Węgiel Łużycki - Informator 21 czerwca 2013r.
1. Zaproszenie do składania wniosków przeciwko budowie kopalni Welzow II
2. Brandenburska Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju krytykuje rządową politykę regionalną w sprawie węgla brunatnego
3. Artykuł w sprawie nowych kopalni węgla brunatnego w Potsdamer Neueste Nachrichten
4. Sprzeciw w Rohne coraz bardziej widoczny
5. Posiedzenie związku w sprawie kopalni Nochten 1 lipca w Hoyerswerda
6. Rzecznik Steinbrucka, lobbysta CCS zwolniony
7. Berlin przed podjęciem decyzji o rekomunalizację sieci przesyłowej.
1. Zaproszenie do składania wniosków przeciwko budowie kopalni Welzow II
Rozpoczęło się zbieranie wniosków przeciwko kopalni Welzow II. Dnia 20 czerwca ruszyły konsultacje społeczne w sprawie węgla brunatnego. Załączony formularz można wypełnić, skopiować i rozpowszechniać dalej. Podpisy powinny być zebrane do 14 września, tak aby wysłać je w terminie do władz planistycznych. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o zbieranie podpisów następujące organizacje: Allianz für Welzow, Klinger Runde, GRÜNE LIGA, BUND Brandenburg, Dorf-Kohle-Umwelt (Proschim), klima-allianz deutschland, Netzwerk-Tagebaurand, Bürgerinitiativen Brandenburg gegen CCS, Deutsche Umwelthilfe, Robin Wood, Bauernbund Brandenburg.
W czwartkowe południe miała miejsce akcja w Poczdamie pod hasłem „Koniec niszczenia kolejnych wsi”. Uczestnicy protestowali przeciwko polityce władz Rządu Landowego, który mimo wyznaczonego celu, jakim jest Energiewende, planuje budowę nowych kopalni. Jednocześnie powstała strona internetowa poświęcona kampanii: www.kein-weiteres-Dorf.de.
W 2011 roku 5000 osób opowiedziało się przeciwko nowym planom kopalni, w tym znany aktor Peter Sodann. W wyniku tak ogromnego sprzeciwu pojawiła się konieczność wprowadzenia wielu zmian do szkicu planu dotyczącego kopalni węgla brunatnego. Plan został poprawiony i jest teraz przekazany do konsultacji społecznych. Więcej na temat kampanii Welzow II znajdziecie Państwo tutaj: http://www.lausitzer-braunkohle.de/feld_welzow
2. Brandenburska Rada ds. Zrównoważonego Rozwoju krytykuje rządową politykę regionalną w sprawie węgla brunatnego
Przedstawiciel Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju prof. Manfred Stock z Poczdamskiego Instytutu ds. Badań Skutków Klimatu w udzielonym wywiadzie krytykuje politykę landu w sprawie węgla brunatnego:
http://www.nachhaltigkeitsrat.de/news-nachhaltigkeit/2013/2013-06-20/von-leeren-bussen-hat-niemand-etwas-interview-mit-dem-vorsitzenden-des-brandenburgischen-nachhaltigkeitsbeirates-manfred-stock/
3. Artykuł w sprawie nowych kopalni węgla brunatnego w Potsdamer Neueste Nachrichten
Gazeta w Potsdamer Neueste Nachrichten opublikowała artykuł Rene Schuster (członek Gruene Liga), w którym podważa wiarygodność brandenburskiej polityki regionalnej w sprawie kopalni węgla brunatnego.
http://www.pnn.de/brandenburg-berlin/762111/
4. Sprzeciw w Rohne coraz bardziej widoczny
„Szkoda byłoby spalić w piecu nasze wsie” – baner z hasłem o tej treści został zawieszony przy wjeździe do miejscowości Rohne. Organizatorem akcji jest stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II”. Dzięki temu sprzeciw wobec kopalni stał się bardziej widoczny.
5. Posiedzenie związku w sprawie kopalni Nochten 1 lipca w Hoyerswerda
Posiedzenie związków planistycznych z Łużyc Górnych i Dolnego Śląska przewidziane jest na dzień 1 lipca 2013r. Porządek obrad przewiduje rozpatrzenie wątpliwości dotyczących szkicu planu kopalni Nochten oraz zarzutów względem dalszego rozpatrywania planu”.
Powinno się również odbyć, zaplanowane przez Komitet, wysłuchanie ekspertyz sporządzonych przez prof. Erdmanna i prof. von Hirschhausena. Wątpliwe jest jednak to, czy czas przeznaczony na obrady wystarczy na omówienie wszystkich problemów. Stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II” zapowiedział milczący protest na godzinę 8 rano.
6. Rzecznik Steinbrucka, lobbysta CCS zwolniony
Dnia 10 czerwca kandydat na kanclerza z ramienia SPD Peer Steinbruck rozstał się ze swoim rzecznikiem Michaelem Donnermeyerem, który wcześniej przewodniczył organizacji lobbystycznej CCS IZKlima. Cieszylibyśmy się bardzo, gdyby oznaczało to, że w końcu zmniejszy się wpływ lobby węglowego oraz lobby CCS na politykę niemiecką.
7. Berlin przed podjęciem decyzji o rekomunalizacji sieci przesyłowej.
Berliński stół energetyczny osiągnął sukces! Potrzebowaliśmy 174000 głosów, a do 10 czerwca zebraliśmy już 265000. Oznacza to, że Berlin może teraz zadecydować o rekomunalizacji sieci przesyłowej, która dotychczas była w rękach koncernu Vattenfall. Być może obywatele dokonają wyboru w ten sam dzień, na który przypadają wybory do Bundestagu. Do tego sukcesu przyczynili się też obywatele Berlina pochodzący z Łużyc, którzy doświadczyli na własnej skórze tego, jak koncern Vattenfall, wbrew oporowi mieszkańców, zniszczył miejscowości Horno i Lacoma, a teraz zagraża także dalszym wioskom. Dziękujemy wszystkim, którzy w ostatnich miesiącach wzięli udział w akcji.
www.berliner-energietisch.net