×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

8 października 2015
Energia
 

Greenpeace chce kupić branżę węgla brunatnego należącą do koncernu Vattenfal

W pierwszym momencie wydaje się – nie, to jakiś żart: Greenpeace chce kupić niemieckie elektrownie na węgiel brunatny oraz kopalnie odkrywkowe należące do Vattenfall.

A co więcej chce je jak najszybciej zamknąć. Aby zrealizować ten plan organizacja zajmująca się ochroną klimatu nie potrzebuje na to nawet dużej ilości pieniędzy.

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall otrzymał ostatnio propozycję kupna od zupełnie nieoczekiwanego podmiotu, a mianowicie od organizacji ekologicznej Greenpeace.

Greenpeace Szwecja opublikował na swojej stronie internetowej list do amerykańskiego banku Citigroup, który na zlecenie koncernu bierze udział w sprzedaży. W liście czytamy: „Chcemy kupić węgiel brunatny” a konkretnie „chcemy żeby został tam skąd pochodzi – w ziemi”.

Widocznie zamiar organizacji ekologicznej nie jest żartem: „Będziemy poważnie dyskutować z koncernem nad przejęciem” – podkreśla dyrektor Greenpeace Szwecja, Annika Jacobson. Greenpeace zna się dobrze na kwestiach przyszłości rynku energii oraz rozwoju polityki klimatycznej.

Ekolodzy myślą, że mają za sobą większość

Rząd federalny Niemiec w zeszłych miesiącach wielokrotnie próbował zredukować produkcję energii z węgla brunatnego charakteryzującego się relatywnie wysoką emisyjnością CO2. Aczkolwiek, elektrownie na węgiel brunatny pokrywają tymczasowo wciąż około jednej czwartej zapotrzebowania na prąd w Niemczech.

Jednakże odpowiednie plany „zielonego” sekretarza stanu w federalnym ministerstwie gospodarki Rainera Baakego, były jak dotąd cały czas nieakceptowane. Ostatnio stało się to po tym, kiedy związek zawodowy IG BCE sprowadził przed siedzibę ministerstwa w Berlinie kilka tysięcy członków z bębnami, gwizdkami i transparentami.

 Z kolei Greenpeace nie boi się konfliktu dotyczącego około 8200 osób zatrudnionych w elektrowniach i kopalniach węgla brunatnego. Cel kupna, jaki został przedstawiony to jak najszybsze zamknięcie elektrowni i kopalni węgla brunatnego. Chodzi o to, aby nie dopuścić do sytuacji, że „interes oparty na węglu brunatnym trafi w jeszcze gorsze ręce”.

Szwedzki oddział Greenpeace Nordic wierzy, że większość społeczeństwa popiera ich decyzję: Ponieważ szwedzki rząd wciąż nie jest gotowy, aby ponieść odpowiedzialność „ musimy wziąć sprawy w swoje ręce” czytamy na stronie internetowej koncernu. „Jest nas wielu, ponad 50 000 osób podpisało petycję. Celem tej petycji jest, aby węgiel brunatny został w ziemi”.

Pieniądze nie stanowią problemu

Ale skąd Greenpeace miałby wziąć tyle pieniędzy, aby kupić sześć kopalni węgla brunatnego oraz elektrowni? Według danych koncernu branża węgla brunatnego w Niemczech jest w całości wystawiona na sprzedaż. Składają się na to ogromne elektrownie Jänschwalde i Schwarze Pumpe w Brandenburgii, Boxberg wraz z Blockiem R elektrowni w Lippendorf na terenie Saksonii oraz należące do nich kopalnie węgla brunatnego na terenie Łużyc. 

Również dziesięć elektrowni wodnych znajdujących się niedaleko regionu węglowego w Turyngii, Saksonii i Saksonii-Anhalt wystawione są na sprzedaż. Do tej pory koncern Vattenfall negocjuje przejęcie z czeskimi koncernem energetycznym oraz z zagranicznymi inwestorami finansowymi. Nie ma na razie ustalonej żadnej oficjalnej ceny branży. Według spekulacji wartość branży może się wahać w granicach 3 do 5 miliardów euro.

