×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

13 września 2016
Energia
 

Brytyjczycy bronią nowej elektrowni atomowej, ale wstrzymują budowę

Nowy brytyjski rząd wstrzymał ostateczną zgodę na rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej Hinkley Point C, ale z drugiej strony broni tego projektu.

 W całej historii przygotowań do budowy dwóch francuskich reaktorów znów mamy do czynienia z oczekiwaniem na kolejną „ostateczną” decyzję.

Budowa Hinkley Point C, a więc dwóch francuskich reaktorów EPR o mocy 1600 MW każdy, jest „dobrze zaprojektowanym transferem ryzyka. W dodatku pierwszym przypadkiem, gdy przeniesienie ryzyka z kupca na sprzedawcę nastąpiło przed sprzedażą towaru” – stwierdził brytyjski minister finansów Philip Hammond przed komisją ds. ekonomicznych Izby Lordów.

Hammond 8 września po raz pierwszy przedstawiał finansową wizję nowego rządu Theresy May, który po referendum w sprawie Brexitu zastąpił gabinet Davida Camerona. Pojawienie się kwestii Hinkley Point w gronie roztrząsanych spraw daje pojęcie o wadze tego projektu. Chociażby dla brytyjskich celów redukcji emisji gazów cieplarnianych, których nikt zmieniać nie zamierza.

Ryzyko kosztuje

Szef komisji Lord Hollick dociekał m.in. dlaczego umowa z inwestorami gwarantuje im stopę zwrotu dwukrotnie wyższą, niż to zwykle bywa w podobnych projektach. Przez 35 lat po uruchomieniu elektrowni, kiedy będzie obowiązywał kontrakt różnicowy (CfD), 9 proc. stopa zwrotu z inwestycji będzie finansowana z kieszeni konsumentów – zauważył Hollick.

Hammond w odpowiedzi stwierdził, że owszem, stopa jest „wysoka”, ale towarzyszy „pierwszemu na świecie” transferowi całego ryzyka na operatora elektrowni czyli francuski EDF. Jeżeli nowa elektrownia nie wyprodukuje energii, to nie wygeneruje ani pensa zwrotu – dowodził. Minister podkreślał również, że to inwestor ponosi całkowite ryzyko opóźnień, a ich skutki bezpośrednio odbiją się na zyskach.

O co chodzi? Tu należałoby się cofnąć do maja, kiedy to szef zespołu negocjatorów z ramienia ówczesnego ministerstwa energii i zmian klimatycznych (DECC) przedstawił parlamentarnej komisji pewne  szczegóły kontraktów różnicowych dla wszystkich źródeł niskoemisyjnych, w tym i tego zawartego z EDF. Otóż maksymalnie czteroletnie opóźnienie – w przypadku Hinkley Point C to lata 2025-2029 – nie skutkuje zmianami czasu trwania umowy, CfD nadal będzie obowiązywał przez 35 lat od uruchomienia elektrowni. Każde dodatkowe opóźnienie ponad 4 lata będzie oznaczać skrócenie kontraktu o analogiczny okres. Graniczną wielkością jest 8 lat spóźnienia. Po tym terminie CfD może zostać całkowicie anulowany, a inwestorzy ze sprzedażą energii będą musieli radzić sobie sami.

Kontrakt różnicowy z EDF zakłada, że inwestorzy mają za energię elektryczną z Hinkley Point C dostawać przez 35 lat 92,5 funta za MWh (indeksowane inflacją), niezależnie od ceny rynkowej. Rząd gwarantuje, że dopłaci, jeśli cena na rynku będzie niższa, a odbierze nadwyżkę, jeśli będzie wyższa. Cena spadnie do 89,5 funta, jeśli rząd zgodzi się, by EDF postawił jeszcze dwa EPRy w elektrowni Sizewell.

Rząd May ponownie analizuje projekt

Lordowie dociskali jednak Hammonda pytaniami o to, co się stanie jeśli cały projekt budowy Hinkley Point C legnie w gruzach. Minister dyplomatycznie odparł, że właśnie aby zapobiec takiemu scenariuszowi, premier Theresa May ponownie analizuje całe przedsięwzięcie i obiecała, że pod koniec września podejmie ostateczną decyzję.

