Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD
Drodzy Czytelnicy, jak wiadomo szwedzki rząd zadecyduje niedługo w sprawie sprzedaży branży węgla brunatnego w ręce EPH należącej obecnie do Vattenfall. W ciągu ostatnich tygodni krytyka tej transakcji wyraźnie wzrosła. Jednak jak wcześniej otwartą pozostaje kwestia, czy czescy oligarchowie Křetinský oraz Kellner będą nadal robić zakłady w sprawie transformacji energetycznej. Poza tym okaże się, czy straty związane z ich zyskami przejdą na barki podatników. Pewne jest natomiast, że jutro rozpoczyna się kalendarzowe lato. Życzymy Wam jak najmniej ekstremów pogodowych.
Postulat transformacji strukturalnej, a więc odejście od panującej gospodarki węglowej, nie jest na terenie Łużyc niczym nowym. Podobnie jak próba użycia tego terminu jako uzasadnienia dalszego rozkopywania łużyckich terenów. To, co jest nowe, to zainteresowanie jakie temat ten zyskuje zarówno w regionie jak i w skali całych Niemiec. Od czasu kiedy dyskutowane jest odejście od węgla brunatnego w Niemczech, pojawiają się też pytania o pomoc finansową dla regionów węgla brunatnego.
Chcieliśmy wziąć aktywny udział w tej debacie i opublikowaliśmy dwunastostronicową broszurę. R. Schuster omawia w niej szereg kwestii, m.in. różne rozpowszechnione mity, próbuje omawiać zagadnienia w odniesieniu do poszczególnych regionów oraz rozprawia się krytycznie z rolą „Lausitzrunde“ (Łużycki stół) oraz konceptu „Innovationsregion Lausitz GmbH“ (Region innowacyjny). Wspomniany „Lausitzrunde“ składający się z burmistrzów i dyrektorów urzędów skierował list do rządu federalnego. Widocznie było to w imieniu wszystkich osób z Łużyc, tylko że nikt nie wie, co jest w tym liście.
Nasz dokument:
Mocno skrócona wersja ukazała się dzisiaj w dziale „Standpunkt“ na klimaretter.info
13 czerwca przyznano Order Zasług Brandenburgii za wybitne osiągnięcia. Spośród 14 wyróżnionych osób, chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na trzy:
Winfried Böhmer z Vetschau został nagrodzony za swoje wieloletnie zaangażowanie w ochronę środowiska oraz współtworzenie centrum dla bociana białego NABU oraz grupy aktywistów „Klare Spree“ (Czysta rzeka Sprewa). Jednocześnie, od wielu lat reprezentuje organizacje ekologiczne w komitecie d.s węgla brunatnego landu Brandenburgia, w którym walczył przeciwko planom budowy nowych kopalni węgla brunatnego.
Poza tym wyróżniona została teolożka Heilgard Asmus, która w swoim czasie pełniła rolę głównego nadzorcy duchownych protestanckich w Cottbus i wyraźnie opowiadała się za odejściem od węgla brunatnego.
Siegfried Jörg Fischer z Groß Gastrose został wyróżniony za swoją transgraniczną współpracę z przygraniczną polską gminą oraz jej strażą pożarną. Podobnie jak jego miejscowość, także przygraniczna gmina Gubin jest zagrożona jest przez budowę kopalni odkrywkowej. Straż pożarna z Groß Gastrose wspierała już logistycznie liczne protesty transgraniczne.
Jednakże w doniesieniu prasowym kancelarii państwowej o żadnej z tych trzech nagrodzonych osób nie powiedziano, że nie wyznaje religii państwowej węgla brunatnego Dietmara Woidkego. Dlatego my musimy to uczynić w tym miejscu.
W ramach serii wykładów „Ludzie, którzy dają odwagę” restauracja „Schmeckerlein“ gościć będzie, w sobotę 16 lipca o godzinie 19, Ursule Sladek z jej wystąpieniem „Nie wolno nam czekać”. Wraz z mężem osiągnęła ona – dlatego została nazwana przez jej przeciwników „utopistką” i „buntowniczką energetyczną” – niemożliwe: przejęcie lokalnej sieci energetycznej od dotychczasowego operatora oraz wielkopowierzchniowe zasilanie w prąd z elektrowni wodnej. Od 1997 do 2014 roku prowadziła ona pierwsze niemieckie przedsiębiorstwo zaopatrujące w prąd ekologiczny Elektrizitätswerke Schönau (EWS), które obecnie zaopatruje w odnawialną energię ponad 160 tys. gospodarstw domowych. Za swoją wyobraźnię dotyczącą przedsiębiorczości oraz za odwagę otrzymała m.in. Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec oraz Deutschen Gründerpreis. Ursula Sladek chce teraz zmotywować osoby otwarte i przedsiębiorcze z terenu Łużyc, aby po przeprowadzeniu gruntownej analizy tego, co pozornie wydaje się niemożliwe, rozpoczęły na terenie Łużyc realizację innowacyjnych projektów . Mogą one rozpocząć zmianę strukturalną w tym regionie.
W czwartek Johannes Kapelle z Proschim obchodził 80 urodziny. W Niemczech jest on znany jako „Dziadek bez lobby”, z akcji protestacyjnej w roku 2013 o tej samej nazwie. Celem akcji była ochrona przed zniszczeniem jego rodzinnej miejscowości. Na terenie Łużyc Johannes Kapelle od dziesięcioleci jest przeciwnikiem niszczenia miejscowości. Życzymy dużo zdrowia oraz, aby jak najszybciej jego miejscowość została ostatecznie uratowana.
Tłumaczenie: Hanna Schudy
Wydawcą newslettera Węgiel Łużycki (Kohlrundbrief) jest GRÜNE LIGA z Cottbus. www.lausitzer-braunkohle.de
Energia kobiet w transformacji regionu zgorzeleckiego vol. 2 |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty (...) |
Chcą przyznać osobowość Odrze, żeby ją chronić. Jest (...) |
1.5 dla OPP |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) |
Sąd rozstrzyga: prace regulacyjne na Odrze wykonano nielegalnie |
Radni i prezydenci miast nie chcą rozmawiać o (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |