Węgiel Łużycki - Informator, 19 kwietnia 2013r.
1. „Dr Vattenfall” – plagiat Dähnerta ośmiesza Uniwersytet w Cottbus
2. Krytycy spotkania Lasetage-Vattenfall w Hamburgu atakowani
3. „Energetyczna” wycieczka w gościnę do Atterwasch
4. Tłumaczenie Informatora (Okólnika) w języku polskim
5. Przesiedleńcy tracą swoją idyllę na brzegu miejscowości Rohne – Lausitzer Rundschau Weisswasser, 11.04.2013r.
1. „Dr. Vattenfall” – plagiat Dähnerta ośmiesza Uniwersytet w Cottbus
Najświeższe wydanie gazety taz poświęca dużo miejsca na ukazanie relacji, jakie występują między gospodarką i uczelniami wyższymi. Gazeta przygotowała w dniach 17 i 19 kwietnia kompleksowe artykuły dotyczące afery wywołanej wykryciem plagiatu popełnionego przez szefa do spraw przesiedleń pracującego dla koncernu Vattenfall Detlefa Dähnerta. Artykuły te ukazują bardzo niejednoznaczne działania władz Uniwersytetu w Cottbuss w tej sprawie, zmierzające do zatuszowania całej afery.
Poniżej znajdują się linki do obu artykułów:
Dr. Vattenfall - taz, 17.04.2013:
http://www.taz.de/Freiheit-der-Wissenschaft/!114640/
Polityka chce wyjaśniać sprawę plagiatu - taz, 19.04.2013:
http://www.taz.de/Politik-will-Plagiatsfall-aufklaeren/!114777/
2. Krytycy spotkania Lesetage-Vattenfall w Hamburgu atakowani
Nie tylko środowisko naukowe pozostaje pod wpływem koncernów, ale także instytucje ze sfery kultury i sztuki. Według doniesień gazety Morgenpost z Hamburga ataki na krytyków spotkania „Vattenfall-Lesetage” („Dni czytelnicze Vattenfall”, przyp. tłum.) przybierają przeróżne formy i pochodzą z wielu źródeł. Działania te nie odniosły jednak większego skutku w tak wielkim mieście, jakim jest Hamburg. Można natomiast zadać pytanie: czy podobne manipulacje mogły mieć miejsce również na terenie Łużyc? Na ten temat można jedynie spekulować.
http://www.mopo.de/ausstellungen/gegner-der-vattenfall-lesetage-bedraengt-autor-roger-willemsen---wir-werden-verleumdet-und-beschimpft-,21680328,22401416.html
3. „Energetyczna” wycieczka w gościnę do Atterwasch
Dzięki wsparciu regionalnego Centrum Kształcenia Politycznego, Umweltgruppe z Cottbus organizuje wycieczki autokarowe, których celem jest prezentacja polityki energetycznej na terenie Łużyc. Uczestnicy mają okazję obejrzeć działającą kopalnię węgla brunatnego, biogazownię, park solarny i park wiatrowy, co umożliwia także omówienie zalet i wad tych alternatywnych sposobów pozyskiwania energii. Beneficjentami tej oferty są nie tylko szkoły, ale również osoby indywidualne pochodzące z Berlina, jak i całej Brandenburgii. W zeszłym roku z oferty skorzystało 397 chętnych, w 19 różnych terminach wycieczek. Warto wspomnieć, że ciekawe wykłady, a także przerwy obiadowe odbywają się w dawnej szkole w Atterwasch. Niesie to ze sobą dodatkowy atut. Użytkowanie infrastruktury gminnej, a co za tym idzie opłacanie czynszu są wsparciem dla funkcjonowania gminy. Dlatego też cieszymy się, że od bieżącego tygodnia możemy zaoferować kolejnych 15 wycieczek, które odbywać się będą do listopada 2013r. Tegoroczna edycja wycieczek odbywa się pod hasłem: „Ile kosztuje brunatny a ile zielony prąd?”
(Na zdjęciu uczestnicy wycieczki w 2012r. w biogazowni Turnow.)
4. Tłumaczenie Informatora (Okólnika) w języku polskim
Już od kilku miesięcy nasz Informator (Okólnik) ukazuje się w polskim przekładzie: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA zamieszcza te tłumaczenia na stronie internetowej. Artykuły w języku polskim można znaleźć m.in. na poniższych stronach internetowych:
http://www.eko-unia.org.pl/ekounia/index.php/pl/strona-glowna/niemieckie-boje-z-weglem-brunatnym/1430-wgiel-uycki-okolnik-14-lutego-2013
5. Przesiedleńcy tracą swoją idyllę na brzegu miejscowości Rohne – Lausitzer Rundschau Weisswasser, 11.04.2013r.
Jedyne przesiedlenia na terenie Łużyc, które nie wymagają uzyskania zezwoleń dotyczących nowych kopalni, odbywają się na „Łużyckim Terenie Przebudowy I”, koło kopalni Nochten. Poszkodowani mają jednak świadomość, że nawet pełne odszkodowania nie niwelują wszystkich strat. Dobitnym przykładem może być las w Weisswasser, o czym doniosła lokalna strona Weisswasser gazety Lausitzer Rundschau.
http://www.lr-online.de/regionen/weisswasser/Umsiedler-verlieren-ihre-Idylle-am-Rohner-Ortsrand;art13826,4178301