Energia

Czym grozi Polsce bańka węglowa?

11 maja 2014 min
(galeria fotografii)

Europejskie banki masowo pozbywają się akcji spółek węglowych.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) nie ma już żadnych akcji polskiej spółki energetycznej, Enei. Poznańska spółka jest właścicielem elektrowni Kozienice, największego tego typu zakładu opalanego węglem. Od paru lat trwa tam budowa nowego bloku o mocy 1075 megawatów. Skończy się ona w 2017 r. i pochłonie ogółem aż 6,4 mld złotych.

Dlaczego więc EBOR uznał, że mimo takich inwestycji nie warto mieć akcji polskiego koncernu? Bo jeszcze w ubiegłym roku przyjął strategię, w której wykluczył inwestowanie w elektrownie węglowe poza „wyjątkowymi przypadkowymi”. Wpisuje się ona w ogólny trend panujący wśród instytucji finansowych. Te masowo wycofują się z finansowania działalności firm zależnych od węgla i innych paliw kopalnych.

Uciekają w ten sposób od „bańki węglowej”. Polega ona na tym, że wartość przedsiębiorstw działających w branży paliw kopalnych jest przeszacowana, ponieważ nie uwzględnia konieczności dostosowania się przez nie do pakietu energetyczno-klimatycznego UE (zakłada on redukcję emisji CO2 i odchodzenie od węgla czy ropy).

Dlatego instytucje finansowe co raz częściej uznają że w dłuższej perspektywie inwestycje w takie spółki mogą okazać się nieopłacalne. Na razie swoje wydatki w tym zakresie ograniczają banki publiczne, ale prywatne również zaczynają iść tą drogą.

Dla Polski może to oznaczać duży problem. Ze wszystkich operacji na unijnych rynkach finansowych na nasz region przypada ledwie 9 proc. Oznacza to, że do zrealizowania swoich inwestycji w sektorze węglowym potrzebujemy pieniędzy z Zachodu. A tamtejsze banki, wpatrzone w pakiet klimatyczny i raport EBOR-u, który już krytykuje Polskę za zbytnie uzależnienie od węgla, wcale nie muszą być skore do finansowania nam kolejnych bloków jak ten w Kozienicach.
 

źródło: http://biznes.newsweek.pl

tytul: Partia Zieloni: Zajmijmy się polityką przeciwpowodziową na poważnie!tytul: Amerykanie stawiają na innowacyjne morskie farmy wiatrowetytul: Wisła w cieniu elektrownitytul: MSP: nie ma planów nowych inwestycji w energię węglowątytul: Rząd zmienia i notyfikuje ustawę o OZEtytul: Prestiżowa Nagroda Goldmana dla aktywistki antyłupkowejtytul:  Unia energetyczna nie zastąpi polityki klimatycznejtytul:  Ile naprawdę kosztuje polski węgiel?
view_list  inne artykuły z tematu Energia:
mh

Ostrołęka C

historia projektu inwestycji, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii.
Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)

mh

Zablokowanie przemian energetycznych jest groźne dla gospodarki oraz rozwoju D. Śląska i Polski

O debacie nt. transformacji energetycznej i gospodarczej Dolnego Śląska pod patronatem honorowym Marszałka Województwa

mh

RAPORT Górnictwo: węglowa przyszłość czy sprawiedliwa transformacja

Od wielu lat górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. 

mh

Musimy uniezależniać się od węgla

Akcjonariusze podczas Walnych ENERGI i ENEI

mh

Polska Energiewende* 2023

Nie mamy strategii energetycznej transformacji. To sprzeczne z racją stanu Polski. PiS, ani opozycja parlamentarna tego nie  widzi? Teskt R. Gawlika z 2013 r aktualny dziś! czytaj... I słuchaj audycji w TOK FM na ten temat...

mh

Tu była kopalnia

31 marca i 1 kwietnia 2017 r. zapiszą się w historii polskiego górnictwa węgla kamiennego niewątpliwie. Jak? Oceni to historia. 

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.