Energia

Niemcy: 95 proc. produkcji energii z OZE i ujemne ceny energii

09 maja 2016 min
(galeria fotografii)

Niedziela, 8 maja, była wyjątkowym dniem dla niemieckiej energetyki. Aż 94,9 proc. zapotrzebowania na energię zostało pokryte przez odnawialne źródła energii.

Wskutek niskiego zapotrzebowania i dużej produkcji energii z OZE zanotowano ujemne ceny energii w wys. aż minus 155,52 euro za MWh.

Konsumpcja energii w Niemczech w niedzielę, 8 maja wyniosła 57,78 GW a ze źródeł odnawialnych pokryto 54,83 GW. Oznacza to więc, że aż 94,9 proc. zapotrzebowania na energię zostało zaspokojone przez źródła odnawialne. To rekordowy udział źródeł odnawialnych w konsumpcji energii w Niemczech.

Oczywiście w niedzielę, jako dzień wolny od pracy dla większości społeczeństwa, zapotrzebowanie na energię jest niższe niż w dni w środku tygodnia. Ten niski popyt na energię, w połączeniu z dużą produkcją energii w źródłach wiatrowych oraz fotowoltaicznych, doprowadziły do dużego nadmiaru energii w niektórych godzinach w ciągu dnia. W efekcie tego zanotowano ujemne ceny energii. Na rynku intraday 8 maja br. o godz. 14.00. zanotowano ujemne ceny w wys. aż minus 155,52 euro za MWh, o tej samej godzinie ceny na rynku dnia następnego wyniosły minus 130,09 euro za MWh. 

Ujemne ceny energii w tym roku w Niemczech odnotowywano już kilkukrotnie. Z pewnością nie jest to zjawisko pożądane dla stabilności systemów elektroenergetycznych, a może ono występować coraz częściej.

- Z naszych analiz wynika, że ceny ujemne, które pojawiają się w warunkach nadpodaży i niskiego popytu, mogą się powtarzać w przyszłości nawet częściej niż teraz, dlatego szybkie reagowanie na zmiany popytu jest bardzo ważne – mówiła niedawno w rozmowie z wnp.pl Joanna Maćkowiak-Pandera, szef Forum Analiz Energetycznych, współpracująca z think tankiem Agora Energiewende.

Jak dodała, obecnie w Niemczech wyraźnie widać,  że rynek energii wymaga naprawy.  Największym problemem jest nadpodaż energii oraz niższy niż zakładano w przeszłości popyt. Dyskusja wokół reformy rynku energii skupia się na 5 punktach: poprawie elastyczności (poprzez DR, rozwój rynku bilansującego), reformie ETS, wypracowaniu strategii wyłączania jednostek niepotrzebnych w systemie, finansowaniu OZE, wprowadzeniu mechanizmu zabezpieczającego  (generation adequacy mechanism) oraz utrzymaniu podstawowych założeń EOM.

- Poprawa elastyczności systemu to także duże wyzwanie dla Polski, gdzie system elektroenergetyczny pozornie jest dobrze zbilansowany, ale gdy dochodzi do nieprzewidzianych zdarzeń, jakie wystąpiły w sierpniu 2015 r.,  okazuje się, że energii może jednak zabraknąć w pozornie stabilnym systemie – zaznacza Joanna Maćkowiak-Pandera.

źródło: http://energetyka.wnp.pl/

tytul: Żywiec: Mają najcięższe powietrze w Polscetytul: Będzie składka na bezpieczeństwo energetyczne?tytul: Stop śmieciom w oceanach!tytul: Dzień bez śmiecenia- 11 maja 2016!tytul: Zielone światło dla zielonej energiitytul: Sprzedaż koncernu Vattenfall w Niemczech czyli węgiel i gra w pokera.tytul: Zapraszamy do udziału w nagraniu TVN Uwaga - Recykling Rejs 2016tytul: EkoWieża ma pierwszego Mecenasa!
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.