Energia

Elektryczność w Niemczech: Prąd z odnawialnych źródeł energii na pierwszym miejscu

31 grudnia 2014 min
(galeria fotografii)

Transformacja energetyczna postępuje: Słońce, wiatr, woda i biogaz miały największy udział w niemieckim miksie energetycznym.

Według informacji gazety SPIEGEL na miejscu drugim plasuje się energia z węgla brunatnego. Udział energii atomowej oraz z węgla kamiennego spada.

Hamburg: Rok 2014 okazał się dla niemieckiego rynku energii przełomowy. Według informacji zdobytych przez SPIEGEL prąd z OZE okazał się najważniejszym źródłem elektryczności. Udział prądu wytwarzanego z OZE wyniósł 25,8%. Według statystyk Niemieckiego Związku ds. Energii i Gospodarki Wodnej siłownie wodne, wiatrowe, fotowoltaika oraz biogazownie stały się źródłem 157,4 miliardów kilowatogodzin. Z kolei udział energii produkowanej z atomu i węgla kamiennego zmalał.

W kończącym się już roku, obok sukcesu OZE zanotowaliśmy również renesans wyjątkowo emisyjnego oraz zanieczyszczającego źródła energii: 25,6% niemieckiej elektryczności pozyskiwane było z węgla brunatnego. Powodem dla tak znaczącego udziału węgla brunatnego są niskie ceny za certyfikaty CO2. Stąd elektrownie na węgiel brunatny, które ze względu na swoją wysoką emisyjność potrzebują szczególnie dużo certyfikatów CO2, mogą produkować swój prąd po relatywnie niskiej cenie.

Dla porównania, stosunkowo drogie elektrownie gazowe produkowały mniej prądu. W ubiegłym roku udział prądu z elektrowni gazowych wyniósł tylko 9,6% w niemieckim miksie energetycznym.

Źródło: SPIEGEL http://www.spiegel.de

Tłumaczenie: Hanna Schudy

tytul: Dość czarne statystyki dla unijnego węgla kamiennegotytul: Energetyczna alternatywa - słońce świeci wszędzie :)tytul: List w sprawie energetyki obywatelskiej w ustawie o OZEtytul: Polscy rolnicy szykują powstanie.tytul: Maski smogowe zamiast oscypków. tytul: Termo - modernizacja nie(d)oceniona.tytul: Opowieść wigilijnatytul: Zamaskowane uzdrowiska.
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.