Zatem koniec września – przynajmniej na razie – ma być nie wiadomo już którym milowym krokiem w rodzącym się w wyjątkowych bólach projekcie. Przez kilkanaście ostatnich miesięcy za głównego hamulcowego uważany był EDF, który odwlekał podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Rada nadzorcza francuskiego koncernu podjęła ją w końcu w ostatnich dniach lipca, i to w dodatku przy mocnym wewnętrznym sprzeciwie, bo stosunek głosów wyniósł 10 do 7. Było to już jednak po zmianie rządu w Londynie i odejściu mocno forsującej projekt ekipy Davida Camerona. Nowa premier Theresa May od razu wstrzymała wydanie zgody. I to prawdopodobnie nie tylko ze względu na sprzeciwy na tle finansowym licznych środowisk na Wyspach, w tym i wewnątrz partii konserwatywnej. Jak sugerują nieoficjalne źródła, chodzi również o kwestie bezpieczeństwa narodowego związane z China General Nuclear Corporation (CGN). Państwowy energetyczny koncern z Chin ma w projekcie jedną trzecią udziałów, co przekłada się na co najmniej 6 miliardów funtów zaangażowania.

Wejście CGN do projektu Hinkley Point C oklaskiwali jesienią zeszłego roku w Londynie Cameron i prezydent Chin Xi Jinping, który zauważył, że otwiera to drogę do dalszej współpracy. Dokładniej Chińczycy w zamian za wyłożenie pieniędzy na Hinkley Point chcą w przyszłości sami wybudować i eksploatować w Wielkiej Brytanii elektrownię jądrową we własnej technologii w miejsce starej siłowni Bradwell. Na Wyspach ta perspektywa wzbudziła znacznie większy niepokój, niż proste dostarczenie przez Chińczyków gotówki. Pojawiły się na przykład zarzuty, że taka elektrownia de facto byłaby obcą placówką wojskową, bo znaczące udziały w państwowym biznesie energetycznym ma Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza.

Kontrakty dla przemysłu

A dodatkowo nowy rząd Jej Królewskiej Mości ma na głowie miejscowe lobbies. Przeciwnicy mają w ręku wyliczenia, z których wynika, że CfD dla Hinkley Point C wydrenuje z kieszeni konsumentów 30 mld funtów. Choćby dlatego, że dzisiejsze hurtowe ceny energii są o połowę niższe, niż te zagwarantowane w kontrakcie i mało co wskazuje, by miały znacząco wzrosnąć. Krytycy powątpiewają też aby Hinkley Point było początkiem budowy serii nowych elektrowni jądrowych, które co najmniej zastąpiłyby dzisiejsze. Dlatego proponują zainwestować porównywalne pieniądze w energetykę odnawialną – przede wszystkim w morskie farmy wiatrowe, w których Wlk. Brytania jest już europejskim liderem, oraz szczytowe elektrownie gazowe, efektywność energetyczną, zarządzanie popytem i nowe połączenia z sąsiednimi krajami. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat efekty tych inwestycji miałyby być dla konsumentów znacznie lepsze.

Z drugiej strony na rząd naciska rodzimy przemysł. Na przykład Rolls-Royce w zasadzie ma już w kieszeni kontrakty na 160 mln funtów, a jeden z miejscowych producentów wyrobów stalowych – umowę na dostawę 200 tys. ton elementów, w dodatku ze stali produkowanej w zakładach w Walii. A to dopiero początek kolejki. Dla miejscowych firm, Hinkley Point C przekroczyło już „point of no return”.

