiej energetyki mówi dr Jan Rączka, ekspert Forum Analiz Energetycznych.

Czy dostawcę mogę zmienić jak operatora kablówki?

Nie, ponieważ rynek dostaw energii jest klasycznym monopolem. Operatorzy telefonii komórkowej czy kablówki mogą postawić swoje maszty czy położyć kable. Dystrybutor energii nie postawi swoich słupów energetycznych, bo to jest nierealne z przyczyn ekonomicznych, środowiskowych czy choćby krajobrazowych. Ale możemy zmienić sprzedawcę energii. Wtedy wypowiadamy umowę kompleksową i zawieramy dwie oddzielne: na dystrybucję i na sprzedaż energii.

Przeciętne polskie gospodarstwo wydaje 1500 złotych rocznie na prąd. Opłaca się zmieniać dostawcę?

Oszczędności mogą wynieść maksymalnie 10 procent, oczywiście zależy to od stopnia zużycia energii. Opłaca się na pewno dopasowywać taryfy do profilu zużycia, inwestować w energooszczędne instalacje, źródła światła i sprzęt AGD. Rynek jest konkurencyjny, więc jeśli gospodarstwo zużywa ponadprzeciętną ilość – np. ogrzewa mieszkanie prądem, podgrzewa wodę użytkową prądem, lub po prostu ma dużo urządzeń w domu – to zmiana dostawcy może przynieść szczególnie mocne korzyści. Rodziny mniej zamożne, które mają nieduże zużycie energii, ale jej koszty stanowią duży wydatek w budżecie domowy, mogą się zwrócić do gminy o dodatek energetyczny.

To co bardziej się opłaca?

W perspektywie już nie tak odległej, dla gospodarki i społeczeństwa będą opłacalne instalacje odnawialnej energii. Rachunek ekonomiczny bierze pod uwagę postęp technologiczny, który spowoduje, że każda nowa generacja paneli słonecznych czy wiatraków będzie tańsza. Dodatkowo w przypadku zastępowania nowymi urządzeniami już zamontowanych paneli słonecznych lub wiatraków, koszty te będą pomniejszone o przygotowanie lokalizacji i podłączenie instalacji do sieci. W ostatnich 12 latach energia z paneli fotowoltaicznych potaniała 4-krotnie! Obecnie w Polsce jest wciąż 2-3 razy droższa od energii z bloków węglowych. Spodziewam się, że w połowie przyszłej dekady zarówno panele słoneczne jak i farmy wiatrowe będą skutecznie konkurowały z blokami węglowymi. Już teraz panele mogą być konkurencyjne, jeżeli wyprodukowana energia jest od razu zużywana na miejscu , np. w biurowcach albo hotelach wyposażonych w klimatyzację).

Im szybciej, tym lepiej. Komuś się udało?

Niemcy, Duńczycy są w trakcie transformacji energetycznej – z jednej strony mają już udział odnawialnych źródeł energii w koszyku energetycznym na poziomie ok. 40%. Z drugiej zaś – ponoszą wysokie koszty przebudowy systemu energetycznego.  Zwłaszcza wysiłek naszych zachodnich sąsiadów jest imponujący – statystycznie na jedno gospodarstwo domowe w RFN wypada rocznie ok. 250 euro, przeznaczanego z własnej kieszeni na OZE.

I jaki tego będzie efekt?

Za kilkanaście lat ponad połowa energii może być dostarczana ze źródeł odnawialnych, a za kilkadziesiąt lat (ok. 2050 roku) udział OZE w Niemczech i Danii przekroczy 80%. Ceny hurtowe prądu w Niemczech, Danii, Szwecji są niższe niż w Polsce, a ceny dla odbiorców detalicznych z kolei wyższe. Czyli koszty przestawienia energetyki na alternatywne źródła są ponoszone przez społeczeństwo, za jego zgodą. Dzięki OZE przemysł niemiecki już teraz kupuje energię bardzo tanio, taniej niż przemysł w Polsce. Poprawia to jego konkurencyjność, choć głównym motorem konkurencyjności niemieckiego przemysłu jest raczej zaawansowana technologia niż niskie koszty. Poza tym największe koszty już zostały poniesione i energia nie tylko dla przemysłu, ale też dla gospodarstw domowych w Niemczech będzie bardzo taniała po 2025 roku. Z punktu widzenia gospodarstw domowych zmiany organizacji rynku energii idą w dobrym kierunku. Z jednej strony stawia się coraz mocniej na energooszczędność, co pozwala na obniżenie kosztów utrzymania mieszkania (np. oświetlenie LED, termomodernizacja) z drugiej zaś gospodarstwa domowe będą mogły uczestniczyć w programach zarządzania popytem, tzn. dzięki dostosowaniu swojego profilu zużycia do zmian w wytwarzaniu energii będą mogły kupować energię taniej. Kiedy będzie wietrzny dzień, to będzie można kupić tanio energię z farm wiatrowych, a kiedy będzie upalny dzień, to z paneli fotowoltaicznych. Oczywiście te transakcje będą dokonywały się automatycznie dzięki inteligentnym sieciom energetycznym i dedykowanym platformom transakcyjnym.

Polskie elektrownie są mało efektywne. Ślimaczące się inwestycje nie są w stanie poprawić sytuacji w elektrowniach węglowych, czy elektrownia nuklearna w Polsce uratuje sytuację?

Niezależnie od modelu finansowania budowy elektrowni tego typu, będzie ona gotowa dopiero za ok. 20 lat. A zainwestować musimy już teraz, i to miliardy. A w między czasie, potrzebne będą nowe zasoby energetyczne w ciągu 10 lat. Poza tym perspektywy są takie, że koszty będą rosły, a nie spadały. A nie wiemy, czy wtedy koszt tej energii nie będzie wzrastać ze względu na systematycznie zaostrzające się standardy bezpieczeństwa dla bloków jądrowych.

To jak nie atom, to może jednak węgiel?

Mimo, że ceny węgla spadły bardzo nisko, to nasze ceny hurtowe prądu są wysokie. Jeśli zastosujemy nawet najnowocześniejsze technologie, w postaci budowy bloków nadkrytycznych czy kogeneracji (wytwarzanie ciepła i prądu w elektrociepłowni), to nie jesteśmy pewni czy rachunek ekonomiczny będzie się zgadzał. Chociażby dlatego, że mogą wzrosnąć ceny uprawnień do emisji CO2. Obawiam się też, że obciążenie nowych bloków nadkrytycznych będzie nieduże, a one są rzeczywiście efektywne kiedy pracują z obciążeniem 70-80 procent przez ponad połowę czasu w roku. Ich żywotność jest planowana na ok. 30 lat, czyli powinny działać do 2050 roku i być opłacalne. Przez ten czas OZE, nawet bez wsparcia, będzie już konkurencyjne ok. 2025 roku, czyli będą systematycznie odbierać rynek blokom konwencjonalnym.

Czyli nie ma innej drogi, niż ta przetarta przez Niemców i Duńczyków?

W sierpniu mieliśmy pierwszy blackout, nazywany 20 stopniem zasilania. Były upały, stan wody w rzekach był niski, nie można było dostatecznie chłodzić bloków w elektrowniach, przegrzewały się kable, transportujące energię. W tym czasie obciążenie sieci wyniosło 22 GW mocy. W tym czasie Niemcy dostarczali (komu? Może lepiej powiedzieć że same ogniwa fotowoltaiczne dostarczały w krajowym systemie 25 GW?) 25 GW z samych ogniw fotowoltaicznych i to w czasie, kiedy była najbardziej potrzebna! Nie mówię, że nie ma innej drogi, ale po prostu polska energetyka musi się dywersyfikować, inaczej nie poradzimy sobie z rosnącym obciążeniem Krajowego Systemu Energetycznego w kolejne upalne lata.

To nie możemy kupować od sąsiadów, jak mają jej dużo i tanio.

Możemy, mamy połączenie ze Szwecją i od grudnia z Litwą, która nie jest dużym producentem energii, ale też ma połączenie ze Skandynawią. Szwedzi produkują energię bardzo tanio, mają rozwiniętą sieć hydroelektrowni, zdarza się, że jest tańsza od naszej sześć razy. Problemem jest to, że połączenia mają ograniczoną przepustowość. Zimą szczyt energetyczny to 25 GW, w lato 22, a tą drogą możemy kupić niewiele ponad 1 GW (czyli ok. 4% zapotrzebowania). Ponadto naszą ambicją jest to, żeby być aktywnym graczem regionalnym w obszarze energii elektrycznej, czyli importować, jak my potrzebujemy, a eksportować, jak potrzebują sąsiedzi. Na razie tak się dzieje tylko w bardzo ograniczonym stopniu, na dzień dzisiejszy dużo więcej importujemy.

A z pozostałymi sąsiadami?

