Węgiel Łużycki, 22 sierpnia 2017
- Koalicja niesłownych – jak koncerny węglowe dyktują politykę klimatyczną brandenburskiemu rządowi landowemu
- Landy węgla brunatnego przeciwko europejskim przepisom dotyczacym zanieczyszczenia powietrza
- Czerwona linia w Nadrenii Północnej-Westfalii
- Wczesniejsza zapowiedź: 23 września krytycy węgla brunatnego spotykają się w Kerkwitz
1. Koalicja niesłownych – jak koncerny węglowe dyktują politykę klimatyczną brandenburskiemu rządowi landowemu
Czerwono czerwony rząd landowy Brandneburgii zapisał w umowie koalicyjnej cel klimatyczny ustalony w 2014 r. Tym samym określone zostały ramy dla już wcześniej przygotowywanej strategii energetycznej landu. W czerwcu 2017 r. okazało się jednak, że wcześniej określone cele z 25 milionów ton zostały zwiększone do 41 milionów. Co ciekawe parę miesięcy temu koncern węglowy LEAG wyraził życzenie, aby najstarsza i najbardziej zanieczyszczająca elektrownia pracowała jeszcze po 2030 r. Okazuje się zatem, że rząd landowy poszedł najprawdopodobniej na rękę lobby węglowemu.
2. Landy węgla brunatnego przeciwko europejskim przepisom dotyczacym zanieczyszczenia powietrza
17 sierpnia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowana została decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania.
Tym samym bardzo wyraźne ogłoszono zaostrzenie norm emisyjnych dla rtęci oraz tlenków azotu. Jeżeli elektrownie nie będą spełniały nowych przepisów będą musiały zostać zamknięte albo wyposarzone w nowe technnologie. Groźba zamknięcia dotyczy szczególnie elektrowni na węgiel brunatny.
W odpowiedzi na to, premier saksonii Stanislaw Tillich zarządał od federalnego ministra gospodarki natychmiastowego zaskarżenia decyzji unijnych. Wypowiedział się również w imieniu innych landów węgla brunatnego jak Brandenburgii i Nadrenii Północnej-Westfalii, aby obalić całe zarządzenie Unii Europejskiej.
Republika Federalna Niemiec głosowała co prawda 28 kwietnia przeciwko zaostrzeniu przepisów, ale zostało to przegłosowane. Jest mało prawdopodobne, że teraz zaskarży decyzję Unii Europejskiej. Według niepotwierdzonych doniesień, państwowy sekretarz finansów Jens Spahn (CDU) podczas wizyty na terenie Łuzyc zaznaczył, że takiej skargi nie będzie.
3. Czerwona linia w Nadrenii Północnej-Westfalii
26 sierpnia pod hasłem przewodnim “Chronić klimat – ratować lasy – zatrzymać koparki” odbędzie się protest organizacji ekologicznych w Niemczech. Organizacje niemieckie BUND, Greenpeace BUNDjugend oraz Klima Allianz Niemcy zapraszają wszystkich do wspólnego utworzenia „Czerwonej linii”. Organizatorzy spodziewają się około tysiąca uczestników. „Uczynimy wszystko, aby ten protest nie został odebrany jako coś przestępczego. Nie jesteśmy kryminalistami. Chcemy w pokojowy sposób zaprotestować przeciw zabójcy klimatu nr 1 – węglowi brunatnemu” – mówi Dirk Jansen, wieloletni współpracownik i dyrektor BUND Nadrenia Północna-Westfalia. „Wystarczy już kopalnia węgla brunatnego. Zbyt wiele zostało zniszczone, a dalsze plany są wcielane w życie” – dodaje Jansen. „Naszym przesłaniem są znane już słowa – stop, do tego miejsca i nie dalej. Będziemy mieli na ustach te słowa, kiedy połączymy się łańcuchem ludzi między koparkami kopalni Hambach, lasem Hambacherforst oraz miejscowościami, którym grozi zniszczenie ze względu na planowaną odkrywkę Hambach i Garzweiler”.
Na zakończenie odbędzie się demonstracja w Kerpen-Manheim oraz akcja uliczna.
http://zukunft-statt-braunkohle.de/2017/07/07/rote-linie-gegen-kohle/
4. Wczesniejsza zapowiedź: 23 września krytycy węgla brunatnego spotykają się w Kerkwitz
23 września w Kerkwitz odbędzie się wspólne spotkanie organizacji i mieszkańców. Celem będzie świętowanie 10 lecia protestu przeciwko kopalni węgla brunatnego Jänschwalde-Nord. Będzie czas na przypominanie sobie tego, co udało się wywalczyc oraz na gratulacje. Spotkanie rozpoczyna się o godzinie 14.00 w „Alten Schafstall“, następnie będzie trwało na okolicznej łące, na której już od 10 lat odbywa się coroczny “Marsz gwiaździsty”. Spodziewamy się także przedstawicieli protestu z Polski, którzy zaangażowani są w protest przeciwko kopalni Gubin. Na spotkanie zapraszają miejscowości Grabko, Kerkwitz, Atterwasch, Groß Gastrose oraz Taubendorf, jak również organizacje i gminy Pro Heimat e.V., gmina Schenkendöbern oraz grupa robocza Agenda 21.
Przed południem, o godzinie 9:45, grupa Gruene Liga z Cottbus zaprasza na wycieczkę rowerową poświęconą tematyce terenów podmokłych, które niszczone są w wyniku działalności kopalni odkrywkowych. Spotkanie na stacji kolejowej w Kerkwitz o 9.45. Wycieczka rowerowa zakończy się na festynie w Kerkwitz.
Tłumaczenie: Hanna Schudy