tytul: Prąd z elektrowni atomowej dopiero od 2031 roku?tytul: Gdzieś zaginęła wielka góra węgla. Jakieś 100 tys. ton.tytul: Energetyka nie uratuje Kompanii Węglowej tytul: Polska rozczarowana kompromisem w sprawie rezerwy CO2tytul: Polska energetyka nadal będzie wykorzystywała węgiel, gaz i OZEtytul: Giełdowy Kopex chce nowej kopalni węgla w Małopolscetytul: Wyławianie z Bałtyku sieci widm - największa akcja w historiitytul: Opóźnienia w budowie bloku 80 MWe w EC Zofiówka
min
wiadomości

Największy fundusz inwestycyjny świata wycofuje się z węgla

Docelowo Norges Bank Investment Management chce sprzedać posiadane przez siebie aktywa węglowe.
opublkowano 12 maja 2015

Norweski państwowy fundusz Norges Bank Investment Management (NBIM), którego majątek wycenia się na 900 mld dolarów, poinformował, że zamierza stopniowo wycofywać się z firm zajmujących się wydobyciem węgla.
Jak na razie potężny norweski fundusz zmniejszył wartość posiadanych akcji w spółkach wydobywczych z 2,6 mld NOK na koniec 2013 r. do ok. 500 mln NOK na koniec I kwartału br.

Docelowo Norges Bank Investment Management chce sprzedać posiadane przez siebie aktywa węglowe.

W Norwegii toczy się debata czy ograniczyć, a nawet zakazać inwestowania publicznych pieniędzy w firmy związane z przemysłem węglowym. Na ograniczenie działalności w sektorze paliw kopalnych naciska norweski parlament.
– Pozytywnym faktem jest, że fundusz (NBIM) uznał aktywa w sektorze węgla za ryzykowne i je zredukował, jednak nadal sądzimy, że parlament powinien zagłosować za wyjściem z najbardziej związanych z węglem firm – The Wall Street Journal cytuje Terje Breivika reprezentującego norweską partię liberalną.

WSJ dodaje, że norweska debata na temat wycofania się z węgla ma podłoże nie tylko środowiskowe, ale także ekonomiczne. Norwescy ekonomiści zwracają uwagę, że wobec międzynarodowych działań na rzecz ochrony klimatu, w tym spodziewanego porozumienia na tegorocznym szczycie klimatycznym w Paryżu, wartość spółek związanych z węglem może znacząco spaść, co uderzy w fundusze Norwegów, którymi zarządza NBIM.

W październiku ubiegłego roku król Norwegii Harald V zapowiedział, że następuje koniec ery paliw kopalnych, wobec czego norweską gospodarkę, zarabiającą w dużej mierze na gazie i ropie, czeka restrukturyzacja. Sama gospodarka Norwegii jest napędzana głównie dzięki energii wodnej.
gramwzielone.pl
 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.