Z Białorusią i Ukrainą mamy połączenia, ale nieużywane, głównie z przyczyn technologicznych. Z kolei ciekawa sytuacja jest w przypadku Niemiec. Ich przemysł ma niedobór mocy na południu, a gros źródeł energii – zarówno konwencjonalnych jak też farm wiatrowych, jest na północy. Są momenty i to częste, kiedy niemiecka sieć energetyczna nie wytrzymuje obciążenia i prąd jest transportowany z północnych Niemiec do południowych Niemiec przez Polskę, Czechy i Austrię. Do tego jesteśmy zobowiązani międzynarodowymi umowami, co nie zmienia faktu, że poza obciążeniem sieci nie ma to dla nas żadnego efektu. To ma się zmienić w 2018 roku, wraz ze zmianą unijnych regulacji, powinniśmy łatwiej kupować prąd od Niemców.

superbiz.se.pl/

Energia

NIK o wykorzystaniu biomasy przez wiodących producentów energii elektrycznej Dostępne dla wytwórców systemy wsparcia nie zapewniały stabilnego rozwoju produkcji energii elektrycznej z biomasy. (...)
czytaj całość
Komentarz Pracowni na rzecz Wszystkich Istot do komunikatu PKN Orlen w sprawie Ostrołęki C
czytaj całość
A może jednak na OZE, EE i akumulatorach? Czy górnicy sa tak straszni, czy tak głupi, czy tylko interesowni? A może są (...)
czytaj całość
Władze i rada gminy Bogatyni nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny (...)
czytaj całość
Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów (...)
czytaj całość
Największe wydarzenie ekologiczne otwierające rok 2019: Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. (...)
czytaj całość
więcej
2018-12-03
Partia Zieloni apeluje do Premiera Morawieckiego o odwołanie Ministra Energii
2018-12-03
Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.
2018-10-27
Europa do 2050 może stać się zeroemisyjna - i (...)
2018-04-12
Ostrołęka C
2017-11-18
Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju (...)
2017-11-12
RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja
2017-07-10
Musimy uniezależniać się od węgla
2017-05-03
Polska Energiewende* 2023
2017-04-06
Tu była kopalnia
2017-02-20
Więcej Niż Energia: Czy Rząd RP weźmie pod uwagę Pakiet (...)
2017-02-19
Apel NGO do Akcjonariuszy Polenergii – porzućcie szkodliwy projekt Elektrowni (...)
2016-12-04
Szydło świętuje z górnikami: nie zejdziemy z drogi reform i (...)
2016-11-25
Ministerstwo Energii: Rozwód energetyki i kopalń
2016-11-11
Efektywność energetyczna - szanse i zagrożenia nowej ustawy
2016-11-05
Will oil peak within 5 years?
2016-11-02
Naimski: Obrona węgla to nie ideologia, lecz rozsądek
2016-10-27
Zarządzanie energią - przyszłość gospodarki w obuiegu zamkniętym
2016-09-21
Jak rozpocząć transformację energetyczną Polski?
2016-09-13
Brytyjczycy bronią nowej elektrowni atomowej, ale wstrzymują budowę
2016-08-05
Lewiatan: Polska nie ma odpowiedniej strategii energetycznej
2016-08-05
ClientEarth: Plan Morawieckiego dla energetyki jest nierealny
2016-07-23
Szykuje się duża inwestycja! W jednym miejscu ma powstać kopalnia (...)
2016-06-03
Polimex: Kurs spółki runął
2016-05-20
Wolność energetyczna. Czas skończyć z religią węglową
2016-05-17
Będzie składka na bezpieczeństwo energetyczne?
2016-05-09
Niemcy: 95 proc. produkcji energii z OZE i ujemne ceny (...)
2016-04-28
Zielone światło dla zielonej energii
2016-04-21
Właściciel PG Silesia kupił kopalnie i elektrownie w Niemczech
2016-04-21
Holandia: 4,7 mld EUR oszczędności dzięki zamknięciu elektrowni węglowych do (...)
2016-03-17
Czarne złoto?
2016-03-08
NFOŚiGW weryfikuje programy wsparcia
2016-02-25
"Rzeczpospolita": Polityka rządzi polską energetyką
2016-01-13
Wyprzedaż z napędem atomowym
2015-12-22
Górnicza „Solidarność” likwiduje rachunek w ING
2015-12-20
Europejska Unia Energetyczna - Rezolucja PE
2015-12-20
Niemcy: Koniec kopalń węgla kamiennego
2015-12-14