Wojciech Krzyczkowski
http://wysokienapiecie.pl/atom/1720-elektrownia-atomowa-wielka-brytnia-chiny-bezpieczenstwo

Energia

NIK o wykorzystaniu biomasy przez wiodących producentów energii elektrycznej Dostępne dla wytwórców systemy wsparcia nie zapewniały stabilnego rozwoju produkcji energii elektrycznej z biomasy. (...)
czytaj całość
Komentarz Pracowni na rzecz Wszystkich Istot do komunikatu PKN Orlen w sprawie Ostrołęki C
czytaj całość
A może jednak na OZE, EE i akumulatorach? Czy górnicy sa tak straszni, czy tak głupi, czy tylko interesowni? A może są (...)
czytaj całość
Władze i rada gminy Bogatyni nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny (...)
czytaj całość
Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów (...)
czytaj całość
Największe wydarzenie ekologiczne otwierające rok 2019: Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. (...)
czytaj całość
więcej
2018-12-03
Partia Zieloni apeluje do Premiera Morawieckiego o odwołanie Ministra Energii
2018-12-03
Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.
2018-10-27
Europa do 2050 może stać się zeroemisyjna - i (...)
2018-04-12
Ostrołęka C
2017-11-18
Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju (...)
2017-11-12
RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja
2017-07-10
Musimy uniezależniać się od węgla
2017-05-03
Polska Energiewende* 2023
2017-04-06
Tu była kopalnia
2017-02-20
Więcej Niż Energia: Czy Rząd RP weźmie pod uwagę Pakiet (...)
2017-02-19
Apel NGO do Akcjonariuszy Polenergii – porzućcie szkodliwy projekt Elektrowni (...)
2016-12-04
Szydło świętuje z górnikami: nie zejdziemy z drogi reform i (...)
2016-11-25
Ministerstwo Energii: Rozwód energetyki i kopalń
2016-11-11
Efektywność energetyczna - szanse i zagrożenia nowej ustawy
2016-11-05
Will oil peak within 5 years?
2016-11-02
Naimski: Obrona węgla to nie ideologia, lecz rozsądek
2016-10-27
Zarządzanie energią - przyszłość gospodarki w obuiegu zamkniętym
2016-09-21
Jak rozpocząć transformację energetyczną Polski?
2016-09-13
Brytyjczycy bronią nowej elektrowni atomowej, ale wstrzymują budowę
2016-08-05
Lewiatan: Polska nie ma odpowiedniej strategii energetycznej
2016-08-05
ClientEarth: Plan Morawieckiego dla energetyki jest nierealny
2016-07-23
Szykuje się duża inwestycja! W jednym miejscu ma powstać kopalnia (...)
2016-06-03
Polimex: Kurs spółki runął
2016-05-20
Wolność energetyczna. Czas skończyć z religią węglową
2016-05-17
Będzie składka na bezpieczeństwo energetyczne?
2016-05-09
Niemcy: 95 proc. produkcji energii z OZE i ujemne ceny (...)
2016-04-28
Zielone światło dla zielonej energii
2016-04-21
Właściciel PG Silesia kupił kopalnie i elektrownie w Niemczech
2016-04-21
Holandia: 4,7 mld EUR oszczędności dzięki zamknięciu elektrowni węglowych do (...)
2016-03-17
Czarne złoto?
2016-03-08
NFOŚiGW weryfikuje programy wsparcia
2016-02-25
"Rzeczpospolita": Polityka rządzi polską energetyką
2016-01-13
Wyprzedaż z napędem atomowym
2015-12-22
Górnicza „Solidarność” likwiduje rachunek w ING
2015-12-20
Europejska Unia Energetyczna - Rezolucja PE
2015-12-20
Niemcy: Koniec kopalń węgla kamiennego
2015-12-14
Urugwaj: niższe ceny energii i już 95 proc. energii z (...)
2015-12-12
Andrzej Duda: Przemówienie z okazji Święta Górnika
2015-12-03
CBOS: Większość Polaków za stopniowym odejściem od węgla
2015-12-03
Tchórzewski: zobowiązania spółek węglowych wynoszą 15 mld zł
2015-11-28