 Obserwatorzy rynku uważają jednak, że jest mało prawdopodobne, że przy sprzedaży– niezależnie komu - koncern osiągnie jakikolwiek zysk. Chociaż przy obecnych cenach prądu, węgiel brunatny akurat jest jeszcze opłacalny.

Jednakże inwestorzy w skali całego świata dostrzegają wiele niepewności w ramach technologii opartych na paliwach kopalnych: martwią się oni mianowicie o to, że obecnie prowadzona polityka klimatyczna doprowadzi do powstania tzw. „bańki węglowej”, która mogłaby doprowadzić do utraty wartości akcji większości inwestorów.

Dodatkowo wydobycie węgla brunatnego wiąże się z poważnymi kosztami zewnętrznymi: trzeba mianowicie olbrzymich środków na rekultywację ogromnych „blizn środowiskowych”, które będą musiały pochodzić z zysków elektrowni. Jeżeli np. istniejące elektrownie zostaną odsunięte do rezerwy, to wtedy omawiane koszty spoczywać będą albo na ich nabywcy lub podatniku.

Związki zawodowe mówią o „bezwzględnym egoizmie”

W obliczu ryzyka oraz kosztów zewnętrznych, koncernowi Vattenfall nie pozostaje najprawdopodobniej nic innego jak całą branżę po prostu komuś podarować. Proces sprzedaży został rozpoczęty, tak czy inaczej, w wyniku decyzji szwedzkiego rządu odnośnie polityki klimatycznej. Nabywca nie będzie jednak musiał zapłacić dużej ilości pieniędzy.

Pozostaje jednak pod znakiem zapytania, czy sprzedaż branży Vattenfall pozostanie zabezpieczy miejsca pracy. Landy, których będzie to dotyczyć a więc Brandenburgia i Saksonia będą się na pewno tym interesować. W przypadku zagwarantowania zatrudnienia czy dalszego działania elektrowni, Greenpeace może się znaleźć w sytuacji kiedy będzie musiał zarządzać 8200 miejsc pracy.

Odpowiedzialność pracodawcy dotyczyć będzie również 15 000 pośrednich miejsc pracy w regionie. Stąd wydaje się mało prawdopodobne, że w przypadku, gdyby została zarządzona gwarancja zatrudnienia, organizacja ekologiczna zdecyduje się na przejęcie. Poza tym w ramach koncernu Vattenfall jest przyjęte, że oferent musi jednak wypełnić „podstawowe założenia”, które stoją w zgodzie z europejskimi wytycznymi.

"Plaga naszych czasów"

Szwedzki koncern państwowy Vattenfall rozpoczął sprzedaż swoich niemieckich kopalni i elektrowni na węgiel brunatny 22 września. Tłem całej sprawy jest przeorientowanie celów w szwedzkim rządzie, które nastąpiło po zeszłorocznych wyborach. Obecnie rząd mniejszościowy  tworzą Socjaldemokraci i Zieloni.

Rzeczniczka koncernu Vattenfall powiedziała, że o chodzi o „otwarty proces”, w którym każda poważna propozycja jest mile widziana. Czy aby jednak złożona przez Greenpeace oferta rzeczywiście jest „poważna”? Podważa to związek zawodowy przemysłu górniczego, chemicznego i energetycznego (IGBCE): „ Greenpeace staje się „plagą naszych czasów”, inwestorem, który przychodzi robi swój interes i idzie dalej” powiedział gazecie Die Welt rzecznik związku Christian Hülsmeier. „Ostatecznie chodzi o coś co znamy od dawna: aby przy udziale wielkich pieniędzy i dbaniu o interes własny zniszczyć miejsca pracy. To nawet nie jest zły żart”.

Die Welt – Niemcy
Daniel Wetzei

Tłum. Hanna Schudy

Źródło: Die Welt http://www.welt.de/wirtschaft/energie/article147269285/Greenpeace-will-Vattenfalls-Braunkohle-Sparte-kaufen.html

Energia

NIK o wykorzystaniu biomasy przez wiodących producentów energii elektrycznej Dostępne dla wytwórców systemy wsparcia nie zapewniały stabilnego rozwoju produkcji energii elektrycznej z biomasy. (...)
czytaj całość
Komentarz Pracowni na rzecz Wszystkich Istot do komunikatu PKN Orlen w sprawie Ostrołęki C
czytaj całość
A może jednak na OZE, EE i akumulatorach? Czy górnicy sa tak straszni, czy tak głupi, czy tylko interesowni? A może są (...)
czytaj całość
Władze i rada gminy Bogatyni nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny (...)
czytaj całość
Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów (...)
czytaj całość
Największe wydarzenie ekologiczne otwierające rok 2019: Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. (...)
czytaj całość
więcej
2018-12-03
Partia Zieloni apeluje do Premiera Morawieckiego o odwołanie Ministra Energii
2018-12-03
Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.
2018-10-27
Europa do 2050 może stać się zeroemisyjna - i (...)
2018-04-12
Ostrołęka C
2017-11-18
Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju (...)
2017-11-12
RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja
2017-07-10
Musimy uniezależniać się od węgla
2017-05-03
Polska Energiewende* 2023
2017-04-06
Tu była kopalnia
2017-02-20
Więcej Niż Energia: Czy Rząd RP weźmie pod uwagę Pakiet (...)
2017-02-19
Apel NGO do Akcjonariuszy Polenergii – porzućcie szkodliwy projekt Elektrowni (...)
2016-12-04
Szydło świętuje z górnikami: nie zejdziemy z drogi reform i (...)
2016-11-25
Ministerstwo Energii: Rozwód energetyki i kopalń
2016-11-11
Efektywność energetyczna - szanse i zagrożenia nowej ustawy
2016-11-05
Will oil peak within 5 years?
2016-11-02
Naimski: Obrona węgla to nie ideologia, lecz rozsądek
2016-10-27
Zarządzanie energią - przyszłość gospodarki w obuiegu zamkniętym
2016-09-21
Jak rozpocząć transformację energetyczną Polski?
2016-09-13
Brytyjczycy bronią nowej elektrowni atomowej, ale wstrzymują budowę
2016-08-05
Lewiatan: Polska nie ma odpowiedniej strategii energetycznej
2016-08-05
ClientEarth: Plan Morawieckiego dla energetyki jest nierealny
2016-07-23
Szykuje się duża inwestycja! W jednym miejscu ma powstać kopalnia (...)
2016-06-03
Polimex: Kurs spółki runął
2016-05-20
Wolność energetyczna. Czas skończyć z religią węglową
2016-05-17
Będzie składka na bezpieczeństwo energetyczne?
2016-05-09
Niemcy: 95 proc. produkcji energii z OZE i ujemne ceny (...)
2016-04-28
Zielone światło dla zielonej energii
2016-04-21
Właściciel PG Silesia kupił kopalnie i elektrownie w Niemczech
2016-04-21
Holandia: 4,7 mld EUR oszczędności dzięki zamknięciu elektrowni węglowych do (...)
2016-03-17
Czarne złoto?
2016-03-08
NFOŚiGW weryfikuje programy wsparcia
2016-02-25
"Rzeczpospolita": Polityka rządzi polską energetyką
2016-01-13
Wyprzedaż z napędem atomowym
2015-12-22
Górnicza „Solidarność” likwiduje rachunek w ING
2015-12-20
Europejska Unia Energetyczna - Rezolucja PE
2015-12-20
Niemcy: Koniec kopalń węgla kamiennego
2015-12-14
Urugwaj: niższe ceny energii i już 95 proc. energii z (...)
2015-12-12
Andrzej Duda: Przemówienie z okazji Święta Górnika
2015-12-03
CBOS: Większość Polaków za stopniowym odejściem od węgla
2015-12-03
Tchórzewski: zobowiązania spółek węglowych wynoszą 15 mld zł
2015-11-28
ING nie będzie finansował nowych elektrowni zasilanych węglem i kopalni (...)
2015-11-27
Wielka Brytania zamknie wszystkie elektrownie węglowe
2015-11-13
Ile Niemcy zapłacą za rewolucję energetyczną - najtańsza droga rozwoju (...)
2015-11-12
Jak sobie radzić z ubóstwem energetycznym?
2015-11-12
Co nowy minister energetyki myśli o węglu, atomie i OZE? (...)
2015-10-31
O maszynie, która może zrewolucjonizować sposób korzystania z energii
2015-10-21
ENERGETYCZNE POLAKÓW WYBORY: Niewidzialna ręka państwa
2015-10-16
CEZ chce kupić elektrownie i kopalnie Vattenfall w Niemczech
2015-10-14
Kaczyński: Z węglem na wieczne czasy
2015-10-11
Ustawa antysmogowa: górniczy związkowcy krytykują prezydenta Andrzeja Dudę
2015-10-08
Greenpeace chce kupić branżę węgla brunatnego należącą do koncernu Vattenfal
2015-10-07
Gorszanów: ustawa antysmogowa może wyeliminować węgiel w ogrzewnictwie
2015-10-01
Polityka energetyczna Polski – bez wizji, odwagi i wiedz
2015-09-09
Księżopolski: Okrakiem na klimatycznej barykadzie
2015-09-09
Prezes TGPE: przecena energetyki możliwa na wielką skalę
2015-09-09
Polityka energetyczna 2050
2015-09-09
Polityka energetyczna 2050: zachowanie status quo, ucieczka przed dylematami
2015-08-31
W Polsce kończy się węgiel
2015-08-19
„Die Welt”: Kraje sąsiednie nie chcą niemieckiego prądu. Polska też (...)
2015-08-18
Czy fala upałów nas czegoś nauczy?
2015-08-11
To nie upał jest powodem kłopotów z energią
2015-07-31
Ratowanie górnictwa - niech każdy da czego mu nie trzeba
2015-07-28
Polityczne recepty na uzdrowienie górnictwa: sole trzeźwiące zamiast zabiegu chirurgicznego
2015-07-27
Unia energetyczna - więcej czy mniej rynku?
2015-07-26
Więcej Europy w gniazdkach
2015-07-26
Prąd z elektrowni atomowej dopiero od 2031 roku?
2015-07-26
List do premier Ewy Kopacz ws. ustawy o efektywności energetycznej
2015-07-23
Za 2,5 roku ma powstać w Kole pierwsza w Polsce (...)
2015-07-14
Francuzi rezygnują z budowy elektrowni na Lubelszczyźnie
2015-07-13
Gdzieś zaginęła wielka góra węgla. Jakieś 100 tys. ton.
2015-07-07
Energetyka nie uratuje Kompanii Węglowej
2015-07-02
Rebecca Harms w wywiadzie o unii energetycznej
2015-06-13
Nadchodzi czas Śląska bez górnictwa.
2015-05-18
Raport: Inwestycje w energetykę węglową są zbyt ryzykowne?
2015-05-12
Polacy wobec przemysłu górniczego
2015-05-12
Największy fundusz inwestycyjny świata wycofuje się z węgla
2015-05-11
Polscy politycy: naznaczeni przez komunizm, niezdolni do zmiany?
2015-05-11
Polska importerem prądu. Pierwszy raz od 1989
2015-05-04
Zatrważające tajne dane z Kompanii Węglowej
2015-05-03
Polska energetyka nadal będzie wykorzystywała węgiel, gaz i OZE
2015-05-03
Giełdowy Kopex chce nowej kopalni węgla w Małopolsce
2015-05-03
Szef Banku Światowego za eliminacją subsydiów dla paliw kopalnych
2015-04-14
NIK o bezpieczeństwie dostaw energii elektrycznej
2015-03-17
List otwarty Koalicji Klimatycznej i CEE Bankwatch Network
2015-02-19
Komisja Europejska pyta polski rząd o górnictwo
2015-02-09
Potrzebna umowa społeczna
2015-01-20
Czego możemy się uczyć z niemieckiej Energiewende?
2015-01-18
Dość czarne statystyki dla unijnego węgla kamiennego
2015-01-17
Energetyczna alternatywa - słońce świeci wszędzie :)
2014-12-31
Elektryczność w Niemczech: Prąd z odnawialnych źródeł energii na pierwszym (...)
2014-12-27
Termo - modernizacja nie(d)oceniona.
2014-11-09
Vattenfall sprzeda kopalnie węgla brunatnego w Niemczech?
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej