opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Ratujmy Rzeki

Rząd nie słucha ani Komisji Europejskiej, ani samorządów. Rozpoczęła się wycinka lasów na Mierzei Wiślanej

18 lutego 2019 min
(galeria fotografii)

Aleksander Olszak:
W piątek, 15 lutego 2019 r., ciężki sprzęt leśników wjechał na teren budowy przekopu Mierzei Wiślanej. Pozwolenie na wycinkę drzew, w ogromnym pośpiechu, wydał wojewoda pomorski. Odbywa się ona pomimo postępowania odwoławczego w sprawie środowiskowej decyzji oraz zastrzeżeń Komisji Europejskiej.

[Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wskazuje na nielegalny charakter inwestycji]

Decyzja wydana przez wojewodę ma rygor natychmiastowej wykonalności. Cały teren wycinki został ogrodzony i jest pilnowany przez ochroniarzy oraz liczne jednostki policji.

Bezsensowna dewastacja

Prace leśne rozpoczęły się w wielkim pośpiechu. Decyzja wojewody otrzymała rygor natychmiastowej wykonalności. Wyciętych zostanie 25 hektarów lasu, to kilkadziesiąt tysięcy drzew. – Nie jestem zaskoczony, ale przykro. Przykro, bo ignoruje się nasze argumenty i fakt odwołania od decyzji środowiskowej – skomentował rozpoczęcie prac Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Wojewoda zignorował nie tylko toczące się postępowanie odwoławcze w sprawie decyzji środowiskowej, ale również zastrzeżenia Komisji Europejskiej, która prosiła o wstrzymanie prac. – Również przykro, bo rząd i jego nominat w regionie nie wykazywali takiej determinacji w wielu innych ważnych dla Pomorza kwestiach. Wspomnę tylko nawałnicę i opóźnione reakcje na tragedię. Szkoda. Szkoda Mierzei – podsumował marszałek Struk.

Co ze zwierzętami?

Ustawa Prawo Łowieckie precyzuje m.in. zasady bezpiecznego bytowania zwierzyny. Zgodnie z ustawą, aby płoszyć zwierzęta (np. na terenach objętych przygotowywaną inwestycją) należy uzyskać zgodę marszałka województwa. – Urząd Morski w Gdyni o taką zgodę wystąpił 15 stycznia 2019 r. Zgoda nie została jeszcze wydana, gdyż poprosiliśmy wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku, tj. wskazanie sposobów płoszenia, oraz wynikających z tego zagrożeń – poinformował Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Na wydanie decyzji urzędnicy mają 30 dni. Wycinka drzew na Mierzei rozpoczęła się zatem mimo braku stosownego zezwolenia.

Rząd narusza prawo unijne

Nie tylko samorząd województwa krytycznie odnosi się do rozpoczętych prac. 18 lutego 2019 r. ekolodzy ze stowarzyszenia Eko-Unia złożyli skargę do Komisji Europejskiej, w której wykazują, że rząd łamie dyrektywy ekologiczne. W skardze czytamy: „Niewątpliwie całe działanie jest powodowane zbliżająca się kampanią wyborczą do parlamentu europejskiego, a jesienią br. do parlamentu krajowego. Dziwi nas bardzo, że w kampanii do PE, w której partia rządząca winna pokazywać, że przestrzega prawa  środowiskowego UE, w tym wypadku co najmniej Dyrektywy Habitatowej i Ptasiej, jawnie narusza te przepisy".

Żółte kamizelki protestują

Organizacje ekologiczne, lokalne samorządy zamierzają protestować przeciwko wycince lasów na Mierzei Wiślanej. Pierwszy protest odbędzie się 18 lutego 2019 r. Uczestnicy ubrani w żółte kamizelki spotkają się przy pomniku więźniów obozu Stutthof w Przebrnie i przejdą na teren prowadzonych prac leśnych.

Przekop Mierzei

Projekt budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską to sztandarowa infrastrukturalna inwestycja rządu Prawa i Sprawiedliwości. Rząd zapowiada, że za ok. 880 mln zł powstanie kanał, którym statki będą mogły dopływać do portu w Elblągu. Nieznane są jednak faktyczne koszty inwestycji. – To zapewne będzie o wiele więcej niż miliard złotych – zaznacza Mieczysław Struk. Inwestycja jest jednak prowadzona bez uzgodnienia z lokalnymi samorządami. Zignorowane zostały również wielokrotnie zgłaszane przez samorząd województwa uwagi ekonomiczne i ekologiczne. Nie została również przenalizowana możliwość alternatywnego połączenia portu w Elblągu przez rzekę Szkarpawę i Wisłę.

Wiecej o stanowisku samorządu województwa pomorskiego w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej przeczytaj na pomorskie.eu

źródło: https://pomorskie.eu/-/rzad-nie-slucha-ani-komisji-europejskiej-ani-samorzadow-rozpoczela-sie-wycinka-lasow-na-mierzei-wislanej

tytul: Jak finansować walkę ze smogiem? Pomogą banki?tytul: Bagna chronią przed milionami dolarów strat spowodowanych powodziamitytul: Rząd zrujnuje rzeki? Są dowody, że nie musi być tak źle. I że jednak nikt nie ruszy rzek w ogóletytul: Rzeki pogłębimy z Chińczykami, statki zbudujemy sami tytul: Tesla adds German firm Grohmann to European operationstytul: Will oil peak within 5 years?tytul: Wielkie wycinanie drzew w miastach. Dalsze losy drzew z wycinkitytul: Myśliwi będą panami lasów
view_list  inne artykuły z tematu Ratujmy Rzeki:
mh

Piotr Topiński: Przywracanie rzekom wolności

Zaproponowano mi, bym do tego pięknego tytułu dodał rozumny, edukacyjny tekst. To się nie da! Byłby to jednak fantastyczny, znakomity tytuł projektu inwestycyjnego składanego do Komisji Europejskiej. Tak seksowny, że pieniądze prawie już są.

mh

Hydrotechniczne trupy inwestycyjne zamiast odpowiedzina katastrofę klimatyczną

Koalicji Ratujmy Rzeki w sprawie​ „Założeń do Programu Rozwoju Retencjina lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030”

mh

„Wszystkie rzeki prowadzą do morza”.

II konferencja KRR:  WSZYSTKIE RZEKI PROWADZĄ DO MORZA.
16-17 kwietnia w Gdańsku sprawdzamy jak faktycznie dbamy o nasze rzeki - zapraszamy!

mh

Jak wygląda Przekop Mierzei z kapitańskiego mostka?


Projekt jest bardzo stary i sięga końca XIX wieku.

mh

Przekop Mierzei: jak za jednym zamachem zaszkodzić Przyrodzie, stracić dużo pieniędzy i nie uzyskać nic w zamian

Przekop przez Mierzeję Wiślaną nie jest pomysłem nowym, podobnie jak koncepcje zasypania Zatoki Puckiej, zabudowy Wisły czy zabetonowania Półwyspu Helskiego.

mh

Skarga EKO-UNII do Komisji Europejskiej na rozpoczęcie Przekopu Mierzei Wiślanej

Skarga dotyczy rozpoczęcia realizacji bez wymaganych zgód środowiskowych inwestycji Przekopu Mierzei Wiślanej i budowy kanału żeglownego przez 3 obszary Natura 2000  ( inwestycja „Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - lokalizacja Nowy Świat”)

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.