opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Energia

Tu była kopalnia

06 kwietnia 2017 min
(galeria fotografii)

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

This is the end, you know – to pierwsze słowa piosenki zespołu Sunrise Avenue, która całkiem dobrze pasuje do tego, z czym mamy dziś do czynienia w górnictwie. Piosenka ma tytuł „Fairytale Gone Bad” (w wolnym tłumaczeniu „Bajka zamieniła się w koszmar”). Gdy rząd odtrąbi sukces, w wielu miejscach na Śląsku trwać będzie stypa – pisze Karolina Baca-Pogorzelska z Dziennika Gazety Prawnej.

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. Ta szklanka która jest dla jednych do połowy pełna, dla innych jest do połowy pusta. A górnictwo nam się kurczy, choć zarówno donald Tusk, jak i Beata Szydło zapewniali Śląsk, że nie będzie żadnego zamykania kopalń.

Na koniec stycznia 2017 r. wg danych ARP stan zatrudnienia w sektorze węgla kamiennego w Polsce wyniósł 84,5 tys. osób. Jakieś 30 tys. mniej niż jeszcze 5 lat temu. A będzie jeszcze niższy, bo skurczy nam się liczba kopalń.

Dziś formalnie ostatni dzień pracy kopalni Krupiński w Suszcu. Piszę formalnie, ponieważ nie fedruje ona już od 2-3 tygodni, a jutro ma przejść pod „opiekuńcze” skrzydła Spółki Restrukturyzacji Kopalń, gdzie po prostu będzie likwidowana. Jastrzębska Spółka Węglowa pozbywa się w ten sposób balastu przynoszącego jej rocznie 100 mln zł straty. Jednak czy JSW nie ma moralnego kaca decydując się na taki krok? Jakoś nie chce mi się wierzyć, że spółka po procesie dezinwestycji, emisji obligacji za 300 mln zł i planowanej emisji akcji za 0,5-1,5 mld zł nie znajdzie ok. 400 mln zł na to, by dojść do złóż węgla koksowego w Krupińskim. Szkoda w sumie zostawić je pod ziemią zważywszy na to, że Jastrzębska zapowiada zwiększenie produkcji węgla typu hard 35, bazy do produkcji stali, którego w Polsce brakuje. A może warto było dać Krupińskiemu jeszcze choć kilka miesięcy szansy i zrobić porządne odwierty, by raz a dobrze ocenić, czy decyzja o likwidacji kopalni jest słuszna?

Pszczyńscy samorządowcy podjęli właśnie uchwałę o zaproszeniu do kopalni prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz premier Beaty Szydło. Szczerze? Wątpię, że przyjadą. Pani premier swoją kopalnię w Brzeszczach ma odhaczoną – kupił ją Tauron. Nieważne, że przez to ma jeszcze gorsze wyniki, nieważne, że to bardzo wątpliwa jakościowo inwestycja. Ważne, że kopalnia uratowana. Tylko mało kto tak naprawdę wie, że uratowano tylko połowę zakładu, bo druga, czyli ruch Jawiszowice, jest likwidowana w SRK.

Do tego samego SRK trafia właśnie część kopalni Wieczorek. To akurat dobra decyzja, bo w zakładzie kończy się złoże, a po resztę można sięgnąć od strony sąsiedniego Staszica. Docelowo cały Wieczorek do przyszłego roku przestanie istnieć. Jednak tego działania w kontekście przyłączenia Katowickiego holdingu Węglowego (do niego należy Wieczorek) do Polskiej Grupy Górniczej nikt chyba podważać nie będzie. A te dwa kolosy na glinianych nogach od jutra będą jednym – „dużą PGG”. KHW nie przestanie istnieć, jednak zostanie pozbawiony majątku produkcyjnego.

Pytanie, co stanie się ze Śląskiem, ruchem kopalni Wujek (KHW), który został zgłoszony w Brukseli do zamknięcia. Kłopot jest jednak taki, że ruch Śląsk jest w Rudzie Śląskiej, z której pochodzi wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. A on kopalń w swoim mieście broni jak lew. Poniekąd postawę tę rozumiem, tylko na takim stanowisku wpierw powinna działać logika i ekonomia, a dopiero potem sentymenty. Skoro rudzkie kopalnie dołują, mają problemy z wydobyciem i np. Halemba przynosi prawie dwa razy więcej strat niż Krupiński, a nadal działa, to ja jednak wielu rzeczy nie rozumiem.

Węgla w Polsce zaczyna brakować, a będzie jeszcze gorzej, gdy zacznie się wymiana indywidualnych „kopciuchów” na kotły klasy piątej spalające prawdziwe „czarne złoto”, czyli węgiel najwyższej jakości, którego ok. 1 mln ton zabraknie nam już w sezonie grzewczym 2018/2019 (oczywiście jeśli przepisy wejdą w życie). A zamykać kopalnie musimy, bo nasz węgiel konkurencyjny nie będzie przy tak fatalnej efektywności wydobycia i wysokich kosztach. Tak źle i tak nie dobrze. Wydawało się, że jest trzecie wyjście, ale jakoś wciąż w nie nie wierzę. Patrzyłam bowiem z nadzieją na planowane projekty nowych kopalń w Polsce pokazywane przez prywatnych inwestorów. Tyle, że jest ich coraz mniej, a jeśli są, to mam wątpliwości, czy faktycznie powstaną. Koncesję wydobywczą wydaje (lub nie) Ministerstwo Środowiska.

A potencjalnymi inwestorami są np. Australijczycy (Prairie Mining chce budować kopalnię Jan Karski w sąsiedztwie Bogdanki i reaktywować nieczynne Dębieńsko), a nawet prezydent Andrzej Duda przy okazji czwartkowej wizyty w Połańcu dość chłodno – delikatnie mówiąc – wypowiadał się na temat zagranicznych inwestorów w sektorze energetycznym, to jak tu mieć nadzieję. Z drugiej jednak strony mówią, że nadzieja matką głupich. A każdą matkę trzeba szanować…

Baca-Pogorzelska

źródło: http://biznesalert.pl/baca-pogorzelska-byla-kopalnia/

komrntarz redakcji

min

Tekst druzgocacy. Moje streszczenie dla znudzonych tematem:

Górnictwo w wydaniu PiS

Szamotanina w dole, prywata notabli- lokalne interesiki a flagowy- węglowy, narodowy okręt idzie na dno.

R. Gawlik

tytul: Ratujmy uzdrowiska i miasta w kotlinach sudeckich - dość trucia węglem i odpadamitytul: Wrocław: Jak przebiega kampania kandydatów do rad osiedli?tytul: O SMOGU jak zwykle, czyli wokół ogona. GALERIA Wroclove bez miłości.tytul: Węgorzewo zaprasza na VII Recykling Rejs!tytul: Dwa krótkie słowa wielkim krokiem w stronę powodzi i dewastowania rzektytul: Nareszcie łączenie zdrowia i ochrony środowiska.tytul: Dolny Śląsk bez smogu?tytul: recykling-rejs.pl
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Konsultacje społeczne w Bogatyni – jaka będzie przyszłość miasta i regionu za 25 lat?

Władze i rada gminy Bogatyni nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny - proces wydobycia węgla zakończy się najpóźniej za 25 lat, nie ma wizji co się stanie z miastem po tym okresie.

mh

Sprawozdanie: Szanse dla Dolnego Śląska w transformacji energetycznej.

Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej

Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów i członków wszystkich partii i ugrupowań  również na lokalnej polskiej scenie politycznej o przyjęcie wspólnej wizji i planu transformacji energetycznej - Uczyńmy ją wspólnym priorytetem – mówili organizatorzy

mh

Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski

Największe wydarzenie ekologiczne otwierające rok 2019: Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska),  Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o Klimacie, czy dr Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju), a także przedstawiciele Partii Zieloni, EKO-UNII oraz innych organizacji pozarządowych przedstawiali i dyskutowali praktyczne możliwości odchodzenia od węgla i budowy energetyki efektywnej i odnawialnej. Dziś (10.01.2019) w Warszawie odbyła się konferencja pt. Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski.

mh

Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.

Od węgla ku oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej energii
Na Politechnice Wrocławskiej w przeddzień światowego Szczytu Klimatycznego w Katowicach spotkali się wybitni eksperci, aby dyskutować o perspektywach energetycznych Polski, a także transformacji energetycznej i klimatycznej Dolnego Śląska w kontekście planowanej rozbudowy największej w regionie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i elektrowni Turów.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.