Urugwaj: niższe ceny energii i już 95 proc. energii z (...)
2015-12-12
Andrzej Duda: Przemówienie z okazji Święta Górnika
2015-12-03
CBOS: Większość Polaków za stopniowym odejściem od węgla
2015-12-03
Tchórzewski: zobowiązania spółek węglowych wynoszą 15 mld zł
2015-11-28
ING nie będzie finansował nowych elektrowni zasilanych węglem i kopalni (...)
2015-11-27
Wielka Brytania zamknie wszystkie elektrownie węglowe
2015-11-13
Ile Niemcy zapłacą za rewolucję energetyczną - najtańsza droga rozwoju (...)
2015-11-12
Jak sobie radzić z ubóstwem energetycznym?
2015-11-12
Co nowy minister energetyki myśli o węglu, atomie i OZE? (...)
2015-10-31
O maszynie, która może zrewolucjonizować sposób korzystania z energii
2015-10-21
ENERGETYCZNE POLAKÓW WYBORY: Niewidzialna ręka państwa
2015-10-16
CEZ chce kupić elektrownie i kopalnie Vattenfall w Niemczech
2015-10-14
Kaczyński: Z węglem na wieczne czasy
2015-10-11
Ustawa antysmogowa: górniczy związkowcy krytykują prezydenta Andrzeja Dudę
2015-10-08
Greenpeace chce kupić branżę węgla brunatnego należącą do koncernu Vattenfal
2015-10-07
Gorszanów: ustawa antysmogowa może wyeliminować węgiel w ogrzewnictwie
2015-10-01
Polityka energetyczna Polski – bez wizji, odwagi i wiedz
2015-09-09
Księżopolski: Okrakiem na klimatycznej barykadzie
2015-09-09
Prezes TGPE: przecena energetyki możliwa na wielką skalę
2015-09-09
Polityka energetyczna 2050
2015-09-09
Polityka energetyczna 2050: zachowanie status quo, ucieczka przed dylematami
2015-08-31
W Polsce kończy się węgiel
2015-08-19
„Die Welt”: Kraje sąsiednie nie chcą niemieckiego prądu. Polska też (...)
2015-08-18
Czy fala upałów nas czegoś nauczy?
2015-08-11
To nie upał jest powodem kłopotów z energią
2015-07-31
Ratowanie górnictwa - niech każdy da czego mu nie trzeba
2015-07-28
Polityczne recepty na uzdrowienie górnictwa: sole trzeźwiące zamiast zabiegu chirurgicznego
2015-07-27
Unia energetyczna - więcej czy mniej rynku?
2015-07-26
Więcej Europy w gniazdkach
2015-07-26
Prąd z elektrowni atomowej dopiero od 2031 roku?
2015-07-26
List do premier Ewy Kopacz ws. ustawy o efektywności energetycznej
2015-07-23
Za 2,5 roku ma powstać w Kole pierwsza w Polsce (...)
2015-07-14
Francuzi rezygnują z budowy elektrowni na Lubelszczyźnie
2015-07-13
Gdzieś zaginęła wielka góra węgla. Jakieś 100 tys. ton.
2015-07-07
Energetyka nie uratuje Kompanii Węglowej
2015-07-02
Rebecca Harms w wywiadzie o unii energetycznej
2015-06-13
Nadchodzi czas Śląska bez górnictwa.
2015-05-18
Raport: Inwestycje w energetykę węglową są zbyt ryzykowne?
2015-05-12
Polacy wobec przemysłu górniczego
2015-05-12
Największy fundusz inwestycyjny świata wycofuje się z węgla
2015-05-11
Polscy politycy: naznaczeni przez komunizm, niezdolni do zmiany?
2015-05-11
Polska importerem prądu. Pierwszy raz od 1989
2015-05-04
Zatrważające tajne dane z Kompanii Węglowej
2015-05-03
Polska energetyka nadal będzie wykorzystywała węgiel, gaz i OZE
2015-05-03
Giełdowy Kopex chce nowej kopalni węgla w Małopolsce
2015-05-03
Szef Banku Światowego za eliminacją subsydiów dla paliw kopalnych
2015-04-14
NIK o bezpieczeństwie dostaw energii elektrycznej
2015-03-17
List otwarty Koalicji Klimatycznej i CEE Bankwatch Network
2015-02-19
Komisja Europejska pyta polski rząd o górnictwo
2015-02-09
Potrzebna umowa społeczna
2015-01-20
Czego możemy się uczyć z niemieckiej Energiewende?
2015-01-18
Dość czarne statystyki dla unijnego węgla kamiennego
2015-01-17
Energetyczna alternatywa - słońce świeci wszędzie :)
2014-12-31
Elektryczność w Niemczech: Prąd z odnawialnych źródeł energii na pierwszym (...)
2014-12-27
Termo - modernizacja nie(d)oceniona.
2014-11-09
Vattenfall sprzeda kopalnie węgla brunatnego w Niemczech?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej