opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Energia

Popczyk: Niech Polska w końcu zauważy pozytywne strony pakietu 3x20

01 września 2014 min
(galeria fotografii)

Ciągle dyskutujemy o systemach wsparcia, o pieniądzach, które trzeba przeznaczyć na rozwój technologii, na spełnianie celów, a nie dyskutujemy o tym, jakie technologie rozwijać, jakimi sposobami przebudowywać energetykę. 

 

W ekskluzywnej rozmowie pytamy profesora Jana Popczyka, czy jest możliwe wypełnienie przez Polskę celów energetyczno-klimatycznych, które zaproponowała Komisja Europejska w białej księdze, bez udziału lokalnej energetyki odnawialnej. – Nie da się inaczej zrealizować celów pakietu 3x20, jak tylko z wykorzystaniem zasobów lokalnych energetyki rozproszonej, energetyki prosumenckiej – mówi o wymaganym udziale źródeł odnawialnych. – Jeśli chodzi o cel drugi, redukcję emisji CO2, również najskuteczniejsze sposoby tkwią w wykorzystaniu zasobów lokalnych.

– Bezwzględnie istnieje możliwość zrealizowania tych celów i będzie to korzystanie dla gospodarki, musimy jedynie dobrze wybrać sposoby redukcji. Powinniśmy wybrać najlepsze, najefektywniejsze, te, które najlepiej się przysłużą gospodarce i społeczeństwu – podkreśla profesor.

Zapytany o cele na rok 2030 odpowiada: – Mamy bardzo wyraźnie postawiony cel redukcyjny dotyczący CO2, a nie ma już w zasadzie postawionego celu dotyczącego źródeł odnawialnych i redukcji paliw kopalnych. (…) Komisja Europejska zakłada, że jeśli osiągniemy celu redukcji, to dwa pozostałe cele zrealizujemy w sposób automatyczny. Zakłada też, że do roku 2020 technologie odnawialne będą tak zaawansowane, że tu już nie ma co ustanawiać wsparcia, bo technologie te będą już zwyciężać na komercyjnym rynku.

Cały pakiet klimatyczno-energetyczny Komisji Europejskiej podsumowuje krótko: – To jest sprawa do przemyślenia u nas w Polsce. Mijają lata, a my nie dopatrujemy się pozytywnych cech pakietu 3x20. Powinniśmy wreszcie dostrzegać te pozytywne strony. – Wśród nich profesor wymienia dofinansowanie, które ma służyć rozwojowi małych technologii.

A co do tej pory zostało zrobione dobrze, a co źle, aby zapewnić podstawy do rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce? – Największą szkodą, jaka nastąpiła w latach 2006-2013 jest pewna demoralizacja społeczna – ocenia prof. Popczyk. – Ciągle dyskutujemy o systemach wsparcia, o pieniądzach, które trzeba przeznaczyć na rozwój technologii, na spełnianie celów, a nie dyskutujemy o tym, jakie technologie rozwijać, jakimi sposobami przebudowywać energetykę.

– Powinno się zrobić rzecz najprostszą. Rząd powinien ogłosić doktrynę bezpieczeństwa energetycznego, doktrynę rozwoju energetyki. Doktryna jest to coś ważniejszego niż polityka energetyczna. Jeślibyśmy taką doktrynę sformułowali, wszystkim nam by to niezwykle pomogło w podejmowaniu codziennych decyzji, zarówno prosumentom, jak i przedsiębiorcom.

Więcej w wywiadzie przeprowadzonym przez Marka Korzyńskiego. Zapraszamy do oglądania.

 

ChronmyKlimat.pl

tytul: Raport Banku Światowego – ochrona klimatu się opłacatytul: IRENA życzliwa Rosjitytul: Koalicja Klimatyczna przedstawia uwagi do Polityki energetycznej Polski do 2050 roku tytul: Początek roku w najbardziej ekologicznej szkole w Polscetytul: Kiedy doczekamy się promów zasilanych wyłącznie energią elektryczną?tytul: MIiR: Ponad 1 mld zł na inwestycje transportowe na Wiśletytul: Spadają koszty morskiej energetyki wiatrowej - KONFERENCJA OFFSHORE, 29-30.09.2014 SŁUPSKtytul: Sąd unieważnił uchwałę sejmiku ws. zakazu palenia węglem w Krakowie
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Konsultacje społeczne w Bogatyni – jaka będzie przyszłość miasta i regionu za 25 lat?

Władze i rada gminy Bogatyni nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny - choć bardzo mało prawdopodobny - proces wydobycia węgla zakończy się najpóźniej za 25 lat, nie ma wizji co się stanie z miastem po tym okresie.

mh

Sprawozdanie: Szanse dla Dolnego Śląska w transformacji energetycznej.

Ale eksperci alarmują: musimy pilnie przystąpić do odblokowania rewolucji cywilizacyjnej

Ekolodzy, eksperci od energetyki i działacze Partii Zieloni zaapelowali do liderów i członków wszystkich partii i ugrupowań  również na lokalnej polskiej scenie politycznej o przyjęcie wspólnej wizji i planu transformacji energetycznej - Uczyńmy ją wspólnym priorytetem – mówili organizatorzy

mh

Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski

Największe wydarzenie ekologiczne otwierające rok 2019: Znakomici eksperci w dziedzinie energetyki, tacy jak Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej, prof. Jan Popczyk (Politechnika Śląska),  Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o Klimacie, czy dr Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju), a także przedstawiciele Partii Zieloni, EKO-UNII oraz innych organizacji pozarządowych przedstawiali i dyskutowali praktyczne możliwości odchodzenia od węgla i budowy energetyki efektywnej i odnawialnej. Dziś (10.01.2019) w Warszawie odbyła się konferencja pt. Możliwości wynikające z zielonej transformacji energetycznej Polski.

mh

Sprawiedliwa transformacja energetyczna Dolnego Śląska.

Od węgla ku oszczędnej, odnawialnej i rozproszonej energii
Na Politechnice Wrocławskiej w przeddzień światowego Szczytu Klimatycznego w Katowicach spotkali się wybitni eksperci, aby dyskutować o perspektywach energetycznych Polski, a także transformacji energetycznej i klimatycznej Dolnego Śląska w kontekście planowanej rozbudowy największej w regionie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i elektrowni Turów.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.