ING nie będzie finansował nowych elektrowni zasilanych węglem i kopalni (...)
2015-11-27
Wielka Brytania zamknie wszystkie elektrownie węglowe
2015-11-13
Ile Niemcy zapłacą za rewolucję energetyczną - najtańsza droga rozwoju (...)
2015-11-12
Jak sobie radzić z ubóstwem energetycznym?
2015-11-12
Co nowy minister energetyki myśli o węglu, atomie i OZE? (...)
2015-10-31
O maszynie, która może zrewolucjonizować sposób korzystania z energii
2015-10-21
ENERGETYCZNE POLAKÓW WYBORY: Niewidzialna ręka państwa
2015-10-16
CEZ chce kupić elektrownie i kopalnie Vattenfall w Niemczech
2015-10-14
Kaczyński: Z węglem na wieczne czasy
2015-10-11
Ustawa antysmogowa: górniczy związkowcy krytykują prezydenta Andrzeja Dudę
2015-10-08
Greenpeace chce kupić branżę węgla brunatnego należącą do koncernu Vattenfal
2015-10-07
Gorszanów: ustawa antysmogowa może wyeliminować węgiel w ogrzewnictwie
2015-10-01
Polityka energetyczna Polski – bez wizji, odwagi i wiedz
2015-09-09
Księżopolski: Okrakiem na klimatycznej barykadzie
2015-09-09
Prezes TGPE: przecena energetyki możliwa na wielką skalę
2015-09-09
Polityka energetyczna 2050
2015-09-09
Polityka energetyczna 2050: zachowanie status quo, ucieczka przed dylematami
2015-08-31
W Polsce kończy się węgiel
2015-08-19
„Die Welt”: Kraje sąsiednie nie chcą niemieckiego prądu. Polska też (...)
2015-08-18
Czy fala upałów nas czegoś nauczy?
2015-08-11
To nie upał jest powodem kłopotów z energią
2015-07-31
Ratowanie górnictwa - niech każdy da czego mu nie trzeba
2015-07-28
Polityczne recepty na uzdrowienie górnictwa: sole trzeźwiące zamiast zabiegu chirurgicznego
2015-07-27
Unia energetyczna - więcej czy mniej rynku?
2015-07-26
Więcej Europy w gniazdkach
2015-07-26
Prąd z elektrowni atomowej dopiero od 2031 roku?
2015-07-26
List do premier Ewy Kopacz ws. ustawy o efektywności energetycznej
2015-07-23
Za 2,5 roku ma powstać w Kole pierwsza w Polsce (...)
2015-07-14
Francuzi rezygnują z budowy elektrowni na Lubelszczyźnie
2015-07-13
Gdzieś zaginęła wielka góra węgla. Jakieś 100 tys. ton.
2015-07-07
Energetyka nie uratuje Kompanii Węglowej
2015-07-02
Rebecca Harms w wywiadzie o unii energetycznej
2015-06-13
Nadchodzi czas Śląska bez górnictwa.
2015-05-18
Raport: Inwestycje w energetykę węglową są zbyt ryzykowne?
2015-05-12
Polacy wobec przemysłu górniczego
2015-05-12
Największy fundusz inwestycyjny świata wycofuje się z węgla
2015-05-11
Polscy politycy: naznaczeni przez komunizm, niezdolni do zmiany?
2015-05-11
Polska importerem prądu. Pierwszy raz od 1989
2015-05-04
Zatrważające tajne dane z Kompanii Węglowej
2015-05-03
Polska energetyka nadal będzie wykorzystywała węgiel, gaz i OZE
2015-05-03
Giełdowy Kopex chce nowej kopalni węgla w Małopolsce
2015-05-03
Szef Banku Światowego za eliminacją subsydiów dla paliw kopalnych
2015-04-14
NIK o bezpieczeństwie dostaw energii elektrycznej
2015-03-17
List otwarty Koalicji Klimatycznej i CEE Bankwatch Network
2015-02-19
Komisja Europejska pyta polski rząd o górnictwo
2015-02-09
Potrzebna umowa społeczna
2015-01-20
Czego możemy się uczyć z niemieckiej Energiewende?
2015-01-18
Dość czarne statystyki dla unijnego węgla kamiennego
2015-01-17
Energetyczna alternatywa - słońce świeci wszędzie :)
2014-12-31
Elektryczność w Niemczech: Prąd z odnawialnych źródeł energii na pierwszym (...)
2014-12-27
Termo - modernizacja nie(d)oceniona.
2014-11-09
Vattenfall sprzeda kopalnie węgla brunatnego w Niemczech?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej